j din gen. J&dvertentie'n. »eenc gunstiger wending begint te nemen zoodat de hoop bestaat »dat weldra een der nioeïjelijkste tijdperken voor de kolonisten zal »zijn doorgestaan." De auteur Boiulewijn heelt in bet jongste nommer van den Tijd, welk tijdschrift meer en meer in belangrijkheid toeneemt, een artikel geleverd over de A'icuwe Amslerdamsche Beurs, hetwelk in vele opzigten zoo door historische waarde als door luim van behandeling de aandacht van hel publiek waardig is. Deze schrijver jeugdig en vol ijver heeft zich Charles Dickens tot model gekozenen mag be schouwd worden, als zijn talentvol voorbeeld, met beredeneerde toe passing op de behoefte dezer natie, werkelijk geestig op zijde to streven AMSTERDAM den 20 September. Wij vernemen met zekerheid uit 's Hage dal dezer dagen door onzen stadgenoot C. Soetens concessie is gevraagd tot het aanleggen eener directe communicatie tusschen Rotterdam en Antwerpen gaande va» uit de te bmiwenn Rijn- en hollandsche spoorweg-stations te Rotterdam door middel van platte asphalt-sporen drie stoombooten en eenige speciale inrig- tingen langs Dordrecht en Streijen over het Hollands-Diep van waar tusschen den Moerdijk en de Klundert langs bet. door de laatste windhoos zoo deerlijk geteisterde Zevenbergen eene ijzerhaan in eene regte lijn op Antwerpen zal loopen. Naar wij al verder vernemen zouden de benoodigde fondsen tot daarstelling dezer merkwaardige lijn naar gelang der localiteiten zamengesteld uit de drie voorname hedendaogsche middelen van vervoer! asphalt-sporen stoombooten en ijzerbanen en waaraan de naain van Grande Jonction is gegeven door eene voorname engelsche compagnie stellig zijn beloofd. Wij zien belangstellend eenige nadere bijzonderheden to gemoet j over een ontwerp dat al onze nederlandsche spoorwegen in een on- middelijk verhand zoude stellen met het geheele europeaansche spoor wegnet. De nederlandsche bank heeft den koers van het geld op belecning van effecten en goederen met 1 percent verhoogd zijnde op eerstge noemde thans 4 en op laatstgenoemde 4'/2 percent. GEMENGDE IÏINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Het zoo bekoorlijke in den Rijn hij het Zevengebergte gelegen eiland Nonnenwerth is door de priorin der barmhartige zusters aangekocht voor de som van 29,000 thr. onder beding dal de vestiging der orde aldaar worde toegestaan dit zoude een begin zijn van het herstel der kloosters in de Rijnprovincie. In de munt te Parijs is dezer dagen een sloom- michine-schoorsteen volbouwd de hoogste die, niet slechts in do hoofd stad maar weiligt in Europa gevonden wordt. Hij is 90 mêtres (270 voet) hoog, geheel rond, uitgenomen den grondslag die vierkant is. In Schotland zijn aanzienlijke orders tot aankoop van aardappelen uit Holland eri Belgie ontvangen. Te Poole moet een contract gesloten zijn om 1000 ton naar Holland in te schepen. Ook erwten worden derwaarts gevoerd. De uitvoer van voortbrengselen van dezen aard naar het vaste land is een geheel nieuw verschijnsel. De graanmarkt was den 15 dezer te Londen zeer levendig en cr zijn vele koopen van vreemde granen gedaan tot uitvoer naar Holland en Belgie. Volgens de laatste telling bedraagt het getal inwoners der stad Londen thans 1,915,100. Sedert eenige maanden heeft de hertog van Wellington ongeveer 300 vossen uit Frankrijk laten komen en dezelve op zijne landgoederen te Strathfialdsaye losgelaten. De hoeren zullen niet zeer vereerd zijn met deze gril van den edelen lord. Volgens borigt uit Sanrarang (.lava)van den 29 April jl. was aldaar de rijst in 1 4 dagen, van 10 op f 5 de picol gedaald en zal dit jaar stellig np f 3a f 3 komen daar een brillante oogst voor de deur staat. Den 17 dezer is Ie Fijenoord over Rotter dam te water gelaten het stoomschip Batavia bestemd tol eene ge regelde pakelvaart van Batavia op Singapore. Men schrijft uil Utrecht dat de daar ter stede gevestigde vrijmetselaarsloge lllli'ajectina een schip heeft