'Zeet ijdin ij en Advertentie n. Zoo lebben gedeputeerde staten van Gelderland eene gehlleening van f 200,000 A 3 per cent uitgeschreven ten einde renlelooze voor schot ten Ie geven. Den eersten dag der inschrijving was reeds voor ƒ6900 geteekend. Zoo hebben zich te Rotterdam Leiden Schiedam, Middelburg enz. commissien gevestigd, om, in overleg met het ste delijk bestuur de beste middelen te beramen tot leniging der ram pen van vele ingezetenen. Onderscheidene vrijmetselaars-loges blijven evenmin, daar, waar het een werk van liefdadigheid geldt, daarin ten achteren. Hel Weekblad van het Regl verzekertdat de aangevangen regts- vervolging tegen du personen van E. MeelerJ. Dume'e en P. Min gelen, gegrond zou zijn op do art. 91 en 97 van het wetboek van slrafregt, welke artikelen luiden als volgt: Art. 91. De aanslag of zamenspanningdie ten oogmerk beeft, betzij burgerlijken oorlog te verwekken door de burgers of inwoners tegen elkander in de wapenen te brengen, of daartoe op te zetten; hetzij de verwoesting, den moord en de plundering in eene of meerdero gemeenten te brengenzal met doodstraf gestraft worden en de goederen der schuldigen zullen verbeurd verklaard worden. Art. 97. Ingevalle van het plegen van eene of meerdere misdaden, bij art. 86, 87 en 91 vermeld of wel van de bloote poging daartoe, door een zaamgcrotten hoop, zal de doodstraf met verbeurdverklaring van goederen aan allo degenen die tot den troep behooren en op de plaats der oproerige zamenrolting geval zullen zijn, /onder onder scheid van rang opgelegd moeten worden. Met dezelfde straffen zal gestraft worden, ofschoon niet op de plaats gevat zijnde, al wie het oproer belegd of bestuurd heeft, of in den hoop eenige bediening bekleed of eenig hevel gevoerd zal hebben. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Bij voortduring voeren te Antwerpen de schepen vele graansoorten aan vooral rijst en tarwevan deze laatste snort is zoo groote overvloed aangekomen dat de bergplaatsen er voor ontbreken. Al de stooin- booten welke te Antwerpen van Londen en Huil aankomen, brengen aardappelen mede men verwacht er verscheidene ladingen van dezen leeftogt uit Schotland en Ierland. Vijf der voornaamste fabrijkanten van Verviers laten voor 100,000 fr. rijst komen om die voor koopprijs aan hunne werklieden uil te doelen. Twee visscherssloepen hebben te Antwerpen den 17 dezer 3500 schelvisschen en 750 kaboljaauwen in gevoerd de schelvisschen zijn a 30 fr. per 80 stuks verkocht. Op lieden 30 September zal te Middelburg in eene algemeone vergadering van hoeren aandeelhouders der Nederlandsche Maatschappij van Vee- verzekeringgevestigd aldaar, gedelibereerd worden over de ontbinding dier maatschappij. De vijftiende verjaring der Septemberdagen van 1830 is in de afgelnopen week te Brussel met allerlei volksfeesten con certen en tooneelvoorstellingen herdacht. ln de provincie Groningen worden tegenwoordig vele eendvogels gevangen. In eene der kerken te Lyon is den 14 dezer de dienst op het onverwachts gestoord door het geroep van brarulbrand! Van alle kanten stormde men de kerk uit. Spoedig bleek het echter, dat hot slechts ijdele vrees was, en dat een krankzinnige brand geroepen had. Te Amsterdam heeft zich eene hirigting tol voorziening legen de duurte der aardappelen in Nederland ge vormd. in den avond van den 22 dezer zijn in de gemeente Papen- drecht 3 woningen bewoond door 5 huisgezinnen in de asch gelegd. Door de commissie van landbouw in Rijn-Pruissen is eene belooning van 20 friedrichs d'or uitgeloofd voor dengenen die een beproefd middel aan de hand geeft, om hij het bewaren van gezonde en aangestokene aardappelen de aansteking alsmede de verdere verspreiding der ziekte te beletten. Gedurende de dogen van den 8 lot 12 September vroor bet bij Furslenwalde inde Mark zoo sterkdat de waterplassen met eene korst ijs bedekt waren. Op de herfstmarkt te Norg in de pro vincie Drenthe, den 16 dezer gehouden, werden aangebragt 3750 paar den voor rijtuigen 219 losse paarden 602 veulens, 834 koebeesten 137 varkensen 2035 schapen. De handel in paarden was vrij levendig, zoo als ook die in schapen doch minder die in horenvee en varkens. 