ZIERIKZEESCHE C O R A N T. VRIJDAG A.° 1845. 1 AUGUSTUS. Besturen en Administration. Nie u ws I ij di hij en. N.o 61. -i PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE in ervaring gekomen zijnde dat de verordening op bet scbutten van vee niet algemeen wordt nageleefd. Herinneren bij deze de In- en Opgezetenen aan de volgende bepaling Op de publieke wegen of dijken onder het Poortambacht van Zic- rike.ee zal geen vee moqen grazenweiden of losloopen zonder schrif telijke toestemming van Burgemeester en Wethouders Alle vee, hetwelk zonder die toeslemming alzoo bevonden wordt, zal in bewaring genomen worden door den Stedelijken Beambtebekend onder den naam van Stads Vee-Schutteren door dezen in de Stedelijke Schutskooi worden opgesloten." Waarschuwen een iegelijk legen de toepassing der strafbepaling op het losloopen van vee langs de wegen vastgesteld. En wordt do Commissaris van Policie uitdrukkelijk gemagligd om de overtreders te vervolgen. Zierikzeeden 30 Julij 1845. Bur geineester en Wethouders voornoemd l DE CRANE, et., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 28 Julij. Bij koninklijk besluit van den 22 dezer is de heer H. G. Hoijer. voormalig agent .van's rijks schat kist te Brielle als zoodanig .benoemd te Middelburg, ter vervan ging van den heer A. IJ'. Mirandolle. overleden. Men verneemt dat het Z. M. den koning dezer dagen behaagd heeft de straf des doods, waartoe Karei Winkels, van Rotterdam, bij arrest van het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland van den 22 Februarij jongstleden, ter zake van het verminken of uiterlijk schen den van zilveren nationale gangbare muntspeciën, is veroordeeld, te veranderen in de straffe naast die des doods, namelijk in geeseling' brandmerk, met de strop om den hals aan de galg vastgemaakt, en twintig jaren confinement; deze straffe te Rotterdam uit te oefenen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Door de Nedcrlandsche Handel-Mantschappij zijn bevracht geworden 15 schepen, als voor Amsterdam 8, Botterdam 6 en Middelburg 1 (zijnde de Pauline, kapt. B. J. Post.) De belgische geestelijken welke uit Guate mala herwaarts lerug zijn gezonden, hebben treurige berigteri medegehragt Van do aldaar achtergeblevene belgische kolonisten, waarvan het aantal nog op 200 werd geschat onder welke bijna de helft kinderen, die, ge durende de hevige ziekten en daarop gevolgde sterfte ouderloos waren geworden. Een engelsch dagblad zegt dat een handwerksman te Col wijn in Noord-Wallis een vleugel zou hebben uilgevonden met be hulp waarvan hij reeds in tegenwoordigheid van eenige honderden toe schouwers een grooten afstand vliegende heeft afgelegd. In den nacht van 25 op 26 Julij is wederom een droevig ongeluk voorgevallen in het dorp Leende in Noord-Braband. Eene schuur was door een der inge zetenen midden in de heide opgeslagen hij had daarin 25 stuks vee ge plaatst, ten einde mest te vinden voor het bebouwen van een gedeelteder heide. Die schuur is in den brand geraakt, men weet niet hoe, en zij is met al de beesten eene prooi der vlammen geworden. Niets schijnt tegen brandschade verzekert te zijn. Het thans in de Grootc kerk te Botterdam voltooid en verbeterd orgelvervaardigd door de boeren B'dlz en Comp. orgelmakers te Utrecht, is den 23 Julij voor het eerst bespeeld door den heer B. Tours. Het orgel heeft 72 sprekende registers 4762 pijpen en kan als een der voortreffelijkste genoemd worden. Ter verdelging van de sprinkhanen welke de velden in Griekenland ver woesten is in Attica de bevolking der onderscheidene gemeenten in massa door de overheden opgeroepen. Om een denkbeeld te geven van de verbazende menigte dier dieren wordt