Zeetijdingen. Advertentiën. landstadje evenzeer als in de hoofdstad of enkele steden de vrucht bare elementen van nieuwe kapitalen worden. Tijdschrift voor Staathuishoudkunde.) "Vrijdag avond, ten 8 ure, zijn te 's Hago op hel terrein van den Holhnds'chcn IJzeren Spoorweg bij het stations-gebouw proeven ge nomen' met het werktuig, onder den naam van de liedder, bestemd tot het krachtdadig helpen blusschen van brand en het aan de vlam men ontvoeren van personen en goederen. Het lofwaardig voorbeeld des konings die in "Nederland het eerst van allen zich voor hoogstdeszelfs bijzonder gebruik dit werktuig heeft aangeschafthad ook reeds van elders belangstellende personen doen opkomenom zich van de waarde der machine verder te komen over tuigen. Zonderling merkwaardig doet zich eene menschenmarkt voor die in Posen gehouden wordt. De geheele dienstboden-klasse van pool- sche afkomst verhuurt zich, namelijk, van af S.'-Jan voor een jaar, en komt dan tot het sluiten eener nieuwe buur naar Posen, alwaar al degenen welke een nieuwen meester zoeken zich op eene bijzon der bepaalde plek van ons groote marktplein verzamelen en hier van den vroegen morgen tot den laten avond hunnen persoon tot bezig- liging stellen tot zij voor een jaar lijds een anderen meester gevon den hebben. Dit doen inzonderheid huisknechts, koetsiers tuinmans rentmeesters, huishoudsters enz. De heeren die dergelijke personen zpeken begeven zich nu naar deze ware slavenmarkt, hezigtigen de dienstboden van boven tot beneden eri aan allen kantdoen zich de dienst-geluigschriftcn vertonnen, en sluiten dan nieuwe buur-contrac- ten met de personen welke zij van hunne gading vinden. Voor de psychologen is eene wandeling over zulk eene menschenmarkt hoogst- belangrijk vooral oindat deze menschen nog over het algemeen vro lijk en levendig opgewekt zijn want het onwaardige of vernederende eener zoodanige omstandigheid gevoelt do slaaf nog niet. Het zal welligt verwondering haren wanneer men beweert dat de zecuwsche landbouw over het geheel niet met voordeel gedreven wordt en het kan daarom nuttig zijn kortelijk den bestaanden toe stand te onderzoeken. Dit is te meer noodig wijl de schijn ieder bedriegen moet die niet eenigzins dieper in het wezen der zaak kan indringen wanneer men des zomers onze bekoorlijke eilanden door rijdt wanneer men het oog mei welgevallen op hel golvende graan laat rusten wanneer men de. zindelijke woningen der landbouwers bezoekt, waar alles welvaart schijnt te ademen; wanneer men de weigekleede landlieden en liet onbezorgde landvolk hij openbare uit spanningen gadeslaat zoo is het naauwelijks te gelooven dat geen eigenlijke voorspoed en welvaart tot grondslag van dat alles zouden strekken. En echter kan het bewijs geleverd worden dat men alge meen niet vooruit gaat. Dit blijkt reeds daaruitdat bij de ge ringste daling der graanprijzen de pachten niet meer geregeld betaald wcrden en men dus do in het algemeen zeer matige pachten bij gemiddelde graanprijzen moeijelijk opbrengen kan het blijkt nog sterker wanneer men berekent. welk kapitaal in den landbouw ge- p bruikt wordt zonder bijna eenige rente op te leveren. Dus leest men in den aanhef van het door de Zeeuwsche Maat- schappij van Landbouw bekroonde werkDe veredelde Scha penteelt, in verhand met Zeelands Landbouw-' Men vindt daar het bewijs dezer stelling en het middel ter verbetering Voorname inhoud van het verslag der gedeputeerde staten aan de staten der provincie Zeeland, gedaan in der zeiver jongste vergadering. (Vervolg.) Gezondheids-toestand en Koepok-inenting. - De gezondheids-toestand was over bet algemeen gunstig; in eenige gemeenten hebben mazelen, roodvonk pokken en pokziekte geheerscht. Onder do aangetasten door kinderziekten bevonden zich 86 gevaccineerden waarvan er geene overleden zijn van de niet gevaccineerden of van de zoo- danigen waarvan dit onzeker was zijnde 167 zijn 15 overleden. De vaccinatie is met ijver voortgezet. Maten- en Gewigten-slelsel. - De toepassing van het nieuwe maten- en gewiglen-slelsél wordt met ijver voortgezet