A. (Ivertentiën GEMENGDE BINNEN-EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. In bet dak van de hoofdkerk van Doornik is, door zorgeloosheid van werklieden, brand onstaan welke zoo die niet tijdig was ontdekten met inspanning van alle krachten was gebluschtwelligt geheel dit al oude gebouw in de asch zoude hebben gelegd. De vorst van Ebcrs- dorf heeft onlangs eene strenge verordening tegen de dronkenschap uit- gevaaTdigd. Daarbij wordtonder anderen bepaald dat allo beambten lïicieren welke zich aan bet misbruik van sterken drank schuldig j..-nen dadelijk ontslagen zullen wordon. In de werkplaatsen van den heer Wyalt, te Paddington wordt een bronzen ruiterstandbeeld van den hertog van Wellingion gegoten dat in het Weslend te Londen zal worden opgerigt. Dit is het derde standbeelddat voor den held van Waterloo in die hoofdstad zal prijken. Volgens de berigten uit .lava van den 21 Mei jl.heeft in de residentie Menado op den 8 Fe- bruarij jl. eene hevige aardbeving plaats gehad waardoor de meeste in woners beduidende schade aan huizen enz. hebben geleden. De proe ven dezer dagen met het stoomwerktuig de Leegwater genomen zijn gun stig uitgevallen cn openen het vooruitzigldat dit krachtige werktuig ter droogmaking van het Haarlemmer-Meer aan het oogmerk zal voldoen. In het staatkundige heerscht tegenwoordig de diepste rust in Frankrijk ■maar in het speculeren in spoorweg-actiën is de driftvervoering tot eene ware razernij gestegen. Uit hel koningrijk Polen verneemt men dat de oogst er wal de tarwe betreftgebrekkig, wat de rogge goed wat erwten en aardappelen aangaat, rijkelijk uitgevallen is. Dit laatste wordt ook van de overige zeer welig te veld slaande akker- en tuinge wassenrapen en ooft alleen uitgezonderd gehoopt; pruimen schijnen evenwel niet te ontbreken. Hooi zal er dit jaar ook mepr zijn dan ge woonlijk; in sommige strekon doet zich echter weder veeziekte op. In Hongarije heeft een zestigtal edelen afgezien van de vrijstelling van directe belastingen welke zij genoten. Den 6 dezer werd door het provinciaal gereglshof van Vriesland Gerrit Jasper Keizer ter dood veroor deeld op grond dat hij een lljnrig meisje. Pietje Pietersenop de straat in het dorp Berlikum den 12 Mei II. 's avonds omstreeks elf ure het breed gouden oorijzer had afgerukten zich toegeëigend met behulp van -geweld en sporen van verwonding achtergelaten hebbendecn zulks na reeds te voren wegens misdaad te zijn veroordeeld geweest. Dezer dagen heeft de heer Green te Londen weder eene luchtreis met zijne bal ion Nassau gedaan, en wel ditmaal in gezelschap van 2 luipaarden, die in een schuitje onder het zijne geplaatst waren na eenige malen tot ze kere hoogte gestegen te zijn heeft de heer Green die beesten aan land gezeten is toen met een elftal personen opgestegen de hevige wind heeft zijne opstijging zeer belemmerd. Blijkens berigt uit Venetie van -den 1 dezer, is daar ter stede de Medunabrug ingestort, waardoor 53 soldaten, die zich naar de herfslmanoeuvres begaven, het leven hebben verloren. Onder de steden, welke zich onderscheiden, om de be hoefte in den aanstaanden winter zoo veel mogelijk tegen te gaan be hoort Antwerpen. Men zal aldaar verschillende groote werken onder nemen welke hij voortduring vele handen zullen bezig houden. De belasting op de speelkaarten brengt thans in Frankrijk niet minder op dan 1,500,000 franken, in 1830 bragt deze belasting een half tnil- •lioen op. Te Antwerpen heeft de stoomboot Soho 41 zakken aard appelen van goede kwaliteit uil Londen aangebragt Dit is de eerste lading van deze aardvrucht welke uit Engeland aldaar ontvangen is. Er waren ook erwten en boonen uit Holland en Bremen ingevoerd. Jn de glasschilderijinrigling te Munchen wordt met ijver gewerkt aan 4 groote. kerkramen welke de koning van Beijeren ten geschenke heeft bu- sleind voor den Dom tn Keulen. Deze rainen zullen den koning meer dan 40,000 gulden kosten. Zij moeten in 1848 deze kerk versieren wanneer het GOOjarig jubile der eerste steenlegging pleglig zal worden gevierd. Eenige fabrijkanten van Luik en Vervier» hebben maatre gelen