water is overgebleven en spoedig vangers zijn te verwachten. De prijs was f 100 per ton. De koning en koningin der Belgen zijn den 18 dezer uit Engeland te Oslende teruggekomen. Het was op dien dag juist 14 jaren geleden dat die vorst, als koning der Belgen, insgelijks uit Londenin Be.lgie aankwam. Den 10 dezer is te Keulen reeds de eerste nieuwe rogge binnengebragt. Achter de koninklijke bibliotheek to 's Hage op een gedeelte van den tuin derzelve zal eene ijzeren kerk voor de engelsche gemeente worden opgerigtzijnde dit stuk gronds door Z. M. welwillend lot het vermelde einde toegestaan. Den 17 dezer is door de polioie le's Hage in hechtenis genomen eene vrouw, verdacht van het in omloop brengen van gesnoeide muntspeciën door middel van het uitgeven van dezelve in onderscheidene winkelswaar zij zich schijnt te hebben vervoegd om tegen gesnoeid geld geringe voor werpen of eetwaren in le koopen. Aangaande het schip Jan Hendrik, kapt. !F. Eickelbergvan Botterdam naar Batavia, op S.'-Paulus- Eilaful gestrand en verbrijzeld wordt nog gemeld datbehalve de 4 man die verdronken zijn8 in de pinas zonder leeftogtde rotsen ver laten hebben terwijl 11 op de rotsen achtergelaten zijn welke het der booten van de Chance door den wind en den stroom niet gelukken mogt hulp te bieden. Volgens een schrijven uit Hamburg is men daar voornemens omuit hoofde de vroeger bewilligde fondsen voor den wederopbouw van Hamburg onvoldoende zijn bevonden eene nieuwe leening van 7 millioCn mark te sluiten. Deze som is bestemd voor den bouw van een nieuw raadhuis en nog eenige andere openbare gestich ten alsmede voor de bestrating. Voor de tabakrookers is eene be langrijke ontdekking gemaakt. Men heeft namelijk een papier uitge vonden hetwelk uit louter tabaksbladen bestaat en bladsgewijze als gewone vellen papier wordt verkocht. Men snijdt een stuk van dit papier af, zoo groot als men verkiest, rolt het op en heeft een sigaar geheel gereed. Deze ontdekking is zoo sterk in gebruik gekomen dat het fran- sehe gouvernement, als labaks-monopolist., reeds met den uitvinder in onderhandeling moet zijn getreden. De herhaaldelijk aangekondigde en telkens wegens het ongunstige weder uitgestelde tweede opstijging van den heer Kirsch heeft einde lijk zaturdag avond met den besten uitslag te Amsterdam plaats ge had en wel ditmaal om reden van de betere lokaliteit in den tuin Amstelzigt aan de Weesperzijdo. Even als bij den vorigen keer was eene ontelbare volksmenigte langs de beide oevers van den Amslel zaamgevioeid en even luide en hartelijk werd de vermetele luchtrei ziger voor het wezentlijke volksfeest hetwelk hij Amsterdam heeft verschaft toegejuicht toen hij overeind in het schuitje staande omstreeks 7ure statig met zijnen fraaijen luchtbol in het hemel ruim opsteeg aan de vergaderde bevolking het vaarwel toezwaaide en allerlei linten papiertjes enz. uit de hoogte liet nederdalen. Na ongeveer een half uur in de lucht gezweefd te hebben en van tijd lot tijd door enkele wolken aan het oog onttrokken te zijn geweest is de heer Kirsch omstreeks de Ouivendrechtsche brug behouden nedergekomen. Den 15 dezer is te Amsterdam, voor f 18,900, aanbesteed het vervaardigen van de had-inrigting en zwemschool, welke daar onder directie van den heer Ploeninggevestigd wordt, De inrigting zal beslaan in een hoofdgebouw met 12 besloten baden waar men het stroomende IJ-wattfr, of warme baden zal kunnen gebruiken. Voor baders en zwemmers zijn drie bassins ingerigteen uitsluitend tot baden een tot bet leeren van het zwemmen en een voor geoefende zwemmers omringd met 54 kleedkamers. Voor het gebruik van militairen wordt een daarnaast gelegen afzonderlijk bassin en eené groole loods tot kleedkamer ingerigt. Den 26 dezer zal op de hoogten van Laren een wedloop van paarden plaats hebben, le weten: 1.° eene harddraverij van gewone rijpaarden om een prijs van f 100 en eene premie van f 25; 2.° een wedloop van gewone rijpaarden die nog nimmer op eenige ren baan geloopen hebben om eenen prijs van f 250 en eene premie van f 50 3.