ZIERIRZEESCHE COURANT, DINGSDAG 16 SEPTEMBER. Besturen en Administratien Nieuwstijdingen. W.o 74. a* '•f A.® 1845. HERIJK dër MATEN en GEWIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Gezien de kennisgeving van den heer Arrondissements-IJker alhier Van den 2.5 deZer maand n." 34. Brengen bij deze ter kennis van alle IJkpligtige In- en Opgezetenen van deze Stad en het Poortambacht dat in het locaal van het voor malige Kazernegebouw in de Manhuisstraat alhier, met den herijk van Maten en Gewiglen zal worden aangevangen op Maandag den 8 tot en met Dingsdag den 23 September aanstaande (met uitzondering Van zon- en feestdagen des voormiddags van 9 tot 1 en des namid dags van 4 tol 5 ure, waarbij de volgende orde zal worden in acht genomen te Weten Des Maandagsde koperen gewigten. Des Dingsdags: de ijzeren gewigten. Des Woensdagsde inhoudsmaten en strijkels. Des Donderdags: alle maten en gewiglen zonder onderscheid, Voor de belanghebbenden der landelijke gemeenten. Des Vrijdagsde vochtmaten en Des Zalurdagsde lengtematen en het medicinaal goud- en zil- Vergewigt waarbij wordt opgemerkt dat alle maten en gewigten behoorlijk Schoongemaakt zullen moeten worden aangeboden en dat er geene zullen worden afgegeven waarvan de ijkregten niet zijn voldaan. Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende In- en Opgeze tenen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijfzoowel als Ambtenaren en openbare administratiën die in derzelver ambts betrekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten en gewigten bij deze op het nadrukkelijkst aangemaand om den opengestelden termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalatigen zich zeiven de gevolgen daarvan te wijlen hebben. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Baadhuize der Stad Zierikzee. den 30 Julij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd I)E CRANE vl., Ter .ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van doGemeente BVRGH, c.a., daartoe behoorlijk geautoriseerd zullen op Dingsdag den 23 Sep tember 1845, des voormiddags ten tien ure, in het Gemeentehuis te Rurgh, in het openbaar onder nadere goedkeuring aan den meestbiedenden verkoopen voor afbraak, den TOREN te Weslen- Sctiouwenonder die Gemeente, waarvan ongeveer duizend cubiek ellen Steen of Brikken zullen afkomen en welke op omtrent een vierde uur afstands zullen kunnen ingeladen worden. De voorwaarden van verkoop leggen ter lezing hij den Burge meester der Gemeente en bij den Heer W. van der Starp te Zierilczee. Burgh, den 29 Augustus 1845. Burgemeester en AsSesSnren voornoemd J. uE KATER vl., nt Ter ordonnantie van dezelve J. Be KATER Nz. Secretaris De DIRECTIE van de TEEKENSCHOOL binnen deze Stad maakt bij deze den belanghebbende bekend, dat de School dit jaar zal wor den geopend op Maandag den 6 October f845'. Dat de Lessen zoowel in de Bouwkunde als in de Uandteekening en Pleisterbeelden, zullen worden gegeven des MaandagsWoensdags en Vrijdagsen wel gedurende de maand October van 7 tot 9 ure des avonds November 6'/a 81/, Decern bert g Januari) 1 Februarij 6'/, 8'/, Maart 7 9 terwijl nog daarenboven aan de Bouwkundige leerlingen na afloop der gewone lessen, op Maandag en Vrijdag, gedurende één uur zal gedoceerd worden in de grondbeginselen der Bouwkundige Rekenkunde. Dat op Dingsdag. den 30 September 1845, van 's.morgens 10 tot 's middags 12 ure, aan het lokaal der Teekenschool zal Worden ge vaceerd tot het erlangen van aangiften door hun welke vvenschen lot de cursussen te Worden toegelatenen bij diezelve gelegenheid aan de bekroonde Leerlingen door de Directie de belooningen en prij zen worden uitgereikt. Dat wijders de contributie van eiken leerling voor dit saizoen be paald is op f 5,15, boven en behalve het henoodigde materieel door hun aan te schaffen terwijl aan hun die volstrekt onvermogend zijn gratis onderwijs zal worden gegeven; zullende in geen geval op deze school leerlingen worden toegelaten, die niet den ouderdom van 12 jaren zijn ingetreden. Directeuren van opgemelde school poodigen ten slotte alle de zoo- danigen welke daarbij eenig belang hebben, uit, óm van deze nut tige eti onkostbare instelling gebruik te makeneene instelling waar door de werkman zich in staat zal zien gesteld eeumaal deszelfs beroep met vrucht te kunnen uitoefenen. Zierikzeeden 9 September 1845. De Directie van de Teekenschool voornoemd, K. W. de JONGEvt. Ter ordonnantie van dezelve, De Secretaris J. N. Van der HALEN. