ZIERIKZEESCHE COURANT. \.o 69. VRIJDAG A.o 1845. 29 AUGUSTUS. Besturen en Administration. Nieuwstijdinyen >7^ BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZTEIilK7.EE brengen ter kennis van al de patentpligtige in- en opgezetenen d.%t de Palertttdaden voor" bet looprnde dienstjaar ingevuld gereed liggen en dat tol de uitgifte daarvan zal worden gevaceerd van Maandag den lol en mei Zaturdag den 6 September eerstkomende dagelijks gedurende de kantooruren, Ier Secretarie dezer Stad, en worden de patentpligtigen uitgenoodigd om in persoon bun patent te komen afhalen, zullende aan diegenen hunner, welke daarin nalatig mogten blijven het patent worden te huis bezorgd door de deurwaarders der Directe Belastingen tegen betaling van 10 cents voor ieder onafgehaald patentblad ingevolge de wet. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekon digd en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzeeden 27 Augustus 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt.. Ter ordonnantie. De Slatls Secretaris-, W. .1. P. KROEF. FRANKRIJK. PARIJS, den 23 Augustus. Nog nimmer is, volgens het zeggen der handeldrijvenden de aardappelmarkI Ie Parijs zoo overvloedig ge weest als heden. De fransche bodem schijnt het ware vaderland te zijn van den aardappel, die telken jare nog in hoedanigheid toeneemt en volkomener wordt. De maat waarvoor men in vorige jaren nog 30 of 40 centim. betaalde, wordt op dit oogenblik voor 10 verkocht. B E L G I E. BRUSSEL, den 25 Augustus. Alle berigten stommen overeen dat de gunstige keer dien het weder genomen heeft de weldadigste werking op den oogst uitoefent, en ofschoon de aardappel hier en daar eene loofziekte gehad heeft zoo blijkt meer en meer dat de vrucht zelf niet geleden heeft en men verwacht daarvan nu een' overvloedigen oogst. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 24 Augustus. Be arrondissements regt- bank te dezer stede heeft eergisteren P. A. de Haas schrijver van het hier bij Dumez uitgegeven wordende dagblad de OoijevaarIer zake van een in n.° 40 van dat blad voorkomend artikel schuldig verklaard aan hoon en laster jegens Z. M. den regerenden koning en hem deswegens veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, op grond van art, 1 der wet van 1 Junij 1830. Bij datzelfde vonnis is de genoemde beklaagde ontslagen van regtsvervolging op de aanklagt van ook wijlen Z. M. koning Willem Frederilcgraaf van Nassau, in het bewuste artikel te hebben gehoond. Z. exc. do minister van financiën heeft bij resolutie van den 21 dezer, vastgesteld eene 197sl° loterij. Dezelve zal bestaan uit 21,000 loten, l(),50u prijzen en 2 premiën. De collecte der 197",e loterij zal geopend worden op maandag den 22 September 1845 en worden gesloten op zaturdag den 4 October daaraanvolgende. De trekking van de eerste klasse zal een aanvang nemen Op den 20 October 1845 zullende de laatste 100 nommers op vrijdag den 9 Januarij 1846 getrokken worden. (Het verdient opmerking dat deze vastgestelde 197"'° loterij we derom 500 loten minder teltdan de "voorgaande en dat dienvol- gpns ook het getal prijzen is verminderd. Slechts twice premiën zullen er overblijven als de eene van 40,000 toegevoegd aan den laatst uitkomende der 40 hoogste prijzen en de andere van 5000 voor het laatste lot. Deze voortdurende vermindering toont aan dat het den minister van financiën ernst was toen zijne exc. bij de behandeling van het hoofdstuk der staatsbegrooting voor het departe ment van financiën als zijn wensch le kennen gafdat de loterij wierd afgeschaft.) Den 25. De minister van oorlog is heden uit deze residentie naar Zeeland vertrokken ten einde naar men verzekert eene in spectieonder anderen, over de vestingen aan te vangen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Den 25 dezer is voor Vlissingen ter reede gekomen Z.' Mkorvet Junouit de West-Indiën aan welker boord zich bevond zijne exc. de gouverneur-generaal van gemelde bezittingen. Door de Nederland- sche Handel-Maatschappij zijn bevracht geworden 8 schepen alsvoor Amsterdam 5, Rotterdam 2 en Dordrecht 1. Bij Grijpskerk in de provincie Groningen is II. zondag een manslag gepleegd waarvan de dader gearresteerd is. De oorzaak is alleen geweest een twist over het betaien van weinige stuivers en ook in dit geval moet de jenever weder eene vreesselijke rol hebben gespeeld. Het getal kanonschoten waar- medè de koningin van Engeland en de haar op hare reis van Brühl naar Stolzenfels vergezellende vorstelijke personen bij het voorbijvaren van de vesting Ehrenbreitstein begroet zijn heeft, naar men meldtniet minder dan 2500 bedragen dat der geweerschoten 6000. Er heeft den 22 dezer een lievige brand te Bordeaux plaats gehadin brande wijnkelders aangekomen. Verscheidene huizen zijn afgebrand brj het omstorten vaneen' muur zijn de kommandant, de adjudant-majoor, een luitenant en 3 pompiers omgekomen. Eenige aodere personen werden gekwetst. De schade aan goederen wordt op 3 millioen franken begroot. Den 19 dezer zijn dó koning en koningin der Belgen te Coburg aangekomen. Een uur daarna kwamen ook koningin Victoria en prins Albert met de graven Aberdeen en Liverpool, en verder gevolg, aldaar aan. Den 25 dezer heeft te Amsterdam de pleglige inwijding van de begraafplaats voor