n.o n. ZÏËRIRZEESGHË VRIJDAG A.° 1845. COURANT, 5 SEPTEMBER. JBesturen en Administration. Nieuwstijdingen HERIJK der MATEN Eit GEWIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZTERIKZEÈ. Gezien de kennisgeving van den heer Arrondissemenls-IJker alhier van den 25 dezer maand n.° 34. Brengen bij deze ter kennis van allo IJkpligtige In- en Opgezetenen van deze Stad en het Poortambaebt dat in het locaal van het voor malige Kazernegebnnw in de Mamhuisstraat alhier, niet den herijk van Maten en Gewigten zal worden aangevangen op Maandag den 8 tol en met Dingsdag den 23 September aanstaande (met uitzondering van zon- en feestdagen des voormiddags van 9 toi 1 en des namid dags van 4 lot 5 urewaarbij de volgende orde zal worden in acht genomen te weten Des Maandagsde koperen gewigteh. Des Dingsdagsde ijzeren gewigten. Des Woensdags: de inhoudsmaten eh strijkels. Des Donderdags: alle malen en gewigten zonder onderscheid, Voor de belanghebbenden der lahdelijke gemeenten. Des Vrijdags: de vochtmaten en Des Zalurdags de lengtematen en het medicinaal, goud- en zil- vergewigt waarbij wordt opgemerkt dat alle maten en gewigten behoorlijk schoongemaakt zullen moeten worden aangeboden en dat er geene zullen worden afgegeven Waarvan de ijkregten niet zijn voldaan. Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende In- en Opgeze tenen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijfzoowel als Ambtenaren en openbare administratiën die In derzelver ambts betrekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten en gewigten bij déze op liet nadrukkelijks! aangemaand om den opengestel den termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalatigen zich zeiven de gevolgen daarvan te wijlen hebben. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge*-' kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 30 Julij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl., Ter ordonnantie, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEP. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 3 Septemher. Den 20 Augustus heeft H. M. de koningin, voor de eerstemaalharen inlogt in de vesting Luxemburg gedaan. Volgens eene door de Staats-Contantuit ecne bijzondere bron, medegedeelde opgaaf omtrent den handel van Java en Madura in 1844 heeft de geheele invoer in dat jaar bedragen aan goederen en geld 36,479,663 j dat is ƒ4,108,676 meer dah in 1843. Door particulieren was ingevoerd voor 25,342,343dal is 2,790,955 meer dan in 1843. De uitvoer aan goederen en geld door particu lieren heeft bedragen 27',617,5061 dat is ƒ903,093 meer dan in bet vorige jaar. Ten bphoeve van bet gouvernement is aan producten uitgevoerd voor 42,468,135, dat is 10,189,712 meer, en aan goederen en geld voor 4,878,067dat is 522,031 meer. Het geheele bedrag van den uitvoer, voor het gouvernement en door particulieren, is geweest 71,963,738; dat is 11,614,836 meer dan in 1843. GEMENGDE BINNEN-EN RÜITENLANDSCHE BERIGTEN. Den landbouwers wordt in de VtreChtsche Coufanl aangeraden in September of'October op eene diepte van 10 h 12 duim aardappelen te poten. Bij de Vorst Wordt over deaardappelen strOo of niest gestrooid. Den geheelen winter door beeft men alsdan goede aardappelen. Deze Winteroogst is viermaal overvloediger dan de zomeroogst. Deaardap pelen moeten des morgeriS worden gepoot. Te Buxiêre franseh de partement Van de Maas zijn vader moeder en dochterna champignons gegeten te hebben die daar te land jOurinotteri en vetbonnets Worden genaamd eenigeH tijd na elkander onder hevige Smarten in de in gewanden Overleden. Volgens het aan de militaire aangelegénhedeh toegewijde engelsclie tijdschrift, beslaat bij de admiraliteit eeh plan om de britsche maritieen wel de Sloombooteh-magtnog aanmerkelijk te Versterken. Men zou namelijk voornemens zijn bet nieuwe stelsel der archimediscbe schroef toe te passen op 16 linieschepen en 8 a 10 fregat ten. De koningin van Madagaskar heeft alle vreemdelingen, die zich niet Willen doen naturaliseren gelast hare staten te verlaten. Twee engel- sche schepen zijn derwaarts gezonden om de Engelschen te bescher men. Men meldt uit Ueikiavik, hoofdstad van IJsland, Vdn den 19 Julij dat sedert menschen geheügen geen zoo schoon Weder op dat eiland geheerscht had dat de Warmte tol Sen Zelfs tot 10 graden Réaumur was gestegen hetgeen aldaar voorbceldeloos was. Do voorjaars-vis- scherij was zeer overvloedig uitgevallen en alles deed vermoeden dat die van den herfst niet minder zou zijn. Het Rijn-zeeschip die Ho/f- tiungzijnde eene ijzeren brik heeftmet eene lading van 6000 ctn,sop den 16 Augustus uit Keulen de eersle zeereis naar Stelt'in onderna men. De kermis te Oude-Tonge zal dit jaar niet worden gehouden. betoogende dat over ons geheele rijk een uitgebreide mesthandel moest worden georganiseerddewijl geen artikel meer verwaarloosd wordt dan de mest, en hierin jaarlijks tonnen gouds voorliet na tionaal vermogen te loor gaan; en dat men in alle steden het op halen van den mest geheel vrij moest laten als eene nijverheid die alleen den armen toekomt thans heeft de heer gouverneur der provincie Utrecht, naar aanleiding eener missive