ZIERIKZEESCHE COURANT, If .O 79. VRIJDAG A.° 1845* 3 OCTOBER. Besturen en Administration. Nieuwstijdingen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZJERIKZEE herzien derzelver publicatie van den 17 September jongstleden, bren gen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de openbare Verpachting van het TOL-REGT op den Straatweg naar Schuddebeurs tot op nadere aankondiging wordt uitgesteld. Zierikzeeden 1 October 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, ar.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien de circulaire aanschrijving van Zijne Excellentie den beer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 30 September jl. Provinciaalblad n.° 102.) Brengen door deze ter kennjs van de daarbij belanghebbenden dat de inspectie over de Verlofgangers der Nationale Militie bepaald op den 8 dezer maand in dit jaar geen plaats zal hebben. Zierikzee, den 2 October 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt.. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF, U I T S C II L A N D. BERLIJN, den 26.September. Een knhinets-order van den koning, gedagleekend den 18 September verbiedt den uitvoer van aardap pelen zoo uit Westfalen als uit de Rijnprovincie. Dit besluit zal de verzendingen van aardappelen naar Nederland en Belgie welke'sedert eenigen tijd bij groote hoeveelheden bewerkstelligd Worden eensklaps doen ophouden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 30 September. Rij Z.' M.s besluit van den 17 dezer is kwijtschelding van de doodstraf verleend aan Johanna Elisabeth de Wylehuisvrouw van M. Groodhuyswaartoe zij, bij arrest van het provinciaal hof in Noord-Holland van den 9 Julij II. wegens diefstal en brandstichting aan het Nieuwe-Diep, was veroor deeld zijnde die straffe veranderd in lepronkstellingmet den strop om den hals aan de galg vastgemaakt, en eene tuchthuisstraf van 12 jaren. Bij besluit van den 27 dezer heeft Z. M. de onteigening ten algemeenen nutte bevolen van de eigendommen welke voor den aanleg van den ijzeren spoorweg tusschen deze residentie en Rotterdam zullen moeten worden in bezit genomen. De minister van marine heeft ter kennis van de scheepvaart gebragtdat op de westpunt van het zoogenaamde Onstrek tusschen S.'-Philipsland en Oud-Vosmeer, is gezonken een tjalkschip, waarvan de mast vooralsnog is blijven staan liggende dat wrak bij laag water nagenoeg droog en op de navolgende merken het wachthuis op deu dijk bij S.'-Philipsland tusschen een huis en de kerk aldaar op de streek van n. n. w. en een huis of schuur afzonderlijk staande 50 a 60 ellen ten oosten van een Boorndijk onder Oud-Vosmeer. Zullende bij dat wrak eene zwart en wit geruite ton geplaatst wor den zoodra de nog staande mast zal ophouden een genoegzaam merk te zijn tot aanduiding van het gevaar. Men leest in de. Slaals-Couranl«Naar men verneemt, zijn onderscheidene handelaren er toe overgegaan, om buiten 's lands be stellingen van leeflogt te doen, met het doel, om, wanneer die herwaarts zal zijn gebragt dezelve zonder winsten alleenlijk tegen vergoeding van de aangewende kosten af te staan. »Deze edele wijs van handelen verdient hoogen lof. Daarom hehhen wij vermeend van dezelve bijzondere melding te moeten maken." Den 1 October. Z. M. de koning is heden middag omstreeks half een ure vergezeld van een van hoogstdeszelfs adjudanten met eenen extra-trein uit deze residentie naar Amsterdam vertrokken om zich van daar naar Soestdijk te begeven. Men verzekert dat deze reis in verband staat met de aanstaande terugkomst van H. M. de koningin. Volgens berigten dezer dagen in onderscheidene bladen overge nomen had zich^ te Gent, in Gelderland onder de varkens eene ziekte geopenbaard waaraan er een aantal bezweken waren. Later heeft men vernomen dat de verschijnselen jlier ziekte be stonden in verloren eetlust lusteloosheid en huiveringen aan onder scheidene ligchaarnsdeelen als do ooren hals en buik. Eenige uren na het uitbreken der ziekte hadden zich hlaauwe óf zwarte plekken geopenbaard waarop de dood mee6tal binnen 24 uren was gevolgd. Men bevond dat de ziekte van een' hevig onlstekingachligen aard was welke spoedig een rotachtig karakter aannemende met ver sterf eindigde en waarbij voornamelijk de verlerings-werkjuigen waren aangedaan. Aanvankelijk meende men de oorzaak in het gebruik van bedorven aardappelen te moeten zoeken doch deskundigen zijn van dit ge voelen teruggekomen dewijl de ziekte niet door de geheele gemeente verspreid was maar zich siechts tot ééne streek zeer enkele gevallen uitgezonderd bepaald heeftofschoon de wijs van voedering en het voedsel overal dezelfde waren. Ook doet zich dezelfde ziekte jaarlijks meer of min uitgebreid in deze gemeente voor terwijl de verschijn selen dezelfde zijn welke gewoonlijk bij de vlak- of Varkensziekte worden waargenomen en ofschoon aan den eenen kant zou kunnen worden beweerd dat het gebruik van het bedorven voedsel op de ontwikkeling en bet beloop der ziekte eenigen invloed kan hebben is het echter eene daadzaak dat de in die gemeente aanwezige var kens meestal met verrotte aardappelen gevoederd worden zonder dat dit lot nog toe een nadeeligen