en men bespeurt daarin wezenlijken vooruitgang. Veel wordt daaraan door do stede lijke en plaatselijke besturen toegehragt. De arrondissements-ijkers leggen zich toe op eene gepaste werk zaamheid en verzuimen niet de ontdekte overtredingen te staven. Te dier zake zijn in het verleden jaar tegen 29 personen processen- verbaal opgemaakt. De arrondissements-ijker P. C. de kb» is van Zierikzee naar Middelburg verplaatst, ter vervanging van wijlen den heer J. Tielemanen te Zierikzee is benoemd de beer F. Nagtglas. De werktuigen verdienen bewondering zoo wegens naauwkeurigheid als voortreffelijke bewerking. Kazernering en huisvesting van troepen. Omtrent deze aangelegen heid worden de bestaande verordeningen naar bebooren ten uitvoer gebragt. Nogtans ontmoet de huisvesting van militairen nu en dan eenige tegenstreving die men verwacht dat wijken zal bij de bekend heid en toepassing van het beginsel voorkomende in een onlangs bij den hoogen raad der Nederlanden geslagen arrestvolgens hetwelk de militaire inkwartiering, behoudens schadeloosstelling, allezins grondwettig is, en de ingezetenen, die zich daartegen feitelijk ver zetten zich aan wederspannigheid (rebellie) schuldig maken. Te Vlissingen zal een aantal huizen en erven tot denzelven blok behoorendeaanvankelijk tot huisvesting van gehuwde militairen ■worden ingerigt om later zoo de omstandigheden dat gedoogen eene geheel nieuwe kazerne te kunnen daarstellen. De niet onbe langrijke uitgave van f 10,000 wordt daartoe vereischt. In de middelen van vervoer zijn geene belangrijke veranderingen voorgevallen. Met de tusschen Vlissingen en Antwerpen varende stoomboot blijft het nog niet gunstig gesteld tot instandhouding van die vaart wordt voortdurend ondersteuning vereischt. Er is concessie verleend tot eene wagendienst ook tot vervoer van goederen tus schen S.'-Maarlensdijk en Bergen-op-Zoom waarmede de reis dage lijks zal geschieden langs den straatweg over ScherpenissePoortvliet en Tliolerr. Krankzinnigen Huizen. - De steeds vooruitgeziene opheffing der twee binnen deze provincie, te Middelhurg en Zierikzee, beslaande tijdelijke bewaarplaatsen voor krankzinnigen heeft den onvolkomen toestand dier bewaarplaatsen met betrekking tot de verpleging der krankzinnigen denzelfden doen blijven. Aan de in het vorige jaar verstrekte magtiging om met regenten van bet stads krankzinnigen- en beterhuis le Dordrecht eene over eenkomst te treffen tot verpleging van de in deze provincie te huis behoorende behoeftige krankzinnigen, is, door omstandigheden, eerst sedert kort gevolg kunnen worden gegeven. Wij hebben alvorens daartoe over te gaan eerst de overtuiging begeeren te verkrijgen dat het geneeskundig gesticht le Dordrecht als zoodanig eene blijvende bestemming zoude bezitten en bet ver blijf onzer zeeuwsche krankziniiigen aldaar buiten alle onzekerheid en stoornis voor de toekomst wezen zou. Hieromtrent hij ons thans geen redelijke twijfel bestaande hebben wij de bedoelde overeen komst in den loop dezer maand met regenten van genoemd geslicht aangegaan. Door deze overeenkomst zullen de behoeftige krankzinnigen die zich in de tijdelijke bewaarplaatsen te Middelburg en Zierikzee be vinden naar het gesticht te Dordrecht kunnen worden overgebragt. De gelegenheid welke er voor deze en andere ongeiukkigen van dien aard bestaat orn in het genoemde gesticht te worden opgenomen en verpleegd heeft aan de hooge regering doen voorstellen om de bewaarplaatsen te Middelburg en Zierikzee met den 1 November 1845 te doen opheffen en sluiten op welk voorstel de beschikking wordt ingewacht. Armwezen en instellingen van weldadigheid, Omtrent deze afdee- ling behelst het verslag letterlijk het volgende: «Strekte het ons lot genoegen aan ued. groot acht!), hij vorige verslagen de hesle getuigenis te kunnen geven van den ijver en de belangstelling welke door de bestuurders van de instellingen van wel dadigheid godshuizen en armenfondsen in deze provincie worden ann den dag gelegd om in het ongunstig lot der armen zooveel mogelijk le gemoel te komen en derzelver