doen uitrusten naar Ierland ten einde aldaar met aardappelen be vracht te worden welke tot een weldadig doel zullen worden aange wend. Men wil in de omstreken van Koblentz opgemerkt hebben dal de aangestokene aardappelen des avonds gerooid wordende een ptrospboracblig licht van zich geven. Ten gevolge van de duurte der levensmiddelen hebben te Leiden eenige ongeregeldheden plaats gehad de stedelijke polieie en de militaire magl hebben de orde en de rust her- steld. Men bcrigt uit Beverwijk Het schoone weder heeft hier en inde omstreken, gelijk overal elders, niet alleen eenen zeer weldadigen invloed uitgeoefend op den graanoogst maar bijzonder ook op de aardappelteelt. Boven verwachting heeft het kwaad daaronder niet al leen zich niet verder uitgebreid maar die het beginsel der verrotting hadden genezen daarvan, of zijn er reeds van genezen. Het mag zijn dat hier en daar in de laagste streken de aardappelen een wei nig vaster zijn dan in andere jaren wij megeri echter over het al gemeen de smakelijkheid en meligheid onzer aardappelen roemen en er beslaat het meest gegronde voornilzigtdat zij niet alleen den winter door goed blijven maar ook voortreffelijke poters voor een volgenden oogst zullen opleveren. Duizenden mudden dezer smake lijke en gezonde vrucht zijn in de laatste dagen van hier naar de hoofd stad des rijks afgeleverd geworden. Daar do oogst echter niet zoo groot is als in gewone jaren is het te wenschen dat men niétdoor hooge prijzen verleid, zich Ie veel van zijnen voorraad ontdoe, maar vooral bedacht zij om zoo vele poters als mogelijk is te bewaren. Van het denkbeeld eener epidemische ziekte onder de aardappelen is men hier geheel genezen. Waren de menigvuldige regens niet van koude vergezeld geweest, dan zou men hier eenen dubbelen oogst hebben mogen verwachten. Wat echter de koude heeft bedorven is door de warmte en droogte grootendeels hersteld geworden. Wij verwonderen ons daarom niet dat men in de omstreken van Brussel een goed resultaat heeft bekomen door de aardappelstruiken op te steken en daardoor de toegang voor de lucht en de warmte te banen. Uit Maastricht wordt gemeld; Sedert dat door het belgische gouvernement de vrije invoer van alle soorten van granen en veld vruchten is toegestaan en dal de uitvoer van aardappelen en boek weit aldaar verboden is, worden de levensmiddelen in Limburg van dag tol dag duurder, en ziet men bijna alles wat ter markt gebragt wordt, opkoopen en wegvoeren. Dewijl het meer dan tijd wordt, dat zulks worde tegengegaan, hebben zich de gedeputeerde staten en het stedelijk bestuur dezer stad tot de hooge regering gewend om daartoe maatregelen te heramen en insgelijks een verbod van sjiivocr »au te vragen. De aardappelen toch, waarvan de voorraad gering iskosten bereids f 4 it 5 het mud cn zullen eerder In prijs vermeerderen dan dalen. Het stedelijk bestuur heeft daarenboven besloten datter voorziening in de zoozeer gevreesde duurte ge durende den aanstaanden wintercr van stadswege granen zullen worden aangekocht met gelden door de leden van den raaduit eigen middelen bijeen te brengen en hij de gegoedste ingezetenen ter leen te nemen welke granen later tegen inkoopsprijs aan de bak kers zullen worden overgedaan, om daaruit brood te hakken en voor den gewonen prijs te verkoopen. Dergelijke aankoop van granen wordt ook door de sociëteit Momus gedaan bestemd om brood aan de armen uit te deelen huiten en behalve de gewoonlijke distribu tion van steenkolen, welke dit hooglustig en weldadig gezelschap jaarlijks aan de behoefligen doet." Men meldt uit Londen van den 17 dezer Gisteren namiddag is in New-Bridgestreet alhier een zware brand uitgebarsten in de pak huizen der hoeren C. Price Camp., die eenen grooten voorraad van olie vitriool terpentijn en andere ligt ontvlambare artikelen bevatten. De pakhuizen en de belendende aan de heeren Hoppe toehehoorende zijn grootendeels vernield en die der heeren Capel beduidend