Zeetij din g en. A dverlentiën. astronomische plaatsbepaling van het schip slechts onder gunstige omstandigheden mogelijk is en bij donkere luchtgesteldheid wan neer zulks menigmaal van het hoogste belang issomtijds dagen ach tereen niet is uit te voeren en de plaatsbepaling door kompas nog zeer onvoldoende en zeer onzeker is vermeenen wij met alle regt genoemden hodometerdie ook reeds op verscheidene schepen in werking is gebragt en doelmatig bevonden tot securiteit van men- schenlevensschip en goederen allen heeren reeders en assuradeurs dringend te moeten aanbevelen. Door Z. M. den koning dpr Nederlanden is aan don heer J. G. Huismans, te Groningen, gelijk door andere hooge regeringen der kuslen-statcn aan den uitvinder goedgunstig octrooi verleend in dier voege dat zoowel het fabrijceren als het verkoopen en bet gebruik van dezen zeehodometer zonder bewilliging van den geoctroijeerden bij confiscatie en geldboete is verboden. Nadat gemelde heer, gezamentlijk met den uitvinder, dat instru ment tot de meest mogelijke volmaaktheid beeft gebragtheeft zijn cd. thans het fabrijceren en verkoopen daarvan begonnen. In het franscbe departement van de Rhöne is een verschrikkelijk geval gebeurd. Van Albe wordt het volgende geschreven Zondag den 8 Junij S.'-Medardus-dag waren al de inwoners van Fapio in de parochie-kerk verzameld toen op eenmaal hel dak van bel gebouw instortte en hen overstelpte; '200 menschen lagen onder den kap en tnen moest verwachten dat allen die niet verpletterd waren woldra zouden stikken. Gelukkig hadden de pastoor de tnaire en een ker kelijk beambte zich niet onder het ingestorte kerkgewelf bevonden. Oogenblikkelijk vlogen zij naar een bijgelegen werf, waar bijlen eri ander breekluig voorhanden waren. Met deze braken zij van buiten een gat in bet dak eri verlosten op deze wijs allen dié nog te redden waren. Het juiste getal der slagtoffere die ongelukkiglijk niet weinig in getal zijn is nog niet bekend. Te Marzy Frankrijk, was een nieuw gemeentehuis gebouwd. Bij het eerste huwelijk dat er zou ingezegend worden brngt een oud volksoordeel, dat zoodanig paar een ongeluk moest treffen1, de ge moederen zoó zeer in onrust, dat in weerwil, dat de burgemeester het gebouw door den pastoor had dóen inzegenen zij er tocli niet gerust op waren. Een der bruiloftsgasten offerde in stille in een nabij zijnd vertrek aan de onderaardsche goden een boen dal hij onder zijn jas had medegebragt, en vernieuwde alzno in 1845 het heidenscii offer dat bij de huwelijken der Romeinen gebruikelijk was. De secretaris maakte zich spoedig van het offer meester, en at het des avonds met de zijnen op. Men leest in de Javasche Courant het volgende; In de maand Januarij jl. hebben zich langs de kusten der residentie Cheribon eenigo zeeroovers-vaartuigen vertoond, welke, onder ande ren op de hoogte van Lossnrie eene in'Iandsche handelspraauw over vallen en uitgeplunderd hebben. Aangezien de in de wateren dier residentie gestationeerde gouver-, nements kruishouten n.° 4 en 37 toen juist in reparatie logen zijn door den resident van Bhedihon 2 sterke praauwen-mayang legen hen uitgerust, en in dezelve overgebragl het ligt geschut, de wape nen en ammunitie van gemelde kruisbooten. Deze praauwen bemand met de opvarenden der kruisbooten zijn op den 12 Januarij zee waarts gegaan en hebben op den 15 daaraanvolgende een der zeeroo- yer-svaartuigen ontmoet en hetzelve na een scherp gevecht vermeestert! 