genomen orri van buiten aardappelen te doen komen welke zij zonder winst aan hunne talrijke werklieden zullen verkoopen. Het aanhoudende gunstige weder en de allezins voldoende berigten aangaande den oogst hebben te Londen den prijs van het brood wederom doen ver minderen. Nog steeds komen door de pruissiscbe gewesten talrijke scharen van volksverhuizers, die zich naar de havens der Noord-Zee spoeden om zich aldaar naar hun nieuw vaderland Noord-Amerika in te schepen. Den 15 dezer is te Schiedam le water gelaten het nieuw gebouwd barkschip Loopuytgroot omtrent 250 Java-lasten bestemd voor de vaart op de Oost-lndiën terstond daarna is de kiel gelegd voor een schip van 360 lasten hetwelk den naam zal voeren van 'EolusUit Zuid-Wallis (Engeland) wordt gemeld dat een nieuw gebouwd tolhuis hetwelk binnen kort zou gereed zijn in eenen nacht totaal is afgebroken, en de materialen daarvan weggevoerd, zoodat '■s anderendaagstoen de werklieden kwamen zij niet anders vonden dan eene kale plek. Men schrijft dit toe aan de partij hekend onder den naam van Rebekkistendie in het afgeloopen jaar in Wallis zulk eene beruchte rol speelde. Men meldt uit Utrecht van den 14 dezerHet strekt ons tot genoegen te kunnen melden dat een van onze achtenswaardigste handelaren zich aan het hoofd moet hebben gesteld van eene com missie die aardappelen en andere levensbehoeften uit andere landen zal doen halen voor eigen rekening en met het doel om die in den aanstaanden dringenden tijd, zonder winst, aan minvermogenden in deze stad af te staan. Gewis is dit bot heilzaamste dat geschieden kon daar het den voorraad vergrootde opdrijving van prijzen tegen gaat en aan de vermogenden niets dan eenige moeite en zorgen ver wekken zal die weldadiger zijn dan aanzienlijke giften in geld in tijden van nood. Het is daarom te verwachten dat de rijken zich aan die commissie zullen aansluiten en dat zij veel navolging in hot vaderland mogen vindon. Naar men verneemt, zouden den 13 te Werkendam, door de ma rechaussee 3 personen aangehouden zijn, welke men vermoedt hand dadig te zijn geweest aan de inbraak en diefstal onlangs onder Ridderkerk gepleegd. Zoo men zegtzou men hen op het spoor gekomen zijn door eenen zakwelken een hunner ter plaatse van den diefstal had achter gelaten en waarop de voorletters van zijnen naam gevonden werden. Men zou ook naar men wildo beido anderen op het spoor zijn. Men schrijft uit Zwolle, van den 14 dezer: Gisteren morgen over 9 ure is een le dezer stede wonende reizend kermiskramcr genaamd J. van IJ., van Geenemuide langs de trekvaart naar deze stad gekomen, doch op een klein uur afstands van Geenemuide door 2 personen achterhaald die hem na het uiten der woorden zet af, hebben aangevatop den grond gesmeten den mond digt gehouden zijn zilveren horlogie en zijn geld, bestaande in f 48, hebben ont nomen en hem teen in de naast den weg gc-ïegen sloot hebben ge smeten. Toen de bestolcno daar met veel mooite uit was gekomen kon hij niet bespeuren welken weg de misdadigers genomen hadden." Het stoomschip the British Queen, dat in der lijd door do belgische regering voor het doen van reizen naar Amerika is aangekocht doch aan de verwachting niet hoeft beantwoord, en na lang werkeloos in hot anlwerpsche dok te hebben gelogen reeds eenmaal te vergeefs te konp is aangeboden is den 15 September op nieuw in openbare veiling gebragt. Ditmaal is hel onder nadere goedkeuring der rege ring voor 238,000 franken aan den heer Reijnwiteen handelaar in ijzer toegewezen. De sommen die de belgische regering voor den aankoop en het in de vaart brengen van dit stoomschip heeft besteed bedragen meer dan twee millioen franken. De misnoegden hebben le Madrid eene nieuwe beweging beproefd welke even spoedig was onderdrukt als aangevangen. Zij waren door opruijers in den waan gebragt dat do geheele natie op hunne zijde was en dal zij onder het garnizoen ook op het regement van Na varre konden rekenen, llierqp bouwende, verzamelden zij zich in den avond van den 5 voor de caserne van genoemd regement, doch op de eerste oproerige kreelen openden zich onverhoeds