N.o 62. ZIERIKZEESCHE Js 7 DINGSDAG A.° 1845. COURANT, 5 AUGUSTUS. SSesturen en Administratïên. Nieuwslij dingen P U B L I C A TIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS «ier Stad ZIERIKZEE in ervaring gekomen zijnde dat de verordening op hot schutten van vee niet algemeen wordt nageleefd. Herinneren bij deze de In- en Opgezetenen aan de volgende bepaling Op de publieke wegen of dijken onder het Poortambacht van Zic- rikzee zal geen vee mogen grazen, weiden of losloopen zonder schrif telijke toestemming van Burgemeester en Wethouders. Alle veehetwelk zonder die toestemming alzoo bevonden wordtzal in bewaring genomen worden door den Sledelijken Beambtebekend onder den naam van Stads Vee-Schutteren door dezen in de Stedelijke Schutskooi worden opgesloten." Waarschuwen een iegelijk tegen de toepassing der straf bepaling op het losloopen van vee langs do wogen vastgesteld. En wordt de Commissaris van l'olicie uitdrukkelijk gcmagtigd om de overtreders te vervolgen. Zierikzeeden 30 Julij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt., Ter ordonnantie, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 3 Augustus. In den namiddag van den 20 Julij kwam Z. M. de koning, langs den spoorwegvan hel eiland Wight in Londen aan. Z.' M.' bezoek, aan Engeland gegeven kenmerkt zich in alle op- zigten door de hartelijkste ontvangst zoo hij hel volk de. autoriteiten en hooge personaadjen als inzonderheid bij koningin Victoria en haren doorluchtigen gemaal. Naar men verneemt heeft Z. M. bij besluit van den 19 Julij kwijtschelding van de doodstraf verleend aan J. Boender en C. 0/cke Evers, thans gedetineerd te Groningen, tot welke straf zij door het provinciaal geregtshof, hij arrest van den 3 Februarij jl. zijn ver oordeeld en is die straf verwisseld in 'geeseling brandmerk met den strop om den hals aan de galg vastgemaakten voorts in 20jarige tuchthuisstraf. Beide personen hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal gepleegd bij nacht door meer dan één persoon van welke één gewapend door middel van uit- en inwendige braak en inkliiri- ming in een bewoond huis met geweldoefening verwonding en bedreiging om van het wapen gebruik te maken en zulks ten aan zien van den laatsten C. O. Eversna reeds te voren wegens misdaad tot lijf- en onteerende straffen to zijn veroordeeld geweest. Dezer dagen is van regeringswege afwijzend beschikt op een verzoek om gratie van Hendrik Sikkes Swijgmon, voerman te Gro ningen bij vonnis der arrondissements-regthank aldaar van den 3 April 1845, in hooger beroep bevestigd, hij arrest van het provin ciaal geregtshof van den 16 Mei daaraanvolgende veroordeeld tot ceno gevangenisstraf van 8 dagen en geldboete van f 8 ter zake van hetals eigenaar en houder van een paard verdacht van door eene besmettelijke ziekte te zijn aangedaan niet daarvan kennis geven aan de bevoegde autoriteit en het ook niet opgesloten houden van het zelve paard. De minister van financiën in ervaring gekomen zijnde dat door onderscheidene arrondisseinenls-regtbanken ingezetenen dezes rijks zijn veroordeeld in boeten of gevangenisstraf, ter zake van het be vorderen van deelneming hier te lande in buitenlandsche loterijen en bepaaldelijk in de zoogenaamde Hamburger goederen-verdeeling en dat de veroordeelden zich vrij algemeen op hunne onbekendheid mot de daaromtrent bestaande verbodsbepaling beroepen acht het noodig den ingezetenen in hpn belang indachtig te maken op de bepalingen der wet van den 22 Julij 1814 Staatsblad n.