ZIERIKZEESCHE COURANT. DINGSDAG A.° 1845. 30 SEPTEMBER. Besturen en Administration. JAieuwstijdinyen iY.o 78, bank van leening. Het BESTUUR der Bank van Leening le Zierikzee brengt ter kennis der belanghebbenden, dat, ten gevolge van een daartoe gedaan verzoek de in de Couranten van den 23 en 26 September geannon ceerde verkooping van Panden op Zaturdag den 11 October aanstaande, is uitgesteld tot op Woensdag den 15 October daaraanvolgende des voormiddags ten 9 ure dat die Panden des Dingsdags den 14 Oc tober lusschen 3 en 4 ure des namiddags ter bezigtiging zullen worden gesteld en tot den 13 October aan ieder de gelegenheid zal worden gegeven om hunne Panden le lossen of wel door bijbetaling der daarop vervallen Interessen derzelver vernieuwde verpanding te ver zoeken met uitzondering echter van die Gouden en Zilveren Werken die voor de Waarborg behooren opgezonden te worden welke uiterlijk tot en met Zaturdag den 4 October kunnen worden afgelost of de beleening vernieuwd. Het Bestuur voornoemd A MOENS van BCOOIS Tor ordonnantie van hetzelve B. C. CAU. BELGIË, BBUSSRL den 25 September. De onlangs door de rpgering aan de vertegenwoordigers voorgestelde wet op de levensmiddelen is, met geringe veranderingen door al de 85 in de zitting tegenwoordige le den aangenomen. Ook door de senaat is dezelve goedgekeurd. De koning heeft bevolen dat gedurende de schaarschheid geene aardappelen voor zijn huis zullen worden ingekocht. Vele vermo gende lieden schijnen dit voorbeeld te volgen. Men tracht daardoor den Imogen prijs van dat artikel te verminderen. IN E I) E RLANDEB. 's GRAVENHAGE den 26 September. Men verneemt, dal bet Z. M. den koning behaagd heeft reeds nu, aan de onderscheidene arm besturen in deze stad de gewone jaarlijksche winter-bcdeeling te doen uitreiken behoudende hnogsldézelve zich voor om indien daar toe later redenen moglen bestaan die Som dit jaar te vermeerderen, of op andere wijze den nood der armen te lenigen. De koning is, le paard gezeten, eergisteren morgen, geheel al leen de stad in alle rigtingen doorgereden. Men verneemt, dat het Z. M. goedgunstig heeft behaagd, uit 's rijks kas eene tegemoetkoming van f 5000 te verleunen, ten be hoeve der onvermogende slagtoffers van den op den 19 Augustus II. plaats gehad hebbenden Storm in eenige gemeenten van liet 4Jc district der provincie Noord-Braband. Men verneemt dat Z. M. de koning en Z„ K. H. de prins Van Oranje last gegeven hebben dat er ilit jaar geene aankoopen van aardappelen voor hoogstderzelver huizen meer zullen worden gedaan dit voorbeeld van koninklijke bezorgdheid is spoedig door de aanzien- lijkslen der residentie gevolgd. Het heeft H. K. H. mevrouw de prinses Van Oranje behaagd, hoogstderzelver secretaris den heer tion WiclceHin koninklijk wurtem- bersch legatie-raad, te magtigénom voor bare rekening in Duilsch- land eene ruime hoeveelheid goede, gezonde aardappelen te doen aankoopen gedeeltelijk bestemd voor het Evangelie-Lulhersche wees huis alhier, en verder tot andere weldadige bedoelingen, waartoe alreeds door genoemden heer een vertrouwd persoon (den heer Handel, deszelfs schoonvader,) van hier naar Duitschland is afgevaardigd. De minister van marine heeft ter kennissé van de scheepvaart gebragt dat in de zoogenaamde Bogt van Keetcn tusschen Yiane en de Zijpe genoegznam bij de bakens aan den noordwal in Keelen een met straatklinkers geladen tjalkschip is gezonken waarvan de mast vooralsnog is blijven staan, en dat tot aanwijzing van dit, vooral bij duisterheid, voor de scheepvaart gevaarlijk liggende wrak, daarbij