Besturen en Administration. Nieuwst ij dingen HL* 57. ZIE RIKZEESCHE VRIJDAG A.o 1845. llBtgJ V* COURANT, 18 JULI J. P V B L I C A TIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, in ervaring gekomen zijnde dat een aantal huizen en pakhuizen binnen deze Stad niet of niet behoorlijk van de Wijkleltcr en het nummer zijn voorzien en gelet op art. 4 van het Reglement op het daar- stellen en houden van registers van bevolking en inwoning binnen de gemeenten dezer Provincie goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 27 October 1825, n.° 96, luidende Ieder eigenaar zal verpligt zijndit nummer steeds zigtbaar ie doen onderhouden." Herinneren de Ingezetenen aan hunne verpligting ten deze met uitnoodiging aan iederen eigenaar om waar dit ontbreekt liet nummer in olieverwter grootte van 50 strepen op de post der deur of op eene andere ziglbare plaats aan de voorzijde van het gebouw te doen stellen. Waarschuwen de nalatigen dat na het eindigen der loopende maand proces-verbaal tegen hen zal worden opgemaakt ter vervol ging voor den heer Kantonregter overeenkomstig de bepalingen van meergemeld Reglement. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadbuize der Stad Zierikzee, den 16 Julij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Provincie Zeelandbrengen ter kennis van de daarbij belanghebben den dat het primitief kohier der Personele Belasting over het loo pende dienstjaar van de wijken C en D dezer Stad op den 11 dezer maand door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den beer Ontvanger der Directe Belastingen alhier ten fine van invordering wordende de daarop voorkomende belasting schuldigen mitsdien aangezocht om hunne aanslagen getrouwelijk overeenkomstig de wet te voldoen. Zierikzee den 16 Julij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vl.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen bij deze ter kennis van de gegadingden dat op Donderdag den 31 dezer maanddes voormiddags 10 ureop het Raadhuis alhier in het openbaar zullen worden verkocht: de STADS T11ÏNÜE- YRUCHTEN over den jare en oogst van 1845 waartoe de voor waarden van heden af ter Stedelijke Secretarie ter lezing liggen. Zierikzee, den 16 Julij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 15 Julij. Z. M. de koning is eergisteren ayond ten elf ure, van Socstdijk in deze residentie teruggekeerd. Het dagblad van Luxemburg meldtdal'HH. MM. in het begin der volgende maand het groothertogdom zouden bezoeken. Naar men verneemt is bereids aan de heeron gouverneurs der provinciën kennis gegeven om de met onbepaald verlof zijnde miliciens der ligtingen van 1842 en 1843 gedurende de maand September aanstaande onder de wapenen te roepen. De heer Soelens heeft verzocht een asphaltspoor te mogen aan leggen op den straatweg tusschen Amsterdam en Haarlem. De mi nisters van binnenl. zaken en van financiën hebben bij eene dezer dagen genomen beschikking de plaatselijke besturen der beide ge noemde steden vergund den aanleg van hel gezegde spoor aan den heer Soelens te veroorloven. De minister van marine heeft ter kennis van de scheepvaart gehragt dat, aangezien het zoogenaamde Middelgat, loopende langs Oollgensplaatover de vlakte van do Willemstad, thans weder dieper is geworden dan hel betonde Hellegat, de tonnen uit het laatste zullen opgenomen en daarentegen het Middelgat betond zal worden. De regering heeft het stoomschip Batavia aangekochttot eene geregelde vaart van Batavia op Singapore, op welke laatste plaats eene geregelde correspondentie op Marseille bestaat zoodat de over- togt van hier naar Batavia in den korten tijd van 42 dagen kan ge schieden. Tijdingen, regtstreeks uit China ontvangen, melden dat, sedert de nederlandsche consul aldaar aangekomen is en zijn vast verblijf gevestigd heeft de hong-kooplieden en opper-Mandarijnen zich beijve renom met de Nederlanders overeenkomsten te sluiten, en met den nederlandschen consul werkzaam te zijn ten einde hij voorkeur met die natie handel te drijven als het meest hij de Chinezen ver trouwd zijnde. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Van Harderwijk is te water naar het Nieuwediep vertrokken een detachement sterk 130 onder-officieren en manschappen, om van daar naar Java te worden overgevoerd. Den 11 dezer is te Banrle-Nassau (Noord-Brahand) de bliksem in den toren van hel kasteel geslagen welke aan het branden is geraakt doch onmiddelijk is gebluschl. Den 13 is te Reijen de wind-koornmolen van A. Teurlings slaande bij het kamp geheel in de asch gelegd. Sedert de laatste opgave zijn van doharing- visscherij aangekomen te Vlaardingen de vierde jager met 191 ton en drie jagers te Amsterdam die gezamentlijk hebben aangevoerd 756 ton. De dagelijks afdalende prijs was den 15 dezer 175 de maatjes en f 150 de vollen per ton. I)e heriglen van de vangst zijn zeer gunstig, zoodat men met den 24 dezer eenige buizen mag verwachten. De regthank van Plymouth, aan welke do. instructie was opgedragen der zaak wegens het vermoorden van den luitenant Palmer en 9 man der equipage van dé brik ll'esj) die aan boord van een door dit oorlogsvaartuig genomen slavenhaalder waren overgeplaatst, heeft aide aangeklaagden schuldig verklaard de kroon zal thans moeten beslissen of zij te regt zullen staan voor de assises van Exeter of voor het centrale criminele bof van Londen. Uit Lüderichbij Munster wordt gemeld dat in de voor onheugelijke tijden aldaar gegraven tnijngroeven onder ineer andere nurle gereedschappen gevonden is eene aarden lamp, die nog 11'/2 pond talk inhield welke door den vinder terstond gebruikt en nóg zeer goed bevonden is. na vermoedelijk 800 of 1000 jaren in de groeve gerust te hebben. De reis van het fransche hof naar Dreux heeft gelegenheid gegeven lot een hoogst beklagenswaardig voorval. Twee adjudanten die den koning vergezelden kregen twist wegens dienstzaken een oor veeg werd gegeven. Degeen die dezelve ontving verlangde voldoening met de wapenen in de hand maar de superieuren wilden dit niet ge dongen. Ten einde nu do ontvangen beleedigingzoo hij meende, uit te wisschen heeft bij zich doodgeschoten. De luchtreiziger Cumaschi welke, bij gelegenheid der huwelijksfeesten van des sultans zusterte Konslantinopel met eene ballon was opgestegen is eerst 14 dagen daarna van die reis behouden teruggekomen. Men meende te Konslantinopel, dat hij was verongelukt. Men verzekert dat de Franschman Thierry die zich in Nieuw-Zeelanil als onaf hankelijk souverein heeft opgewor pen onlangs door zijne onderdanen aan welke hij mishaagde gedood en hij gelegenheid van een openbaar feest opgegeten zou wezen. In Overijssel zal weldra aan bet algemeen een plan medegedeeld worden, om tot opbeuring van den armen visschCrsstand eene overijsselsche haringvisscherij op te rigten. Te Rotterdam is, na de besteding van hel nieuwe Zuiderkerkgebouw door een lid der gemeente dadelijk aan een der heeren gecommitteerden een bankbiljet van f 1000 gezonden. De commissie van landbouw in de provincie Groningen heeft de landbouwers gewaarschuwd tegen hot gebruik van ratlenkruid of arsenicum en van kwik, tot verdrijving van ongedierte bij bet vee, inzonderheid bij schapen en runderen. Deze middelen mogen in han den van bevoegde veeartsen dikwijls goede diensten bewijzen: in han den van hen, die met derzelver werking niet volkomen hekend zijn, zijn het gevaarlijke, ja menigmaal dnodelijke vergiften. De sociëteit de Unie te 's HertogenIrosch zal dit jaar op den 25 Augustus het gewoon jaarlijks concours geven waartoe zij alle do haar bekende handboog-Schutterijen hijzonder zal uitnoodigen of schoon de niet genoodigde (mits behoorlijk gevestigd en hel vereischte zestal schutters en commissarissen des verkiezende afvaardigende) even zeer mededingen kunnen mits ziel» aanmeldende hij de commis sarissen der sociëteit; de prijzen zijn dezelfde als vorige jbreneen massief gouden, zilveren en bronzen medaille, een massief gouden de coratie en bronzen premie. Ofschoon men elders, in navolging der sorioteil de Unie, soort gelijke feesten geven wilvoedt men do hoop dat het feest aldaar in luister zal toenemen, waartoe alles wordt aangewend, te meer, als men mag verwachten dat Z. K. H. prins Alexander der Nederlan den, als beschermheer der schutterij van de sociëteit de Unie, en andere hoogë personaadjes hierop genoodigd dit feest met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. Terwijl de engelsche landbouwers (schrijft John Davy in een ongelsch tijdschrift) met groote kosten beenderen van de oevers der Zwarte-Zee, salpeterzure zoda uit Zuid-Amerika guano van de kusten van I'eru en Afrika invoeren verwaarloozen zij in vele gevallen den stalmest. Zij stellen dien veelal aan dén regen bloot. De pachthoeven liggen gewoonlijk in een oploopend terrein de mesthoop aan de belling in de open lucht; het gevolg is, dat véle der beste bestanddeelon van don mest de oplosbare zouten en doelen van dierlijken en planlaar- digen oorsprong, met bet regenwater wegvloeijen. De schrijver ont leedde op'onderscheidene wijzen regenwater van mesthoopen afgevloeid en geeft naauwkeurig de uitkomsten van dal onderzoek op dan be sluit hij«daar het afvloeijend regenwater van ann regen blootge stelde mesthoopen eenige der werkzaamste bestonddeelen van den mest (de onoplosbare phospborzuro zouten echter uitgezonderd) bevat zoo moet de mest des te armer worden hoonteer hij door het re-

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1