M ZIERIRZEESCHE COURANT, DINGSDAG 15 JULI J. Nieuwstijdingen* N.o 56. ip/.. A.0 1845. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE (len 13 Julij. Gisteren middag is >i. met een' extra spoortrein rtaar Amsterdam en van daar ten 2'/, ure met een' extra trein naar Utrecht vertrokken Zich naar So'esldijk bege vende van waar hoogstdezelve héden avond Wórdt terugverwacht. Men verzekert dat 's konings reize naar Engeland weldra zal plaats hebben en dat z. exc. de minister Band hoogsldenzelven derwaarts zal vergezellen. De Staats-Courant bevestigt het reeds van elders ontvangen berigt dat de heer J. II. graaf van Bech teren tot Appel ternlid van de tweede kamer der slalen-génefaal voormalig gouverneur der pro vincie Overijssel in den vroegen morgen van den 9 dezer na eene kortstondige ongesteldheid overleden is, welk belangrijk en treurig sterfgeval op het buitengoed van den graaf Ijsselvli'él, nabij Zwolle beeft plaats gehad. Men weet dat de nu overleden volksvertegenwoor diger een der 9 voorstellers en ijverigste verdedigers der grondwets herziening was. De Arnkemsche Kamper en Vlissingsche Couranten sluiten het berigt wegens dit sterfgeval in rouwranden en doen het Van eene korte lofrede op den ijver des afgestorvenen voor de belan gen des volks, naar zijne zienswijze, vergezeld gaan. Men meldt uit Keulen van den 10 dezer: Naar wij zoo even Vernomen hebben heeft de mildheid des keizers van Oostenrijk ter gunste van den keulschen dombouW eene schitterende nabootsing ge- Vonden. De koning der Nederlanden namelijk heeft zoo even aan de keuiscbe domboüw-vereeniging 1000 llorijnen ten geschenke ge maakt en zoo is dan de koning-groothertog de eerste duitsche bondsvorst die op eene zoo waardige en grootmoedige wijze het Voorbeeld des keizers gevolgd heeft. GEMENGDE BlNNEN- EN BÜITENLANDSCHË BERIGTEN. Té Koningsbergen is des avonds van den 4 dezer in eene der voorste den brand uitgebarsten, waardoor 1-1 graanpakhuizen met den zich daarin bevindenden voorraad, vernield zijn. Ook een der bolwerken is door de vlammen verleerd geworden maar het beursgebouw hetwelk groot gevaar liep nog behouden gebleven. Blijkens eene statistieke 'opgave bedraagt het aantal matigheids-genootschappen in DuitSchland 800. en dat der leden aldaar ongeveer 700,000. Daarvan zijn er in Prnissen 500,000 in Hanover 55,000 en in Oldenburg 27,892. Thans zijn ook bij hel russische leger de geweren met percussie-sloten ingevoerd. De heer Gulllanmolwelke als bewindhebber naar de bclgische kolonie Gualimala is gezonden doch van daar is teruggekeerd beeft het bestuur van het genootschap der kolonisatie voor eene som van 25,000 fr, welke bij beweert dat aan hem verschuldigd is, in regten betrokken. De Staats-Courant deelt, op ingekomen verzoek, Oen Stuk medevan de tweede klasse van het koninklijk nede'rlandsch insti tuut afkomstig, en betrekkelijk op de hier te lande beerschehde gewoonte tier gedurige herhaling van titels in brieven waardoor de briefstijl be lemmerd én alle losheid en gemakkelijkheid daaruit verbannen wordt, Ecnigen lijd geleden heeft dé koningin der Eranschcn aan Z. H. de paus eene prachtige pauselijke kroon ter waarde van honderd duizend franks ten geschenke gezonden en dit geschenk met een' eigenhondigen brief Vergezeld doen gaan. Thans is van den paus eeh zeer vleijendé brief van dankbetuiging aan H. M terug ontvangen. De toestand van Ierland begint zorgwekkend te worden de tijdingen van daar zijn niet dan ramp- Verhalen de moorden die er elkander als Onafgebroken opvolgen Ver- Vullen dat ongelukkig land met angst en afschuw eene onbekende magt schijnt een schrikbewind te hebben ingesteld. Te Gork is de botsing tusschen de landlieden en de poïicie