'De molen de Hond. op de Schans, bij de lMuiderpoort. te Amsterdam, die den 10 Augustus 1843, door het inslaan van den bliksem, afgebrand en kortelings herbouwd was, is II. zondag middag op nieuw eene prooi der vlammen geworden. De brand is ontstaan door bol heelloopen vari do as. Maandag morgen is te Amsterdam in hel binnen-gastbuis aan de watervrees overleden zekeren Hendrik Hopken, stucadoor, oud 28 jaren gehuwd welke 5 weken geleden door een' hond die in zijne woning was geloopen is in den pink geheten. Dezer dagen is, ingevolge door de arrondissements regtbank te Groningen verleend be vel in hechtenis genomen een arbeider wonende onder Niezijlge meente Grijpskerk, tegen wien belangrijke vermoedens waren gerezen van zijne vrouw te hebben vergiftigd. Burgemeester en wethouders der stad Utrecht hebben bel niet on dienstig geacht, bij de mislukking van den aardappelenoogst, een ieders bijzondere aandacht te vestigen op eene circulaire-missive van den heer staatsraad, gouverneur dier provincie, ter medcdeeling dat, volgens door cenen deskundige genomen proeven de tegenwoordige aardappelen, na rijp en gaaf gerooid te zijn, wanneer die goed en zuiver worden afgewasscbenen daarna uit elkander op eene drooge plaats gelegdbevonden zijn goed en eetbaar voor den monsch te blijven. Uit verschillende gedane mededeelingen blijkt dat in Silezie en in vele streken aan de Oost-Zee de aardappelenoogst goed is uitgevallen. Dezelfde berigten worden uit de omstreken van Berlijn medegedeeld. In Denemarken doet zich die oogst onder de gunstigste uitzigten op. In Wurlemberg, Hessen, het groothertogdom Baden enz. heeft de aardappel bijkans niet geleden; hij is er niet duurder dan verle den jaar. In Hanover staat de graanoogst gunstig. De regen is niet zoo menigvuldig geweest in bet noorden van Duitscbland als aan de Rijn steden en de prijzen welke iels gestegen waren dalen weder. De aardappelenziekte vertoont zich in Oost-Vriesland met dezelfde kenteekenen als in Nederland en Belgie. Men denkt, dat een vierde van den najaarsoogst zal verloren zijn. In de Rijnprovinciën heeft zich de ziekte minder bedenkelijk dan in België vertoond. Nassau en alle bergstreken hebben minder geleden. In het groothertogdom Baden is de aardappelenoogst overvloedig en dit voortbrengsel zelfs laag in prijs. In Engeland heeft de ziekte zicb ten noorden en westen slechts ITaauw vertoonden in eenige graafschappen in het geheel niet. In Ierland zal de aardappel een vierde en zelfs een derde meer dan in 1844 opleveren. In Schotland rekent men op eenen gewonen oogst. De ziekte beeft zich in beide laatslgemeldo gewesten in het geheel niet vertoond en de prijs der aardappelen is er laag. De graanoogst doet zich als gunstig kennen. Deze zal niet minder dan in een gewoon jaar zijn. Het koren is van eene goede kwaliteit. De voorraad van koren des verleden jaars is nog le aanzienlijkom eene aanmerkelijke stijging van de prijzen te vreezen. l)e jongste berigten luiden dat de oogst op de voordeeligste wijze inkomt en do graanprijzen hierop zelfs merkelijk dalen. In Zwitserland is de aardappelenoogst volkomen geslaagd. Die vrucht is er overvloedig en laag in prijs ln Frankrijk schijnt de oogst over het algemeen staan. De aardappelenziekle heeft zich vertoond in het noorden in een deel van het oosten en aan de kuststreek maar noch in Jiet zuiden noch in het westen. In de Vosges heeft de ziekte zich piet vertoond men rekent er op een gewonen oogst. In Italië en op Sicilië is de oogst gunstig en voor een deel zelfs zeer voordoelig. De berigten uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika