lijd deze welvolijkscLo correspondentie van Londen op Harlingenvia den Helder gestremd zijn. Men weetdat in TSelgie de Septemberfeesten in de kleine sleden £n op de dorpen maar gevierd worden op den zondag welken na den 23 dier maand komt. Daarbij gebeurd het dikwerf dat er zeer eigenaardige vermakelijkheden plaats hebben. Aldus waren er zondag den 28 te Kecloo prijzen uitgeloofd voor het langste hinkelen en het loopen op handen en voeten voor het hardste het zachtste en het stilste zingen voor hel fluiten als solo en in choorvoor den wijdsten mond den grootsten neus de langste ooren en den strafsten baard eindelijk voor het nabootsen van het geschreeuw en de smoelen der dieren. Dit laatste gedeelte van bel programma wekte bijzonder de algemeone nieuwsgierigheid. Voorleden jaar had er zulk eenen prijs kamp te Meldert plaats die de algerrieene bewondering wegdroeg maar de grimalsers van Meldert zijn gewis door die van Koedoe ver wonnen. Aldus is Pietje Verléye Van ftïaldegheni er in gelukt schier na luurgel ijkend na te bootsen liet geschreeuw van den groo.ten hosch- aap-orang-outangden snuit van het varken, den bek en het ge schreeuw van den papegaai en van verscheidene andere dieren. Met eenparige stemmen is hem don eersten prijs toegewezen den tweeden is behaald door F. Dam van Locmheek die kan zingen gelijk eene heikrekel en balken gelijk eenen ezel een prijs 'van aanmoediging is verleend aan L. Troost, die den eendvogel vrij goed heeft nagebootst. Deze soort van spelen is vooral algemeen in den smaak gekomen sedert de geestelijkheid in Vlaanderen het dansen en de looneelvoor- stellingoi) verboden beeft. Maar beeft de zedelijkheid hierbij gewonnen? Profi ■ssor Morren, wien de landbouw reeds zooveel wijze raad gevingen Ie danken beofl heefl in een luiksch dagblad eenen brief geplaatst over het kwerkrn der aardpeer of aardaker. Dezo aard vruchten zijn thans in den hof des professors in vollen wasdom en van den 15 tot 20 October zul hij er een groot getal van kunnen uitdeden aait de landbouwers, welke zich bij hein zullen doen in schrijven. I)e aardpeer is eene kloeke plant welke in onze gewesten nooit bevriest. De slechtste gronden zijn voor haar geschiktmen kweekt ze tussclien de steunen in de kleiaarde, in het zand, en overal geeft zij goede, vruchten. Ken bunder kan omtrent 350 mud den voortbrengen. In den kruidtuin te Luik heeft eene erikel 30 red. ponden aardperen vnorlgebragt welke 15 ned. ponden voor de voeding geschikt meel hebben gegeven. Men plant de aardpeer in de lente en dewijl hare wortels sterk schieten blijft zij in den grond waar zij eens geplant is zich van zelf vermenigvuldigen. Niet uit hoofde van het nieuwshetwelk sedert eenigeu tijd in alle engelsche dagbladen even schaorsch is, maar door het toenemend aantal der advertentiën levert het dagblad de Morning Herald thans bijna dagelijks een dubbel hijvoegsel en is den 27 September daar enboven met een tweede hijvoegsel voorzien zoodat de lezers van dat nieuwspapier niet minder dan 120 groote kolommen door te loopen hebben. De 7 laatste nommers hebben te znmen 072 kolommen opgeleverd, 459 waarvan uitsluitend met advertentiën waren opgevuld. Do engelsche korvet Thunderbolt,- welke 13 maanden geleden uit gezeild was, om op de kust vai^Afrika te gaan kruisen, is den 29 September voor Portsmouth aangekomen. Van den top van haren grooten mast woei eene gele vlag het toeken dal er eene besmet tende ziekte aan boord was. Zij heeft nok werkelijk op haren logt 62 man, waaronder den kapitein, verloren en heeft thans nog ster venden en vele zieken aan boord. De officieren der douanen hebben haar aan eene strenge quarantaine onderworpen, zij wordt bewaakt door een vaartuig, dat in last heeft te beletten, dat zij eenige ge meenschap met het land hohbe. De depêches van de admiraliteit zijn bel eenige, hetwelk van boord afgegeven heeft mogen worden. Men gelooft dat zij na nieuwen voorraad te hebben ingenomen in de Noord-Zee zal gaan kruisen, tot dat haar quarantaine-tijd voorbij zal zijn. De aan haar boord heerschende ziekte is een vermengsel van de gele en van de scharlaken-koorts. MIDDELBURGden 3 October. Burgemeester en wethouders dezer stad bobben heden de volgende publicatie ter kennis van de ingezetenen gebragt EerslelijkDat de raad, uit aanmerking van het beslaande misgewas der aardappelen en de daaruit voortspruitende duurte der overige levensmiddelen, bij