de vensters van die caserne cn werden zij daar met zulk een hevig rnusketv-uur begroet, dat zij in allerijl een goed heenkomen moesten zoeken. Een 30tal viel in handen der gewapende rnagtdie intusschen op de been was gekomen en een lOtal heeft den dood gevonden. Tot op den 7 waren geene nieuwe pogingen van opstand ondernomen en men vleit zich ook dat deze nieuwe mislukte proeve de misnoegden zal over tuigen hoe weinig zij op de medewerking van het leger rekenen kunnen. VLISS1NGEN den 16 September. Heden morgen is alhier van deszelfs kruislogt geretourneerd, Z.' M.s fregat de Rijn, onder bevel van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. ZIERIKZEE den 19 September. Jl. dingsdag avond is op do Ooster-Schelde op eene plaat gelegen voor den zoogenaamden hoek van Ouwerkerk (eiland Duivcland) door den hevigen wind lek ge worden en gezonken het paviljoen-spriotschip de Vrouw Calhurina Johanna, gevoerd door 11. Volkers, komende van Brussel en bestemd naar Dordrecht zijnde geladen met kolen. De schipper en twee knechls hebben zich met de sloep gered, en zijn 's nachls behouden bij Stavenisse aan den wal gekomen. Een gedeellc der lading wordt geborgen doch het schip zal denkelijk verloren zijn. Gisteren middag heeft in de gemeente Noordgouwe (eiland Schouwen) een droevig ongeluk plaats gehad. Aldaar, namelijk is een stuk muur door den wind omgevallen waaronder een Öjarig kind van eenen arbeider dood is gebleven. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 17 September 1845. Nederlanden, 2'/, pC. VVerk. Schuld 4 Amort. Sjndikaat 3'/, pC Nieuwe 3 pC.® Uccning Handel-Maalschappij 4 gebleven. 61V. pC. 98'/. 74'/, 1633/. M1DDENPRIJZF O. Tarwe 1843 O. dito 1844 N. dilo 1815 Ordinaire dito N. Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito N van de volfie van den 18 De Ned. Mudde. f 9,75 k 10,00 nde ARTIKELEN te ZIERIKZEE, September 1845. 9,00 a 9,00 a 6,50 a 7.50 a 5,00 a 4,80 a 2,60 a 7,00 a 0,00 a 0,00 a 9,75 9.50 8,00 8,00 5,30 5,00 3,00 7,50 0,00 0,00 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. /20,00 a 22.00 - 10,00a 14,00 - 10,00 a 12,00 - 10.50 a 12,00 -12,00a 13,00 - 0,00a 0,00 Raap-Óliete Zierilczeef AA,00 p. v. Patent-Olie -46,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken f 00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken - 00,00 Getrouwd M.' A. van WEEL van Oud-Reijerland en DIEDERIKA HELENA PETRONELLA SCHUTTER. Oosterland den 17 September 1845. Heden beviel van een' welgeschapen Zoon W. H. van 1NGEN Echtgenoot van Nieuweekerk J. K. LETTE den 17 September 1845. Operal., Genees- en Verloskundige. Ter voldoening aan art. 714 Burgerlijke Reglsvordering en van het na te melden hevel wordt bij deze aangekondigd datbij een door de Arrondissements Regtbank te Zierilczee op den 12 September des jaars 1845, op het door PIETER GELUK Win kelier wonende te Zierilczee gedaan verzoek om tot den Roedel- afstand te worden toegelaten verleend hevel zijnde behoorlijk geregistreerd den 15 September 1845, is bevolen, dat de Scbuld- eischers van voornoemden PIETER GELUK zouden worden opge roepen om op Donderdag den 2 October dezes jaars des morgens ten tien ure, te verschijnen in het locaal, alwaar de Reglbank gewoon is hare zittingen te houden., voor den Edel Achtbaren Heer M.' ADSIAAN MOENS van BLOÖIS Lid-van dezelve Reglbank welke hij het voormelde hevel is benoemd tot Regter-Cominissaris en dat van dit bevel volgens exploit van den Deurwaarder JOH.® COSTERUS van den 16 September dezes -jaars een afschrift is aangeplakt aan het Gebouw, alwaar de Reglbank voornoemd zitting houdt met oproeping tevens van al de Schuldeischers van PIETER GELUK om op den voormelden dag unr en plaats voor den Edel Achtbaren Heer Regter-Commissoris voornoemd le verschijnen ten einde ten overstaan van Z. Ed. Aehtb. op hot voormelde door PIETER GELUK gedaan verzoek te worden gehoord mitsgaders inet verklaring, dat M.' HENDRIK ALBERT van IJSSELSTEIJN daarbij voor hem als Procureur zal occuperen. H. A. van IJSSELSTEIJN Procureur. tf, zierikzee, bij de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2