beschadigd. Bovendien zijn twee met kolen beladen vaar tuigen die in den Teems lagen door de brandende terpentijn en vitriool, die uit de gesprongen vaten in de rivier gedreven waren, zwaar beschadigd en gezonken en een der brandspuitgasten heeft het leven verloren. De rook der hoog opstijgende vlammen was in som mige oogenhlikken zoo digt dat het daglicht daardoor verduisterd werd en de damp zoo verslikkend dat zij welke hulp aanbragten het ter naauwernood konden uithouden. Des te grooteren lof verdient dan ook hunne onverpoosde inspanning, die nog grootere onheilen heeft afgewend. Dezer dagen is een exemplaar van den eersten volledigen druk van den engelschen hijhei, in 1535, hij Myles Corerdale gedrukt, op eene zonderlinge wijs gevonden Ie weten in den dubbelen bodem van eene oude eiken kist, te Holkham—hall nabij Norfolk, den zetel van den graaf ton Leicester. Er zijn verscheidene onvolkomen exem plaren van dezen druk des bijbels voorhanden als een in het hritseh museum een ander in de boekerij van de hoogeschool van Cam bridge enz. maar het thans gevonden exemplaar is in den meest volledigen slaat. De eigenaar van Holkham heeft hetzelve in zijne keurige boekerij eene plaats gegeven. Men schrijft uit Venetiën van den i dezer: Tusschen Bellune en Eellre heeft gisteren een treurig voorval plaats gehad. Twee honderd italiaansche soldaten manoeuvreerden op dat punt onder aanvoering van een oostenrijksch kapitein. In wedrwil van alle waarschuwingen wilde deze de manschap volstrekt doen marcheren over eene brug, die dreigde in te storten en waarvan het gebruik maken uil wel» beradene voorzigligheid door de plaatselijke overheid verboden was. De manschap zelve maakte zwarigheid om aan het hevel van haren kominandant te gehoorzamen. Maar deze herhaalde zijn bevel do manschap volgde het nu eindelijk op en het gevreesde ongeluk ge beurde ook werkelijk. De brug bezweek onder den last en de 200 inan hebben allen hunnen dood in de rivier gevonden. De officier is de eenige behouderiebij was zoo voorzigtig geweest van zijne manschap even vooruit te gaan en de brug over te stappen voor dat hij dezelve te zeer deed .overladen. MIDDELBURG den 19 September. Door den staatsraad gouver neur dezer provincie is op den 2 dezer eene uilnoodiging en aan maning aan al de stedelijke en gemeente-besturen in dezelve gerigt om elk in den zijnen de noodige maatregelen te nemen of voor te bereiden opdat hij de plaats hebbende mislukking van den anrd- appelenbouw gedurende het aanstaande saizoen een genoegzame voorraad van andere levensmiddelen voorhanden of verkrijgbaar zij ten einde legen redelijke prijzen te kunnen Worden bestemd ten gebruike van de behoeftige en arme lieden welke ten gevolge van de voormelde mislukking buiten slaat zullen zijn om met hunne eigene middelen zich voldoend voedsel te kunnen verschaffen. Men kan vertrouwen dat aan deze aanmaning gereedelijk zal worden voldaan en de kommerlijke vooruitzigten van de mindere volksklassen daardoor zullen worden afgewend. ZIER IKZEEden 23 September. Volgens berigt van Probolingo, is het barkschip de Stad '/.ierikzee, kapt. D. Ochtman den 21 Mei van Soera lm va aldaar aangekomen. BROUWERSHAVEN, den 17 September. Binnengekomen: Shan non kapt. O. Williams van Liverpool naar Dordrecht. Middelburg, den 21 September 1845. Heden beviel voor- spoedig van eene welgeschapene Dochter, A. M. de ROO Echtgenoot van L. J. DHAENENS. Terstond benoodigd 5 a 6 MEE-DËLVERShij J. db KATER Jz. in de Poslstraat. Op heden en drie volgende dagen in lossing te Brouwers- haren, beste Newcastefsche SCHAAL- en MAATKOLEN; to bevragen hij G. van WAGE A. STORM aldaar. Iemand een zwartbont VAARS.JE vermissende, naar gissing 9 maanden oud kan hetzelve terug bekomen tegen betaling der kosten, hij den Veldwachter M. BRAAM, te JSieuwerkerlc in Duiveland. TE ZIER1KZEE, BIJ BB WEn. A. BE VOS EN ZOON STADS DRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2