luiden mede gunstig. Dit alles zamengenomen doet voorzien dat de aanvoeren vooral van graan, in ruime mate zullen kunnen zijn, en de raadgevingen van ben ook bier le lande om aan de eene zijde gepaste maatrege len te nemen maar aan de andere zijde zich aan geone overdreven bezorgdheid over te geven alle behartiging verdienen. Een eenvoudige straatveger van Londen, de nabestaande van ge neraal Rileydie onlangs le Madras is overleden, heeft de 50,000 ponden sterling (f 600,000)door den afgestorvene nagelaten geërfd. Deze maakt een goed gebruik van zijne fortuinhij heeft al zijne kameraden van top tot teen doen kleeden en aan zijnen vleeSchhou- wer hevel gegeven, op zondag aanslaande, aan iedereen stuk rund- vleesch uit te deelen. Hij heeft een huis gekocjt in Argjdesquare en is voornemens hetzelve door' een feestmaal, aan al de straatvegers der hoofdstad in te wijden. ZIEB1KZEE den 30 September. Den 15 Junij II. is te Batavia van deze stad gearriveerd het fregatschip de Roompot, kapt. S. van Delden, Az.hebbende 102 dagen reis; en is mede dien dag van daar naar Middelburg, vertrokken het barkschip de Stad Zierikzee kapt. D. Ochtman. BROUWERSHAVEN den 29 September. Binnengekomen: An- thonijkapt. J. I'. Klomp, van Batavia, Antoinette, kapt. le Cannvan S.'-Briene, heide naar Rotterdam, Prins Albert, kapt. C. H. C. Megouvan Riga, en Eurl Stradhrockekapt. J. Dance, van Liverpool heide naar Dordrecht; en uitgezeild do stoomboot Emerald Isle, kapt. J. W. Bouch van Rotterdam naar Hull. ZETTING van het BROOD tf. Z1ER1KZEE. Prijs der Granen per mudde: Tarwe f 10,00. Rogge f 8,00. HOOCSTE PRIJZEN VAN IIET i1rood i Het fijn Witbrood kost: 37'/, cents 1 pd. Ofonc. 0 ld. 0 wt. 19 0 5" 0 0 9'/, 0 2 5 0 Het grof W' it- en zoogenaamd Fransclt brood kost 33 cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wt. 16'/, 8 0 0 2 liet grof Tarwenbrood kost: 20 cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wt. 10 0 5 0 0 5 0 2 5 0 Hel Roggenbrood kost: 16'/, cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wt. 0 0 5 0 0 0 8 0 5 5 0 4 0 2 Het Mastelwinebrood host: 18 cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wt. 9 0 5 0 0 4'/, 0 2 5 0 Gedaan bij de Commissie der Broodzetting te Zierikzee den 29 September 1845. K. W. tie JONGE t>.', De Secretaris, H. i. BERG. INTEREST-BETALING van COUPONS bij den Makelaar C. BAL. VIT HE HAND TE KOOP: een ZEIL-AAKmol com- pleten Inventaris, (alles in goeden staat;) ie bevragen bij lïNEJJS van 't HOF, M.' Kuiper te Brouwershaven. COl De Notaris M.' .1. J. I*liMFItINS zal, ten verzoeke van den Heer MB. C. CAL', in betrekking van Curator in den Boedelafstand van .1. Dl.IKE.MA op Woensdag den 15 October 1845, 'smiddags ten 12 ure, in liet Logement van F. J. van Oppen, te Zierikzee presenteren te verknppen 1." Een dubbel WOON- en WINKELHUIS, ERVE en Gevolgen slaande en gelegen aan de noordzijde van de Oude Hoven (g Zierikzee, wijk A, n.° 307 kadaster sectie A, n.° 525; thans verhuurd aan den Heer J. A. van ukb Haeen. 2." Een STAL en PAKHUIS staande aan de oostzijde van den ïlem aldaar, wijk A, n."5 39 en 40, kadaster sectie An.° 851. 3." Een PAKHUIS staande aan de westzijde van den Hem aldaar, wijk A n.° 59, kadaster sectie A n.° 1096. 4." Een PAKHUIS en ERVE staande en gelegen aan de zuid zijde van bet Korstijl aldaar, wijk D, n.° 289kadaster sec tie B n.° 359. 5." Een PAKHUIS staande aan de zuidzijde van de Oude Haven aldaar wijk D n.° 495 kadaster sectie B n.° 328 rn 6." 31 Roeden KOORNLANÜ gelegen aan de Scheepstirnmerdij'h aldaar, sectie E, n."5 308 en 324. Nadere informatiën te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. te zierikzee BI.» BE web. A. be VOS EN ZOON stads bkckkers. si (J d< d< P* ve ee de de E ar w de on IS s. de Wc' op op 50 Zn de te on St€ he ve: ha eei on de de no zie sic scl na gei Mi wr sle Wi

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2