v Burgemeester en wethouders der stad Dordrecht, kennis bekomen hebbende van het te dezer stede verspreide gerucht, dat eenige in eetwaren van algemeene en dagelijksche behoefte handeldrijvende lie den wanneer zoodanige eetwaren van elders alhier worden aangebragt niet alleen zouden zamenspannenom de aangehragte en voor het algemeen ter verkoop bestemde waren dadelijk op te koopen maar zelfs aan de aanvoerders en verkoopers van die waren meer zouden bieden dan door de verkoopers zelve gevorderd wordt, met het be paalde doel om daardoor sommige eetwaren op zekeren prijs te houden of wel lot hooger prijs te doen klimmen, dan waarop de natuurlijke en vrije trek van den handel dezelve waren brengen zou terwijl sommige alhier ter stede gevestigde en in de boven aange duide eetwaren handeldrijvende lieden als verkoopers van die waren de soort derzelve door vermenging en bijvoeging van vreemde bcsland- deelen zonder waarde en zonder eenige voedende kracht zouden ver- valschen om zich daardoor op eene bedriegelijke wijs, soms ten koste der behoefligen te verrijken. «Ofschoon na onderzoek dus ver niet is gebleken van de daad zaken door hot voormelde gerucht aangeduid achten het doelmatig, ter voorkoming van soortgelijke schandelijke en voor het algemeen schadelijke misdrijven ieder die het zou kunnen aangaan te herin neren aan do bepalingen van de artikelen 419 en 423 van het wet boek van strafregt, waarbij respectivelijk worden vastgesteld: «Tegen hen die op eene ongeoorloofde wijs den prijï der koop waren pogen te doen rijzen, «eene gevangenisstraf van eene maand «tot een jaar en eene boete van f 250 lol f 5000" en «Tegen do bedriegelijke vervalsclters der koopwaren, «eene gevatt- «genisstraf van 3 maanden lot een jaar On eene boete van minstens f 25." «En wordt de heer commissaris van policie uitgenoodigd en de agenten van policie gelastop het plegen der door hel gerucht aan- gelijgde misdrijven met de uiterste zorg en hij voortduring te letten en te waken; zullende jegens de overtreders overeenkomstig het voor schrift der wet worden gehandeld." To Haarlem is van wege burgemeester en wethouders eene publi catie openhaar gemaakt, waarhij strafbepalingen worden vastgesteld tegen het misbruik, door sommige broodbakkers gepleegd, om het; meel, waarvan het grof tarwebrood gebakken wordt, met een gedeelte bloem van roggemeel te vermengen. Den 24. Van wege den minister van tinanciën is hekend ge maakt, dal do middelprijzen der inlandsche granen, vonr het geheele rijk, over hel tijdvak van den 20 Augustus 1845 tot on met den 19 dezer per mud zijn geweest als volgt tarwe f 8,83'/2 rogge f 7,05 boekweit f 7,40'/sgerst f 5,24, haver f 3,04'/, en ongepelde spelt ■f 2,42'/, fn dat de regten op den in- en uitvoer voor de maand October eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt: tarwe en ge pelde spelt 50 c. en vrij, rogge 15 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 10 c. en 25 c. haver 50 c. en vrij en ongepelde spelt f 1 en vrij. - Achttien personen van allerlei stand die hetzij aan de aanma ningen van de civiele autoriteiten om zich uit de volkshoopen van eergisteren avond alhier fsllage] te verwijderen niet hebben gehoor zaamd hetzij door uitlatingen op de straatde maatregelen tot hand having van de goede orde en tot bescherming van personen en eigendom men genomen gelaakt hebben zijn gearresteerd geworden en naar het raadhuis overgebragt. Alle wetgezlnden keuren de maatregelen van het gezag goed en men mag thans vertrouwen (Int zich de volksverzamelingen niet zul len hernieuwen. Mogt zulks onverhoopt het geval zijn, dan zijn de strengste hevelen gegeven om alle geweld met nadruk te keeren. Gisteren avond hebben, uit voorzorg, patrouilles de stad door- kruisd; nllerwege heerschte de grootste rust. Te Haarlem zijn een 15tnl personen gearresteerd. Aldaar, alsmede te Delft en ook te Leiden is de orde niet verder gestoord geworden. Het algemeen armbestuur te 'sHertogenbosch heeft, inhei hijzijn van eene gemengde commissie, bestaan hebbende uit dat bestuur en