ZIERIRZEESCHE VRIJDAG IS AUGUSTUS. Besturen en Administration. Nieuwslij dingen flf.o 65. A.o 1845. COURANT. -Bi)' rfeze wordt herinnerd dat de inzending der AdvertentiënNieuws tijdingen enz., bestemd voor deze Courant, daags vóór de uitgave geschieden moet indien men dezelve in het eerst uit te geven num mer wil hebben geplaatst. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE verwittigen bij deze het publiek dat de gewone KERMIS of JAAR MARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehouden wordenals van ouds aanvangende op den laalslen Maandag in Augustus, gedurende twee weken en alsoo van den 25 Augustus tol den 0 September aanslaande. De kramers worden verzocht tot het bekomen van plaatsen zich in tïjds met vrachtvrije brieven bij ilen beer A. van dek Veldk,. Cz. Stads Architect eh Marktmeester alhier, aan te melden, en zal een ieder hunner van behoorlijk Patent moeten zijn voorzienterwijl geene rijfelaars, horoskooptrekkers of bedelaars op de kermis zullen worden toegelaten. Zierilczeeden 6 Augustus 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, et. Ter ordonnantie, De Stads Secretaris t W. .1. P. KROEF. B E KEN D M J K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEIilKZEE brengen ter kennis van de ingezetenen dat bij Koninklijk besluit Van den 10 Julij laatstleden n 0 52, Staatsblad ri." 4(5,1 is be paald dat hel Liefdadig 'Afmen-Gesticht van het hervormd diaconie Armbestuur te dezer stede met ilett eersten november, dezes jaars als bewaarplaats van krankzinnigen zal worden opgeheven en gesloten en dat overmits de krankzinnigen welke zich in de voormelde be waarplaats bevinden op het genoemde tijdstip uit dat gesticht zullen moeten worden Verwijderd hel onvermijdelijk zal zijn dat door de betrekkingen der 'krankzinnigen de nnodige maatregelen worden' genomen om de lijders vóór dien tijd in een ander geslicht te doen opnemen en verzorgen en eindelijk dat voor die opneming op de Voorwaarden welke ter stedelijke Secretarie voor de belanghebbenden te lezen liggen de gelegenheid bestaat in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrechtmet het bestuur van welk gesticht de belanghebbenden zich in betrekking zullen kunnen stellen. En zal deze in de Stads Courant worden geplaatst tot narigl van een iegelijk. Gedaan ten Raadbuize der Stad Zierilczee. den 13 Augustus 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CBaNE vt. Ter ordonnantie Der Stads Secretaris W. J. P. KROEF. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, d en 9 Augustus. De koning der Nederlanden heeft gisteren namiddag omstreeks 2 ure Mivarts-bötel verlaten na den eigenaar zijne hooge tevredenheid Wegens al de door hem gemaakte beschikkingen betuigd en hem deze woorden toegevoegd te hebben «Ik hoop in staat te zullen zijn u in den volgenden zomer andermaal te bezoeken." Z. M. bereikte, met zijn gevolg, even voor 5 ure Woolwich waar hij met de meest onderscheidene eerbewijzingen ■werd ontvangen onder het spelen van nederlandsche en engelsche volksliederen, het lossen van een koninklijk saluut en bet gejuich der menigteaan boord van het stoomschip Cycloop werd overge- brogt, en ten 5 ure de reede verliet, waarbij hij het land dat hem zoo gui en gastvrij had ontvangen een hartelijk vaarwel toeriep. De lijd door Z. M. hier doorgebragt is voortdurend aan het bezigligen van merkwaardigheden hel beantwoorden aan ontvangen uitnoodigingen en het afleggen van vriendschapsbezoeken gewijd geworden. Hoogstdezelve moet zijn leedwezen te kennen gegeven hebben dat zijne voorgenomen reis naar Luxemburg waai zijne tegenwoordigheid vereischt wordt hem belette aan verscheiden andere uitnoodigingen gevolg te geven. Een der dagbladen zegt van goederhand onderrigt te zijn dat de koningin en prins Albertin den loop van liet volgend jaar den koning der Nederlanden te 's Gravonhage bezoeken zullen. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 12 Augustus. Z. M. de koning is heden middag omstreeks 1 ure met een' extra spoortrein naar Amsterdam vertrokken zich naar Soestdijk begevende. Z. M. heeft bij besluit van den 22 Julij jl. aan S. Boel, gewezen fuselier bij het depót-bataillon van het 2li" regement infan terie thans gedetineerd te Haarlem kwijtschelding verleend van de doodstraf met den kogel waartoe hij wegens insubordinatie hij vonnis van den krijgsraad te Haarlem, dd. "1 Januarij 1845, is veroordeeld zijnde die straf veranderd in vervallenverklaring van den militairen sland en 10 jaren kruiwagen-straf. Z. K. H. prins Fredcrik der Nederlanden bevindt zich sedert den 1.5 Julij te Moskou en houdt zich met het hezigtigon der merk waardigheden aldaar onledig. Naar men verneemt is dezer dagen door eene geheel nationale naamlooze maatschappij bij ds regering aanvraag .gedaan om concessie tot het aanleggen van eenen spoorweg van af het entrepótdok te Amsterdam over Amersfoort naar Deventer met eenen zijtak over Nykerk Harderwijk Elhurg en Hattem naar Zwolle welke spoor weg den naam de groole uereeniging zou dragen. Aangaande de op handen zijnde picgtigheid van de inwijding der Nieuwe Beurs te Amsterdam, op den 10 Septemher aanstaande, verneemt men dat die zal opgeluisterd worden door de tegenwoordig heid van Z. M. den koning, welke aan de uilnoodiging om deze belangrijke feestviering bij Ie wonen wel gehoor heeft gelieven te geven. