ZIERKZEESCHE DINGSDA6 COURANT. 2 SEPTEMBER. Besturen en Administration. Nieuwstijdingen N.o 70. A.® 1845. *i!sr BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's besluit van den 6 Januarij 1831, n.° 68, Staatsblad n,° 2,) heeft Zijne Excellentie de heer Minister van Financiën bij resolutie van den 28 dezer maand bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurs splitters en debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij dë loten en gedeelten van dien voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 196' Bij verhoop loten Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste Loterij f 82,00 - 41,00 - 16,40 - 8,20 - 4,10 zullen mogen uitgeven te welen Bij verhuring Geheele loten f 44,00 Halve - 22,00 Vijfde ...- 8,80 Tiende - 4,40 Twintigste» - 2,20 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs, splitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar té hebben. Zierikzee den 30 Augustus 1845. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee, DE CRANE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van al de patentpligtige in- en opgezetenen dat de Palenlbladen voor het loopende dienstjaar ingevuld gereed liggen en dat tol de uitgifte daarvan zal worden gevaceerd van Maandag den 1 tot en met Zalurdag den 6 September eerstkomende dagelijks gedurende de kantooruren ter Secretarie dezer Stad en worden de palentpligtigen uitgenoodigd om in persoon hun patent te komen afhalen zullende aan diegenen hunner welke daarin nalatig mogten blijven, het patent worden te huis bezorgd door de deurwaarders der Directe Belastingen tegen betaling van 10 cents voor ieder onafgehaald patentblad ingevolge de wet. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekon digd en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzee, den 27 Augustus 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl.. Ter ordonnantie. De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 30 Augustus. Z. K. H. de aartshertog Frederik van Oostenrijkvice-admiraal bij de oostenrijkscho zeemagt heeft dezer dagen de maritime inrigtingen te Amsterdam Rotterdam Nieuwe-Diep Hellovoetsluis en Vlissingen bezigtigd. De hooge raad der Nederlanden heeft heslist, dat op hen, die in een tweegevecht elkander verminken of doodeu de algemeene bepalingen van het strafregt toepasselijk zijn en dat de secondes der beide partijen de overbrenger der uitdaging en de bezorgers der wapenen als strafbare medepligtigen moeten worden beschouwd. Den 31. HH. MM. de koning en de koningin benevens IIH. KK. HH. den prins van Oranje en prins Alexander der Nederlanden zijn den 25 Augustus te Luxemburg aangekomen. Allerwege in het groot-hertogdom zijn Hunne Majesteiten met de grootste blijken van vreugde van liefde en eerbied ontvangen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Den 16 Augustus had bij Krotl de tweede algemeene vergadering plaats van de duitsche vereenigingen tegen het gebruik van sterken drank. Hierbij waren tegenwoordig ruim 100 afgevaardigden van vreemde ver eenigingen waaronder ook vertegenwoordigers van Zweden en Holland. Deze vergadering zou tot den 20 Augustus duren. Te Madrid is den 19 de publieke rust ernstig verstoord geweestbij de invoering van bet nieuw stelsel van belastingen van den minister van financiën Mom waarbij de militairen verpligl zijn geweest op bet volk te vuren de rust was hersteld slechts 2 personen waren gedood en 2 officieren en een ser- jant zwaar gekwetst. Volgens berigten uit engelsch Oosl-Indie riglte de cholera in het westelijk Indio groote verwoestingen aan. Vooral Lahore heeft daardoor geleden. Men rekent dat aldaar wel 20- tot 30,000 slagtoffers zijn weggesleept. Men merkte op dal slechts zeer weinige Europeanen werden aangetast. In eene kolenmijn aan den oever der rivier Tyne bij Newcastle, in Engeland, heeft eene gasont- vlamming den 21 Augustus weder een deerlijk ongeluk veroorzaakt; van 100 arbeidslieden die er in werkten heeft zich slechts de helft kunnen redden. In eene andere mijn, bij Dudley, zijn II. maandag 20 werk lieden gekwetst of zwaar gebrand 4 zijn reeds overleden. De en- gelsche koloniën in Australië nemen met eiken dag in belangrijkheid toe. In de maand April II, is, alleen uit de haven Sidney op Nieuw-VVallis voor 200,000 p. sl. aan koopwaren bestaande in wol schapenvet walvischtraan enz. naar Engeland uitgevoerd. Naar inen verneemt, zijn de vermogende Engelschen welke zich dezer dagen in de onder neming der niéuwe ijzerbanen en kanalen hebben gestoken voornemens, om een groot deel der nieuw gebouwde voorsteden van Brussel te koo- pen en aldaar als hét ware eene engelsche kolonie te stichten. Sommiga hunner beklagen zich, dal zij van daar ter stede onvriendelijk zijn be jegend. Door de arrondissements regtbank te's Gravenhage zijn den 26 Augustus 3 commiesen der belastingen te Delft veroordeeld ieder tot 2 jaren gevangenis f 100 boete en solidair in do kosten, wegens moedwillig