geneeskundigen proeven genomen om de aardappelen door andet* voedzaam eten te vervangenen het is hij die proeven gebleken dat rijst, doch vooral gort met savoijekool wortelen en andere groen ten afzonderlijk gekookt en gestoofd en daarna gemengd een even sma kelijk als goed maal oplevert. Het bestuur is dan ook voornemens, in den aanstaanden winter voor de gestichten en armen onder des- zelfs administratie, de aardappelen door die levensmiddelen te doen vervangen. Men is te Wageningen en ook op andere plaalsen druk bozig met het poten van aardappelen die op eene diepte van elf oude duimen worden inden grond gelegd en in het laatst van Februarijof het begin van Maart 1846 tot rijpheid zijn en dan het dubbel gewas opleveren zouden. MIDDELBURG den 22 September. Wij vernemen dat laatst leden zaturdag alhier zijn aangekomen de heeren jh.r P. Petit, bur gemeester J. L. Ie Clercqpresident der arroniiissements reglbank en lid van den stedelijken raad jh.' Simon de Vlodrop en Philippe Claus, president der kamer van koophandel allen van de stad Roer- monde henevens eene deputatie uit de stedelijke regeringen van Weert en Eindhoven zoo het schijnt staat deze komst in verband met den aan te leggen spoorweg van Zeeland door Noord-Rrahand en liet hertogdom Limburg althans wij kunnen als zeker melden dat deze commissie eene langdurige zamenkomst heeft gehad met de be langhebbenden aan welke de exploitatie van dien weg zal worden toevertrouwd. GOESden 22 September. Met genoegen verneemt mendat in sommige landgemeenten de boeren aan de arbeidende klasse dezen winter werk zullen verschaffen, door gronden, die anders geploegd zouden worden, te laten omspitten, alsmede dat zij tegen eenen ge middelden prijs voor dezelve eene zekere hoeveelheid graan beschikbaar zouden stellen. Z1ERIKZEE den 25 September. Naar men verneemtzijn in eene onlangs door den raad dezer stad gehoudene bijeenkomst waarin over de maatregelen is beraadslaagd om in de buitengewone behoeften der mindere volksklasse in den aanstaanden winter te voor zien besloten om de armbesturen der onderscheidene godsdienstige genootschappen in staat te stellen door tijdige aankoop van levens middelen die de aardappelen moeten vervangen zooveel mogelijk te zorgen voor het onderhoud der huisgezinnen die gewoon zijn des winters door hen bedeeld te worden en zijn er wijders twee com- njissrcrr benoemd waarvan de eene waarin leden der gezegde arm besturen zulle» zitting hebben r zich bet lot van die personen zaf aantrekken die tot dus verre niet armlastig geweest zijn doch ten gevolge van de duurte der levensmiddelen gedurende dezen winter bijzondere hulp zullen behoeven doch welk het de bedoeling der regering zijn zoude dat iu den regel niet met geld of levensmiddelen wierden bedeeld maar alleen in de gelegenheid gesteldhet brood en andere levensmiddelen die zij behoeven tegen de gewone prijzen aan te koopen. De andere commissie heeft ih lastom pogingen aan te Wenden dat aan personen die in staal zijn te werken in den aanstaanden winter zooveel mogelijk werk moge worden verschaft om de buiten gewone ondersteuning die men hen wenscht te geven door arbeid te verdienen. De wensch hiertoe is reeds vroeger meermalen geuit maar in de laatste dagen algemeen geworden en inderdaad met alle regtwant indien de meorvermogenden bereid zijn in de buitengewone nood druftigheid der arbeidende klassen te helpen voorzien is hun ver langen allezins billijk dat de behoefligen zich deze giften dóór arbeidzaamheid en vlijt waardig maken, wanneer zij daartoe eenig- zins in staat zijn en voor zooveel ben de gelegenheid daartoe zal kunnen worden gegeven. Men moet daarom hartelijk Wenschen dat indien deze zaak moeije- lijk en bezwaarlijk is echter het góede doel der regering zooveel mogelijk moge worden bereikt, en wij twijfelen in geene deele of de commissie zal bij allen, die in ruimer omstandigheden zijn ge plaatst wanneer zij daartoe eenige giften mogt behoeven ruime ondersteuning ondervinden. Het is voor onze stad waarin zoovele arbeiders wonen, die des winters