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Men heeft herigten uit Smyrna van den 19 Julij. Zij houden in, dat er op verscheidene punten derstad brandstichtingen hebben plaats gehad hetgeen voortdurend de strengste maatregelen van voorzorg noodzakelijk maakt. De firman tot opbouw van de talrijke afgebrande wijken was ontvangen. Men zou zeer hreederegllijnige straten aanleggen en de huizen met sleenen voorgevels optrekken. De ziekte, die de aardap pelen aantastspaart zoo het. schijnt ook den tabak niet. Keeds bespeurt men op die plant dezelfde verschijnselen der ziekte, de insecten enz. Gelukkig dat de tabak geene levensbehoefte is. Zondag avond zijn de koningin van Engeland en prins Albert, haren gemaal te Antwerpen aangekomen. De vorstelijke personen hebben den nacht op het stoom- jagt der koningin rioorgehragten hebben maandag morgen over land de reis naar Duitschland voortgezet. Sedert den 1 dezer hebben de Jesuiten hun etablissement lo Parijs veriaten en afzonderlijke woningen heirokken. Op het zangerfeesl te Wurzburg heeft den 4 dezer, des namiddags van 1 tot 9 uren de intogt plaats gehad van ongeveer 100 duitsche zaugvereenigingen bestaande te zamen uil 1900 zangers, uit alle oorden van Duitschland bijeengekomen. Volgens een verslag van den maritiemen prefect van Toulon aan den franschen minister van ma rine. bedraagt de door den brand aangerigte schade 2,400,000 francs. Op de werven van Toulon staan tegenwoordig 14 vaartuigen van oorlog in aanbouw, waaronder 6 linieschepen. - Do electro-magneliscbe tele graaf, door den heer O'enWcbach, aan den ijzeren weg tusschon Haarlem en Amsterdam vervaardigd is sedert eenige dagen in werking. Eenige bekwame schaakspelers, te Amsterdam en te Haarlem hebben door mid del van denzelven eene schaakpartij uitgespeeld hij welke, na 54 zet ten -de overwinning onbeslist is gebleven. Den 12 dezer is Johanna Catharina ft nth. huisvrouw van C. van Schie, in den Overgaauw, onder Pijnackcr bevallen >nh drielingen. 2 zonen en eene dochter, verlost door deii chirurgijn operateur en vroedineester J. G. Rdveneheen der zonen is overledendoch de heide andere kinderen zijn met de moeder welvarende. Met reden verwekt de ziekte welke zich ohiler de aardappelen- planten geopenbaard heeft.in alle oorden waar deze knolvrucht zulk een groot gedeelte van het voedsel der lagere niet alleen maar ook der hoogerfl volksklasse oplevert bijna nog meer bezorgdheid dan vroeger in lle.t jaar de vrees voor misgewas der granen. Men heeft intusschen mennen te bespeuren dal de gedurige en soms zware regens die dezen zomer kenmerken hetzij door het afspoelen der stengels hetzij door het ververscbeh der wortels veel hebben toege- bragt om het kwaad te verminderen. Middelerwijl komen hij dezo aigemeene ramp even gelijk zulks hij bijzondere gevallen gewoonlijk is zwermen van raadgevers op die allerlei hulp- en geneesmiddelen voorslaan de een raadt al wat van den plant hoven den grond is af te maaijen de ander slee) en bladeren met levende kalk te be sprenkelen. Best zal het zijn althans tot hulp in volgende jaren met ai die Ie raad gegevene middelen voor zoover zij niet al te ongerijmd schijnen, proeven in het klein te nemen. Wat zeker niet nmler de ongerijmdheden behoort, is iets hetwelk dézer dagen almede in onze bladen aan de hand gegeven wordt te weten om van lijd tol tijd pene nieuwe aardappelen-teelt uit zaad aan te kweeken en dus de plant als het ware Ie verjongen. Men wake daarbij echter slechts tegen dn zoo dikwijls uil het herzaaijen van zich ook op andere wijze voortplantende gewassen ontstaande verbastering. Men meldt uit Dordrecht van den II dezer: De feestelijke ver- eeniging der harmonie-gezelschappen van Borgen-op-Zoom Breda en Gouda, St.-Cecilia an 's Hertogonbosch Kunst en Eer van Zierikzee, en Cecilia van Rotterdam met het alhier gevestigde gezelschap Euterpe heeft op den negenden dezer plaats gehad. Ofschoon het weder van den vroegen morgen tot den laten avond allerongunstigst was, duidde alles aan dat het een ware feestdag was. De deelneming en de geestdrift waren algemeen. Niets was er gespaard om het feest zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn niemand wiens medewerking ver zocht was, heeft zich daaraan onttrokken, allen hebben zich beiiveril mede te werken ter bevordering en lot het wei gelukken eener feeste lijke vereeniging welker doel verhooging van kunstzin veredeling van kunstgenot is. De pleglige optogt der verschillende harmonie-gezelschappen met hunne vaandels voorafgegaan door eene eerewncht schutterij en ccno eerewarht te paard met haar vaandel en gesloten door ccno afdee- ling kanonniers; tie inlogt in het Dof van Holland; de uilvoering zoo der ensemble- als der afzonderlijke stukken de pleglige uitreiking der medailles; liet heeft alles do verwachting verre, zeer verre over-

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1