COURANT, Besturen en jfl dministratiën IVieuwstij dingen A.° 1845. 19 AUGUSTUS. OPROEPING van VERLOFGANGERS der NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Ontvangen hebbende eene circulaire aanschrijving van Zijne Excel lentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 11 dezer maand (Provinciaalblad n." 82) waarbij de Miliciens Verlof gangers der Ligtingen van 1842 en 1843 worden opgeroepen tot bij woning van de najaars-exercitiën van den 1 tot den 30 der maand September aanstaande, brengen zulks ter kennis van de daarbij be langhebbende Verlofgangers, dat zij op den 1 September aanstaande, vóór vier uren des namiddags, hij het korps tegenwoordig moeten zijn en dat de wijze van opkoming niet van hun eigen goedvinden afhangt, maar dat zij daarin de gegevene orders tot vertrek moeten opvolgen, en dat geen individueel gereisd hebbende verlofganger in werkelijke dienst bij het knrps zal worden toegelaten dan alleen de zoodanigen wiens verlofpas in dorso door bet Plaatselijk Bestuur is afgeteekend terwijl alle afzonderlijk bij het korps komende miliciens die niet van hunne verlofpassen zijn voorzien of aan wier verlofpas sen de bovengemelde af teekening ontbreekt niet alleen ten bunnen koste naar de Gemeente zullen terug gezonden worden om de ver lofpassen af te halen of wel daarop de vereischle aanteekening alsnog te doen stellen., maar daarenboven den tijd welke door deze heen- en terugreize verloren gaat donr een daarmede gelijkstaand langer verblijf bij het korps tot completering van den exercitietijd zullen moeten te goed doen onverminderd de disciplinaire straf, welke hun, ter zake dat zij met veronachtzaming der bun bekend gemaakte ver ordeningen zich niet ten bepaalden tijde onder de wapens hebben gesisteerd kan te beurt vallen. Dat wijders de opgeroepen verlofgangers zuilen moeten voorzien zrjn van al de voorwerpen van kleeding, welke door hen, hij het vertrek met verlof, zijn medegenomen, en dat degenen, van wie het bij de opkomst onder de wapenen zal blijken dat zij hunne kleeding geheel of gedeeltelijk verwaarloosd of van de hand gedaan hebben aan zichzelven do straf zullen hebben te wijten welke aan hen voor die handelwijze zal worden opgelegd en dat een ieder die in gebreke mogt blijven om op den bepaalden dag onder de wapenen op te komen niettemin gedurende den lijd van eene maand in den wapen handel zullen worden geoefend en dus zoo veel dagen langer bij hunne korpsen zullen verblijven als zij zich later bij dezelve hebben vervoegd. En opdat niemand hiervan onwetend zoude zijnzal deze worden afgekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzee den 18 Augustus 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl.. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 15 Augustus. Heden namiddag ten 4'/s ure is H. M. de koningin van Soestdijk in deze residentie teruggekeerd. Z. M. de koning was reeds gisteren middag van daar terug. Men wil weten dat van wege het departement van binnen- landsche zaken aan de commissiën van landbouw eene circulaire is uitgevaardigd waarbij 's konings verlangen wordt te kennen gegeven om onverwijld te worden onderrigt nopens den waren toestand der aardappelteelt en dat na inkomst der rapporten van genoemde commissiën het publiek met den staat van zaken zal bekend gemaakt worden. Dezer dagen is door Z. M. concessie verleend tot het daar- stellen eener waterleiding ten einde Amsterdam van versch water te voorzien. Den 16. Bij besluit van heden, heeft Zijne Majesteit den heer m.' J. B. van Son, tot dusverre voorloopig belast met de directie voor de zakon van de R.-K. eeredienst, benoemd tot minister voor de zaken van de R.-K. eeredienst. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Van Batavia den 28 Maart wordt gemeld dat aldaar bij voortduring beriglen worden ontvangen welke van het aanwezen vaneen groot aan tal zeeroovers en van hunne toenemende stoutheid getuigen. Te Nantes heeft bij eene aldaar gehoudene barddraverij een droevig on geluk plaats gehad eene der voor de aanscbouwers daargestelde tribune is ingestort. Van de 68 zwaarder of Iigter gewonden waren er bereids twee overleden. Dezer dagen hebben in de pruissische Rijn-provin ciën vele feesten plaatsbij gelegenheid van de aanwezigheid van ver scheidene regerende vorsten waaronder de koningin van Engeland enz. Ook de koning en koningin'van Belgie zijn derwaarts op reis gegaan. Op het IJ voor Amsterdam ligt wederom een fregatschip gereed be stemd ter walvischvangst in de Zuid-Zee. Men meldt uit Groningen dat aldaar valsche tien-centstukken, inel het jaartal 1827, in omloop zijn. Volgens beriglen van Batavia van den 16 April jl. waren de vooruitzigten voor den nieuwen oogst van da rijst gelukkig gunstiger. Te Buitenzorg (Java) beeft den 13 April de inwijding plaats gehad van bet nieuwe kerkgebouw, bestemd tot een gemeenschappelijk gebruik bhtaa voor de Proteslantschen en Roomschen aldaar, Op sommige aard appellanden in de nabijheid van 's Hage, welke men met ongebluschte kalk vermengd met asch bestrooid heeft, is het verdere bederf aan den stengel of steel der plant voorgekomen. Men begint zich ook in Belgie thans eenigzins meer omtrent den aanstaanden oogst der aardappelen gerust te stellen. De prijs