eene zwart en wit geruite ton is geplaatst liggende noord- noord-wesl va» het wrak op het merk de molen van Oosterland in twee hoornen aldaar. Heden heeft de justitie een' inval gedaan en eene huiszoeking bewerkstelligd bij de personen van E. MeelerJ. Humde en P. Min gelen, de eerste schrijver, de 2 anderen uitgevers van de weekbladen den Ooijevaar. den haagschen Miniatuur-Nieuwsbode en den Ontwaak ten Leeuw (van welk laatste blaadje slechts 1 a 2 nummers waren uitgegeven). Deze 3 personen zijn krachtens hevel der raadkamer van de arrondissements regthank alhier in hechtenis genomen en naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgehragt. Voorts zijn hunne papieren benevens de voorhanden zijnde exemplaren van bet tweede nummer van den Ontwaakten Leeuw, dat heden in het licht verschenen is en waarvan slechts enkele in omloop moeten ge komen zijn, in beslag genomen. De persoon van P. A. de Haas, ,Jz., mede schrijver van een' der Ooijevaars, is reeds sedert het begin dezer week in gijzeling ge steld ter zake van het niet voldoen van boelen waartoe hij Wegens overtreding der wettelijke bepalingen nopens het onderwijs was ver oordeeld. Van de 21 personen tegen xvelke uit dezen of genen hoofde proces-verbaal is opgemaakt ter gelegenheid der ongeregeldheden die alhier dezer dagen hebben plaats gehad zijn er 17 ontslagen. Twee der belhamels van de bewegingen te Delft voorgevallen zijn alhier in arrest gebragt. Het volgende leest men in de Staats-Courant «Te 's Gravenhagete Haarlem en te Delft hebben eenige lieden uit den lageren stand dezer dagen op eene rustverstorende wijze hunne ontevredenheid over de toenemende duurte der grutterswaren of van het brood kenbaar gemaakt. »Het is ontegenzeggelijk eene groole ramp voor de mingegoeden, dal de ziekte der aardappelen zoo nadeelig op de prijzen der andere levensmiddelen terugwerkt. Het is te wenschen dat de welgeslaagde oogst van het koren en van de peulvruchten gesteund door de bui len 's lands gedane bestellingen, eerlang lagere prijzen mogen verschaf fen. Vrees voor een duurzaam en wézentlijk gebrek is er te minder daar de berigten uit onderscheiden vreemde landen zelfs ten opzigto van den aardappelenoogstgeenszins ongunstig luiden. Maar dia vrees bestaat niettemin en zij is een kwaad dat oogenblikkelijk ge brek ten gevolge kan hebben. Die vrees toch bewerkt, dat velen, bezorgd voor de toekomst hij tegenstelling van gewone lijden noo- deloos of voorbarig ruimen voorraad aanschaffen de navraag van den dag wordt daardoor grooter dan het aanbod of dan de gereedc voor raad en zoo doende wordt alles om zoo le zeggen kunstmatig opge dreven. »Het was der regering geen oogenblik twijfelachtig, wat zij in de gegevene omstandigheden moest doen. Harerzijds te trachten in de behoefte te voorzien zoude de bezorgdheid vermeerderen de prijzen van het toeval der inziglen doen afhangen den staat schromelijke kosten en mitsdien nieuwe schulden berokkenen, den speculatiegeest van de massa handeldrijvenden smoren. Zij moest daarentegen de ponrten openen; de lasten op den invoer verliglenonder hekend- making met den waren stand der zaak de zekerheid geven dat zij den speculant niet in den weg zou staan cn daar te hoven -aanmoe digen of helpen om door liefdadigheid en werk tijdig voor de behoef ten van den nakenden winter te zorgen. »Wat indien zin kan worden gedaan geschiedt. Reeds doorploe gen vele schepen de baren om leeftogt te halen waar die voldoende en legen matige prijzen le vinden is. Reeds was men met vrucht op middelen bedacht om het verder bederf der