ZIERIRZEESCIIE COURANT. N.o 76. DINGSDAG A.° 1845. 23 SEPTEMBER. Besturen en Administration. b. Dat niet meer dan vier hazen telken reize zullen mogen ge vangen worden Nienêpstij dingen N 0 I 1 F 1 C A TIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt hij deze ter kennis van de belanghebbenden dal door Zijne Excellentie den Opperhoutvester met overleg van Hur. Ed. Gr. Acht bare de Gedeputeerde Staten is bepaald dat in deze Provincie, voor dit jaar de groole Jagt zal geopend zijn op Woensdag den 1 Ooiober aanstaande; mitsgaders dat, met betrekking tot de lange Ingt opliet publieke jagtveld in het lsle If1"4d0 en 5dc district is vastgesteld a. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeks als: in het l'1" district des Woensdags en Zaturdagsin het 3d" district des Maandags en Vrijdags, en in het 4d' en 5d° district des Dingsdags ca Vrij dags zal mogen uitgeoefend worden c. Dat geene vereenigde jagt met lange honden zal mogen gehouden worden, en dat degenen welke die jagt uitoefenen steeds 1000 ellen of ongeveer ééne nederlandsche mijl van elkander verwijderd zullen moeten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op gronden waarop nog graangewassen of peulvruchten te velde staan en de oogst nog niet zal zijn afgeloopep. wordende de eigenaren van privatieve jagten grenzende aan de zee of rivieren aandachtig gemaakt dat dezelve mede aan de zijde van die wateren belmoren afgepaald te worden en wijders dé belanghebbenden onderrigt dat degenen die wild zullen wenschen Ie vervoeren naar provinciën alwaar de jagt nog niet is geopend zich tot bet bekomen van consent-biljetten tot dat einde bij de Houtvesters zullen kunnen vervoegen. Deze Notificatie zal in hot .Provinciaalblad geplaatst en in den gebrui.kelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen ter aliixie toege zonden worden. Middelburg, den 15 September 1845. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. AANBESTEDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Sim! ZIEBIKZEE zijn voornemens op Woensdag den '24 dezer maclnddes middags, ten Baadbuize in bel openbaar aan de minsteiscliemlen aan ie besteden 1.° liet afbreken van een gedeelte oude KAAIMUURvóór de Houlloodseneven buiten de Zuid-Havenpoort alhier, en het op nieuw opmetselen van dien muur, ter lengte van veertig ellen. 2.° Hel doen van eenige herstellingen aan den KAAIMUUR van het voorwerk der binnenhaven, genaamd het Luitje. Beide werken met den onderhoudstermijn van één jaar en de bijlevering van alle noodige materialen gereedschappen en arbeids- loonen overeenkomstig de bestekken en voorwaarden tol die beste dingen vastgesteld welke van beden af ter Secretarie dezer Stad te lezen liggen terwijl door den Architect, daags vóór de besteding, in den voormiddag aanwijzing op de werken zal worden gedaan. Zierilczee, den 17 September 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, et., Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KR OEF. De DIRECTIE van de TEEKENSCHOOL binnen deze Stad maakt bij deze den belanghebbende bekend, dat de School dit jaar zal wor den geopend op Maandag den 6 October 1845. Dat de Lessen zoowel in de Bouwkunde als in de Handleelcening en Pleisterbeeldenzullen worden gegeven des Maandags, Woensdags en Vrijdags en wel gedurende de maand October van 7 tot 9 ure des avonds, November 6'/2 81/; December) B g Januari] I Februari) 6'/'2 8'/s Maart 7 9 terwijl nog daarenboven aan de Bouwkundige leerlingen na afloop der gewone lessen, op Maandag en Vrijdag, gedurende één uur zal gedoceerd worden in de grondbeginselen der Bouwkundige Rekenkunde. Dat op Dingsdag den 30 September 1845, van 's morgens 10 tot 's middags 12 ure, aan het lokaal der Teekenschool zal worden ge vaceerd tot het erlangen van aangiften door hunwelke wenschen tot de cursussen te worden toegelaten, en bij diezelve gelegenheid aan de bekroonde Leerlingen door de Directie de belooningen en prij zen worden uilgereikt. Dat wijders de contributie van eiken leerling voor dit saizoen be paald is op f 5,15, boven en behalve hel benoodigde materieel door hun aan te schaffen terwijl aan hun die volstrekt onvermogend zijn gratis onderwijs zal worden gegeven; zullende in geen geval op deze school leerlingen worden toegelaten, die niet den ouderdom van 12 jaren zijn ingetreden. Directeuren van opgemelde school noodigen ten slotte alle de zon- danigen welke daarbij eenig belang hebben, uit, om van deze nut tige en onkostbare instelling gebruik te maken, eene instelling waar door de werkman zich in staat zal zien