° een wetloop met hindernissen als springen over hekken enz. insgelijks om eenen prijs van f 250 en eene premie van f 50 en 4." een wedloop van door jockey's bereden paarden om eene zil veren vaas tot prijs. Voor deze wedloopen welke gegeven worden door den heer H. MC. van llossumvoornamelijk met bet doel om aan het Naarder kwartier waar sedert de opening van den in eene andere rigting loopenden Rijn-spoorweg, eene doodsche stilte heerscht eenig vertier le verschaffen zijn naar men verneemt reeds een 2ötal paarden ingeschreven waaronder ook eenige van HH. KK. HH. den prins van Oranje en prins Alexanderwelke zeiven voornemens zijn dit feest met hunne tegenwoordigheid te vereeren. TJit Dordrecht meldt men van 16 dezer het volgende: Met genoegen vernemen wij dat de door bh. commissarissen van het alhier be staande harmonie-gezelschap uitgeschreven vereeniging van harmonie- gezelschappen legen den 9 Augustus aanstaande, eenen buitenge wone!) bijval heeft mogen ondervinden en dat zich de navolgende gezelschappen welwillend hebben aangeboden om dit feest met hunne tegenwoordigheid en medewerking op te luisteren, als: 1." het harmonie-gezelschap Ceciliavan Rotterdam2." het korps muzij- kanten der schutterij van Gouda; 3.' bet harmonie-gezelschap van Breda 4.' het harmonie-gezelschap van Bergen-op-Zoom5." het harmonie-gezelschap Kunst en Eer, van Zierikzee6." bet harmonie gezelschap St.-Cecilia van 's Bosch. Ongetwijfeld belooft dit feest, bet eerste van dien aard in ons vaderland aan de beminnaren der toonkunst een waar kunstgenot én opent dit loffelijke voorbeeld ons bet bemoedigend vooruilziat dat de beoefening en uitvoering dezer edele kunst ook eenmaal in Nederland tot volmaaktheid zal kunnen worden opgevoerd. Wij durven dan ook met gerustheid vertrouwen dat onze stadgenooten voorstanders der scboone kunstenzich gaarne zullen beijveren oin tot de goede bedoelingen der beeren commissarissen van het dordreebt- iche harmonie-gezelschap mede le werken en het hunne bij te dragen, om bel feest, hetwelk deze bereiden, tot een echt volksfeest te maken. Voorname inhoud van hel verslag der gedeputeerde staten aan de staten der provincie Zeeland, gedactn in derzelver jongste vergadering. (Vervolg.) Armwezen enz, «Zoo als aan ued. groot achtb. bekend is, wordt het ten aanzien der armen niet hij de voorziening in de behoeften van het iigchaam gelaten, ook voor die van den geest, wij bedoelen het onderwijswordt gezorgd. Wij brengen ten blijke hiervan de volgende bijzonderheden bij »De stedelijke besturen van Middelburg, Zierikzee en Vlissingen hebben uit da plaatselijke kassen eene som van f 5894,71'/, en de armbesturen te Goes eene som van f 1000. voor het onderwijs van 1385 kinderen van behoefligen op de stedelijke armenscholen aidaar, te koste gelegd terwijl voor het onderwijs van 3686 behoeftige kin deren op 120 andere scholen te Tholen en elders, eene som van f 9583,07 is besteed geworden. «Voorts genoten gratis onderwijs de navolgende behoefligen, als: op de 2 bestaande weekscholen 44 leerlingen op de 7 zondagscho len 15 kinderen en 434 volwassenen; terwijl op 4 kleine kinderen- of bewaarscholen 390 kinderen gratis onderwezen werden. «Ten behoeve dezer laatsten werd te Middelburg eene som van f 738,96'/, uit de plaatselijke kas verstrekt. «Wij zeggen nog een woord omtrent de werk-inrigtingen »Op de beide werkseholen te Zierikzee en Tholen is aan 66 meisjes kostoloos onderwijs in naaijen en breijen gegeven. Uit de plaatselijke kas te Zierikzee werd als naar gewoonte eene som van /"208 ten be hoeve der onderwijzeres op de school aldaar bijgedragen. «De te Oost-en West-Souburg in 1843 en de te Kruiningen sedert twee jaren bestaan hebbende vereenigingen om aan de arbeidende klasse werk te verschaffen zijn in den afgeloopen winter niet werk zaam gewoest. In de laatstgemelde gemeente was daarvan hoofdza kelijk de redendat de aldaar in eene vlasserij bestaan hebbende onderneming om le kunnen worden volgehouden een te groot nadeel voor de aandeelhouders heeft opgeleverd. De 6 overige werk-inrig tingen of vereenigingen van dien aard hebben voor de arbeidende klasse in den afgeloopen, vroeg ingevallen en lang voortgeduurd hebbenden