besluit van heden beeft bepaald: a. dat van af maandag den zesden dezer maand tot zoo lang daartoe zal blijken de behoefte te bestaan, het stedelijk additioneel op 's rijks accijns op het gemaal, voor zooveel de rogge betreft, mitsgaders de stedelijke impost van roggemeel en roggenhrood niet zal worden in gevorderden b. dat, behalve de voortzetting van het werk aan de bolwerken gedurende den op handen zijnden winter voor de armen en minvermogenden welke bij onderzoek bevonden zullen worden daartoe in aanmerking te komen tegen verminderde prijzen de eerste en voornaamste levensbehoeften in geringe boeveelheden voor stads rekening en alzoo zonder eenig bezwaar der overige ingezetenenzullen worden verkrijgbaar gesteld. nTen tweede: Dat, wat de aflevering dezer levensbehoeften betreft, de commissie van vereeniging zich met het menschiievend doel bet- welk haar reeds in vroegere winters heeft doen werkzaam zijn op uitnoodiging van het stedelijk bestuur, met dit onderzoek en de daaruit voortvloeiende hemoeijingen wel beeft willen belasten en tevens ook gezind isom de vrijwillige bijdragen welke ter barer beschikking mogten worden gesteld te doen strekken tot cene kosfe- looze uitreiking dezer levensmiddelen aan zoodanige personen of huis gezinnen welke, ook tegen verminderde prijzen, tot het aanschaften derzelve onvermogend zijn. »En noodigen burgemeester en wethouders diensvotgens een iegelijk ten dringendste uit, om voorschrevene commissie in deze hare loffe lijke pogingen zoo veel mogelijk te ondersteunen in de hoop en het vast vertrouwen dat de bekende milddadigheid van Middelburgs ingezetenen even als bij vroegere algemeene rampen ook thans weder niet vruchteloos ten behoeve hunner lijdende stadgenooten zal worden ingeroepen, en dat, naar mate de behoeften der mingegoe- den grooter en nijpender zullen worden de ineergegoeden de voor- regten die zij genieten dankbaar erkennende, zich genoopt zullen vinden om hunne gillen in evenredigheid aan die behoeften te rege len en voorschrevene commissie langs dien weg alzoo in staat zal worden gesteld, om nog vóór den naderenden winter de meest nood zakelijke inkoopen te doen, ten einde, ook zelfs bij onverhoopte ver dere duurte en scbaarscbte, de noodige hulp te kunnen verleenen." Wijders hebben burgemeester en wethouders liet niet ongepast geachtelk en een iegelijk hij publicatie opmerkzaam te maken op het groot belang, hetwelk er in gelegen ligt om, bij de tegenwoor dige duurte en schaarschte der levensmiddelen, aan de arbeidende volksklasse zoo veel en zoo lang mogelijk werk te verschaffenen hevelen dit zoo heilzaam middel mitsdien alle de in deze stad be staande maatschappijen vereenigingen polderbesturen voorname grondbezitters, fabriekanten landbouwers en werkbazen op het na- drukkelijkst aan, gelijk daartoe ook reeds, wat stads werken betreft, de noodige maatregelen zijn voorbereid. Naar men verneemt zijn de plaatselijke besturen in dit gewest door het provinciaal bewind aangespoord om hel verschaffen van arbeid aan de minvermogende volksklassen te bevorderen en alzoo haar in de gelegenheid te stellen om zeiven zooveel mogelijk in hare behoeften te helpen voorzien. In het hijzonder is daarbij melding gemaakt van het reeds in sommige gemeenten door eonige landbouwers opgevatte voornemen om zooveel doenlijk hunne akkers in plaats van met den ploeg met de spade te laten bewerken en aangedrongen op het aanwenden van pogingen om dit loffelijke voorbeeld meer algemeen navolging te doen vinden met opmerking tevens dat deze bearbeiding hoewel meer kostbaar aan den anderen kant volgens de ondervinding ook een' gunstigen invloed heeft op de opbrengst van den akker. GOES den 2 October. Naar berekening is in ons eiland van het in het vorige jaar uitgezaaide winler-koolzaad ongeveer twee derde uitgeploegd. Hetgeen behouden is heeft een vrij redelijken ••Oogst opgeleverd. Het omgeploegde is nagenoeg voor de helft met zomer-gerst of erwten en voor de andere helft met zomer-zaad bezaaid. Deze laatste gewassen zijn hijzonder goed geslaagd. De beide eerste komen vooral thans te stade en geven den landman veel vergoeding. Ook. het zomer-zaad hoewel het laat rijp was, is in de laatste dagen bekwaam gedorschen geworden en is van goede kwaliteit. Het uit gezaaide winter-koolzaad staat uitmuntend. YAhinneer de aardappelen niet mislukt waren en de meede niet geleden bad door het sneeuw water in het