Roomsch-Katholijkengelegen bij de kerk de Liefde, buiten de Raampoort, plaats gehad; hierdoor verkrijgen do Katholijken der hoofdstad, gelijk als op al de plaatsen van ons rijk, da gelegenheid om volgens de leer hunner kerk te kunnen worden hegra ven. In sommige oorden van Vriesland is eene ziekte onder de varkens uitgebroken die verontrustender moet zijn dan gewoonlijk. Uit Streefkerk wordt gemeld dat in die gemeente eene poging tot vergiftiging zou hebben plaats gehad. De landman C. van Giesen op den 16 dezer het overblijvende van eenige soep willende gebruiken bemerkte dat deze opgewarmde soep een ontzettend bitteren smaak had en hij er niets van kon eten. Deze soep was den vorigen dag door zijne huishoudster Pielerlje Boelen gekookt en toen door allen zonder hinder letsel of gevolg ge bruikt. Ten einde te weten, of er ook vergiftiging zou hebben plaats ge had heeft men deze soep aan twee honden voortgezet die spoedig daarna zijn gestorven. Den 17 heeft men bet lijk der dienstmeid Cornelia Aaldijk ge naamd in eene sloot gevonden er bestaat zeer veel vermoeden dat zij de vergiftiging heeft gepleegd alzoo haar de dienst door van der Giesen was opgezegd. Volgens berigten uit Gooiiand hebben de landlieden aldaar over het algemeen geene redenen over don oogst van dezen zomer ta klagen. De hooibouw heeft veel en goed hooi opgeleverd de wei landen zijn thans nog zeer grasrijk en het vee gezond. De rogge dezer dagen binnengehaald is van eene goede kwaliteiten in eene tamelijk groote hoeveelheid slechts die welke in het begin der week binnen gebragt is heeft de vereischte droogte niet verkregen. Op de markt te Utrecht werd nieuwe rogge in den beginne tot ƒ7, en later, wegens overvloed van aanvoer, tot 5 verkocht. Met het maaijen van de boekweit is reeds een begin gemaakt en men ver wacht daarvan eenen vrij voordeeligen oogst. De harde winden der vorige week hebben hier en daar de rijpe korrels afgewaaid en iets verloren doen gaan. De aardappelstruiken zijn door eenen al te weel- derigen wasdom uit hunne kracht gegroeid en zijn ongeveer ter helft verloren. Aan de wortels van diegenen welke het ieven behouden hebben ontwaart men weder vele nieuwe knolletjes vermoedelijk doordien de verdorde bladeren de voedende sappen van den grond niet meer inzuigen en hij eene gunstige weèrsgesleldheid kan die nieuw aangezette vrucht nog rijp worden en door eenen rijken oogst het geleden verlies vergoeden. Men heeft opgemerkt dat de aard appelplanten op de pas ontgonnen heigronden en over het algemeen op de schraalste gronden het minst geleden hebben een nieuw be wijs, dat de ai te sterke groei de oorzaak van het te vroegtijdig afster ven geweest is. En zoo heeft ook de fijnste vrucht het meest geleden, omdat die in den besten en meest bemesten grond gepoot was. Uit verscheidene plaatsen van Nederland worden nog berigten medegedeeld omtrent de schade, welke de hevige storm van den 19 en 20 jl. heeft aangerigt. In de provincie Groningen even ais in de meer zuidelijke streken heeft dezelve gewoed hoornen omvergeworpen en aan gebouwen en te veld staande gewassen nadeel toegehragt. Men meldt uit Breda van den 25 dezer «Sedert de ramp, het nabijgelegen dorp Zevenbergen op den 19 dezer overkomen hegeven zich dagelijks vele onzer stadgenooten daarheen om de werking van het vreesselijk natuurverschijnsel dat in een oogenblik tijds zoo velen van woning have en goed beroofde en van welvaart in kommer dompelde, in oogenschouw te nemen. Vooral was het getal dier bezoekers aldaar gisteren zeer groot. Al gemeen luiden de verhalen dat het gezigt der verwoesting nog verre overtreft hetgeen de verbeelding uit de verhalen zich er van had voorgesteld en dat men op de plaats moet geweest zijn om zich een denkbeeld te vormen van de kracht waarmede do windhoos alles neergeslagen of ineengeworpen heeft alsmede van de zonderlingo werking hier en daar door dezen dwarlwirid leweeggehragt. Thans, na een meer bepaalder overzigt kan inen ook naauwkeuriger de grootheid van de ramp en der schade opmaken en luidens een offi cieel herigt desaangaande moet die schade wel verre van ongeveer 60,000 te bedragen zooals eene eerste schatting in een vroeger herigt hield, volgens de globale opneming van eenen deskundige, ten minste op ƒ150,000 a ƒ160,000 betekend worden, ongerekend nog de schade welke dezelfde ramp aan de veldvruchten heeft ver oorzaakt ter opneming waarvan aanvankelijk maatregelen genomen zijn. Ook in den Nassaupoldëronder de gemeente Klundert beeft de hoos eene graanschuur, toebehoorellde aan Z. K. H. prins Frederik geheel en al ter neder geslagen en eene andere gedeeltelijk omver geworpen terwijl in de eerste dier schuren een knecht door de neder- storlende halken verpletterd is. Voorts vernemen wij nog dat bij dezelfde orkaan van li. dingsdag, te Zegge onder de gemeente Rucphen en Sprundei vijf arbeiders woningen ingestort of omvergeslagen zijn onder eene van welke eene vrouw, die ziekelijk te lied lag, deerlijk verp'etlerd werd; ook in die streek werden zware boonien uit den grond gerukt en is een deel der te veld- slaande rogge geheel verwaaid. Onder de gemeente Oudenboscb zijn almede eenige schuren neergeworpen en vele hooinca ontworteld geworden."

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1