Zeetijdingen. sM dvertentiën. door de portc gegeven is. Het belgische bewind heeft eene commissie van 17 teilen benoemdten einde de oorzaken en den aard van bet aard- appelenbederf te onderzoeken alsmede de middelen om deze kwaal zooveel mogelijk te verhoeden. Aan bet hoofd slaat de heer d'Hanede Potter. Op de markt van den 26 September heen de aanvoer van granen te Alkmaar meer dan bet dubbel van den aanvoer op den vorigen marktdag bedragen. Ofschoon de soorten goed en er vele kooplieden ter markt waren zijn de prijzen van rogge en tarwe gemiddeld ruim f 1 die van gerst en haver 75 a 100 een ten per mud gedaald. Men wil opgemerkt hebben, dal de ingemaakte snijboonen enz. dit jaar aan be derf of gisting onderhevig zijn. Daarvoor word# de raad gegevendat men den eersten pekel er moet afgieten en er nieuwe pekel moet opdoen, waardoor de ingemaakte groenten goed bewaard blijven Den '26 September is de stuurman van do stoomboot Erasmus, varende lusschen Cuteinborg en Rotterdam even buiten het dorp Streefkerk door den schipper van een aldaar zich bevindend vaartuig door een geweerschot zoodanig gewond dat hij ter nederstorttewaarop bij te Streefkerk is aan w al gebragt, (en einde verbonden te worden hij dit onderzoek bleek dat de wonden niet gevaarlijk waren. De dader is gearresteerd. De beriglen uit Paramaribo van den 8 Augustus luiden steeds ongun stig omtrent de heerschenbe ziekten onder de kolonisten aan de oevers der Saramacea. Ook in Zwitserland beeft zich de aardappelziekte ge openbaard. Op den 30 September is even benoorden het dorp VVijk- aan-Zee aangespoeld eenen groeten visch zijnde een soort van wal- visch of vinvisch lang 1-1 ned. ellen welke op den 4 dezer publiek al daar op bet strand zal worden verkocht. !n den nacht van den 29 op den 30 September is in het dorp Ovorsehie brand ontstaan door welken 3 kleine huizen vernield zijri. Men begint er ernstig over te spreken, om de Zuidor-Zee uit Nederland te doen verdwijnen, [Zw&lsche Cour.) Twee metselaars en twee opperlieden zijn zondag morgen van Lei den naar de Leeghwaler gezeild. Bij bet uitvaren van de Zijl is de schuit door een rukwind omgeslagen waarbij de twee opperlieden verdronken zijn, de een genaamd Jan Lnkebachnalatende eene weduwe met 4, de ander Willem ran Eerkei. nalatende eene zwan gere weduwe met 6 kinderen. I)e laatste werd hel slagtoffer zijner belangloosheid. Hij zou nog behouden zijn geworden doch beeft zich opgeofferd Ier redding van een' der metselaars. Men meldt uit 's Herlogenboscb van den 28 September: «Ten einde in den naderenden winter en bij de noodlottige duurte dor levensmiddelen aan de arbeidende klasse werk te verschaffenis door Z. M. hevel gegeven dat. nog dit jaar zal worden overgegaan tol het daarstellen van onderscheidene verdedigingswerken en is dien ten gevolge de genie aangeschreven om met spoed de bestekken in orde ie brengen en nog eerstdaags de aanbesteding te doen van bet maken van 4 lunetten in het geretrancheerde kamp op de Vugtsche en Crom- voirtsclio heide het uitdiepen van de grachten der aldaar reeds be staande vestingwerken het maken van eenen dijk uitgaande van het fort Isabella rraar en tot de gemeente Cromvoirt alsmede het her stellen van oen vak der muren van de stads vesting alle welke werken ie zamen genomen op f 262,000 zijn begroot en die voor een gedeelte bij aanneming en voor een ander gedeelte op prijstarief zullen worden besteed terwijl er tevens met ijver moet worden gewerkt ten einde ook nog dit jaar aan te besteden om dezen winter en in het aan staande voorjaar te voltooijen het maken van den militairen weg van deze stad naar en door liet gehucht Orthen later in verbinding te brengen met den ontworpen weg op Zall-Bommelen het houwen tier nieuwe rijschool voor de kavaflerie op de paradeplaats dezer stad aan welke laatste werken mede naar men hoort omtrent f 100,000 zal worden ten koste gelegd." ïn de Amsterdamsche Courant leest men het volgende: Wij hebben het genoegen uit eene eehto bron te kunnen melden dat de 8 man der equipage van hel verongelukte koopvaardijschip Jan Hendrik, die zich zoo men weet in eene boot van de rots S.'