Zectij din g e n A drerUtnUën ondersteltdat de hond die bijzonder aan hetzelve gehecht was het gelikt heeft. Desniettemin is dit kind 4 weken daarna in de watervrees vervallen en spoedig er aan bezweken. Heeft dit plaats gehad hij een wel verzorgd dier wat heeft men dan niet te vreezen van het overgroole aantal honden hetwelk onverzorgd en huiten behoorlijk toezigt in vele huisgezinnen gehouden wordt. In den voormiddag van den 7 dezer circa half twaalf ure ont stond binnen de gemeente Veldhoven provincie Noord-Braband ^brand in de achterhuizing van L. Verschuren welke gedeeltelijk met takkehossen en granen was gevuld en welke brand door den sterken oosten wind zoo spoedig toenam dat in een oogenblik 7 huizen door 10 huisgezinnen bewoond, en 5 schuren deze laatsten alle voi granen in lichte laaije vlam stonden zoodat er weinig huisraad is kunnen gered worden paarden en runderen zijn er niet verbrand maar wel 7 varkens. Met inspanning van alle krachten en goede bediening der brandspuit heeft men het huis van den molenaar en de schuur van de kinderen J. van der Sanden welke heide op verschil lende plaatsen reeds vlam hadden gevat kunnen behouden terwijl zonder dat vermoedelijk nog' meerdere huizen eene prooi der vlammen zouden zijn geworden. Op twee na zijn de gehouwen tegen brand schade verzekerd terwijl van de roerende goederen niets verassureerd was de meeste eigenaars der afgebrande panden hebben hunne ge- beele bezittingen verloren en zien den naderenden winter angstvallig te gemoei. Men meldt uit Groningen van den 11 dezer: Het is opmerkelijk hoe onze tijd zich kenmerkt door eene ondernemingszucht waarvan ons vaderland ook blijken oplevert. Schoon veelal speculatiegeest de drijfveer moge zijn men juicht evenwel de vruchtbare gevolgen daarvan toe, hoedanige inzonderheid de landwinning is, welke door ontgin ning vooral droogmaking of bedijking wordt verkregen. Zoo is men eindelijk begonnen de grootc en geduchte waterplas het Haar lemmer-Meer uit te malen. Ook de Zuider-Zee tracht men aan Gclderland's en Noord-Holland's kust in te korten en daar weder aan de golven te ontwoekeren wat deze ons ontroofd hebben. In Noord- Holland zal dit jaar op nieuw de bedijking van de Waard- en Groet- gronden tot stond komen die eene oppervlakte van ongeveer 1801) bunders land meestal besten kleigrond aan den landbouw zullen teruggeven. Doch de aanzienlijkste en stoutste onderneming van dien aard zou zijn welke men het plan koestert aan de kust van onze provincie en die van Vriesland uit te voeren. Men verneemt na melijk van goederhand, dat er zich voor eenige dagen eene commissie van eene vereeniging uit Noord-Holland in dit gewest heeft opgehou den om onze kusten en wadden op te nemen en zich met de be langhebbenden te verstaan voor het doel om een groot gedeelte van dezelve in te dijken. Deze bedijking zou namelijk loopen van Deikum onder Pieterburen over Simons-Zand op Schiermonnikenoogvan daar door liet Vriesche gaten zoo weder naar Paésens aan de vriesche kust. Deze bedijking zal alzoo de geheele Lauwers-Zee bevatten en Oostergo van Vriesland met Hunsingo van Groningerland verbinden en daarom met regt den naam van Lauwerspoider mogen dragen. Er zouden vier of althans drie sluizen gelegd worden, als eene in het Vriesche gat, de tweede in den oostelijken en de derde in den westelijken opdijk ten einde zoo de vaart door en over de wadden in dezen polder open Ie houden. Men begroot de in te dijken op pervlakte gronds op '20,000 bunders waarvan moor dan gedeelte in vruchtbaar teelland zou worden herschapen en de onkosten der onderneming ongeveer op 0 miilioen. Men heeft ook reeds in eene bijeenkomst met de ingelanden laatstleden donderdag te Hornhuizen gehouden onderhandeld over den afstand der kwelderlanden of de deelneming ook van hunnentwege in deze even wenschelijke als groot- sche onderneming. Uit laatste heeft den meest algemeenen bijval gevonden. Wij hopen later meer bijzonderheden over deze aangelcgene zaak te kunnen mededeelen. Met