toebrengen van slagen en onnoodig plegen van geweld bij de uitoefening hunner functiën. De Russen hebben op nieuw op de Circassiers eene groote overwinning behaald. Hun chef (cbiamil) is met zijne geheele magt verslagen geworden. Intusschen hebben de Russen drie generaals vele officieren en manschappen verloren. Door dezen slag zijn de Russen meester geworden van het grootste gedeelte der landen van het oproerige bergvolk. Verscheidene landlieden in Belgie hebben sedert een paar weken nieuwe aardappelen geplant; de vraag is allijd of zij den tijd zullen hebben te rijpen. Men meldt uit Haarlem van den 29 AugustusNaar men ver neemt bestaat het vooruitzigt dat de wedloopen welke 6 8 en 9 September, door de sociëteit lot aanmoediging van de verbetering van het paardenras op de renbaan bij Zandvoort gegeven zullen worden zeer luisterrijk zullen wezen. Voor de wedrennen zijn 32 onderscheidene paarden ingeschreven, waaronder 26 inlandsche; voor de harddraverijen 19. Het terrein zal nu zoo ingerigt wezen dat de rijtuigen rondom de baan geschaard zullen staan waardoor de zich op dezelve bevindende personen in de gelegenheid zullen zijn om den loop der paarden van het begin tot het einde met het oog te volgen. Men vleit zich, dat de wedloopen met een bezoek van Z. M. den koning vereerd zullen worden. Zatnrdag en maandag 6 en 8 September is de aanvang bepaald ten 11 ure den 9 ten 12 ure. Maandag 11. heeft te 's Hertogenbosch het feest der handboogschut terijen door de aldaar gevestigde sociëteit de ünie gegeven met veel luister plaats gehad. Twintig bandboogschutterijen waren daartoe uit verschillende oorden, onder anderen ook uit Rotterdam en uit Leiden te zamen gekomen. Deze schutterijen zijn in plegtigen op- togtmet bare vaandels en met muzijk onder een' overgrooten toe vloed van aanschouwers door de versierde straten der stad naar het gebouw der sociëteit de Unie getrokken alwaar de wedstrijd in het schieten plaats had. Na den afloop daarvan zijn de uitgeloofde gou den zilveren en bronzen eereleekenen door den burgemeester dier stad met toepasselijke aanspraken aart de overwinnaars uitgereikt. Het feest is hierna besloten mei een bal en met het afsteken van een prachtig vuurwerk. Onderscheidene hooge autoriteiten hebben het feest met hunne tegenwoordigheid vereerd. Het is bij gedaan onderzoek gebleken dat de vernieling welke in de bosschen te Rosendaal en Voorst wordt waargenomen gelijk soortig is aan die, welke de elzentor in het elzenhout aanrigtmet dit onderscheid alleen dat op de gemelde plaatsen uitsluitend het slechte eikenhout wordt opgevreten terwijl de elzentor schraal en welig plantsoen beide verteert. Het insekthetwelk de verwoesting te Rosendaal enz. aanrigt is de aardvloo [llaltica oleracea Labr. Chrysomcla oleracea Linn). Te Arnhem heeft den 27, des morgens, omstreeks lO'/s ure, bij conen westenwind en vrij sterken regen eene water- en windhoos in een oogenblik de helft van het dak van liet viscbmarklgebouw vernield; een groot gedeelte van dat van den Palmboom en daarbij gelegen pakhuis van den heer de Veer verwoestde wieken van den pelmolen, des heeren de Bruyn afgenomen en achter het provinciaal gouvernementsgebouw neergeworpen sommige personen zelfs vrij aan zienlijk gekwetstterwijl anderen groot gevaar hebben geloopeu van in den Rijn te worden geworpen. Bij geladenheid dat de hoozen op den 19 Augustus groote schade aangerigt hebben leest men het volgende over dit natuurverschijnsel «Aan welke oorzaak deze natuurverschijnselen hun ontstaan verschul digd zijn is twijfelachtigde hevige voorstanders der electriciteit geven deze natuurkracht alleen als oorzaak op en beweren dat deze door eene ongelijke verdeeling der electrieke stof in de wolken en in het water het geheele verschijnsel te weeg brengt en daardoor tevens eenen dwarlwind doet ontstaan waarmede het vergezeld is; anderen, integendeel beschouwen den wervelwind zeiven als de oorzaak van de waterhoos, en de electrieke verschijnselen, als het voorvalt, slechts te vergezellen. Dit laatste schijnt het aannemelij.kste hoewel men in dergelijke zaken volmaakt niets met zekerheid bepalen kan daar de natuur hare werkkrachten geheim houdt, «Meestal ziet men deze grootsche natuurverschijnselen wanneer de lucht door sterke en afwisselende winden uit onderscheiden streken heeft gewaaid waardoor de algemeene luchtstroom wordt verhinderd met die snelheid voort te kunnen gaan welke de bewpging van den luchtstroom vordert hierdoor worden de wolken zaaingeperst en neigen door hare eigene zwaarte in eene schroefvormige zuil naar he neden door hare dwarlende beweging wordt ook de lucht medege voerd en het evenwigt van den luchtstroom in dat oogenblik ver broken. Gewoonlijk hangt de hoos schuin aan de wolk en somtijds bespeurt men aan derzelver midden eene kleine buiging of elleboog. Aan het ondereind is zij kleiner en schijnt daar soms niet dikker dan

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1