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 13 September. Ingevolge eene aanschrij ving van zijne eXc. den minister van binnenlandsche zaken aan de heeren gouverneurs der onderscheidene provinciën mogen gehuwde personen niet als nommerverwisselaars hij de nationale militie worden aangenomen. De minister beschouwt de toelating van de zoodanigen strijdig niet de grondwet welke wil dat de militie uit ongehuwden zal zijn zamengesteld en merkt aan dat de wet daarop alleen ten aanzien van plaatsvervangers eene uitzondering toelaat. AMSTERDAM den 11 September. Het gedenkwaardige feest van de inwijding der nieuwe beurs is gisteren avond besloten met eene toepasselijke voorstelling in den grooten schouwburg en met eene fraaije illuminatie van de meeste openbare gebouwen en een groot aantal bijzondere woningen. Onder de vele verlichtingen welke eene zeer schoone werking deden verdient inzonderheid die van het in hel Oosterdok liggende barkschip MaximiHaan Thcodoor toebehoo- rend# aan den reeder B. W. van Starckenborg van Stralen, vermeld te worden. Gedurende het geheele feest zoowel des avonds als in den loop van den dag heeft onder de verbazend groote volksmenigte die op de been was eene voorbeeldige orde geheerscht en heeft men van geene ongelukken van eenig belang vernomen. GEMENGDE BINNEN- EN BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. Sedert eenige dagen heeft zich in de gemeente Gent (Gelderland) eene ziekte oniler de varkens geopenbaard aan welke er reeds 10 zijn gestor ven, De ziekte is van korten duur men bemerkt dezelve het eerst aan volslagen gebrek aan eetlustwaarop de dood gewoonlijk binnen 1 a 2 dagen volgt. Slechts zeer zeldzaam wordt een der aangetasto dieren genezen. De ziekte schijnt In eene ontsteking der buiks ingewanden te bestaan. - Het schoone weder heeft den oogst in do omstreken van Riga zeer begunstigd de rogge vooral vergoedt gedeelte lijk door hare zwaarte de mindere hoeveelheid van dit jaar. Eeti landeigenaar van Turnhout, de heer P. Aerts, ten einde rle verliezen door de aardappelziekte veroorzaakt eenigzins te verzachten heeft al zijne pachtersten getale van 21 van de pachlloonon voor tie aardap pelen bepaald ontslagen. Dergelijke edelmoedige belangeloosheid brengt van zelve haren lof mede. Bij het terugkeeren naar hare staten heeft koningin Victoria nogmaals een vriendschaps-hezoek aan koning Lodewijk Eilipsop het kasteel van Eu aan de fransche zeekust, gebragt. Donderdag morgen werden te 's Hage in het Spuiontdekt en opge- vischt de lijkjes van twee naar het schijnt pas geboren kinderen. De policio hiervan onderrigt. heeft zich onverwijld deze zaak aangetrokken. Zonder de instructie te willen vooruit loopen en zonder reeds te willen beweren dat hier misdaad gepleegd zij moet rrie.n het betreuren dat zich dergelijke gevallen van Vermoedelijken kindermoord helaas al meer en meer voordoen. Voor de steurharingvisschcrlj worden dit jaar van Scheveningen 51 pinken uitgerust om in rle volgende week weêr en wind dienende naar de engelsche kosten te stevenen. Uit 's Her togenbosch schrijft men «Men verzoekt ons te melden dat om in het dreigend gebrek van poters voor hél volgend jaar te voorzien het raadzaam is, om van gezonde aardappelen de koppen af Ie snijden op die plaats waar zich de meeste spruiten vertonnen en die koppen in do zon of op eene warme plaats te droogen te leggen en in droog zand te bewaren." - Men kan als eene Zeldzame gebeurtenis vermelden dat de heer L. van M Ie Ortlien in Noord-Braband den 11 dezer, met een nel visschendoin twee trekken tusschen de 3- en 4000 pond visch beeft gevangen. Bij den eersten keer had zijn ed. eenigo nonderde ponden maar bij de tweede vangst haalde het net bij de 3000 pond visch op. Tijdens de tegenwoordigheid van koningin Victoria en prins Albert ter reede van Vlissingen heeft zijne exc. de vice-admiraal Lucas zich, hij de aankomst der koninklijke engelsche stoombootter stond derwaarts begeven is aan boord daarvan bij H. M. en boogstder- zelver gemaal toegelaten en door die beide vorstelijke personen met de meeste onderscheiding ontvangen. fn het koningrijk Pruissen zijn. niet slechts (le openbare vergaderingen der Protestanlsche lichtvriendeit maar ook het houden van gesloten gezelschappen der lichtvrienden onder welken vorm zij ook mogten te voorschijn komen verboden ge worden. Als een nieuw bewijs van de noodzakelijkheid om met honden zeer voorzigtig om te gaan kan het verhaal dienen van een merk waardig maal droevig voorval hetwelk voor weinige dagen een geacht huisgezin in Utrecht in diepen rouw heeft gebragt. De hond uit het huis werd onverwachts zeer bijtluslig en spoedig daarna dol. Hij beet onderscheidene personen die onmiddelijk geneeskundig werden behandeld. Een lief kind van 8 jaren had kort te voren met den hond gespeeld en ook gepoogd hem tegen le houden toen de hond zijn' broeder beet. Het kind zelve was niet gebeten doch men voor-

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1