reeds zoo Deftig geweest, dat er ge bruik van schietgeweer gemaakt heeft moeien worden en 8 lijken op de plaats zijn blijven liggen. Br zijn in den loop der vorige week weder 14 nieuwe spoorweg-Ontwerpen te Londen in bet licht verschenen. On der deze is een geprojecteerde spoorweg in engelsch Guyana namelijk van Demerary naar Berliice over Essequebö. Zoo lang ook zelfs de oudsten in België zich kiinhert herinneren heeft de oogst nog himmer zfio schoon geslaan als dit jaar hoofdzakelijk die van het graan voor Vvelken het vooruilzigt, teh gevolge van het zoo langdurig ongunstige weder zoo verontrustend was geweest. Te Lissabon heeft gedurende de geheele maand Junij Bene vobr dit jaargetijde ongemeen sterke koude geheerscht. Vijftien jaren geleden telde men te Parijs naauwelijks 15,000 rijtuigen thans is dit getal tot bijna 75,000 aangegroeid waar onder 400 omnibussen Ijetiöören die dagelijks de straten der hoofdstad doorkruisen. In Brussel wordt de gratis bezigtiging vah een dwergje, nog kleiner dan de beroemde Tom Pouceaangekondigd welke laatstge noemde dwerg voor den regter van instructie heeft moeten verschijnen om getuigenis af te leggen ter zake van een jegens hem gepleegden dief stal. Van Hellevoetsluis wordt het volgende gemeid Dén 9 dezerom streeks 5 ure namiddag, arriveerde ter reede alhier het nederloudsch koopvaardij-fregalschip Oud-Nederlandkapt. B. H. Kuypervan Bataviamet een diepgang van 5 el 70 duim en werd geloodsd door den loodsman ïsak Visser, hehoorende tot het loodswezen van Goedereede eri Maas. Dit zal den handel in bet algemeen in het oogloopende zijn, die, zoo als wenschelijk is, daaruit voordeel zal weten te trekken. Uit Groningen meldt men van den 10 dezer: Donderdag en maan dag heeft de hitte alhier eene buitengewone hoogte bereikt, Op goed geplaatste thermometers in den landhuishoudkundigen tuin alhier, téekende de thermometer donderdag den 3 dezér, des namiddags ten 2 urè87°. Fahr. en maandag den 7 dezerdes namiddags ten 2 ure, 91'/s°. Fahr. Meer dan eens is de hitte dit jaar reeds grooter geweest dan in 1844: toen was de warmste dag 85°. Fahr. Wij vernemen dat door de hitte van jl. maandag onderscheidene boeren arbeiderswelke op bet land Werkzaam waren, bewusteloos neérge- vallen zijn en dal velen het werk hebben moeten staken. Bij Adorp is dien dag een der arbeiders Van den landbouwer Hendrik Alberts Brakeltnct name Picter Oraties van Dehlen, daaronder bezweken, zoodat men hem levenloos op het land heeft gevonden. Te Wetsing en Sauvert moet die hitte insgelijks den dood van een' boerenarbei der, die op het land bezig was geweest, veroorzaakt hebben. De bode van de Pekela op Wihscboten Abraham Westers is in de na bijheid van laatstgenoemde plaats bewusteloos neórgevallen en spoe dig nadat men hóm gevonden had overleden. Ook verkeert een der postboden van Groningen op Delfzijl thans nog in een' gevaarlijken toestand, ten gevolge der hitte, Welke donderdag geheerscht heeft, terwijl dien dag ook een der arbeiders van H. L. NieuWenhuiste Godlinze Zoodanig door de hitte werd aangetast dat hij reeds des hachts is overleden. Gelukkig was die hitte van korten duur, want reeds dingsdag morgen was bet weder merkelijk bekoeld en hadden wij dien dag tot op heden hij gedurig betrokken luchtafwisselend eeh' rhildeh en verfrisschend'en regen. Een der wakers op den spoorweg nabij Bordeaux die zich als in hinderlaag op het spoor had hedergevlcid om een waakzaam oog op IWee hem verdacht voorkomende personen te houden maar dia daarbij verzuimde ook een waakzaam oog op de aankomst van den trein te vestigen is zulks hijster slecht hekomen. Door de hitte van den dag afgemat, was hij in slaap gevallen zoodat ook de