'Zeetijdingen. Advertentïën. Hoogs!waarschijnlijk zullen dus die aardappelen welke tegenwoordig aan een liijna zeker bederf en verrotting blootslaan gedroogd zijnde in den toekomenden winter en het voorjaar met andere spijzen vermengd of alleen gestoofd bijna of even smakelijk on voedzaam zijn als in hunnen natuurlijken slaat." Le IS'ouvelisle de Flandres behelst bet volgende Wij vernemen met genoegen dat een met aardappelen geladen schip uit Schotland te lïrugge wordt verwacht. Zooals men weet zijn de aardappelen in Schotland van eene uitmuntende hoedanigheid en niet door de ziekte aangetast. Zou liet gouvernement niet wel handelen om nis een der maatregelen van voorzorg eene premie te stellen ten voordeele der reeders die ladingen goede aardappelen zouden in voeren Wij onderwerpen deze vraag aan hel oordeel der admi nistration." Dezer dagen hehhen de fohrijkanlen van Elberfcld zich vereenigd niet liet doel om maatregeien te nemen tegen de verwacht wordende duurte van levensmiddelen en de daarmede gewoonlijk gepaard gaande woekerzucht. Tot dat' einde heeft rnen 00,000 Ihlr. bijeengebragt en wil men daarvoor een' aanzienlijken voorraad opdoen 0111 die later hetzij voor eer.' goedkoopen prijs hetzij voor niet onder de hehoef- tigen te verdoelen. Dit loffelijk voorbeeld heeft bereids te Dusseldorp navolging gevonden Ook do regering van Bannen heeft deze aange legenheid in overweging genomen doch uit hoofde van den gezo- gendcli graanoogst en de tamelijke vooruilzigten van den aardappel oogst begrepen vooreerst nog niels te dopn om niet door te voorbarige zorg en beweging juist den speculatiegeest in de hand te werken. Een landman op de bezittingen des hertogs van Arenlergnabij Dusseldorp heeft een middel gevonden om het verrotten der aardappe len te. stuiten en zelfs de besmette le genezen. Dit middel is zeer eenvoudig, beslaande namelijk in liet diep doorsteken of ruimer ma ken van den grond, waarin de aardappelen zijn gezet, en wel in dier voege, da! luchtigheid en uitwaseming bevorderd worden en alzno de broeijing wordt tegengegaan, die het gevolg is der vochtigheid. Dit middel is volkomen gelukt. Uit een verslag, aangeboden aan den president van dn centrale sociélè d'Hnrticulture van het departement der Beneden-Seine blijkt dat het melig gedeelte der wortels van de aardappelen niet aangedaan is door de heersciiende ziekte, noch door de zwarte vlekken op den knol. Dit laatste gedeelte is in volkomen goeden slaat gebleven. Degenen dus, welke bedorven aardappelen bezitten, behoeven dezelve niet weg le werpen maar kunnen ze naar de fahrijkanlen van aard appelmeel brengen die ze zeer goed kunnen gebruiken maar het is ooodig dal. zij ten spoedigste daarheen gebragt worden want geheel bedorven aardappelen zijn zeer moei}?lijk te raspen. De algemeene vergadering der oldenhurgsche vereeniging tegen het genever drinken welke sedert 1839 jaarlijks le Rastabe gehouden wordt vond plaats den 23 Jnnij II. waarhij alle klassen door talrijk aanwezige medeleden vertegenwoordigd werden, liet jaarlijksch heiigl hield in dat er zich wederom 1444 personen aangegeven hadden zoodot nu 27,892 Oidenhnrgers zich aan de vereeniging aangesloten hehhen. Tevens werd bekend gemankt dat in Pruissen 600.000 in Hanover 55,000 in geheel Duitschland omtrent 700,000 mede leden in 800 vereenigingen gevonden worden. Het gerucht van het dezer dagen in Dnitschfand door brand ver ongelukt zijn van eenige paarden van koning Leopold wordt door het volgende schrijven uit Saxen-Meiningen bevestigd «Zoo voor den dienst van HH. MM. als voor dien van H. M. de koningin van Engeland en van Z. K. H. prins Albert, waren 18 zoo koets- als rijpaarden naar Duitschland opgezonden. »Elf dier paarden te welen 6 koels- en 5 rijpaarden zijn ver brand 2 der hij den koning meest geliefde rijpaarden zijn onder dit getal. Het schijnt dat de hrand ontslaan is door het vlam vatten van eene in den stal hangende kiel van een der palfreniers waarna de vlam zich bijna oogenblikkelijk op afle punten aan het hooi en het stroo medegedeeld had. De stallen zijn voor een groot gedeelte in de asch gelegd." Een SOjarigc grijsaard, voormalig behangers-knechtfeefde opeen klein kamertje te Parijs dat hij hoewel hem verzorging in een gesticht werd aangeboden niet wilde verloten omdat, zoo ais hij voorgaf, hij uit zijn raam het uitzigl had op de plaats van hel ge sticht voor doofstommen van den abt de l'Epe'e die zijn beschermer was geweest. Hij werd ondersteund en bezocht door een paar neef jes die zeiven niet rijk waren. «Kinderen (beide waren over de 60 jaren) plagt hij te zeggen, «als ik dood hen doet dan deze oude leuningstoel niet weg: den 10 Augustus 1792 redde hij mij, door dien hoven mijn hoofd te dragen hij bet plunderen van het kabinet der koningin, het leven." De grijsaard stierf; de neven willen den inboedel weghalen maar de zwaarte van den ouden stoel trekt hunne aandacht zij zoeken en vinden