invloed op hunne gezondheid heeft gehad. De ziekte te Gent schijnt voor dezelfde te mogen worden gehouden welke in de meeste jaren in onderscheidene provinciën en meer al gemeen in Noord-Holland Vriesland en Groningen voorkomt alwaar zij ook dit jaar sterker dan gewoonlijk schijnt te hebben geheerscht. Meestal neemt zij in den gevorderden zomer een aanvang terwijl zij in den herfst of tegen den winter afneemt en ophoudt. Hoewel de ondervinding in de evengenoemde provinciën geleerd heeft dat het vleesch of spek van varkens door de vlaksiekle aan getast zonder nadeel wordt gegeten (zijnde de landlieden die met haren aard meer van nabij bekend zijn, gewoon, de varkenszoodra zich de ziekte openbaart dadelijk Ie slagten en het spek te ver bruiken) zoo kan het ecliter niet anders dan worden goedgekeurd dat de varkens ten gevolge der ziekte gestorven met huid en haar onverwijld op eene aanmerkelijke diepte worden begraven. Ook dient wel zooveel mogelijk te worden gezorgd dat geen spek van zieko varkens hoewel in het begin der ziekte geslagt zijnde op de publieke markt ten verkoop worde aangeboden waartegen dan ook de gezond- heidspolicie dient te waken. Hoezeer de vlakziekte algemeen voor niet besmettelijk wordt ge houden is het echter van belang dat men hieromtrent tot eene bepaalde kennis trachle te geraken en dat de waarnemingen welke van tijd tot tijd moglen worden gedaan ten algemeenen nutte worden openbaar gemaakt. Staats-Courant GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Door de Nederlandsche Handel-Maatschapprj zijn 8 schepen bevracht geworden als: voor Amsterdam 3, Rotterdam 3, Dordrecht 1 en Mid delburg 1 [zijnde Koning Willem II, kapt. J Kooger). De noorweeg- scho storthing heeft den 12 September het door de. commissie voor de constitutie gedane voorstel tot opheffing van het verbod volgens het welk geen Joden zich in Noorwegen vestigen mogen met nog grooter meerderheid dan in de zitting van hc-t vorige jaar, verworpen. De rondom Parijs aangelegde forten zijn thans gewapend en van niet minder dan 992 vuurmonden voorzien de doorloopende ringmuur zal er nog 1226 ontvangen. Dezer dagen zijn do werken tot herstel van de hoofdkerk te Parijs aanbesteed geworden. Dezelve zullen naar gissing, 10 jaren duren en niet minder dan 10 tnillioen fr. kosten. De ge denkzuil welke ter gedachtenis van het verblijf der groote armee aan do noordelijke fransche kusten te Boulogne werd opgerigtis thans na 41 jaren arbeids voltooid. In November 1804 was daartoe door den maar schalk Soult de eerste steen gelegd en eerst in de afgcloopene maand September is de laatste hand aan dit werk gelegd. Volgens eenen brief uil Tripoliin Barbarije is de slavenhandel in dat regentschap in vollen gang er gaat bijna geene week voorbijwaarin niet 2 of 3 sche pen met die ongelukkiger) worden bevrachtom op de markt te Konstan- tinopel te worden verkocht. De schrijver van dien brief drukt den wensch uit dal de fransche en engelsche gouvernementen zich verstaan mogen, om voorstellen te doen bij de verhevene porteten einde dia schandelijke handel ophoude. Volgens een berigt van den franschen consul te Babia in Brazilië, is binnen die provincie, maar 80 uren van de stail en in eene onbewoonde bijna ontoegankelijke wilderniseen zeer rijke diamantmijn ontdekt, uit welker bewerking eene engelscha kompagnieschap en ook anderen reeds aanmerkelijke voordeelen trek ken. Daar de ondervinding geleerd heeft, dat er, tengevolge van onhandige ekster rogen.-operaliën zelfs rnenschenlevens in de waagschaal ?ijn gesteld geworden zoo zal er voortaan in Pruissen naar luid van eene ministeriële beschikking, tot uitoefening van het bedrijf van ekster- pogen-snijder eene bijzondere concessie van wege de policie gevorderd worden. ln Belgie wordt van de aardappelen beschuit gemaakt, welke zeer goed blijftmen schilt en raspt den aardappel doet er een weinig zout door perst er het water uiten droogt de tot beschuit ge maakte broodjes in den oven. Als men deze beschuit wil gebruiken weckt men dezelve in koud water, en stooft ze met boter of door de groenten. De graan-uitvoer uil hel Keurvorstendom Hessen is ver boden geworden. Onder de streken van waar tegenwoordig aardap pelen naar Londen gebragt worden belmoren de Azorische-Ëilanden. In Belgie heeft den minister van binnenlandsche zaken aangekondigd, dat al de berigten welke hem iederen dag uit de onderscheidene oorden des rijks toekomen op dit punt overeenstemden dat ten slotte de oogst over hel algemeen voldoende is, en dat in sommige gedeelten des lands do aardappeloogst niet zoo slecht was als men aanvankelijk had ge vreesd. Een halletmeester Ie Berlijn heeft onlangs gemeend den heer- schenden smaak van het publiek voor akelige tooneelen niet beter te kunnen voldoen dan door een nieuw ballet, de gestoorde bruiloft ge naamd hetwelk don 10 September aldaar gegeven is met karakteristieke dansen van waanzinnigen in een krankzinnigenhuis te besluiten Brie ven uit Konslanlinopel verzekeren dat de sedert jaren verlangde toestem ming lot het bouwen eener Prolcstanlscbe kerk te Jeruzalem eindelijk.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1