boos- d'oenders die hij betrappen wilde weinig van hem te duchten hadden eèn hevige pijn doel beha eensklaps ontwaken de wagens waren hem over deh voel gegaan en hadden hem de téenen verplet. Hij is naar het gasthuis vervoerd. Een te Meehen (Belgle) gebeurd zeer ohgelukkig Voorval toont op nieuw, dat men met alle schietgeweer, al is liet geen Vuurwapen, uiterst viiorziglig inoet wezen. Men was er II. maartdag bezig met den handboog naar den Vogel Ie schieten toert een der nederkomende pijlen een 8jnrig kind np het hoofd trof, door den schedel drong en er in bleef steken. Het kind dat nog een oogenblik overeind bleef staan', viel vervolgens in flaauwte op den grond. Geneeskun digen schoten toe do pijl werd voorziglig uit dé wond gehaald ea daar de hersens zei ven niet gekwetst zijn hoopt men den armen knaap Sn het leveh te behouden. Men leest in de fransche dagbladen het verhaal eener schrikkelijke Vervolging Van ern' arabischen stam door fransche troepen in het aigerijnsche. Omstreeks 1000 mensrhc» waren in eene grot gevlugt. De troepen bragten brandbare stoffen daarvoor zarnenstaken er de Vlam in en nu kwamen al de ongelukkigen ih het hol doör den rook en de vlammen om. Over dezen gruwel zijn inlichtingen in do kamer gevraagd en de ministers hebben verklaard dal zij het ge beurdeindien het werkelijk zoo had plaats gehad, ten sterkste afkeurdeti. De aard van het landbouwend bedrijf brehgt medé dat zijne vor deringen niet Schielijk zijn echter zijn aan velé oorden verbeteringen op te merken en begint men reeds behoefte aan wetenschappelijke kennis van den iandboüw te gevoelen. Welk een veld zoude de kanalisatie van de drentsche en overijsselsche veenen van de gelder- Sciie vallei van de peel in Noord-Braband en de afdamming van het Sine den landbouw en der binnenvaart niet openen. Nog bieden aanzienlijke slroomen dezelfde voordcelen voor onzen koophandel aan onze schoone koopvaardijvloot mag de roem der zeeën genoemd wor den en in welken korten tijd zagen wij haar niet ontslaan. De schielijke ontwikkeling onzer weverijen en de oprigting van onderscheidene daarmede verbondene folirijken en andere industriële etablissementen hebben genoeg bewezen dat het onze natie nog niet aan geschiktheid of lust voor fahrijknrbeid onthreekt. Wij bezitten in het eiland Java de schoonste bezitting van de wereld cultuur en bevolking en een daaruit voortvloeijend meerder verbruik van nederlandsche waren kunnen onbepaald toenemen zoowel in dien tuin Van het Oosten als op dien uilgebreiden groep Van eilanden, die dén Indischen Archipel vormen en welke riog on eindig rijk in velerlei grondstoffen en voortbrengselen zijti welka men tot heden niet benuttigt en gedeeltelijk nog niet kent. Voor de wcst-indische volkplantingen schijnt te gelijk eene nieuwe toekomst voorbereid Ie worden nu hel verderfelijk en onchristelijk stelsel van eonen landbouw door slaven gedreven ten ondergang snelt. Hel onthreekt ons evenmin aan de noodige kapitalen, en schaarsch zal men hij eenig volk hij hetwelk zoo vele kapitalen aanwezig zijn zulk eene gelukkige verdeeling van den rijkdom aantreffen waarvan onze gegoede burgerstand die zoowel op de dorpen hoe afgelegen ook als in de grootste steden gevonden wordt én die de afguhst van den vreemde Opwekt, ten bewijze, strekt. Er is oizoo bij ons hierdoor tusschen verschillende standen een band. Het nut vari zulk eene evenredige verdeeling der kapitalen ligt daarin dat niet alleen de stoffelijke genietingen en de hulpmiddelen tot geestbeschaving aan theerderen ten deel vallen maar dat de nijverheid zich niet op enkele punten Zamentrekten de kapitalen op het afgezonderd hcidedorp of

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1