gesteld eenmaal deszelfs beroepf met vrucht te kunnen uitoefenen. Zierilczee, den 9 September 1845. De Directie van de Teekenschool voornoemd, K. W. DE JONGE, vt. Ter ordonnanlie van dezelve, De Secretaris J. N. van DER HALEN. BANK VAN LEENING. Het BESTUUR der Bank van Leening te Zierilczee brengt bij deza ter kennis der belanghebbenden, dat op Zaturdag den 11 October aanslaande des voormiddags ten 9 ure en vervolgens om de drie maanden de verhoopingen zullen plaats hebben voor zoodanige PANDEN welke zonder Ie zijn afgelost of op nieuw verpand ge durende veertien maanden in de Bank zijn verbleven doch dat aan de Beleeners dier Panden wat de Gouden en Zilveren Werken aan gaat tot en met den laatsten dag van de maand doch de andere Voorwerpen tot en met Vrijdag vóór de gemelde verknopingen telkens de gelegenheid zal worden gegeven om hunne Panden te lossen of wel door bijbetaling der daarop vervallen Interessen derzelver vernieuwde verpanding te verzoeken. Zullende des Vrijdags namiddags vóór de verkooping tusschen 3 en 4 ure de te verkoopene Panden te bezigtigen gesteld worden. Zierilczee, den 22 September 1845. Het Beslnur voornoemd A. MOENS VAN BLOOIS Ter ordonnantie van hetzelve B. C. CAU. B E L G I E. BRUSSEij den 17 September. Gisteren is eene bultengewona zitting der wetgevende kamers geopend. De minister van financiën, heeft al dadelijk een verslag uitgebragt nopens den tegenwoordigen staat der voedingsmiddelen en de te nemen maatregelen om in da tegenwoordige en toekomstige behoeften te voorzien. NEDERLANDEN. 's GR AVENHAGE den 19 September. Z. M. de koning heeft zich gisteren naar Tilburg begeven en wordt morgen avond van daar alhier terugverwacht. Z. M. de koning zal paar men verzekertaanstaanden maandag of dingsdag naar Weimar vertrekken alwaar H. M. de koningin zich in dit oogenblik bevindt. Mei veel belangstelling vernoemt men, dat Z. M. de koning, tot aanvankelijke tegemoetkoming van den landman in de zorgelijka omstandigheden waarin deze, door bet mislukken van den aardap pelenteelt pebragt is heeft gelieven te bepalen dat dit jaar geen tiend zal worden geheven van de uitgestrekte aardappelen-velden waarover de domaniale tienden onder anderen aan hoogstdenzelven in mindering van een aanzienlijk gedeelte van bet grondwettelijk in komen zijn afgestaan. Mil. KK. 1111. do prins en de prinses van Oranje, met hoogst- derzelver kinderen zijn heden morgen naar Stuttgart vertrokken. De Slaats-Courant van den 15 dezer bevat, onder anderen, eene opgaaf van de bundertallen welke in dit jaar hier te landa met aardappelen zijn bepoot terwijl daarbij tevens is vermeldop hoé vele van die bunders de ziekte onder dat gewas is waargenomen.! Sedert is gebleken, dat in Noord-Braband onverminderd de reeds opgegevene, nog bepoot zijn 3455 bunders, waarvan 3299 besmet. In Gelderland zijn van de 201,877 bunders bouwland, welke da provincie telt, er 17,712 met aardappelen bepoot. Hiervan zijn geheel door de ziekte aangetast 13,143 gedeeltelijk 3465. Men berekent aldaar, dat de bepnle landen, volgens den maatstaf van gewone jaren zouden hebben kunnen opleveren 3,664,873 mudden aardappelen, terwijl daarvoor alsnu ongeveer 1,135,000 ge raamd wordt. In Drenthe zijn er bepoot 2682 bunders die opgegeven worden alle door de ziekte te zijn aangetast. Uit Groningen ontbreken de cijfers maar men weet dat geena enkele, der gemeenten aldaar door de ziekte onaangetast is gebleven. Uit Utrecht ziet men almede nog do cijfers te gemoet. In Limburg zijn bij do reeds opgegeven cijfers nog gekomen 4,14, bepote en 741 besmette bunders. De Slaats-Courant behelst het volgende. «Berigten uit Suriname, loopende tot den 27 Jul ij dezes jaars,' behelzen dat zenuw-zinking- en galkoortsen zich onder de aldaar aangekomene kolonisten hebben geopenbaard waaraan een 30lal hunner waren bezweken terwijl nog een aantal anderen daaraan bedlegerig waren. Onder de eers'tgenoemden betreurde men het ver lies van den herder en bestuurder d.' Copijn. »De algemeene ongunstige weersgesteldheid In Suriname, veroorzaakt door eene sterke hitte öu opvolgende vele regens, had op deze, pas uit Europa gekomen er. nog niet behoorlijk gehuisveste kolonisten een' zeer schadelijken invloed uitgeoefend. «Hel strekt mij echter tot innig genoegen zegt de officiële berigl- gever «dat zoowel uit de nadere lijdingen van d.' Van den Brandhoff «als uit een later rapport van den ofiicier van gezondheid van der wMonde, mag worden opgemaakt, dat de ziekte onder de kolonisten

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1