ZIERIKZEESCHE -n DINGSDAG A.° 1845. COURANT. 7 OCTOBER Besturen en Administratiën. Nieuwstijding en. N.o 80, >a NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIER1KZEE. Gezien de circulaire aanschrijving van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 30 September jl. Provinciaalblad n.° 102.) Brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden uat de inspectie over de Verlofgangers der Nationale Militiebepaald op den 8 dezer maand in dit jaar geen plaats zal hebben. Zierikzeeden 2 October 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 5 October. De koning is gisteren namiddag ten 5*/t ure in deze residentie teruggekeerd. HH. KK HH. de prins en prinses van Oranje zijn in den avond van den 29 der vorige maand te Stuttgardt aangekomen. Z. M. heeft, bij besluit van den 17 September II., aan Pieler Willem van der Ploegvroeger kolonist te Ommerschans thans gedeti neerd te Zwolle, kwijtschelding verleend van de straffe des doods, waartoe hij, Ier zake van brandstichting, is verwezen bij arrest van bet provinciaal geregtshof in Overijssel, van den 11 Maart 1845, en die straf verwisseld in tentoonstelling op een schavot gedurende een uur, met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt, en voorts in eene tuchthuisstraf gedurende 20 jaren. GEMENGDE BINNEN- EN BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. *De najaars paarden- en veemarkt zal Ie Middelburg gehouden worden op donderdag den 30 October aanstaande. Gedurende de 0 jongste jaren zijn er in Engeland 54 nieuwe Katholijke kerken gebouwd. In ditzelfde tijdperk zijn 7 kloosterlijke gestichten opgerigt. Den 29 September waren de toppen van de Grampische bergen in Schotland met sneeuw bedekt. De belgische regering heeft een onderzoek in het werk doen stellen aangaande de droogmaking van de moerassen in de gemeente van Zwevezeele, Buddervoorde en Lichtervelde (West-Vlaan- deren). Bij de mededeeling van het koninklijk besluithoudende verbod van den uitvoer van aardappelen uit Weslfalen en de Rijn provinciën meldt het pruissisch regeringsblad dat de berigten omtrent den aardappelen-oogst in de overige provinciën over het algemeen niet ongunstig luiden en dat men in eenige streken zelfs op eene zeer over vloedige opbrengst rekent. Men verneemt, dat door den heer van Geer, tegen de maand November in Leiden eene stoom-gortpellerij zal in werking worden gehragtwelke voorzeker in deze tijd voor die stad belangrijk genoemd mag worden. Sedert eenige dagen heeft men te Brussel een zeker getal typhoïde ziekten waargenomen die men vooral toeschrijft aan de plotselinge overgangen der weêrsgesteldheid en aan eene bedorvene lucht. Den 25 September is te Fredriksoord onder Vledderde nieuwgebouwde Rooinsch-Katholijke kerk ingewijd. Te Rotterdam zijn bereids eenige partijen aardappelen uit Engeland aan gevoerd. De zalmviscbvangst op de kusten van Ierland is dit jaar zoo overvloedig, dat er geen zout genoeg in voorraad is om den visch te be waren. Te Berlijn en ook te Lyon zijn zeer belangrijke ontdekkingen gedaan en wel van benden valsche munters welke met hunne werktui gen ter vervaardiging gepakt zijn. Volgons het verslag van den staat der Maatschappij van Weldadigheid over 1844, bedroeg de bevolking 9825 zielen. De keurvorstelijke regering van Hanau heefthij besluit van den 23 September vastgesteld dat alle opkoop van koren tarwe garst, haver, aardappelen en meel, welke geschieden niogt met het doel tot het drijven van woekerhandel dat is, met het plan tot wederver koop, zoowel aan inlanders als aan buitenlanders, op straffe van confis catie, geheel zal verboden zijn." Het Delftsch Weekblad behelst het volgende «Na het door ons medegedeelde in het buitengewoon weekblad van den 23 September II. hebben verder geene ongeregeldheden alhier plaats gehad. Dit berigt zou onnoodig geweest zijn ware liet niet dat de Arnhemsche Courant van den 1 dezer volgens schrijven uit 's Gravenhage melding maakte van hevige volksberoeringen welke den 27 der vorige maand binnen deze stad zouden zijn voorgevallen. Wij maken daarvan melding alleen om personen welke buiten wonen en hunne betrekkingen binnen deze stad hebben gerust te stellen terwijl men beter zou doen alvorens verontrustende berigten te ver spreiden te onderzoeken of die gegrond zijn. «Men verneemt dat eergisteren proces-verbalen zijn opgemaakt tegen onderscheiden aardappelverkoopcrs ter zake van overtreding van de artikels 175 en 197 der plaatselijke verordeningen, houdende, dal de aardappelen met schuilen aangevoerd op bepaalde ligplaatsen moeten worden gehragtalsmede dat die schuilen aldaar drie ach tereenvolgende dagen moeten verblijven en de aardappelen bij be hoorlijke omroeping aan de ingezetenen te koop worden aangeboden na welk tijdsverloop eerst het den verkoopers gegund is deze la koopen." De in de Staats-Courant van den 26 der vorige maand medege deelde aanwijzing om de aardappelen te droogen en ze op die wijze tegen het bederf te bewaren is door verschillende personen met een zeer goeden uitslag