ji dvertentiën. gezond voedsel opwaarvan men slechts eene geringe hoeveelheid ter voeding behoeften waarbij ook het waterwaarin de boonen ge kookt rijn voedende eigenschappen bezit. Men meldt uit Londen van den 30 Augustus Wij kunnen met genoegen thfeldeh dat de berigten uit verschillende streken van bet koningrijk nopelis de veldgewassen eenstemmig gunstig luiden en dat, in spijl van de langdurige regens de oogst zich gunstig laat aanzien. Het koren beeft niet veel geleden en daar er goed weder op gevolgd is, hebben de landlieden zich gehaast er gebruik van te maken, en verwachten deze, dat de oogst goed en overvloedig zal zijn. Er zijn doelmatige middelen aangewend, om het kwaad onder de aardappelen je stuiten en ook deze heioven overvloedig te zijn. Men meldt uit Eperies (Oostenrijk), van den 9 Augustus het vol gende: Wanneer ik u tot nu toe geen berigt gaf van ae verwoestin gen welko bijna onafgebroken onweders en stortregens sedert den 37 Julij in onze schoone dalen hebben gestichtdan moet gij dit alleen toeschrijven aan de onmogelijkheid om hij de voortdurende voorbeeldclooze Stremming van alle commuriicalie alhiertot een overzigt van de grootte van bet ongeluk te geraken gezwegen om eene raming der aangerigte schade te wagen. Wat ik thans, deels uil eigen aanschouwing deels uit minder onzekere berigten mede- deelen kan, is dat geen watervloed, sedert het jaar 1813, voor deze streken zoo verderfelijk was als do tegenwoordige. Men telt niet meer de verwoeste molens en bruggen maar ter naauwernood bier en daar nog oen enkele, die gespaard is gebleven. De heerlijke dalen aan onze Isernad Torisza Toplijn Omlava enz. die nog onlangs met-du weelderigste hooilanden, met hennep en vlas, aardappelen en moesgroenten prijkten, zijn thans mijlen ver met steenen of ten minste met eenige voeten bong slijk bedekt, waardoor alzoo de laat ste hoop bet eenig onderhoud van de armere volksklasse vernietigd is. Aan verwoeste huizen, weggedreven huisraad voorraad, dieren en menschen - die hier niemand tellen zal - kan het bij zulke ver woestingen niet ontbreken zoo meldt men de verwoesting van de heersehappelijke gebouwen in de mark Torisza, die weder gebouwd waren ter plaatse waar voor 32 jaren het aloude kasteel met des- zelfs kerk en sterke muren Werd geslecht en de doodkisten uit de graven waren In voorschijn gebraglzoo gewaagt men van verbazende schaden, aan ijzergieterijen veroorzaakt, van bet wegdrijven van groote hoeveelheden hout en kolen. Zoo zagen wij om van mindere ram pen te spreken eenige dagen geleden eencn postwagen niet 4 kloeke paarden op den weg naar Leutschau verongelukken inet moeite werden de passagiers gered en een' van de naaste post terugkeeren den postknecht bij de Snmosserbrug met zijn paard verdrinken. En in dezen verschrikkelijken vloed spipgplt zich de vuurgloed der door den bliksem in brand gestoken gebouwen; zoo werden, behalve een aantal verbrande schuren, in eene voorstad van Borlsfebls la huizen hij hel poststation Szmisc ,- naar men zegt, ongeveer 50, een prooi dér vlammen. Err wal het tegenwoordig ongeluk nog erger (naakt dan dat van 1813, is de lijd, Waarop bet ons heeft getroffen; want bet laatstgenoemde vond, iri het laatst van Augustus, den oogst bijna geheel binnen terwijl het tegenwoordige ons in het begin van den- zelven verraste en bij deszetfs duur van 3 weken alle krachten rooft en de noodige kalmte beneemt om de weinige heldere uren lot red ding van het boven het water slaande graan te gebruiken. MIDDELBURG den 3 September. Rij de mededeeling omtrent de alhier ontvangene belangrijke tijding betrekkelijk de concessie van den zceuwschen spoorweg is verzuimd liet woord t-oorloopig te ver melden. Wij baasten ons die misstelling te verbeteren in afwachting van de definitive concessie van Z. M. den koning Welke de belang hebbenden zich