° 86) luidende Art. 1. Niemand enz. Insgelijks zal niemand binnen deze landen vermogen te collecteren of doen collecteren voor de loterijen builen dezelve aangelegd direc- telijk of indireclelijkhetzij met inschrijvingen aan te nemen, of aandeelen of verpandbrieven daarop uit te gevenof onder welke benaming zulks ook zouden mogen wezen op eene boete van een honderd zilveren ducatons voor dengene die zoodanige loterij aanlegt, continueertcollecteert of doet collecteren welke boete bij herhaalde overtreding telkens zal worden verdubbeld zullende daarenboven het ingelegde geld worden geconfisqueerd. Art. 2. Niemand zal eenige beriglen plans of advertentiën van vreemde loterijen mogen doen uitgeven of verspreiden op eene boete van honderd en vijftig gulden, welke boete insgelijks, hij herhaalde overtreding telkens zal worden verdubbeld. Art. 3. Degenen welke, de bovengemelde geldboeten incurrercnde niet in staat mogten bevonden worden om dezelve te betalen zul len met gevangenis van niet korter dan 3 maanden en niet langer dan een jaar worden gestraft. Art. 4. De drukkers en uitgevers van couranten of andere pu blieke geschriften, hier te lande gedrukt wordende, in wat taal die ook zouden mogen wezen zullen geene advertentiën van zoodanige loterijen mogen plaatsen op eene boete van vijf en twintig gulden telken reize en voor elke dusdanige advertentie te verbeuren. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De persoon die dezer dagen in verschillende bladen is aangewezen als eene portefeuille met papieren van den schoenmaker Mareijnete Scheveningen te hebben ontvreemd en die getracht heeft dozen met twee acceptation np te ligten is te Botterdam, ter zake van diefstal van een horlogie gevat. Ook daar heeft hij opgegeven van Boxel genaamd to zijn. De beroemde luchtreiziger Green is den 28 Julij met zijne groolo ballon te Londen opgestegen vergezeld door 12 andere personen waaronder 2 dames. Allen zijn vervolgens, hij Edmonton, behouden neêrgekomen. Het blijkt dat te Luik niet minder dan Ie Antwer pen op het aanlengen der melk wordt toezigt gehouden. Een aantal melkvrouwen zijn aldaar in geldboeten van 2, 3 tot 10 franken ver wezen. Nooit, zegt men zijn immer zoo veel vrouwen voor de regt- bank gezion. Uit Liverpool wordt gemeld, dat hel verbazend groota stoomschip Great Britain van daar den 26 Julij de eerste reis naar New- lrork heeft aangevangen. Duizende menschen waren van alle kanten toegestroomd om getuigen van dit schouwspel te zijn algemeen dacht men dat de reis naar New-Arork in 16 dagen zou worden afgelegd. De overdreven speculatie in de spoorweg-actiën heeft te Liverpool een nieuw slagtoffer gemaakt. Een jongman compagnon van een handel huis dier stad door zijne operaliëti op de spoorweg-actiën 20,000 p. st. verloren hebbende, heeft zich II. vrijdag een kogel door de hersenen ge jaagd. Deze zelfmoord beeft in Liverpool waar do speculatie-koers op haar hoogste standpunt is eene diepe sensatie gemaakt. Volgens herigt van Marlingen is den 30 11. in de Jetting gearriveerd dn groen- landsvaardcr Dirkje Adnma commandeur O. Mehlen met drie vissollen 2000 robben en 250 kwartdeelen spek. Een nieuwe zeer felle brand is den 9 Julij te Quebec uitgebarsten. Meer dan 3000 huizen zijn afge brand er zijn thans te Quebec meer dan 20,000 menschen zonder huis dak. Het schouwspel hetwelk dezo stad thans aanbiedtte beschrijven is eene volstrekte onmogelijkheid eene stad welke door twee achter volgende groote rampslagen als het ware uit den rij der sleden is uilge- wischt. Den 26 Junij is op hare beurt de stad Matanzas, op het eiland Cuba door dezelfde ramp getroffen geworden. Een gedeelte dier slail is door de vlammen vernield. De schade wordt np 800,000 dollars (ruim 2 millioen guldens) begroot. Men