voorjaarzou men den oogst van dit jaar onder (ia beste van vele jaren kunnen noemen. Het verlies.der aardappelen Wordt voor den landbouwer door de overige gewassen en de hooge prijzen van dezelve echter geldelijk meer dan opgewogen. Dit is tnede een zegen voor de arbeidende en behoeftige klasse omdat men alzoo in staat is aan dezelve werk en hulp (gelijk het haar daaraan nog niet ontbrak) to verschaffen waartoe men algemeen genegen is en hetwelk wij vertrouwen dat deze op prijs zal stellen. Wij hopen dat de Y'oorzienigheid moge zorgen waar mensehen niet zorgen kunnen. Een zachte winter zou nu vooral eene weldaad zijn. SCHOONDUKE (4d0 district) den 29 September. Op heden weril alhier in tegenwoordigheid van het bestuur der 10<lc afdeeling van de maatschappij tot bevordering en aanmoediging van den landbouw en veeteelt in Zeeland en van een aantal landbouwers en andere personen door de vroeger met de duitscbe ploeg gewedijverd hebbende boerenzonen en knechts, de beslissende wedstrijd gevoerd met de waalsche ploeg en alzoo naar de uitgeloofde prijzen gedongen. De eerste prijs, zijnde een wekkerkJok werd toegewezen aan Pietef Risseeuw, Joziaszoon de tweede, zijnde een zilveren horlogieketting aan Jacob Contant, en do derde, bestaande in een zilveren bortogie- sleutel en dito signet, aan Hendrik de Blauwe, allen in de gemeente Sehoondijke woonachtig. Allen gaven wederom blijken van bekwaam heid en vooruitgang in de zoo nuttige kunst van ploegen. De voorzitter dankte hen hartelijk voor den ijver en bekwaamheid docr hen ook hij deze gelegenheid wederom aan den dag gelegd spoorde hen met eene allezins gepaste toespraak aan om den inge slagen weg te blijven betreden en naar verdere volmaking te streven ten einde ook in het vervolg met eere den wedstrijd te kunnen aan vangen en volvoeren. TKOLËNden 1 October. Het afdeelings-besluur alhier, der maatschappij lot bevordering en aanmoediging van den landbouw en veeteelt in deze provincie, in overeenstemming der statuten, bepaald hebbende, dot dit jaar aan de beste ploegers premiën zouden worden gegeven, heeft eene commissie uit dat besluur, in het belang der zaak zich wel de moeite willen geven om de geploegde landen van eenige aan hen opgegevene ploegers in dit kanton in oogenschouw te nemen, ten gevolge waarvan 6 ploegers, daartoe opgeroepen den 7 Julij dezes jaars, (waarvan er slechts 4 zijn opgekomen) op een door een der bestuurders aangewezen perceel braakland onder de gemeente van S.'—Maartensdijkin hijwezen van bet bestuur, met elkander hebben gewedijverd in het ploegen met dat gevolg dat het bestuur niet aarzelde de eerste premiebestaande in eene zilveren tabaksdons toe te wijzen aan Adrinan de GraafIVz.wonende te S.'-Maartensdijkden tweeden prijs, beslaande in eenen zilveren ketting en cachet, aan Jacob Loenewonende te Poortvlietden derden prijs, bestaande in een zilveren cachet en sleutel, aan Johannes Elenbans. jwonerrde in de gemeente van Thnleo en den vierden prijs bestaande in eene koperen tabaksdoos, aan Johannes Kaashoek, wo nemie in dr.? gemeente van S.'-Maartensdijkwelke premiën op den 19 September jt.in de algemeene vergadering te S.'-Maartensdijk door den heer voorzitter dezer afdeeling werden uitgereiktmet eeno toepasselijke aanspraakwaarna door bestuurderen aan ben eene plaats werd aan; ewezen om eenige ververscliingen te genieten. A dvert entten TE HUUR, om met 1 November 1845 op gebruik te komen, een YVOONHC1S en ERVE, staande en gelegen aan de zuidzijde van de Postslraat te Zierikzee, wijk G, n.° 74, lot voormelde tijd in gebruik bij den Weleerwaarden Heer Barenbrugh te bevragen bij Til. Brouwer Jz. Burgemeester te Ooslerland en des Donderdags ten huize van J. Geelhoed te Zierikzee. Ingevolge bevelschrift van den Edel Achtb. Heer Regter- Commissaris, M.' ADRIAAN MOENS van BLOOIS worden Crediteuren van P1ETER GELUK, YY'inkelier te Zierikzee, voor zoo verre zij niet bij de eerste bijeenkomst tegenwoordig geweest zijn, andermaal opgeroepen tegen Donderdag den 16 October aanstaande, des morgens ten 10 ure, in het Lokaal, alwaar de Arrondissement® Regtbank to Zierikzee hare zittingen houdt, ten einde, ten over staan van voornoemden Heer Rt'gler-Commissariste antwoorden op het namens hem gedaan verzoek tui geregtelijken Boedelafstand. H. A. van IJSSELSTE1JN Procureur te zierikzee, bïj db wed. A. 1>e vos en zoom stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2