IV.o 72. ZIERIKZEESGHË -O DINGSDAG A.° 1845. COURANT. 9 SEPTEMBER. Besturen en Administratis. Nieuwslij d ing e n BEKENDMJK1NG. Achtervolgers art. 3 van Zijner Majesteit's hesluit van den 6 Januarij 1831, n." 68, Staatsblad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie de heer Minister van Financiën bij resolutie van den 4 dezer maand bepaald de prijzen bet opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurs splitters en dehitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 196"° Loterij zullen mogen uitgeven te weten: Bij verkoop Geheele loten f 90.00 Halve - 45,00 Vijfde - 18,00 Tiende - 9,00 Twintigste» - 4,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs, splitters en dehitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 6 September 1845. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee DE CRANE. HERIJK der MATEN en GEWIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien de kennisgeving van den heer Arrondissemenls-iJker alhier van den 25 dezer maand n.° 34. Brengen bij deze ter kennis van allo IJkpligtige In- ch Opgezetenen van deze Stad en het Poortambacht dat in het locaal van het voor malige Kazernegebouw in de Manhuisstraat alhier, met den herijk van Maten en Gewigten zal worden aangevangen op Maandag den 8 tol en met Dingsdag den 23 September aanslaande pnet uitzondering van zon- en feestdagen des voormiddags van 9 tot 1 en des namid dags van 4 tot 5 ure. waarhij de volgende orde zal worden in acht genomen te weten Des Maandags: de koperen gewigten. Des Dingsdags: de ijzeren gewigten. Des Woensdags: de inhoudsmaten en strijkels. Des Donderdagsalle maten en gewigten zonder onderscheid voor de belanghebbenden der landelijke gemeenten. Des Vrijdags: de vochtmaten; en Des Zalurdagsde lengtematen en het medicinaal goud- en zil- vergewigt waarbij wordt opgemerkt dat alle maten en gewigten behoorlijk schoongemaakt zullen moeien worden aangeboden en dat er geene zullen worden afgegeven waarvan de ijkregten niet zijn voldaan. Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende In- en Opgeze tenen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijf, zoowel als Ambtenaren en openbare administration die in derzelver ambts betrekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten en gewigten bij deze op het nadrukkelijkst aangemaand om den opengestelden termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalatigen zich zeiven de gevolgen daarvan te wijten hebben. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee. den 30 Julij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. De DIRECTIE van de TEEKENSCHOOL binnen deze Stad maakt bij deze den belanghebbende bekend, dat de school dit jaar zal wor den geopend op Maandag den 6 Octobpr 1845. Dat de Lessen zoowel in de Bouwkunde als in de Handteekening en Pleisterbeeldenzullen worden gegeven des Maandags, Woensdags en Vrijdags en wel gedurende de maand October van 7 tol 9 ure des avonds November 61/, 81/, December! P Q o 8 Januari] Februarij 6'/, 81/, Maart 7 9 terwijl nog daarenboven aan de Bouwkundige leerlingen na afloop der gewone lessen, op Maandag en Vrijdag, gedurende één uur zal gedoceerd worden in de grondbeginselen der Bouwkundige Rekenkunde. Dat op Dingsdag den 30 September 1845, van 's morgens 10 tol 's middags 12 ure, aan het lokaal der Teokenscbool zal worden ge vaceerd lot het erlangen van aangiften door bunwelke wenschen tot de cursussen te worden toegelatenen bij diezelvc gelegenheid aan de bekroonde Leerlingen door de Directie de belooningen en prij zen worden uitgereikt. Dat wijders de contributie van eiken leerling voor dit saizoen be paald is op f 5,15, boven en behalve bet benoodigde materieel door hun aan te schaffen terwijl aan hun die volstrekt onvermogend zijn gratis onderwijs zal worden gegeven; zullende in geen geval op deze school leerlingen worden toegelaten, die niet den ouderdom van 12 jaren zijn ingetreden. Directeuren van opgemelde school noodigen ten slotte alle de zoo-_ danigenwelke daarbij eenig belang hebben, uit, om van deze nut tige en onkostbare instelling gebruik te maken eene instelling waar door de werkman zich in staat zal zien gesteld eenmaal deszelfs beroep met vrucht te kunnen uitoefenen. Zierikzee, den 9 September 1845. De Directie van de Teekenschool voornoemd K. W. de JONGE vt. Ter ordonnantie van dezelve, De Secretaris J. N. van der HALEN. B E L G I E. RROSSELden 6 September. Gisteren is een koninklijk bevel schrift uitgevaardigdnopens den vrijen invoer van levensmiddelen en het verbod van uitvoer van cenige daarvan. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 7 September. Z. M. de koning is gis teren en de prinsen donderdag uit Luxemburg in deze residentie teruggekeerd; terwijl M. de koningin naar Weimar is vertrokken. Men verzekert dat de algemeen heerschendo aardappelziekte het onderwerp van ernstige overwegingen en hemoeijingen bij het departement van birineniandsche zaken blijft uilmaken. GEMENGDE BINNEN- EN BU1TENLANDSC11E BER1GTEN. Op vier verschillende plaatsen in het land van Altena heeft men voor cenige weken bij het slechte vooruitzigl van den aardappel-oogst, op nieuw land toebereid en aardappelen gepoot welke aanvankelijk welig loof gemaakt hebben tot ruim 31) duim boven den grond, doch waarin zich thans weder dezelfde versterving en bederf vcrloonen. Den 1 dezer heeft ook te Tilburg eene luisterrijke vereeniging van handboog schutters-gezelschappen tot het houden van een wedstrijd plaats gehad. Zestien schutterijen hebben daaraan deel genomen. De eerste prijs, be slaande in eene gouden medaille, is behaald door de schutterij van Stratum. De partijwoede in Duitschland zoowel als in Zwitserland door staatkundige en godsdienstige verdeeldheid aangezetschijnt zich meer en meer op eene gruwelijke en menschonteerende wijs te open haren. Koningin Victoria is zaturdag middag tusschcn 2 en 2l/s ure langs den spoorweg uit Duitschland te Antwerpen aangekomen en aan liet station door den koning en de koningin der Belgen de prinsen en de burgerlijke en militaire autoriteiten ontvangen. Uit Dordrecht meldt men van den 5 dezer; Naar men verneemt, is in den nacht tussehen dingsdag en woensdag II. te Ridderkerk, bij den vlasboer Cornelis van der Wmd ingebroken door .5 personen die zich met zakken om hunne hoofden vermomd hadden en met messen gewapend waren. De inbraak geschiedde door inklimming in een zolderraam Ier plaatse waar de knecht sliep. Na zich van dezen te hebben meester gemaakt en hem te hebben gedwongen om aan te wijzen waar zich de bezittingen van zijnen hoer bevonden zijn 4 van hen naar heneden gegaan waar zij den hoer die op het ge rucht wakker geworden en opgestaan was te lijf vielen en hem onder zware bedreigingen noodzaakten zijne bezittingen aan .te wij zen. Gelukkig dat hij, van 2 geldkisten, welke hij bezathun de minst gevulde aanweeswaarin zich ongeveer f 600 aan geld en eenige papieren zonder waarde enz. bevonden. Intusscbcn had da dienstmaagd insgelijks op het leven wakker geworden en hoorenda wat er gaande was, het huis weten uil Ie komen, en de huurt in beweging le brengen waarna de onverlaten met de f 600 zich heb ben verwijderd na alvorens den hoer eene zware verwonding in den buik met een mes toegebragt te hebben. Men meldt uit Leeuwarden Men verneemt dat sommige verkoo- pers van gort zicb niet zouden ontzien om ten einde de maat of liet gewigt daarvan te vermeerderen de gort vóór den verkoop tot eene zekere mate le laten wecken en daarna om de blanka kleur daaraan tn hergeven met gestampt of gemalen wit krijt to vermengen en dat de heer staatsraad gouverneur dezer provincie hiervan onderrigt do aandacht der plaatselijke besturen op deza kwade praktijken waardoor dit levensmiddel ook aan spoedig bederf onderhevig zoude zijn heeft gevestigd opdat de ingezetenen daar mede bekend zouden worden en hel heiirog waar het binnen de provincie tnogl worden gepleegd door de middelen daartoe ten dienste staande worden verhinderd en tegengegaan. Onder de ingezonden stukken in de Groninger Couranten vindt men er een waarin de gemeente- en armbesturen als ook bijzondere personen oplettend gemaakt worden op de paardenbootion als plaatsvervangers der aardappelen. Die bonnen, zegt de inzender, beloven in de provincie Groningen, en waarschijnlijk nok elders, een goeden oogsten leveren een aldaar niet ongebruikelijk krachtig en

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1