winter, weldadige vruchten opgeleverd, poor dezelve is aan omtrent 700 personen wierk verschaft, dewelke aan daggelden f 14,248,52'/, hebben genoten, onverminderd eene som van f 7330,51 welke voor onderhoud van de in de stedelijke inrigting te Middelburg gehuisveste personen is verstrekt geworden. «De wijze waarop door deze vereenigingen in de gezamenlijke uitgaven is kunnen worden voorzien zal aan ued. groot achtb. uit de daarvan opgemaakte label kunnen blijken. «Te Goes is onlangs eene vereeniging, om aan de behoefligen werk te verschaffen tot stand gekomen van welker bemoeijingen wij hopen ued. groot achtb. bij een volgend verslag mededeeling te kunnen doen. «Door de hooge regering zijn in het belang der arbeidende klasse verordeningen daargesteld om bij de rijks werken bij voorkeur van nederlandsche werklieden met achterstelling van vreemdelingen ge bruik te Hikken. Deze maatregelen hebben bij onderscheidene provin ciale autoriteiten geenen geringen bijval gevonden en dezelve zijn ook, zoo hier als eldersop de provinciale werken van toepassing gemaakt. «Wij hesluiten deze afdeeling van ons rapport mol nog van eenige andpre weldadige instellingen te gewagen. «Het getal deelnemers bij despaarbanken te MiddelburgZierikzee, Tholen en Vlissingen gaat steeds vooruit. Van die te Sluis kan dit echter niet gezegd wordenwant terwijl bij de vier eersten eene aanwinst van 223 deelnemers is ondervonden is bij de laatste liet getal deelnemers met 5 en het bedrag der inleggelden met eene som van f 816,50 verminderd. Bovenal Is hij die le Middelburg en te Vlissingen de meeste vooruitgang zigtbaar, aangezien de eerste eene vermeerdering van 75 en de laatste eene van 51 deelnemers telt; ter wijl bij beiden eene aanzienlijke verhooging der inleggelden wordt opgemerkt. «De bank van leening te Zierikzee, die sedert 1 Mei 1844 onder eigen beheer in werking is heeft aanvankelijk een gunstig resultaat opgeleverd. Door de zeven gewérkt hebbende banken van leening werden in 1844 110,879 panden beleend en 2519 panden verkocht, terwijl er 101,607 uit dezelve gelost zijn. (Zal vervolgd worden.) Zeetijdingen. ZIERIKZEE den 20 Julij. Heden is naar zee gezeild het schoo- nerschip Improvementkapt, C. Wood van deze stad naar Sunderland. jI dvertentiën De ondergetekenden geven bij deze aan hare geëerde Stad- en Landgenooten te kennen dat zij eene Affaire bestaande in DAMES-HOEDEN MUTSEN en hetgeen verder tot bel Mode vak behoort, op heden hebben geopend, in de Poststraatwijk B, n."39; zij v/eijen zich door eene solide en civile bediening, het algemeen verlrouwen zich waardig te zullen maken, onder aanbe veling in ieders gunst. Zierikzee, 3. M. OLIVIER, den 22 Julij 1845. 3. H. van dé VELDE. V Nieuwe HARING en ZOUTE-VISCH bij de Wed. C. KOOLE. De Notaris D. Q. de JONGE van de# HALEN zal, ten verzoeke zijner principalen, op Vrijdag den 25 Julij 1845, des middags ten 12 ure, vóór de te veilen perceelen publiek pre senteren te verkoopen Een WOONHUIS met TUIN en ERF, slaande en gelegen aan de oostzijde van de Lange Sint-Jansstraatte Zierikzeesectie B n.° 689, Een PAKHUIS en ERVE, aldaar, sectie B, n.° 732. Aankomende de Erven van wijlen G. P. DiEtz, De Notaris C. J. van dek HALEN zaf ten verzoeke zijner principalen, op Vrijdag den 1 Augustus 1845, des namid dags ten twee ure, in bet Logement Calsburg, te Brouwershaven in het openhaar veilen en verkoopen 2 hund. 93 roed. 70 ellen WEILAND gelegen onder Dui- vendijlteaan Florisweg sectie D, nummers 129, 130 en 131; grondlasten f 13,01 polderlasten f 29,97'/,, te zamen f 42,98'/,; aankomende de Weduwe en Erfgenamen van wijlen Jan Bodbijl. NB. In dit perceel zijn 81 roed. 12 eflen vrij van Pol derlasten. 2." 1 bund. 07 roed. 40 ellen BOUWLANDgelegen onder Kerkwerve, aan de Platte Weg sectie E nommer 67 grond lasten f 5,02, Pofderfasten f 14,50, le zamen f 19,52; aan komende de Erfgenamen van wijlen Johanna van der Walle, Weduwe L. Dooee. 3." VRUCHTEN en MÉEDE te Velde. Alles bij plakbiljelteii breeder omschreven. TE ZIERIKZEE, BIJ DE WE». A. DE VOS sn ZOON stads UUUKKKKS.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2