gemeld dat in eene enkele gemeente 200,000 oka's (elk van 2'/, pond en bevattende ongeveer 140,000 stuks) gedood zijn. Er ziet eene pruissische kabinetsorder van den 8 Julij het licht, waarbij het gebruik bij wijze van uilzonde ring van eenige kerken aan de Duitsche Katholijken (de volgelingen van Ronge enz.) wordt toegestaan doch onder voorwaarde, dat de kerkelijke kollegien en gemeenten er in toestemmen. Het aantal brieven gedu rende het jaar 1844 aan de postkantoren in Groot-Brittannien uitgege ven bedraagt ongeveer 242,000,000 hetwelk eene vermeerdering van nagenoeg 22,000,000 in vergelijking met het vorige jaar oplevert. Yóór de vermindering van de port beliep het getal der uitgegeven brieven ge middeld 75,000,000. Do koninklijke drukkerij te Parijs, zoo rijk in uilheemsche lettervormen zal weldra worden verrijkt met karakters, geschikt om de egyplische hieroglyphen af te drukken van de 1500 tee- kens die noodig zullen zijn zijn er reeds 7- h 800 gegraveerd. In En geland en Duitschland is dat beproefd, maar opgegeven, zijnde het uiterst moeijelijk ongelijke teekensdie eer schilderij dan schrift zijn getrouw weer te geven. De onwillige timmerlieden te Parijs srhijnen zich allen wederom aan den arbeid te zullen begeven. Er is eene schikking lussehen hen en de bazen tot stand gekomen die voor hel meeremleel bewilligd hebben in hot verhoogd tarief van 5 fr. Men schrijft uit Kortriik (West-vVIaanderen) De aardappelen-oogst beloofde ook hier zoerover- vloedig te zullen zijn maar in minder dan 2 dagen is alles veranderd. Door een verschijnselhetwelk geen onzer landbouwers zich weet te ver klaren en hetwelk bij menschen-geheugen nog niet is opgemerkt gewor den vallen de bladeren af en benemen alle kracht aan den aardappel. De wedren den 26 Julij op de heidevlakte tusschen Bussum en Laren bij Naarden gehouden is met den besten uitslag bekroond geworden. Het voor dezelve gekozene terrein, was op eene allezins doeltreffende wijze ingerigt en bevatte, onder anderen eene tribune voor omstreeks 1000 toeschouwers. Duizende andere toeschouwers, en een groot aantal rijtuigen waren rondom het renperk geschaard. Z. K. H. prins Alexander, welke het feest met zijne tegenwoordig heid vereerde bevond zich op eene voor hoogstdenzelven opgerigte versierde tribune. De wedloopen werden afgewisseld door de muzijk van een goed orchest onder de leiding van den heer E. Stumpf. Bij de harddraverij voor rijpaarden is de prijs van f 100 gewonnen door het paard Fix, van den heer G. S. Proschde premie door het paard Hectorvan den heer H. F. Tjeenk. Bij den wedloop met onbepaald gewigt is de prijs van f 250 behaald door het paard Miss Spealvan den heer Willink; de premie door het paard Emmelinne. van den heer Prosch. Bij den wedloop met bepaald gewigt is do, prijs, bestaande in een fraaijen zilveren vaas ter waarde van f 400 behaald door hel paard Gerfaultvan den heer E. L. baron van Tuijll van Serooskerke. Bij den wedloop met hindernissen heefi het paard Commedie van den heer Prosch, den prijs van f 250; de Norma van den heer Seidlerde premie behaald. De wedstrijd welke te 11 ure was aangevangen is te 4'/i ure ge ëindigd en werd door zeer fraai weder begunstigd. Dezelve had eene overgroote menigte personen uit de naburige en ook uit meer verwijderde plaatsen uitgelokt, waardoor in de bekoorlijke, doch anders stille landstreek een geheel ongewone levendigheid en vrolijk gewoel heerschte. Eene deputatie van het talrijke gezelschap hetwelk zich na den afloop van den wedren in liet logement Zandhoeve aan den maaltijd vereenigU had heeft zich vervolgens naar het bui tenverblijf van den beer v. Rossum begeven ten einde dezen heer den