belangen te bevorderen niet minder verblijdt het ons hij dit verslag zoodanig getuigenis to kunnen herhalen. »De besturen dier instellingen en administraliën zijn steeds vol tallig. Het beheer derzelve wordt op eenen geregelden voel gehou den cn laat weinig te wenscben over. Dóar waar wij eenige ver keerdheid in hetzelve bespeuren worden onze teregtwijzingen niet vruchteloos gegeven. »Als gevolg der bestaande verordeningen op het weren der bede larij zijn sedert uwe laatste bijeenkomst 12 personen wegens bede larij en 1 wegens landlooperij aangehouden en na door den regler veroordeeld te zijn in het provinciaal depót van bedelaars te Mid delburg opgenomen ter opzending naar de gestichten der maatschappij van weldadigheid:- Drie derzelve hebben door overlijden als ander- zins deze bestemming niet bereikt terwijl de 10 overigen met nog 11 zich daartoe vrijwillig aangegeven hebbende personen met toe stemming van derzelver onderstands-domiciliën naar gemelde ge- slichten zijn overgebragt. Aldaar werden nog 6 andere personen door regtbanken in andere provinciën gecondemueerd voor rekening van gemeenten in dit gewest opgenomen. »In de meergemelde gestichten zijn in den loop van het jaar 1844, 215 personen, mitsgaders 46 weezen ten laste van gemeenten en arm-admtnistratiën in deze provincie verpleegd waarvoor de kosten met inbegrip van die voor transport en vervanging van de in dat jaar opgezondene personen f 7830,81 hebben bedragen. Bij bet opheffen der verpligtiog daartoe bij Z.' M.' besluit van den 30 October n.° 74, zijn er in 1844 uit deze provincie geene weezen naar de gestichten der maatschappij van weldadigheid opgezonden. »Ten aanzien van de steeds toenemende geschillen omtrent do domiciliën van onderstand der behoeftigen en het bedrag van den elders aan dezelve verleenden onderstand wordt aanhoudend onzo bemoeijing vereischt. Deze aangelegenbeden verschaffen ons steeds moeite en zorg. t »De restituliën van verleenden onderstand hebben overigens, nadat de onderstands-domiciliën zijn erkend of aangewezen vrij geregeld plaats hoezeer in enkele gevallen daaromtrent vooral wanneer het niet-gesubsidiëerde diaconiën geldt weigering wordt ondervonden. »Met betrekking tot de vorderingen van dergelijken aard welke door onderscheidene arm-administraliën in dit gewest op grond van de ten jare 1842 tusschen ons rijk en België gesloten overeenkomst, ten laste van gemeenten in laatstgemeld rijkzijn gereclameerd wordt in de restitutie ongeacht de pogingen der regering een trage gang opgemerkt. Van onze zijde zijn slechts een zeer gering getal reclamatiën van dien aard nog in behandeling welke uit hoofde dat er nadere inlichtingen benoodigd waren onafgedaan zijn moeten blijven." (Zal vervolgd worden.) ZIERIKZEE den 14 Julij. Heden is alhier binnengekomen het schoonerschip Improvement, kapt. C. Wood, van Sunderland met kolen voor deze stad. BROUWERSHAVEN den 14 Julij. Binnengekomen: Louize Prin ses der Nederlanden, kapt. E. van Groenveld Cadee, van Batavia, Samaritanshopekapt. J. Bell, van Newcastle, heide naar Dordrecht en de Valk, kapt. Claessen van Antwerpen naar Rotterdam. 196'" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Tweede Klasse. 7d' Lijst, n.' 9961 een prijs van f 1000; n.' 6391 een prijs van 200 en eene premie van f 1000. De Notaris M.' J. J. ERMERINS zal op Dingsdag den 29 Julij 1845, 's middags ten 12 ure, vóór de perceeien presenteren le verkoopen 1." Een WOONHUIS en ERVE staande en gelegen aan de noordzijde van de Meelstraat binnen de Stad Zierikzeewijk B, n.* 401 kadaster sectie A n;° 360. 2." Een PAKHUIS cn ERVE staande en gelegen aan de zuid zijde van de Meelstraat aldaar wijk B n.° 53 kadaster sectie A n 443 en 3.° Een stukje MOESGROND of TUIN, groot 13 roeden 20 ellen gelegen aan do oostzijde van de Zuidwellestraatbij de Zuidwellepoort aldaar, kadaster sectie A, n.° 214. Nadere information te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris, TE ZtERlEZEK BIS DE WED. A. US VOS EK ZQOK STADS UKIÏEKEKS.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2