belangstelling ziet men tegenwoordig in de nabijheid der stad Groningen op de landerijen van den hoog weigel), heer m.' JHora Siccama van de Harkstede, een geheel nieuw dnrschwerktuig waar mede men op dit oogenblik bezig is, wit. mostaardzaad te dorschen doch welk werktuig even zoo voor bet dorschen van koolzaad op het veld zoude kunnen dienen. Het wordt door 5 of 6 paardea voort getrokken hel te dorschen zaad wordt in een bak vóór aan bet werktuig ingeworpen en daar gebragt tusschen twee cilinders welke, even als de daar achter omioopende dorschvlegols of liever dwars liggende dorschbalken alle te zamen in beweging gebragt worden door het omgaan der groole raderen waarop het geheele werktuig rust. Het uitgedorschle wordt opgeschud waarna de korrels door bouten latwerk in een bak, achter aan bet werktuig geplaatstneder- vallen en het uitgedorschle stroo uit den wagen wordt uitgeworpen. Aanvankelijk verneemt men dat dit werktuig zeer goed aau het oogmerk voldoet. Er is le Luik dezer dagen een bedroevend iets voorgevallen. Twee hoogbejaarde vrouwen de eene van nagenoeg 80 de andere van 72 jaren zijn ten gevolge van een' aanvankelijk ligten twist handge meen geworden de oudste is de jongere aangevlogen en beeft, haar met de nagels eenige krabben toegebragt betgene dezo laatste zoo zeer geërgerd heeft dat zij er eene congestie in de hersenen van heeft gezet en in den nacht bezweken is. Daar dit voorval zich niet op de opluisterende moordtuigen van degen of pistool kan beroemen en op niets anders dan eenige ntenschelijke nagels kan verwijzen zoo is de uitkomst van de reeds ingestelde regterlijke vervolging moeijelijk vooruit te bepalen! Te Pentugalnabij Cotmbra in Portugal, heeft eene allervreesse- lijkste gebeurtenis plaats gegrepen. Een jong mensch van goeden huize die zijne minnares verlaten en de voorkeur aan eene andere gegeven had is op aanstoken der eerste door zijne eigene broeders de een van welke naauwelijks 12 jaren lelt, doodgeschoten. De wraakzuchtige vrouw had hierbij op de baatzucht dier ongelukkige jonge lieden gewerkt door hun te verzekeren dat zij door deze daad meesters van hun broeders vermogen worden zouden. Al de tïrie schuldigen waren in hechtenis genomen. Uit Alexandrie (Egypte) meldt men van den 20 Augustus: In ëe meeste onzer provinciën zal er in aller ijl een bloedige veldtogt geopend moeten worden tegen horden van alles vernielende barbaren dra zich daar over zijn komen spreiden. Tot het spoedig bijeen zamelen van eene genoegzame rnagt ter bestrijding van die woestaards. wordt nu hier te Alexandrie een algemeene presgang gehouden tegen eene premie van 10 paras voor iederen rekruut. Ter nadere ophel dering van dit berigt dient evenwel dat die horden harharen horden zijn van wilde zwijnen die onze velden alom zijn komen verwoesten en dat de rekruten, die men bij presgang bijeen brengt, bestaan in bonden die men voor de zwijnen-jagt geschikt oordeelt. Zes hon derd zoodanige rekruten zijn nog dezen morgen ingescheept om naar het slagveld vervoerd te worden, leder van die rekruten bekomt dagelijks een half soldaats-rantsoeu dit is echter te weinig voor hen zoodat het le vreezen is dat zij uitgeleerd en verzwakt ter plaatse hunner bestemming zullen aankomen. ZIERiKZËE den 16 September. Do Staats-Courant van gisteren behelst een koninklijk besluit van den 14 dezer, houdende maatrege len lot aanmoediging van den invoer van levensmiddelen. Hetzelve bevat, onder anderen, het volgende: «Overwegende, dat hij de ongunstige vooruitziglen welke omtrent den aardappelenoogst bestaan zoowel het algemeen belang als dat van den handel en nijverheid dezer landen vordertdat door ons alles iu het werk worde gesteld wat strekken kan om eene te groole rijzing van de prijzen der levensmiddelen le helpen voorkomen; »Overwpgeniledat van de regering lot dat einde geene andere maatregelen belmoren uit te gaan dan zoodanige, waardoor de invoer van levensmiddelen voor de arbeidende klassen zoo veel mogelijk wordt aangemoedigd «Hebben besloten en