ZIE RIKZ EESGHB COURANT, I73. VRIJDAG A.9 1845. 12 SEPTEMBER. Nieuwstijdingen. BELGIE. ANTWERPEN den 7 September. Sedert eenige dagen heeft deze stad een zeer feestelijk aanzien gekregen overal zag men toebereid selen maken om Hare hrilscbe Majesteit waardiglijk te ontvangen uit alle oorden van Belgie kwamen nieuwsgierigen herwaarts om de feesten bij to wonen, ook wemelde de stad van Engelscben. Gisteren middag ten 2 ure kwamen de koning en koningin der Belgen met hunne kinderen van Brussel alhier aan reden terstond naar het paleis en keerden tegen 5 ure weder naar het station van den spoorweg terug. Weinige oogenbiikken daarna kwamen koningin Victoria prins Albert en hun gevolg aldaar aan H. ML omarmde koning Leopold en diens gemalin en men reed daarop onder het gebulder van het geschut en het gejuich der zatnengedrongen menigte naar het paleis Waar des middags een groot diner plaats had. Intüsschen werden tegen het vallen van den avond verschillende straten pleinen en openbare gebouwen de kaaijen de linkeroever der Schelde en al de ter reede liggende schepen prachtig geïllumineerd. Het gebouw van het provinciaal bestuur trok inzonderheid de aan dacht daar prijkten de wapenborden der acht belgisohe provinciën benevens die van Engeland, Belgie, Frankrijk en Coburg allen met vlaggen en groen versierd en door ontelbare gekleurde vlammen verlicht. Een kwartier voor negen ure kondigde de groote klok der bevolking aan dat HH. MM. het paleis verlieten en den logt naar het sloonijagt aanvaardden eene ontzaggelijk groote menigte verge zelde den trein onophoudelijk en toen die voor genoemd gouver nementsgebouw gekomen was, werd al het sierlijke, dat daar was aangebragt nog door bengaolsch vuur opgeluisterd. Aan de kaai gekomen iiegaf Engelahds vorstin zich met haren gemaal en de bel- gische Majesteiten aan boord van haar vaartuig Victoria and Albert. Op dit oogenhllk leverde de reede een verrukkend schouwspel op aan de beide oevers der Schelde verspreidden de menigte lampions de pektonnen en het behgaalsch Vuur zulk een afwisselend en hevig licht dat het gezigt hierdoor als verblind werd aan boord van de SoliO prijkten de naamletters vah HH. MM. steeds door heugaatsch vuur verlicht daar werd ook nog een klein vuurwerk afgestoken terwijl een muzijkkorps zich van tijd lot tijd liet hooien. Op de rivier bevonden zich verder vele vaartuigen waaronder ook niet ge- illumineerde op welke laatsten zich verschillende zanggezidschapn.en bevohdett die nu en dan door het aanheffen van liederen hel ge noegen verhoogden. Te midden van al dit schoonc' Werd de toren der hoofdkerk eens klaps als door een tooverslag van onder lot boven verlicht het welk een belangwekkend tooneel opleverde. Tegen 10 ure verlieten de koning en koningin der Belgen met hun gevolg het koninklijk jagt en keerden naar het paleis terug waar hun ten half twaalf ure nog eene serenade gebragt werd. Tot na middernacht bleven de straten dezer stad met de feestvierenden opgevuld;, Heden morgen verliet het koninklijk jagt met koningin Victoria en prins Albert, de haven de Stoomschepen PorcupineBlack Eagle, Lightning en Monkey ligtten daarop achtereenvolgens het anker en Volgden het jagt hetwelk met vele kanonschoten werd begroet. Ten half negen ure in den ochtend van heden woonde de koningin der Belgen met hare kinderen de mis ih de hoofdkerk hij waarna de jonge prinsen die Voor het eerst deze stad bezoeken onder het geleide van hunnen gouverneur, naar de haven Wandelden. Yan 11 lot 1 ure verleende Z. M. audiëntie aan de verschillende autoriteiten en bezocht daarna met zijne gemalin het entrepót er. hot museum. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 10 September. 2. M. heeft maandag de wedrennen welke dezer dagen te Zandvoort zijn gehouden met hoogstdeszelfs tegenwoordigheid vereerd. De prinsen woonden dezelve dagelijks bij. AMSTERDAM den 10 September Heden morgen is Z. M. de koning, vergezeld door HH. KK. HH. de prinsen van Oranje en Alexander, ter gelegenheid van de plegtige inwijding van de nieuwe beurs op heden, alhier aangekomen; omstreeks half 12 ure hebben boogsldezolven zich van het paleis naar het beursgebouw hegeven en werden aldaar ontvangen door de heeren burgemeester en leden van den stedelijken raad. Vervolgens heeft de heer burgemeester eene toe spraak aan de vorstelijke personen en aan de op de betirS verzamelde kooplieden gehouden. Ter bijwoning van de plegtigheid waren aan al de gepatenteerde kooplieden welke de beurs plegen te bezoeken toegangkaartjes van wege het stedelijk bestuur toegezonden. Na den afloop der inwijding is door de leden van de stedelijke regering op het raa'dhuiseen dejeuner aan Z. M. en aan de prinsen aangebo den waarna hoogstdezelven weder naar de residentie zijn terugge keerd. Ten 3 ure werd in het nieuwe gebouw de gewone beurs ge houden. Heden avond zal in den schouwburg een toepasselijk too- neelstuk worden vertoond de openbare en vele particuliere gebouwen worden geïllumineerd en in bet park, een vuurwerk afgestoken. Het heeft Z. M. behaagd, bel nieuwe beursgebouw op te luisteren, door het daaraan ten geschenke geven van een fraai uit brons gego ten Morcuriusbeeld hetwelk in he! midden van het open ruim der beurs geplaatst is geworden. GEMENGDE BINNEN- EN BülTENLANÜSCHE BERIGTEN. Te Birmingham is eene slalen-pennen-fahrijk waarin 100 inenschen arbeiden terwijl in eene andere 250 menschen werkzaam zijn die jaarlijks 40 tonnen of 4000 ned. ponden staal verwerken. Uit elke Ion worden 10,000 gros, of 1,440,000, dus jaarlijks 57,600,000 stalen pennen vervaardigd waartoe anders bijna twee millioen ganzen hunne schatting moesten betalen. Er zijn hevelen gegeven om Parijs voor 6 maanden van koren en mee) lo voorzien ten einde er geene duurte in de levensmiddelen ontsta. Te Scherpenisse zal voorlaan des woensdags eene publieke graanmarkt worden gehouden. Den 6 dezer is van Rotterdam een binnenlandsch vaartuig te Antwerpen aangekomen met 325 ned. Ion aardappelen die bevonden zijn tot een hoogen graad door de heerschendc ziekte Ie zijn aangetast, lie policie en bet gezondheids- bestuur hebben beslist dat de lading in de rivier geworpen zal worden. Het tolliesluur zal het betaalde inkomend regt terug betalen. Een vrij groot aantal landbouwers der omstreken van Verviers, van Spa en andere oorden van Belgie poten in dit oogenhlik op nieuw aardappelen om daarvan den oogst in den aanstaanden winter in te zamelen. Op vele plaatsen zijn nog genoeg oude aardappelen van 1844 voorbanden om deze nieuwe poting over eene groote schaal te kunnen ondernemen. - Ten einde de werking der in Pruissen bestaande genootschappen tot wering van het misbruik van sterken drank ook hij het leger te onder steunen heeft Z. M. de knning gelast dal aan de manschappen welke dit verlangen in plaats van de gebruikelijke rations brandewijn de waarde daarvan in geld zal gegeven worden. Er zullen vier nieuwe bisdommen in de oostelijke