meldt uit Arnhem van den 2 dezer: De treurige vooruitziglen voor den landman aan do kanten van Heusden en Waalwijk, zijn hier juist het tegenovergestelde. De oogst slaat hier overal veel belovend en sommige zeggen dat zij in geen jaren de aardappelen zoo welig hebben zien staan. Voor het provinciaal geregtshof te Arnhem heeft den 30 Julij leregl gestaan C. A. Hubertoud 42 jaren beschuldigd van moedwillig den brand to hebben gestoken in een huis onder Hengelo, alwaar hij inwoonde, uit wraak omdat hem de dochter des huizes, inet welke hij in minnehan del stond ten huwelijk was geweigerd. De beschuldigde erkende do misdaad en de aanleiding daartoe. Het hof heeft hem tot de doodstraf veroordeeld. In Belgie is een nieuw ministerie tot stand gekomen. Den 7 Julij is de brand te Smyrna op nieuw uitgebroken. De equipa- gien der fransche en oostenrijksche schepen ter reede hebben echter tot do spoedige blussching alsnu veel bijgedragen. in de Provinciale Vlrechtsche Courant leest men In onze vorige hebben wij herigt gegeven van een zeer hekomineringharend ver schijnsel op de aardappel-velden in den Bommelerwaard en vooral in liet land van Heusden. Het was omstreeks liet midden der loo- prnde maand Julij dat hetzelve het eerst werd waargenojnen en op alle plaatsen bijna gelijktijdig. Geheele akkers met aardappelen kregen in een paar dagen het aanzien als of het loof door strenge nacht vorst was geraakt dat voorts als de zon er over gegaan is zwart wordt, zoo als soms met vroege aardappelen in het laatst van Mei wel eens gebeurd. Nog nooit is dit verschijnsel door eenig land bouwer waargenomen. Dat hetzelve aan de buitengewone hitte, die wij in het begin der maand Julij gehad hebben moet worden toe geschreven is niet waarschijnlijk. Men beeft opgemerkt dat de hong gelegen gronden tot hiertoe zijn vrij gebleven en die gronden het meest zijn aangetast welke of laag gelegen zijn of langs do dijken aan het kwelwater onderhevig. Neemt men nu in aanmerking, dat in het afgeloopen najaar vele poolaardappelen nat zijn ingeoogst zoo zelfs, dat er van den ingekuilden voorraad eene groote menigte is verrot, en dat geheel de lente en zomer het water in de rivieren een' buitengewoon hoogen stand heeft gehad dan is het niet on waarschijnlijk aan het overvloedige vocht van don ondergrond toe te schrijven dat dit treurig verschijnsel op de aardappelen zijnen oor sprong heeft hebbende de natgewonnen poolaardappelen wciligt eeno voorbeschiktheid tot deze kwijning en sterfte der planten gegeven. Moge het vnor alsnog niet uitgemaakt zijn door welke oorzaak deza treurige verschijning bewerkt is, hel strekt ons lot genoegen te kunnen mededeelen dat de waarlijk dreigende ramp in de laatste dagen niet voort is gegaan en door de hoop wordt geleenigd dat niet alles verloren zal zijn. Wel zijn er hier en daar op de akkers plaatsen van 2 of 3 ellen in den omtrek waar de struiken met wortel en al weg zijn doeli bij de meeste struiken die ook geheel zwart zagen en de bladen lieten vallen ziet men met blijdschap nieuwen wasdom door het uitspruiten van jeugdig blad aan de stengels en hij onder zoek is het gebleken dat de wortels waaraan zich reeds de jonge aardappelen hebben gezet niet of ten minste niet zigtbaar hebben geleden. Op den 30 Julij heeft in onderscheidene oorden van Gelderland een hevig otiweder noodlottige gevolgen gehad onder anderen heeft den bliksem twee torenspitsen getroffen doch is den ontstallen brand spoedig gebluscht. Het is te verwonderen en te bejammeren tevens dat de gemeente-besturen niet meer bedacht zijn bliksem-afleiderl

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1