van dit gewas welke gedurende de laalst- vorige week aan de brusselsche markt10 franks de zak van 100 ponden (nederl.) stond is er den 13 dezer tot 4'/s en zelfs bij het sluiten der markt tot 4 fr. gedaald. Den 19 Julij heeft er een vreesselijke brand in New-York plaats gehad ontstaan door eene ontploffing van eene groote hoeveelheid salpeter. Meer dan 300 huizen in eene der bedrij- vigste wijken van de stad zijn vernield. Men berekent de schade aan eigendommen op vijf millioen waarvan het meerendeel verzekerd was. Verscheiden binnenlandsche dagbladen inzonderheid uit de zooge naamde landprovinciënbehelzen meer en minder uitvoerige artikelen over de thans beerschende epidemie onder de aardappelen die zich nu ook in Overijssel even als reeds vroeger in Noord-Braband Gelderland, Zuid- en Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Vriesland en Drenthe, begint te vertoonën. De inzenders van sommige dier artikelen vinden een hulpmiddel in het begieten van de aangestoken aardappelplant met van 25 tot 50 maal met water verdund zwavel zuur (vitrioololie). Anderen, die de schimmelplanten voor de oorzaak der ziekte houden achten het tijdig begieten met kalkwater het ge schiktste middel om haren voortgang te stuiten terwijl nog anderen meenen dat men op de nog niet besmette akkers voor het behoud der vrucht zou kunnen zorgendoor die op geringe aistanden met greppels te doorsnijden ten einde den afloop van het regenwater te bevorderen. Een kundig en geloofwaardig landbouwer uit de gemeente Langeraar (Zuid-Holland) heeft in een bijzonder schrijven gemeld dat hij dage lijks onderzoek doet naar den toestand der te veld staande aardappelen en tot zijne blijdschap ontwaart, dat, ofschoon het blad verdord is, de stengel levendig, groen en vols.appig blijft. lederen dag ontdekt hij, een stoof of plant opnemende en die af spoelende meerdere gezondheid der wortelen en aan de vrucht zelve welke ook dagelijks in grootte toeneemt. Vóór eene week had hij van 10 stoven slechts een theeschoteltje vol, heden een tafelbord; zoodat, eindigt de schrijver, er wel iets verloren zal zijn, maar nog niet alles en er nog veel van goed weder afhangt. Uit Tiel meldt men van den 12 dezer Opmerkelijk is het té zien, welken invloed de aardappelen-epidemie op den prijs der varkens uitoefent daar deze voor eenen ongeloofelijk geringen prijs worden verkocht. Als een bewijs tevens voor het nadeelige voor de gezond heid dat in het gebruik van bedorven aardappelen gelegen is kan dienen dat reeds nu eenige varkens die met zoodanige aangestokene aardappelen waren gevoed aan de gevolgen zijn gestorven. Hoedanig dus de vooruitzigten zijn, laat zich moeijelijk beschrijven niet ten onregte wordt de toekomst met angst en kommer te gemoet gezien. Op den 10 dezer, des namiddags, had er onder de gemeente Lissa een treffend ongeluk plaats. Vijf personen in die gemeente en de gemeente Hillegom te buis behoorende keerden met eene zeilschuit van de Leegbwater terugtoen in de ringvaart in den omtrek der Greveling die schuit omsloeg met bet treurig gevolg dat drie hunner den dood in. bet water vonden. De vierde kon zich door zwemmen redden en de laatste is met behulp van twee inmiddels toegeschotene polderwerkers uit het water gehaald terwijl hij zich aan het boord van het omgeslagen vaartuig hield vastgeklemd. Waar schijnlijk is door eene sterke windvlaag de schuit gekanteld toen zij dezelvo wilden wenden om eene baak die hun ontscholen was te vatten. Onlangs had in Scbwarzstein bij Rastenburg in Lilhauen het volgende buitengewone voorval plaats Zekere persoon was kort ge leden van diefstal beschuldigd en toil gevolge daarvan voor de regtbank te Rastenburg gedagvaard' geworden. Hij bood aan den zuiveringsced te doen daar hij echter voor een onzedelijk mensch en dief békend stond werd hij tot tien eed niet toegelaten. Toen zwoer hij een eed op eigenhatid zeggende: het eerste onweder dat opkomt, moge mij doodslaan zoo ik gestolen heb. Den 12 Julij pakte zich boven Scbwarzstein een geweldig onweder te zatnen terwijl de be doelde persoon zich met vier kinderen en een' hond in zijne woning bevond. Op eenmaal kraakt een donderslag de bliksem was in het huis des meineedigen geslagen en had hem midden onder de anderen gedood die wel eenigzins verdoofd door den slag doch onbeschadigd gebleven waren. De straal had hem in het aangezigt getroffen. Daar het huis begon te branden moest de doode naar buiten gedragen worden doch niemand der inwoners wildo hem wien Gods hand zoo zij meenden, had getroffen, aanraken, in weêrwil van de ver maningen van den pastoor die na eenige vruchtelooze pogingen hier toe dit zelf moest doen. Deze gebeurtenis heeft een' diepen indruk op het algemeen gemaakt. Bij gelegenheid dat in eene der fransche stoeterijen eene prachtige spring-hengsldie eene heenbreuk bekomen had afgemaakt werd deelen de dagbladen het berigt mede van eene genezing voor korten tijd door den heer Crevecoeur's rijks vee-arts te Wavre, verrigt waardoor eene merrie die insgelijks den poot gebroken had in 50 dagen volkomen is hersteld. Dit paard was dragtig en heeft gedurende de behandeling een schoon veulen geworpen, De beer Crevecoeur heeft

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1