van z. exc. den minister van binnenl. zaken, de aandacht der gemeentebesturen en der commissie van landbouw op dal betoog gevestigd en dezelve uit- genoodigd om te overwegen hoe liet daarin geopperde denkbeeld kan worden verwezen tl ij kt en om daartoe schikkingen te bewerk stelligen. Op den 11 September eerstkomende zal voor het provinciaal ge- reglshof te 's Hage leregt staan de persoon van Jacobus Sligler laatstelijk broeder eener geestelijke orde en vroeger kamerdienaar van. mgr. den bisschop van Curium, baron van Wijkers/oothbeschuldigd Van diefstal ten huize van en jegens zijnen meester tijdens hij bij denzelven voor loon in dienst was alsmede van diefstal in een be woond huis, door middel van inwendige hraak. In die zaak zullea gehoord Worden 81 getuigen behalve 2: als deskundigen. Aan den beschuldigde is tot verdediger toegevoegd de heer advokaat van der Kasleele. Uit Amsterdam meldt men van den 30 Augustus Heden namiddag is de spoortrein van hier ten 10 ure 's morgens vertrokken in stede van op den middag den gewonen tijd van aankomsteerst ten ruim over 2 ure te 's Gravenhage aangekomen. Op het traject van den Piet-G ijzen berg naar Warmond is het regler voorwiel van de loco motief gebroken. De trein is daardoor uit het spoor geraakt en in het zand gestuit. Gelukkig dat deze omstandigheid liet mogelijk maakte den stoomtrekker zooveel doenlijk in zijne vaart te stuiten. Op de seinen die men daarop heeft gemaakt is spoedig eene hulp locomotief van 'sHage toegesneld, die den trein verder heeft voort gesleept. Hoe hevig de schok ook ware zoo zelfs dat twee rijtuigen daardoor verbrijzeld werden zijn de reizigers er gelukkig alleen met den schrik afgekomen. Men verzekert dat er op den geheelen nederlandschen rijn-spoorweg een dubbel spoor zal worden gelegd en dat er van wege de neder- landsche rijn-spoorweg-maatschappjj weldra éen aanvang zal Worden gemaakt met het ten uitvoer leggen der aan haar verleende concessie Om eenen zijtak daar le stellen uitgaande van hot station te Utrecht, langs Gouda lot Rotterdam met twee verlakkingen naiiij laatstge noemde stad de eene leidende naar de rivier de Maas, en de andere lot nabij het station van den hollandsclien ijzeren spoorweg. Uit Zwolle wordt berigt van den 30 AüguslüsOp den marktdag Van gisteren was de aanvoer Van granen enz. zoo overvloedig, als men zich bezwaarlijk om dezen tijd herinneren kan; anders gewoon 7- a 800 mudden rogge ter mark te vinden Was de aanvoer, die den vorigen vrijdag 840 mud had bedragen, nu 1280, waarvan de mid- delprijs is geweest ƒ6,75. Ofschoon niet alles even zwaar was, is uit een halve mud hetwelk 74 halve ned. ponden woog en terstond, gemalen is, van 8 pond mee.! 12 pond brood gebakken; de nieuwo tarwe was mede host van soort. Uit Londen schrijft men onder dagteëkeniiig van den 31 Augustus, het volgende: «De overblijvenden der equipage van den neder landschen oost-indiovaarder Jon Hendrik, die 15 dagen lang het vreessol ij kst lijden hebben doorgestaan alvorens gered te worden zijn II. donderdag alhier aangekomen en dflor den nederlandschen consul Van eene geschikte verblijfplaats voorzien; züllende zij spoedig naar Rotterdam vertrekken. Men weet, dat zij döor het schip Eliza kapt. Snelt, van Liverpool naar Sidney, zijn opgenomen, welke later 5 hunner overgezet heeft aan boord van de Leuters, kapt. GUimanvan Bombay naar Liverpool terwijl de overigen uit den doctor en 5 tnalrozen bestaande, gescheept zijn aan bóord van een naar Brazilië bestemd vaartuig, waarop zij, met een portilgeesch schip, ile reis haar Londeh hebben aahgefiothert. Beide partijen hebben grootolijks gevaar geloopen van Wederom schipbreuk te lijden. De Leuters Werd lek t en het volk nictest' tiaclit en dag aan do pompen werken, om het, voor zinken te behoeden zöodat hel in dien staat le Liverpool binnen kwam. Het naar Brazilië bestemd vaartuig vatte vuur door de inhehliende steenkolen en brandde verscheidene dagen, voor het zijne bestemming bereikte. be engelsche dagbladen deelen ecnige bijzonderheden mede nopens het neffieii vdn eenen slavenhaler op de Westkust van Afrika. Dit schip, eene brik van 430 ton, werd, na een hevig gevecht, door de engelsche brik Pantaloon genomen. De equipage van den slaven haler bestond üit 50 koppen meest Spanjaarden. Zij hebben in het gevecht 7 döoden en een gelijk aantal gekwetsten bekomen de En gelschen 2 döoden en 6 geWomleH. De britsche luitenant en zijne manschap hebben zich zeer dapper gedragen en het vuur der roo- Vers trotserende tnet buitengewone dapperheid het schip geënterd. Yroegtr hebben wij gesproken van een verslag van den heer Stoet, Onder de zonderlinge diefstal-gevallen die Parijs bijna dagelijks oplevert, verhaalt de Gazelle des Tribundux het volgende: In zeker huis, in de straat VaOgirardwerden, Sedert vrij geruimen tijd reeds, bij de talrijke bunders, die, volgens ons stadsgebruik het zelve bewoonden gedurig diefstallen gepleegd. Van zeer groot aan belang waren zij niet, nu eens een ring, dan een speld, een oor hanger soms ook een horlogic of een beurs met geld. Vele bewoners

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1