bewerkstelligd. De ongewoonte die de bewerking oppervlakkig beschouwd minder eenvoudig deed voorkomen heeft evenwel door de genomen proeven de overtuiging gegeven minder omslagtig te zijn als bet inmaken van zuurkool sniibooncn andijvie enz. Het daardoor behouden van eene groote hoeveelheid levensmiddelen welke anders verloren zoude zijn schijnt dan ook reeds veel te hebben bijgedragen tol de daling der marktprijzen van andere levensmiddelen. Elk regtschapen Nederlander wien het lot zijner arme naluurge- nooten niet onverschillig is zal derhalve den maatregel door de zorg van bet ministerie van binnenlandsche zaken zoo wij mogen veronderstellen genomen met een dankbaar hart moeten toejuichen. Men schrijft uit Rotterdam van den 3 dezer Eergisteren is weder een ongeluk gebeurd op den nabij deze stad gelegen Plas. Drie personen welke zich met een bootje op denzelven vermaakten hebben het ongeluk, dat hetzelve op het midden van den Plas omkantelt, zonder juist te weten door welke oorzaak ten gevolge waarvan een hunner onmiddelijk verdronken en later levenloos is opgehaald en een ander zeer ziek ter neder ligtterwijl de derde behouden aan land is gebragt. Men meldt uit Utrecht van den 3 dezer De carga-lijsten be ginnen ons aanvoeren van rogge zoowel van Triest als uit da Oost-Zee, aan te kondigen. De laatste marktdagen in de provinciën getuigen allen van ruime aanvoeren en daarmede gepaard gaande lagere prijzen van alle levensmiddelen zijnde het nu genoegzaam gebleken dat de ziekte van de aardappelen op geene andere knol- noch moesgewassen invloed heeft gehad dan op enkele snijboonen heggen welke waarschijnlijk langs aardappelvelden hebben gestaan. Aan de knollen (een voor menschen en vee ten platten lande in onderscheidene provinciën zoo nuttig hulpproduct) wordt niet het minste kwaad bespeurd. Wij hebben er gezien van buitengewone zwaarte die noglans volkomen gaaf waren. Op eenen grond te Hillegom waaruit zieke aardappelen waren ge teeld werden half Augustus op nieuw goede oude aardappelen ge- pool die alle goed zijn opgekomen en thans loof hebben ter hoogto van een rijnlandsche voet. Aan dit loof en de stengels begint zich nu reeds weder de ziekte te openbaren waarom het alzoo dubbel raadzaam schijnt om de reeds gedane waarschuwingen op te volgen van het volgend jaar zoo min mogelijk aardappelen te kweeken op gronden waarop ze in het vorige hebben geslaan óf wel drie steek diep te spitten brengende de bovenste steek onder welk spitten veel meer arbeiders werk zou kunnen verschaffen daar anders voor aard appelen slechts één steek wordt gespit en daarenboven diep spitten en het daardoor verkrijgen van beste gronden altijd voordeelig wordt geacht. Uit Nijmegen meldt men van den 3 dezerIn een aanzienlijk huis in een dorp nabij deze stad zoude dezer dagen de dienstmeid eene hallo-gazlamp ontsteken toen zij in de nabijheid eener kook- kagchel slaande en waarschijnlijk de lamp een weinig scheef hou dendeeenige druppels spiritus op haar voorschoot stortte, die dadelijk vlam vatteden. Dit vlammetje met hare hand willende uitslaan, terwijl zij zich eenigzins bukkende in de andere hand de lamp vasthield ontliep der lamp eene grootere hoeveelheid spiritus en dit zettede haar geheel in vlam. Op haar geschreeuw snelt de heer des huizes toe die daar op het oogenblik geen bluschmidde! voorhanden was, de vlam met de hand trachtte uit te slaan, doch te vergeefs, zoodat hij haar de kleederen van het lijf rukte, en in de verwarring nog zoo gelukkig was, eene pot met water te vinden, door hetwelk hij den verderen brand blusebte en zoodoende haar leven reddede. De ongelukkige dienstmeid is zéér fel over een groot gedeelte van haar ligchaam gebrand haar redder de heer des huizes bekwam zware brandwonden aan beide handen. Wij doelen dit mede tot waarschuwing van een ieder daar het niet genoeg is aan te bevelen met het hallo-gaz voorzigtig om te gaan. Men schrijft uit 's llertogenbösch Z. M. de koning niet te vreden dat de voorgenomene werken aan het verschanst legerkamp en de Cromvoirtsche en Yuglsclie heide nog dit jaar zullen worden aanbesteed en in den aanstaanden winter voltooid heeft hoogstdeszelfs verlangen te kennen gegeven dat in afwachting van die besteding aan de arbeidende klasse dadelijIe op prijstarief zou worden werk ge geven. Op daartoe hekomen aanschrijving heeft de genie dan ook reeds gisteren den arbeid doen beginnen en dienzelfden dag aau circa 100 arbeiders werk verschaft. Van den Helder schrijft men van 29 September: Heden voormiddag is alhier met zware schade aan machines en schip, door eene der alhier liggende particuliere stoombooten uit zee teruggebragt het engelsch stoomschip Rapid, gevoerd door kapitein A. Brownlessbe stemd van Harlingen naar Londen met eene lading vee bestaande in 76 koeijen en 150 schapen. In het schip was bestendig 1 el 88 duim water zoodat met kracht moest worden gepompt 15 koeijen zijn in het ruim omgekomen. Waarschijnlijk zal hierdoor voor eenigeu

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1