A.° 1845. COURANT» JV.o 55. ZIERIRZEESCHE Besturen en Administration. Nieuws tij dingen 'sGRAVENHAGE den 8 Julij. Al de benoemingen der leden van de tweede kamer der staten-gencraal door de verschillende pro vinciale staten zijn thans bekend. Al de leden die dit jaar moesten aftreden zijn op nieuw benoemd met uitzondering van de heeren Thorbecke. Repelaer, Druivesteijn en Hinlopenwelke respectivclijk door de heeren mn Rijckevorset van Leeuwen Timmers Verhoeven en Bijlevcld zijn vervangen. k BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen bij deze ter kennis van derzclver Ingezetenen dat door de Hooge Regering de noodige maatregelen genomen zijn om al de nog ïn omloop zijnde oude dubbeltjes of twee-stuiversstukken in te trekken en op te wisselen tegen nieuwe licn-centsstukken of andere Nederlandsche specie en dat voor een ieder daartoe de gelegenheid aangeboden wordt gedurende de vier laatste dagen van de loopende maand op al de puhlieke Rijks Kantoren met aanbeveling om de opwisseling dezer oude munt niet te verzuimenvermits dezelve na den laatsten dezer maand niet meer gangbaar is of ontvangen kan worden. Zierikzee, den 7 Julij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, et., Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. kroef. CURATOREN der LATIJNSCIlE SCHOLEN te ZIERIKZEE maken bij deze aan de belanghebbenden bekend dat do nieuwe Leer-Cursus op die Scholen den 11 der volgende maand een aanvang zal nemen, en nopdigen derhalve mede bij deze alle Ouders of Voog den die hunne Kinderen of Pupillen in het onderwijs op de ge noemde Scholen zouden willen doen deelen uitom zich daartoe Vóór 1 Augustus aanstaande bij den eerst ondergeteekende aan te melden. Zierikzee, den 9 Julij 1845. Curatoren der Latijnsche Scholen voornoemd W. J. P.'KROEP, President. P. J. ANDliE/E Secretaris. De DIRECTIE der beide BEWAARSCHOLEN hinnen deze Stad in de gelegenheid zijnde om een paar Meisjes als Helpsters of Kwee- kelingen op die Scholen te .piaaisen noodigl bij deze allen die daartoe geschikt en genegen mogten zijn uitom zichzoodra mogelijk bij een' der Leden van de Directie aan te melden. Zierikzee, den 10 Julij 1845. De Directie der Bewaarscholen voornoemd Namens dezelve P. J. ANDREjÊ Secretaris. NEDERLANDEN. Men leest in de Rollerdamsche Courant: Een der nieuwsbladen zegt, dat het berigt, in onze courant medegedeeld en door anderen overgenomen, wegens het voornemen van Z. M. den koning om naar Londen te reizen zich niet schijnt te bevestigen, lntusschen meldt men ons heden uit 's Gravenhagedat in het stellig plan des konings, om een bezoek bij H. M. de koningin vaö Engeland af te leggen niets veranderd is. Alleen was de juiste dag van het vertrek tijdens de eerste mededeeling nog onbepaald en is zulks welligt nog. Volgens een berigt van den Helderhetwelk in de Utrechlsche Courant van heden voorkomt, zal Z. M. zich eerlang derwaarts bege ven, om, na een kortstondig oponthoud, van daar naar Engeland te vertrekken en wel aan boord van hoogsldeszelfs stoomschip Cycloop kapitein-luitenant-ter-iee J. F. A. Coerlsenwelken bodem tot dat einde in behoorlijken staat wordt gebragt om Z. M. waardiglijk te kunnen logeren. Z. exc. de minister van financiën heeft ter kennisse van het algemeen gebragtdat er thans ook gelegenheid is om zes malen in de week van hier over Ostende brieven naar Engeland te verzenden of langs denzelfden weg in dat rijk uit Engeland te ontvangen edoch alléén voor de brieven waaromtrent dit bepaaldelijk door eene duidelijke aanwijzing op bet adres van de zijde der afzenders verlangd wordt. Deze brieven zullen voorts, in tegenoverstelling van die, welke langs den regtstreekschen weg verzonden worden in beide lan den aan eene gedwongerie frankering over een gedeelte van den af stand onderworpen zijn. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Hevige en aanhoudende slagregens hebben rivieren en bergstroonien in het zuiden van Ierland sterk doen wassen waardoor vooral in het graafschap Clare, groole schade is aangerigt, zoo dat honderden kleine pachters en landbouwers van alles beroofd zijn geworden. Het fran- scIk dagblad la Presse kondigt op zegevierenden toon aan dat de zending van den heer Rossi naar het hof van Rome met een gelukkigen uitslag is bekroond. Hel hoofd van de orde der Jcsniten zou reeds aan alle hui zen van dit genootschapwelke tegenwoordig in Frankrijk bestaan be rigt hebben dat zij zich moeten ontbinden de noviciaten laten vertrek ken en een aanvang maken met den verkoop hunner onroerende goe deren. De arbeid aan het gieten van het geschut voor de wapening van Parijs is reeds aangevangen. Aanzienlijke aankoopeti koper hebben daartoe, in den laetsten lijd, plaats gehad. Men verzekert dal tot het verlaten der fransche etablissementen op Nieuw-Zeeland besloten is. Naar men verneemt, hebben in Syrië de Druzen thans de Ma ronieten uit verscheidene bergstrekenwelke zij te voren gezamenllijk bewoonden ganschelijk verjaagd met het begin van Junij echter is tusschen de strijdende partijen een wapenstilstand gesloten. Dingsdag morgen ten 4 ure barstte omstreeks Rotterdam ook een