-Paulj, van de overige schipbreukelingen hadden verwijderd om naar redding rond te zien en van wier lot men wijders tot dusverre onkundig was gebleven, behouden zijn aangekomen te Sobrat provincie Ceara in Brazilië. Onder de genoemde 8 man bevindt zich de passagierde heer A. Waszink. Een agent hij de koninklijke belgische marine do heer Hardy. heeft den uilslag zijner proeven hekend gemaakt om, hij het gebrek van aardappelen aan de arbeidslieden een gezond voedsel te ver schaffen. Hij beveelt hiertoe vooral do gerst aan welke nog een derde meer voedingskracht dan rijst heeft een pond daarvan is ge noegzaam om iemand gedurende een geheeten dag te voedenhij schrijft voor er eene soep van te maken bestaande uit twee ponden gerstenmee!vijf oneen boter vijf oneen uijen twee oneen zout en 24 oneen brood. Indien zulk eene soep in bet groot gekookt wordt, zal zij zeer weinig kosten en zou daarom aan armbesturen die des winters warme spijzen uitdeelen zeer zijn aan te raden. In de gemeente van Sterrebeek (Belgie) heeft een zoo zonderling voorval plaats gehad, dat, niettegenstaande de zaak zich op de na tuurlijkst mogelijke wijze heeft opgehelderdverscheiden eenvoudige zielen nog aan een bezoek van spoken blijven gelooven. Tegen 11 ure in den avond werd een hoer plotseling uit zijnen eersten slaap gewektdoor een herhaald gelik tegen de glasruiten van zijn slaapvertrek. Zich verbeeldende dat het dieven zouden zijn springt hij opgrijpt een snaphaan loopt naar het venster en ziet daar buiten maar overigens vlak voor zich 3 gedaanten in het wit gekleed, doch met zwarte aangezigten. Bevende van schrik, zet hij het roer van zijn geweer tegen hel raam en schiet hij af; maar «ogenblikkelijk hoort hij ook van buiten eene vervaarlijke ontploffing, die hem achterover werptterwijl een flikkerend lichtals dat van een helderen brand, zijn oog verblindt. Na eene poos als bedwelmd te hebben gelegen waagt hij zich éindelijk tot een nader onderzoek. Al de glasruiten zijn gesprongen en eene sterke brandlucht vervult de kamer. Hij twijfelt geen oogenhlik meer, of het zijn bovenna tuurlijke wezens, die hem een nachtbezoek zijn komen brongen. Hij loopt zijn huis uit en brengt het gansche dorp in rep en roer. Reeds sprak men van het doen van bezweeringen om den bonzen geest te verdrijven, toen de secretaris der gemeente, die uit Brussel terug kwamen vernam water gaande was, de zaak op eene zeer eenvoudige wijzo verklaarde, maar zonder daarom al de dorpelingen te overtuigen. In den namiddag had men te Brussel eenige vliegwerken opgelaten en onder anderen 3 aan elkander gebonden in het wit gekleede negersde wind bad deze vliegwerken naar Sterrenbeek en tegen het raam van bet- slaapvertrek van den boer gedreven. Toen deze nu zijn geweer van zoo nabij op hen gelost had was bet ontvlambaar ga z, waarmede zij opgevuld waren, in brand geraakt en van daar de geweldige ontploffingen bet zoo beider flikkerend licht, die den boer en op zijn verhaal de gansche gemeente eenen zoo geweldigen schrik hadden aangejaagd. Het huis van correctie te Bern telt in dit oogenhlik onder zijne talrijke kostgangers eene vrouw die vroeger in schitterenden stand heeft geleefd. Deze ongelukkige is eene oude beroemde zangeres, gewezene prima-donna aan verscheidene groote schouwburgen van Italië en Duitschlanil en die in de badplaatsen de meest gehuldigde schoonheid was alwaar zij eene wecldepraal ten toon spreidde en een' slaat voerde, die haren echtgenoot (staf-oflïcier en lot den adel stand behoorende) ten ondergang gebragt en eindelijk haar zelve ten verderve gevoerd hebben. Deze voormaals zoo zeer gefeteerde vrouw is tot de lage ondeugd der dronkenschap vervallen. Dronken in de straten uitgestrekt liggende eindelijk geen huisdak meer hebbende is zij door de policie opgenomen en in het huis van correctie geplaatst. BROUWERSHAVEN, den 30 September. Binnengekomen: John and Amelia, kapt. T. Garrick, van Newcastle naar Middelburg, welk schip de reis binnendoor vervolgd en uitgezeild Anlhonijkapt. J. F. Klomp, naar Botterdam, laatst van Batavia. PRIJZEN der EFFECTEN tb AMSTERDAM, Woensdag den 1 October 1845. Rusland, Spanje Oostenrijk Portugal 2pC. Werk. Schuld gebleven. 