in het kussen 43 roltetjes goud van al de regeringen sedert Lodeuiijk XV tot heden en nog een landje in een der zijstukken, met eene inschrijving van 1000 fr. rente, en trachten zich nu over het droevig afsterven van zulk een dierbaren neef Ie troosten dien zij te voren niet op zijne regte waarde hadden geschat. Volgens een der fondensche bladen heeft het stoomschip Ocean aldaar den 1 September 7.3 ossen 24 koerjen456 schapen en 2 geilen allen in den besten toestand, aangebragt zijnde dit de hoeveelheid veedie nog ooit me! een enkel schip naar Londen is overgevoerd. De Ocean was ook enkel daarmede bevracht en had, geene reizigers aan boord iets wat men in Engeland zeer goedkeurt daar nog onlangs de ondervinding heeft geleerd dat de aanwezigheid van vee op een stoomschip voor reizigers bij storm achtig weder zeer onaangenaam kon worden. Ook door andere stoom schepen wordt steeds in Engeland behalve de gewone lading van vruchten veel slagtvee uit Nederland aangevoerd. Desniettemin blijft de prijs van het vleesch te Londen zeer boog. In den morgen van den 4 dezer is door de stoomboot Zephyr kapitein James heer, varende van Topskane naar Londen, op tler- zelver terugreis op ongeveer 3 uren afstands west van Portland eene sloep opgenomen in welke zich kapitein Schotley en 5 matrozen van de belgische brik l'récurseur bevonden voor eenige dagen uit Antwerpen naar Algiers vertrokken. Van voornoemde brik welke ten gevolge van het hekomen van een lek des avonds te voren is gezonken is dc andere hoot in welke de stuurman en de andere matrozen zich bevonden des nachts van de sloep afgescheiden zonder dat men weet wat van dezelve geworden is. In eene reeks brieven van een reiziger uit Spanje, van tijd tot tijd in de Allg. Augsb. Zeil. medegedeeld vindt men onder anderen, het volgende Onder dn zedelijke kwalen waaraan het volk in Spanje lijdt bekleedt vooral de loterij-woede eene voorname plaats. Behalve de s!nats—loterij heeft iedere grootere stad hare bijzondere loterij die het arme volk het paar realen uit den zak lokt dat nog na de be strijding zijner dringendste behoeften overbleef. Aan de hoeken der straten op de openbare pleinen ja somwijlen aan de kerkdeuren zijn kramen opgeslagen waarin loten voor een peseta of een halve peseta worden verkochtzoodat zelfs een' bedelaar de gelegenheid wordt gegeven om de penningen waarvoor hij brood zou koopen tegen een strookje papier mot bedriegelijke beloften in te wisselen. Daarenboven verschijnt er om het kwartier een omroeper van wege de lands-regering of het plaatselijk bestuur die tot deelneming in het spel nitnoodigt dal in andere landen op strenge straffen is ver boden. Indien er voor de openbare kassen een merkelijk voordeel uit. sproot dal eene menigte huisgezinnen door de loterij in liet zedelijke en geldelijke ten verdnrve worden gebragt zou men er althans nog eenige verontschuldiging in vinden. Maar dat is zoo niet want verre liet grootste deel der zware belasting die de loterij van de figtgeloovigheid des volks heft blijft veel meer aan de vingers der talrijke ambtenaren kleven, en de som die de staal er van trekt, is niet noemenswaardig." VLIS51NGEN den 7 September. Heden mor gen om half 10 ure zijn van Antwerpen op onze reede gearriveerd en met salut- sclioten van onze batterijen ontvangen drio koninklijke engelsche stoomjagten op een van welke zich H. M. de koningin en prins Albert bevonden van hoogstderzelver reis in Duitschland naar Enge land terugkecrende een der stoomjagten is dadelijk doorgevaren doch twee derzclve zijn voor deze stad ten anker gekomen en des avonds om half 5 ure naar zee gestoomd. ZIERIKZEE don 12 September. Bij besluit van den 4 dezer heeft Zijne Majesteit aan doft heer J. Jsebree Moensop het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag verleend als secretaris der stad Brouwershaven. ZIERIKZEE, den 10 September. Heden is van deze rcede naar zee gezeild het kofschip Aleida Aleida, kapt. If. K. de Haan van Goes naar Noorwegen, 196*" KONINKLIJKE NEDEKLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. 25"* Lijst n.° 2234 een prijs van '1000. 26'" n.°' 14859 en 20657 ieder een prijs van 1000 27"* n.° 5564 een prijs van ƒ1000. 28*" n." 12665 ecu prijs van ƒ100,000; n.° 7388 een prijs van ƒ1250; n,°" 11787 een prijs van 1000. 29'" n." 14228 een prijs van ƒ12,500. 30*" Geene. PRIJZEN izeïï EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 10 September 1845. Nederlanden, 2'/3 pC. Werk. Schuld 4 Amort. Sjndikaat 3'/, pC Nieuwe 3 p€.' Leening Fïarrdel-Maatschappij 4'/, Oost-Iudiën 4 Rijn-Spoorweg. 4'/, Hofl. IJzor. Spoorw-M. Rusland, Hope en Camp. 5 Spanje Negot. 1834 hij Ardoin 5 Oostenrijk Bij Galt. en Comp. 5 Negot. Melafiek 5 Portugal 3 gebleven. 63'/. 100 pC. 76»/. 168'/, Eene MEID benoodigd tegen November te bevragen bij den Boekhandelaar J. M. van Setten. te zierikzee BIJ bb wed. a. be vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2