vleijen dat eerstdaags zal volgen terwijl daaronder dan ook nog begrepen is de volvoering der voorgedragend' havenwer ken als met dit plan in het naauwste verband staande. Yari de algemeene belangstelling in deze zaak worden de omlubbel- zinnigste bewijzen aan den dag gelegd zoowel bij de hoogere als de' lagere standen. Wij vernemen dat eene commissie uil den slede- lijken raad gisteren bare opwachting heeft gemaakt bij den beer staatsraad gouverneur der provincie en bij monde van den beer burgemeester dezer stad aan zijne cxc. in naam en vim wege de burgerij do gevoelens van innige dankerkentenis heeft aangeboden voor de belangstelling welke zijne exc. van het oogenblik af dat het plan van een' zeeuwscben spoorweg liet licht zag daaraan verleend heeft en meer voornamelijk ook voor de krachtdadige hulp en voor spraak waarmede de heer gouverneur deze uit zoo verschillende oogpunten hoogst gewrglige onderneming heeft gelieven te onder- Steunen en bij de hooge regering voor te bereiden. Ook heelt liet korps muzij'kaiTten der dienstdoende schutterij dezer stad des avonds Van diezelfde gevoelens blijken gegeven door vrijwillig en wel uit eigen beweging zijn hoog edelgestr. benevens onzen verdienstelijken' stadgenoot, den heer O. Dronkers als den ontwerper van' dit vroeger onuitvnerlijk geachte plan voor derzelver respective woonhuizen eene' serenade Ine te brengen. In het Dagblad van 's Gravenhage vindt men hot volgende inge zonden stuk fn eene tier grootste steden van ons vaderland leeft thans een man, die in het bezit van vele landerijen en velden zijn grootste middel van bestaan in derzelver opbrengst vindt. Dit land had bij ook nu weder verhuurd aan lieden die bet bebouwden om er hun onder houd van te trekken en hem do verschuldigde buur te betalen. Doch de vrucht die at dit land bedekte die alleen in staat is de miHioenen inwoners van ons land naar hehooren te voeden die dus ook alleen de hoop dezer nijvere landbouwers uitmaakte juist deze vrucht wordt door eene vreesselijke ziekte aangetast en weldra zal eene gelieele verrotting daarvan lien van alle voedsel en onderhoud berooven. Nu komen zij geheel verslagen bij den eigenaar van den grond en met tranen in de oogen bekennen zij hem, voor de eerste maal in de onmogelijkheid te. zijn iels te kunnen betalen p zij moeten dus het geheele jaar, onder kommer en gebrek, nog de voor bet eerlijk hart zoo folterende gedachte met zich omdragen dat zij hunne schul den niet kunnen afdoen. Dit begrijpt ook de verhuurder des lands, en hoewel ziehzelven daarvoor moetende bezuinigen getroost bij zich dit alles, en zegt tot hen: «neen, mijne vrienden, mijne schulde i-maar» behoeft gij niet te blijven ik ken uw' goeden wil en onmagt, »vep0BSru3Ï dus hierover niet, want ik schenk u alles 1" «O! mogt dit edel voorbeeld vele navolging vinden mogen allen welko de ramp die vooral den arpaen in ons vaderland zoo zwaar treft, eenigzins kunnen verligten hunne pogingen daartoe aanwen den moge de bekende en menschlicvonde aard der Nederlanders zich ook hier weder niet verloochenen en moge ieder in zijnen kring en stand zooveel doenlijk is weldoen dan zal voorzeker Gods vader- oog met welgevallen en zijne soms beproevende hand met zegening op zulke menscbenvrienden rusten 196"" KONINKLIJKE NËDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. 15" Lijst, n.° 18587 een prijs van 1000. 16" ii.°' 8188 en 17788 ieder een prijs van 1000 .n.° 20706 eene premie van f 1000. 17" n.J 18226 een prijs van f 1000. 18" n.° 4740 een prijs van 1000. 19" Geene. 20s" Geene. 21s" n." 20675 en 3019 ieder een jirijs van f 1000. 22s" Geene. 23s" Geene. 24"" n.