61'/, pC 4 98'/, Amort. Syndikaat 3'/« PC. 9 Is/, Nieuwe 3 pC.' Leening 74 Handel-Maatschappij *7> 163'/, O.osl-Indiën 4 Rijn-Spoorweg 47, Ho!!. IJzer. Spoorw-M. Hope en Comp. 5 Negot.. 1834 hij Ardoin 5 Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaïiek 5 3 62'/, MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE, van den 2 October 1845. De IS cd. Mudds. O. Tarwe 1843 O. dito 1844 N. dito 1845 Ordinaire dito N. Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Pnardeboonen Witte dito Bruine dito f 0,00 - 9.00 - 8,50 - 7,00 - 7.50 - 5,20 - 5.10 - 2,80 - 7,00 - 16,00 - 0,00 0,00 9,75 9,25 7,50 8,00 5,50 5 30 3,00 9,00 a 20,00 a 0,00 Graauwe Erwten Groene dito. Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Muddle, f 0,00 a 0,00 -11,00a 13,00 - 11,00 a 12,00 - 10,00 a 11,50 -12,00 a 13,00 - 3.00 a 7,00 Roap-Olie te Zierikzee, f 43,00 p. v. Patent-Olie - 46,00 Lijn-OIie - 00,00 Raapkoeken f00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Voorspoedig bevallen v'nn een' welgeschapen Zoon A. C. van NIEUWLAND geh. Ermen. Zierikzee den 3 October 1845. Eenige kennisgeving. Heden overleed na een langdurig lijden tot mijne en mijner Kinderen hittere droefheid mijne geliefde Echtge noot JOHANNA SNEEVLIET in den ouderdom van ruim 60 jaren. Nïeuwerkerk den 29 September 1845. J. BERMAN. JNTEREST-BETALING van alle verschenen en betaalbaar gestelde COUPONS hij van der STARP BERG. Door de onder,geteekemlen wordt kenbaar gemaakt dal zij genegen zijn om in commissie eene Lading AARDAPPELEN uit Schotland te ontbieden (van waar zij bereids ten aanzien der kwaliteit voordeelig berigt ontvangen hebben), en na ontvangst zonder winst (behoudens eene zeer geringe schadeloosstelling voor moeiten en uitschotten) aan hunne Mede-Ingezetenen te zullen afleveren. Gedu rende 8 dagen zal er ter> hunnen huize gelegenheid zijn om de kwantiteit die men verlangt op te geven ten einde zoodra deze gezamenlijk eene Lading kan uitmaken, dadelijk de afzending te ver zoeken. Inlichting aangaande prijs conditiën en het commissieloon is hij hun gedurende voorschreven tijd te hekomen. Zierikzee, den 3 October 1845. J. C. BAL C.° De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zal, op Donderdag den 9 October aanstaande des middags ten 12 ure aan eea Koetshuis in het Vuilstraatje alhier publiek presen teren te verkoopen Twee goede MERRIE-PAARDENhovenfandsch ras, oud geschat 12 a 13 jaren, alsmede twee TWEEBaNKS- WAGENTJES met linnen en lederen Kap en een goede KAPCHA1S. Alles te hezigtigen ter plaatse gezegd, van 10 tot 12 ure, vóór de verkooping. De Notaris J. P. van BORRENDAM zal op Dingsdag den 14 Oetober 1845, des voormiddags om 10 ure, ten sterf- buize van wijlen LENA de JONGE Wed. Jan van der Have staande in de Bagijnestraat te Zierikzee. gemerkt letter C, n,° 547, publiek presenteren te verkoopen: Eene partij MEUBELEN, HUIS- BAAD en KLEEDEKEN, welke Goederen aldaar daags te voren, des namiddags van 2 tot 4 ure voor een ieder te zien zullen zijn. De Notaris M.' J. J. ERMER1NS zal, op Vrijdag den 17 Oetober 1845, 'smiddags ten 12 ure, vóór het Gebouw, presenteren te verkoopen Een dubbel WOONHUIS en ERVE staande en gelegen aan de westzijde van de Nieuwe Bogaardstraat te Zierikzee, wijk C, n.M 157 en 158; aankomende Mej. BOONE. Nadere informatici! te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. te zierikzee bij de weu. a. »e vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2