buiten werk zijn, eene behoefte geworden dat hierin op den duur eenigzins mogt kunnen Worden voorzien; maar wij moeten daarbij ook 'den wensch voegen, dat hiervan het gevolg wezen muge dot de zoo onteerende bedelarij meer dan t.ot dus verre heeft plaats gehad-, moge kunnen beteugeld worden. De armen die bedelen zijn de ware armen niet en de verkregen aalmoes wordt meestal slecht besteed Wij hopen daarom dat de benoemde commissiën hel zich ten taak zullen stellen hunne pogingen Ie vereenigen om dit kwaad dat onder begunstiging van de duurte der levensmiddelen veel staat te verergeren te keer te gaan en dit doel. zal grootelijks kunnen bereikt worden indien geen verkeerd medelijden het geven van aalmoezen blijft aanhouden indien er ge legenheid worde gesteld om de werkvalliare bedelaars aan werk te helpen indien de giften van gelirekkigen en ongelukkigen die niet genoeg kunnende ondersteund worden soms bedelen moeten ruimer worden gesteld en dit een en ander in werking gebragt zijnde de regering een voorbeeld stelde jegens degenen die zich nog aan hot bestaande verbod tot bedelen schuldig maken. Men verneemt ook dat de directie vóór de soepkokerij het voor nemen heeft opgevat, om, indien zij daartoe mogt worden in staat gesteld, gedurende den aanstaanden winter, niet alleen veel lang duriger, maar in plaats van viermalen, zesmalen in do week soep-portiën uit te. deelen welk voornemen zoo doeltreffend in de gegevene omstandigheden wij hopen dat zonder bezwaar moge tot stand komen omdat daardoor zoude worden uitgewerkt dat bijna alle desbehoevende huisgezinnen gedurende den geheelen winter tot verre in het voorjaar driemalen in de week van gezond voedsel voorzien worden. PRIJZEN uer EFFECTEN te AMSTERDAM Woensdag den 24 September 1845. Nederlander 21/,, pC. Werk. Schuld 4 Amort. Syndikaat 3pC NieuWe 3 pC.' Leening Handel-Maalschappij 4'/, geb'levefi. 61'/, pC. 98 74'/, 162'/, f MIDDENPRUZEN van de Volgende ARTIKELEN ZIElÜtLZEËi van den 25 September 1845. De Ned. Mudde. Üe Ned, Mudde. Graauwe ËrWtett f 0,00 a 0,00 Groenedifo. - 12,00 a 15,00 Gele dito' -12,00 al 3,00 Koolzaad -10,50a 12,00 Zaai-Lijnzaad - 12,00 a 13,00 Slag-Lijnzaad - 0,00 h 0,00 O. Tarwe 1843 O. dito 1844 N. dito 1845 Ordinaire dito N. Rogge Winler-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito 0,00 h 0,00 9,00 k 10,00 9,00 a 10.00 6.00 a 7,00 7,50 a 5,20 a 5,00 at 2,80 a 6,00 h 0,00 it 0,00 a 8.00 5,50 5,20 3,00 7,00 0,00 0,00 Raap-Olie te Zierikzeè, f 43,00 p. v, Patent-Olie -46,00 Lijii-Otie -00,00 Raapkoeken /00,00 de 1040 sluks< Lijnkoeken -00,00 tr Advertentie'nt Bij J. OCHTMAN zijn voor de 197"° K. N. Loterij te be- komen Hcele en Gedeelten van LOTEN, in Koop en Huur; Prijs-Courant. De trekking der Eerste Klasse begint op Maandag den 20 October 1845. UIT DE HAND TE. KOOP: een ZËIL-AAKmet com- pleten Inventaris, (alles in goeden slaat;) te bevragen bij CORNEI-IS van 't HOF M.' Kuiper te Brouwershaven. De meerderjarige- en Voogden over de minderjarige Erfge- namen van wijlen J AN va-N der HAVE en LENA he JONGE zullen krachtens regterlijke magliging door bet ministerie van den: Notaris J. P. van BOBKENDAM op Maandag den 29 September 1845, des middags ten 12 ure, voor bet na te melden perceel publiek presenteren te verkoopen Een hecht sterk en welbctimmerd WOONHUIS en ERVE staande en gelegen aan do westzijde van de Bagijnestraat te Zie" rikzeegemerkt ielter C, n° 547, kadaster sectie B, n.° 832. Information zijn te bekomen bij voornoemden Notaris te Zierikzee. De Notaris M.' C. van der LEK Df, CLERCQ zal, op Donderdag den 9 October aanstaande des middags ten 121 ure, aan een Koetshuis in het Vuilstraotje alhier, publiek presen teren te verkoopen Twee goede MEIjBlE-PAARDEN bovenlandsch ras oud geschat 12 a 13 jaren alsmede CWee TWËEBANKS- WAGENTJES met linnen en lederen Kop en een goede KAPCIIAISl Alles te bezigtigen ter plaatse gezegd, van 10 lot 12 ure, vóór df# verkooping. f?. zierikzee cu du well. .4. tf.i vos en zoon stads orckkecr,

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2