° 21402 eéne premie van f 1250. Getrouwd C. A. BROUWER OoSTERLANU en den 3 September 1845'. M. C. ZEIJLER. Heden verloste'van'pen' Zoon JOHANNA LOKKER, ge- liefde Echtgenoot Van ZlEfiiKZEE, J. J. MEIJER, den 5 September 1845. De Erven van wijlen den Heer C. van oer VLIET vimled zich gedrongen, om aan hunne Stad-en Landgennolen bun nen oprcglen dank te betuigen voor de günst Cn liet vertrouwen hetwelk hunnen overledenen Vader, gedurende eene reeks van jaren, ih zijne zaken beeft mogen Ondervinden. Zij (temen tcVeiis de vrij heid om den Heer R. Koole als opVol'ger in de Goud- cn Zilve'r- kastheuderij aan te bevelen, en kuiinCn bij deze gelegenheid niet na laten, om J. Teürlingx tot bet Horlogierriaken éhz. inet volld ruimte te recommanderen; inet te meer Vertrouwen kunnen,zij dit doen, dewijl laatstgemeldenvan zijne kindsheid af, tol heden toe in de zaken van de familie is werkzaam geweest. Uit aller naant P. LiJBAART. R. KOOLE maakt aan Zijne' Stad- en Landgonooten bekend dat bij, ingevolge bovenstaande annonce, de GOUD- rri ZILVERSSHDS-AFEaIRE Vali Wijlen den Meer c. van der Voet heeft overgenomen. Vriendelijk beveelt bij zich in de gunst, tot liet leveren van Gouden en Zilveren Werken Juweelen Kóralen en alles wat tot liet vak behoort, alsmede bet repareren eh bet makert van Nieuwe Werken. Hij belooft in alles eene acurate en civile be diening De ondergeteekende maakt door deze bekenddat hij zich thans gevestigd beeft in de Verre Nieuwslraat, over bet Logement van den Heer van Oppen, om Voor eigen rekening het HÖRLOGIEMAKEN en alles wal lol hetzelve betrekking heeft Voort te zetten. Hij hoopt, door eene goede en civile bediening, de gunst van het publiek deelachtig te worden w:aartóe hij zich goedgunstig aanbeveelt. J. TEÜRLINGX. IV J J li S C E W J N G. fk ondergeteekende, CORNELIS JANSE LOKKER, vindt mij Verpligt te berigten door deze', ((en einde zich een ieder voor mis-' leiding zoude kunnen wachten dal wijlen mijnen Zoon J. C. LoKKEfi zich op 23 Ja mót rij 1843 in het flederlandsóh Begrafenis fonds, gevestigd te Botterdam, heeft doen inschrijven; dat hij zich later, in December 1844, doof eeft Bode van het Haagsche Begrafenis-Fonds, onder Directie van de Jongii Weis heeft la ten overhalenom het Botlerdamsche Fonds Ie verlaten Cn tot het Haagsche oVer te gaan met verzekering dat zijne Erven bij over lijden in alle dezelfde reglen van lijd van lidmaatschap en iiilkeerin- ge'n zouden deelerrals ware bij in het Botlerdamsche Fonds geble ven en daar mijnen Zoon ter goeder trouw vermeende op bet woord en Reglement Van (ten Hagenaar Ie kunnen slaat maken, zoo beeft bij daarin herusl en aart die verleiding toegegeven; don helaas! thansna zijn overlijden vindt ik mij daarin deerlijk bedrogen daar ik, volgens het Botlerdamsche Beglement(waaruit mijn Zoort door den Hagenaar geronseld was zoude hebben moeten ontvangen f 97,50 aan begrafenisgeld en f 20 aar. toelaag, te zanten 117,50, zoo hebben mij die Hagenaars niet meerder willen betalen dan f 78.50 aan begrafenisgel I en f 5' aan tcelaag zoodat ik eene vermindering heb moeten ondergaan van f 34. Een ieder wachle zich dus, wanneer men in een goed Fonds is, zich niet te laten misleiden, om in het Haagsche Begrafenis-Fonds, onder Directie van C. de Jongii A. L. Weis over te gaan. Zierikzeeden 6 September 1845. GORNELIS JANSE LOKKER. Iemand, een zwartbont VAARS-JE vermissende, naar gissing 9 maanden oud, kan hetzelve terug bekomen, legen betaling der kosten bij den Veldwachter M. BRAAM te IS'ieuwerkerlc in Duiveland. De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zal, ojj Dingsdog den 16 September 1845 des namiddags ten één ure, ten Huize von J. Beuk, te Oosterlandten verzoeke van den Heer L. MORISCO als- lastbebbende van J. DIJKËM'A publiek veilen en Verknopen Drie bunders zes roeden tien ellen BOUWLAND, gelegen onder de Gemeente van Oosterland, aan den Boschwcg kadastraal bekend onder sectie n." 23 en 146. te zierikzee bij de wed, a. db vos en zoon stads drukkers»

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2