gewesten van.China worden opgerigt. Uit eene statistieke opgave blijkt dat in onderscheiden mijnen van Europa in de laatste 10 jaren 7000 mijnwerkers zijn omgekomen. lit de Staals+Coutanl wordt aangekondigd dat, uit hoofJe van den bedenke- lijken toestand des tijds, tl it jaar de gewone kermis te Willemstad niet zal gehouden worden. Het staatsregeling-committé van de noorweeg- sche storlingh heeft besloten deszelfs goedkeuring Ie hechten aan hel in ih 1812 aan de slortingh gedane voorstel, tot het brengen van de vol gende verandering in de staatsregeling Dat de vrije godsdienstoefening voor alle Christelijke gezindten over het geheele land veroorloofd wordt en dat het voor de Joden beslaande verbod om binnen het rijk te koinen wordt opgeheven." -- Den 1 dezer is Ie Mans, aan de Sarthe, eene zoo groote menigte witte vlinders nedergevallen dat de grond in wei nige oogenbiikken ais met sneeuw bedekt scheen. Den 8 dezer heeft te Zwolle de openbare verkoop der Dedemsvaart en aanhoorigheden plaats gehad. De provincie Overijssel heeft hetzelve voor eene som van 404,400 aangekocht Volgens heriglen uit Zweden en Rusland was de aard appelziekte in hel noorden van Europa ten cenenmale onbekend en dat gewas aldaar in den hesten slaatzijnde de koude voor die plant diensti ger geweest dah de warmte. Daarentegen zijn de korenvelden in die Streken door insecten aangetast. Eenige antwerpsche kooplieden rusten schepen uil, om aardappelen uit Amerika Engeland en Spanje te gaan halen. De Veestapel in Nederland bestond irï 1844 tilt 722,942 runderen boven de 2 jaren, dat is 3312 ineer dan in 1843; 333,561 run deren heneden de 2 jaren dat is 7925 minder dan in 1813 179,457 paarden hoven de 3 jaren dat is 2667 meer 40,337 paarden be neden de 3 jaren dat is 1193 minder dan in 1843; 612,834 schapen, dat is 2167 minder dan in 1843, Dat deel van het natio naal vermogen bet meest productive welligl is dus nagenoeg in denzelfden staat gebleven. Het aantal volwassen paarden en runderen is door de aangroeijende meer dan aangevuld maar het aantal jonge paarden en runderen is kleiner geworden waaruit Lilijkt dat de aanfokking afnemende was. Men meldt uit Rotterdam van den 10 dezer Heden middag ten 12 ure is op de Nieuwemarkt alhier de straf der geeseiing en brandmerking voltrokken aan den persoon van li. Winkels, wegens het snoeijen van nationale zilveren muntspeciën nadat hij vroeger reeds eenmaal ter zake van eene dergelijke misdaad veroordeeld was geweest. Do doodstraf, lot welke Winkels, wegens zijn laatst ge pleegd misdrijfdoor het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland, werd veroordeeld was zoo als Vroeger is medegedeeld door Z. M. in die van geeseiing brandmerk en 20 jaren tuchthuisstraf veranderd. Uit Nieuwokle provincie Groningen schrijft een geacht land bouwer het navolgende «Nadenkende over de waarschijnlijke rampspoedige gevolgen van het hier en elders algemeen huerschendé bederf onder de aardappelen Zoo viel mij in gedachten of men de/el Ven niet zooals appels en eenige andere tuinvruchten zou kunnen drongen en alzoo voor den aanstaanden winter en het voorjaar bewaren. Hieromtrent mijne ge dachten medegedeeld hebbende aan T. J. Wildentart, broodhakker te Wag etiborgen is dit tfroogen terstond door hem beproefd en be vonden dat niet alleen het droögen zeer wel doenlijk maar ook de smaak der gedroogde aardappelen gestoofd zijnde zeer goed is,

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1