ontwerper, gever en bestuurder van hot feest, namens alle aan-' wezigen den hartelijksten welverdienden dank te beluigen voor het door hem verschafte genot. Men vernoemt dat een persoon zeggende in Noord-Braband te wonen dezer dagen onder bedriegelijke voorgevens zich den toe gang in hel huis van een schoenmaker te Scheveningen heeft weten te verschaffen en eene portefeuille waarin zich onder anderen rekeningen bevinden heeft, ontvreemd. Die rekeningen heeft bij ge tracht Ie ontvangen doch hij is in zijne pogingen niet geslaagd evenmin om (wee acceptation waarvan eene de handteekening bevatte van van Rijcltevorselwijnkooper groot f 75,80, en de andere van Zwagers, laken-fahrijkant te Tilburg, groot 110,75, beide voor oenen spotprijs te vorkoopon. Daar de bedoelde persoon die voor geeft voor priester gestudeerd te hebben en onderscheidene talen spreekt misschien wel op zijne reize door dit land meerdere oplig- tingen zal beproeven en het tevens vermoed kan worden dat hij voorzien is van valsche acceptation of wisselbrieven zoo acht men hel van belang op te geven dal Lij omstreeks 40 jaren oud scheen lo zijn zwart haar en zwarte wenkbrnauwen had middelmatig van gestalte en gekleed was met eenen bruinen zomerjas zwart vest en gestreepte znmorbroek. De bedoelde persoon die een noord-bra- bandschen tongval had heeft verhaald naar Leeuwarden of Groningen te reizen. Men leest in de Leeuwarder Courant: Met veel belangstelling hebben wij dezer dagen kennis ontvangen dal zich te Groningen eene com missie heeft gevestigd ten doel hebbende om aldaar tot stand to brengen een Geslicht voor Pleegzusiersen een Toevlugtsoord voor zedelijk verwaarloosde kinderen en uil de gevangenis ontslagene vrouwen en meisjes. De bestemming van het eerste gesticht is om daarin op te nemen en lol geschikte ziekenverpleegsters te vormen ongehuwde vrouwen en weduwen uit alle standen der maatschappij tusschen do 25 en 40 jaren oud van goeden aanleg onbesproken gedrag gods- diensiigen zin, gezond van ligchaam, en dié lust en liefde hebban, om hun leven door den geest van Christus geleid aan de lijdende menscbheid to wijden. Al wat tot de uit w endige. zieken verpleging behoort zullen zij leeren onder de leiding van de hoogleeraren iri do geneeskunde met hare innerlijke vorming zullen andere leden der commissie zich opzettelijk bezig houden. Zoo genoegzaam voorbereid zullen zij uilgaan om hetzij kosteloos hetzij voor eene matige vergoeding voor bel geslicht, zieken Ie verplegen waar zij geroepen en gezonden worden zoo binnen als ook builen de stad niet alleen echter om ligchamelijko diensten aan hel krankbed te bewijzen maar om ook vooral bij onkundigen en verwaarloosden te dienen tot leregtwijzingvertroosting en heiliging van den geest enz. De be stemming der tweede hiermede verbondene instelling is reeds dui delijk in den naam van Toevlugtsoafd voor zedelijk verwaarloosde kin deren en tlit de gevangenis ontslagene, vrouwen m meisjes. Deze zijn toch in waarheid voorwerpen van deelnemende zorg en de christelijke poging om ze uit de ligchamelijko en geestelijke ellende waarin zij zijn verzonken op te heffen en hen tot deugd en godsvrucht op geleid als bruikbare menschen aan do maatschappij lerug te geven verdient zeker achting lof en ondersteuning. De commissie die uit zeven hoeren en zeven aanzienlijke vrouwen beslaat met den waar- digen hoogleeraar Muurling, als president, aalt het hoofd, roept daarom voor beide instellingen de ondersteunende hulp barer mede christenen met vertrouwen in hetzij door het to ogaon van' eene jaarlijksche contributie ol' van eene meer aait i olijke som ii> eens'.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1