hevig onweder loshetwelk gedurende bijna 3 uren aanhield. Onder de gemeente Nootdorp sloeg de bliksem in eene boerenwoningdienaar gezegd wordt geheel is afgebrand. Den 8 dezer is te Maassluis binnenge komen de derde haringjager met 150 ton haring. De lang verwacht? uitbarsting van den Vesuvius heeft den 28 Junij oen aanvang genomen. In de vorige maand Mei is te Kerlsch de oudste veteraan der russiscbo arméedo 120jarige Jessaul [wan Saporoschky overleden. Hij heeft vroeger 18 jaren lang in turksche gevangenschap doorgebragt. Da luchtreis van den lieer Kirsch te Haarlem is tweemaal misluktnaar bet schijntdoordien men niet konde slagen in het vullen der ballon met gas. De Amslerdamsche Courant behelst het volgende Na dezer dagen plaats gehad hebbende proeven met den door den beer E. Wenckebach aangelegden telegraaf, vermeenen wij onze lezers geene ondienst te bewijzen met eenige bijzonderheden omtrent dezelve mede te deelen ons door eene vriendelijke hand daartoe afgestaan. De telegraaf begint op het station der hollandsche ijzeren spoorweg te Amsterdam en loopt tot aan hel station Haarlem. Beide stations zijn door ecnen ijzerdraad verhonden (lilt genoeg om des noods meerdere zwarigheden aan te bieden, indien de telegraaf verlengd mogt worden. Dezelve rust van 25 tot 25 ned. ellen op palen van hoven legen inwatering beschermd en op genoegzame hoogteom tegen beschadiging beveiligd te zijn. Over al de vaste bruggen gaat dezelve even als over den grond. Alleen aan Je draaibrug over het Spasme nabij Haarlem is de draad in eene ijzeren pijp gebragt welke naar den bodem van het Spaarne geleid voorbij het beweeg bare gedeelte van de brug heen en aan de andere zijde weder op waarts komt om aan het einde der brug op de gewone wijze voort te gaan. De wijdte der heide openingen is 25 el, de diepte van hel water 4,50, dierhalve bestaat er onder water eene geleiding van 34 ned. el lengte. Buitendien is de draad om de brug niet door staken te ontsieren langs het vaste gedeelte in de ijzeren leuning gelegd. Zoowel in de pijp als in de ijzeren leuning is de draad tegen aanraking met het ijzer beschermd. De afstand van beiden stations is circa 17,000 ned. el. Aan heide uiteinden zijn groola platen aan de draad vastgemaakt en deze zoo diep ingegraven dat zij steeds onder water blijven te Amsterdam eene zinken te Haar lem eene koperen plaat. Wordt nu op eenig punt een galvanische stroom in den draad gelaten dan doorloopt deze de geheele lengte gaat langs de plaat in den grond en wordt door den grond naar de andere plaat geleid van waar dezelve mede langs den draad naar zijnen oorsprong terug keert. Naar eenige weinige proeven te oordeelen schijnt het als of de geleiding door den grond met zeer weinig of geenen weérstand plaats heeft. Tot opwekking van den galvanischen stroom worden 6 elementen van Daniell gebruikt gezamenllijk een oppervlak van 135 vierkante ned. duimen hebbende. I)e helft ware toereikende geweest. Alleen is om minder van nalatigheid afhankelijk te zijn de grootte der elementen ruimer genomen dan noodig was. Ook inag hier niet vergelen worden te bemerken dat de heide ingegravene platen zelve eenen galvanischen stroom o.pwekkcn welke een niet geheel en al onbeduidenden invloed uitoefent. Op heide uiteinden bevindt zich eeh clectro-magneet. Zoo dikwerf aan de eene zijde der verbinding van do galvanische keten met do batterij gestoten wordt wordt de magneet der andere zijde mag netisch en trekt een stukje ijzer aan hetwelk met het echappement Van een uurwerk verbonden dit eenen tand laat doorschieten .even als de slinger eener pendule zulks veroorzaakt. Op de as van het echappement-rad zit eene schijfwelke de letters van het alphabet draagt en waarvan slechts eene te gelijk door een gaatje zigtbaar is. Zoo lang nu opgemeld stukje ijzer (anker) vastgehouden wordt tegen de magneet blijft dezelfde lettor voor de opening slaan. Wordt de galvanische stroom afgebroken dan houdt het magnetisme in het ijzer op eene veer drukt het anker in zijne vroegero ligging terug en een nieuwe tand doorschietende brengt eene andere letter op do plaats der vorige. De tand welke de keten telken reizo sluit of opent kan dierhalve eenigo willekeurige letter doen verschijnen. Do bedoelde letter laat men een oogcublik rustenterwijl de andere onafgebroken voorbij huppelen. Het spreekt van zelve dat dit openen en sluiten van den keten mechanisch is ingekleed. Zulks geschiedt door een koperen schijf aan de buitenzijde afwisselend, uit bout en koper bestaande tegen eeno veer te bewegen die met de batterij in verbinding staande den stroom in den keten laat gaan als dezelvó op koper dien echter afbreekt wanneer dezelve op hout rust. Het aantal afwisselingen Stemt overeen met het aantal letters zoodat b. v. A met koper, B met hout, C niet koper, D niet hout enz. correspondeert. Beweegt men dierhalve de schijf van het rust punt naar A dan wordt de A voor in do keten gelaten en aan het andere uiteinde springt de A voor de opening. Beweegt men de schijf tot B dan springt do A voorbij en de B blijft slaan enz.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1