besluiten Art. 1. Met den 15 September eerstkomende worden de invoer- reglen van de navolgende goederen verminderd tot op het bedrog bij ieder derzelve uitgedrukt: Aardappelen, 5 cents de 10 mud; gierst, 1 cent de 100 pond; rijst, 1 cent de 100 pond; bootten, erwten en linzen, 10 cents het last; gort, grulten en gepelde gerst 3 de 100 ponden; meel 5 de 10Ö ponden; en zulks voor alle partijen welke op of na den 15 September ten invoer zullen worden aange geven. «Art. 2. Wij behouden ons voor in de ophanden zijnde zitting van de stalen-generaal de noodige voordragl te doen om zoowel de hij art. 1 gemaakte bepalingen nader wettelijk vast te stellen als om het invoerregt op rogge en boekweit tot op den 1 Junij 1846 of zoo Veel later als bevonden zal worden te belmoren te bepalen op het thans voor de loopende maand September daarop gevestigde bedrag van 15 cents per mud en dat op tarwe en gerst voor eenen gelijken tijd respectivelijk op 2.5 en 10 cents per mud zijnde voor ieder derzelve het minimum van reglen bij de wet van 29 December 1835 Staatsblad n.° 41) voor deze graansoorten bepaald." {Nota. De invoerregtcn van de in art. 1 van dit besluit opge noemde levensmiddelen bedragen, volgens bet tarief van regten voor aardappelen 5 cents het mud voor gierst 30 cents de 100 ponden voor rijst 30 cents de 100 ponden voor boonen 7,50 het last voor erwten en linzen ƒ10 het last; voor gort, grutten en gepelde gerst ƒ10 de 100 ponden; voor meel van alle graansoorten 20 de 100 ponden voor ineel van aardappelen 10 de 100 ponden.) Bij koninklijk besluit van den 7 dezer is de heer G. T. 6. d' Aumeriethans controleur van de directe belastingen, in- en uit gaande reglen en accijnsen Ie Tholen benoemd tot controleur van de directe belastingen en het kadaster ter standplaatse Breda. De bijdragen uit Engeland en Ierland nopens de aardappelen luiden gunstig. De sporen van ziekte welke zich ook aldaar ver toond hadden zijn verdwenen. In Ierland zal de oogst zelfs zeer overvloedig zijn. De tijdingen uit de engelsche graafschappen strekken ook alle om de bekommeringen weg te nemen welke deswege dezer dagen waren opgevat. Het schoone weder dat iu den laatsten tijd geheerscht heeft had den oogst zeer vooruitghzet. De hoogleeraar i.'lorren dringt steeds op den nieuwen aanplant van aardappelen onder de noodige voorzorgen voor den winter aan. ZISRïKZËE den 12 September. Heden is naar zee gezeild het schoonerschip Improvement, kapt. C. Wood, van deze stad naar Sunderland. Den 12 dezer is van Hellevoelsluis uitgezeild: het barkschip Willem de Clercqkapt. .1. C. Hoek, van Botterdam naar Batavia. 190"° KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTEB1J. Vijfde Klasse. 31"° Lijst n.° 4759 een prijs van 1000, 32"° n.° 20986 een prijs van 1000 en eene premie vau ƒ40,000. 33aI° n.° 17659 eene premie voor het laatste lot van 5000, Ik ondergeleekende CORNËL1S JaNSE LOKKER verklare hij deze, dat de lasterlijke Waarschuwing, geplaatst in de Zierikzeesche Courant van 9 September jl. door misleiding van anderen geheel ten oirregte van die Bode en dat Begrafenis-Fonds door mij is geplaatst geworden. CORNËLIS JANSE LOKKER. Iemand een zwartbont VAARSJE vermissende, naar gissing 9 maanden oud, kan hetzelve terug bekomentegen betaling der kosten hij den Veldwachter M. BRAAMte Nieuwerlcerk ia Duiveland. De meerderjarige- en Voogden over de minderjarige Erfge- namen van wijlen JAN van deu HAVE en LENA de JONGE zullen krachtens regterlijke magtiging door hel ministerie van den Notaris J. P. van RORRENDAM op Maandag den 29 September 1845, des middags ten 12 ure, voor het na te melden perceel publiek presenteren te verkoopen Een hecht sterk en welbetimmerd WOONHUIS en ERVE staande en gelegen aan de westzijde van de Bagijnestraat le 'Zit- rilczee, gemerkt letter C, n.° 547, kadaster sectie B, n.° 832: Information zijn te bekomen hij voornoemden Notaris te Zierikzee. XE Z1ER1KZRE BIJ 1)E WED. A. DE VOS EN ZOON STADS liRl'tSEitS.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2