aardappelen tegen te gaan. Reeds kan men de hoop voeden datbij een rustig verbei den de winter wel meer dan gewone duurte, maar geenszins de gevreesde schaarschte zal opleveren. «Maar de hoogte der prijzen van den dag drukt niettemin. De behoefte van hot. oogenblik maakt wreveligontevreden. Men zou zich willen wreken. Op wien Tegen God, die de beproeving zond, valt niet te kampen. Aan de regering kunnen zelfs kwalijkgezinden het misgewas eener vrucht niet wijten. De groote kooplieden werken meer in de verte. Maar de grutters en bakkers I Dezen heeft men onder zijn bereik - die moeten het ontgelden want die hadden het in de magt om zonder opslag te verkoopen - al verloren zij er bij. Redelooze en wal erger is, noodlottige dwaling welke op het hoofd van hen zou kunnen nederkomen die er zich aan overgeven »Wat toch is het belang der menigte? Immers lage prijzen van den leeftogt. Hoe verkrijgt rnen die hij schaarschte van eigen pro ductie? Immers door invoer. Wat kan lol invoer uitlokken? Im mers hij den koopman niets dan het uitzigt op winst. En wat belooft winst? Immers het verschil der prijzen tusschen het elders en het hier le verkrijgene. Bij vrijen handel en voldoende concurrentie zal de bestaande voorraad meer dan genoegzaam zijn om den koopman, die door uitzigt op winst geprikkeld wordt, den noodigen tijd tot invoeren te gunnen. Hooge prijzen bij hel elders verkrijgbaar blijven van het product leveren den besten waarborg dat het gebrek indien het bestaat, niet lang zal aanhouden. Kooplieden of grutters, die meer dan de gewone winsten bejagen die met woekerwinst verkoo pen handelen gewetenloos maar niettemin bewijzen zij in de gevol gen eene weldaad door het uitlokken eener meerdere concurrentie tot aanvoer. Onze verschillende hinnenlandsche markten leverden er in de laatste dagen de sprekendste bewijzen van door de groote afwisseling der prijzen naar male de aanvoer van het oogenblik al dan niet aan de loopende behoefte voldeed. »IIet Is te hopendat een ieder moge bijdragen om de menigte haar waar belang onder het oog te brengen om den koopman niet door bedreigingen af le schrikken om niet meer dan hel henoodigde aankoopende, lijd te winnen ten einde door aanvoer in de wezent- lijke behoeften le voorzien." Het stedelijk, bestuur der stad Arnhem heeft de navolgende pu blicatie uitgevaardigd a Burgemeester en wethouders der stad Arnhem gezien hehhenda het besluit van den heer staatsraad gouverneur dezer provincie van den 15 September 184.5, betrekkelijk eene ontstane ziekte onder de varkens, aan welke le Gent, in het district van Over-Beluwe, reeds een 501 al overleden zijn en waarvan de verschijnselen beslaan in ver loren eetlust lusteloosheid huiveringen aan onderscheidene ligchaams- deelenen, eindelijk, eenige uren na het uitbreken der ziekte, in blaauwe of zwarte plekken waarop de dood moestal binnen de 24 uren volgt «Waarschuwen een iegelijk, zoowel tegen het toedienen aan hun vee van besmette aardappelen of andere bedorven voedsel als tegen het gebruik van eenjg gedeelte der varkens, die aan de bewuste ziekte zijn gestorven, of, ter zake van dezelve, gedood zijn. «En hevelen bij deze, dat de aan deze ziekte gestorvene varkens, met. huid en haar, ter vercisohte diepte worden begraven, opdat do besmetting van dezelve zooveel mogelijk worde voorgekomen." Den 28. Op het voorbeeld van Z. M. en de leden der konink- lijke familie wedijvert men van alle zijden om middelen te be ramen ten einde in de behoeften der volksklasse le gemoel te komen.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1