5 zeeroovers hebben daarbij liet leven verloren terwijl van onze zijde 3 inlandsche matrozen ligt zijn gewond geworden. Kort daarna heeft nabij de Boompjes-Eilanden eene tweede ont moeting met 2 zeeroovers-vaartuigen plaats gehad welke zich echter door de vlugt hebben weten te redden; 6 kleine praauwen, welke kort te voren door hén in de nabijheid van Indramayoe waren geroofd geworden, en 2 door hen opgeligte inboorlingen van Cheribon zijn bij die gelegenheid weder aan ben ontweldigd. Volgens bijzondere bcrigten van Padang is de toestand ter west kust van Sumatra gedurende de maand December jl. nopens de wederspannigheid der bevolking jegens het nederlandsch bestuur vrij wat hagchelijker geweest, dan de eerste tijding, die men desaangaande van daar ontving, behelsde. Bij bet beraamde plan hadden de mui telingen vastgesteld dat al de op Sumatra zich bevindende Europeers moesten omgebragt of van daar verdreven worden dit heiscbe plan is niet als partieel aan te merken maar heeft denkelijk uitgebreider vertakkingen dan wel die welke men slechts ter loops vernomen heeft. Bij alle weidenkenden en die het met het vaderland goed meenen blijft de wensch overdat de krijgsmagt op Sumatra met belangrijk meer Europeers aangevuld worde, zijnde bet In vreezen, dat eenmaal door vereenigde zamenspanning der verradelijke bevolking op Sumatra, onze te ver van elkander verwijderde en te zwak bezette militaire posten, onverhoeds overvallen en bet slagtoffer daarvan zul len worden. MIDDELBURG, den 4 Julij. Door de staten van Zeeland is, in derzelver vergadering van gisteren, tot lid van de tweede kamer der staten-generaal gekozen de beer m.' Jean Francois Bijlcveld, en zulks ter vervulling van dé vacature te ontstaan door de gewone aftreding met October aanstaande, van den heer in.' J. G. Hinlópen, welke verzocht heeft om als zoodanig, niet meer in aanmerking te '.komen. -- A Toorts zijnin dezelfde vergadering, als leden der gedeputeerde staten herkozen, de heer m.r M. P. M. van Visvliet, wegens den Stedelijken stand, en de heer m.' H. du Buisson Becius, wegens den .landelijken stand zitting hebbende. ZIERIKZEEden 8 Julij. Den 4 dezer is te Leiden tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer G. J. Schillemansvan deze stad. ZIERIKZEE, den 5 Julij. Heden zgn naar zee gezeild; het fregatschip Phcenisckapt. P. J. Kassevan Middelburg naar Ba tavia en het schoonerschip Improvementkapt. C. Wood van deze stad naar Sunderland. BROUWERSHAVEN den 7 Jtrlij. Uitgezeild Erfprinses van Oranje, kapt. C. J. Kalesboek r naar Rotterdam, laatst van Batavia. VRIJHEID van i>b DRUKPERS. II. Niet snirader groot nut kan hel bestaan van eene vrije drukpers •voor tfe vorsten en regeringen aanbrengen. Door haar kunnen de vorsten de voikomene waarheid vernemen de wenschen en beschou wingen van het volk hooren en in staat gesteld worden hierop acht te geven. Dit middel kan de heheerschers der aarde iederen wensch ieder verlangen iedere behoefte hunner volken hunne liefde en hunno vreugdehunnen haat en hun leed te gemoet brengen het zoude hen in de woningen der bedrukten en vervolgden kunnen voeren derzelver klagten voor hunnen Iroon kunnen voeren bet zoude hun den toestand van hul bestuur, de goed uitgevallene of gebrekkige uitvoering hunner, in de weldadigste bedoelingen uitgegevene dikwijls misduide verordeningen kunnen verkondigen het zoude hunne blikken op de geheimste gebreken op de in liet diepste duister schuilende misbruiken op de dwalingen der willekeur kunnen leiden. Zie daar wat de vrije pers kon wezen eene bron tot oefening van geregtig- heid welwillendheid en bevordering van het algemcene welzijn. Het is daarom dat zij door allen zoo hoog wordt geschatdie weten welke eene kracht daarmede kan geoefend worden dat men in Engeland van oordeel is, dat, al inogten ook alle overige vrijheden ten ondergaan de vrijheid der drukpers alleen genoeg was om ze in het leven terug te roepen. Deze vrijheid nu hebben wij Neder landers zij is ons door de grondwet gewaarborgd laat ons die op prijs stéllen', en laat ons bedenken dat er-volken zijn, ja bijna geheel Duitscbl'and:waar de, censuur bestaat, waar de censor met j eene pen'neslreek alles, wat. hem niet gepast voorkomt, om openbaar gemaakt te wordenkan •doorhalen maar laat ons vooral er een waardig gebruik van maken-, laat ons toonen dat wij dezelve weten Ie waarderen dat wij misbruiken openbaar maken indien zij bestaan,: maar ook niets dan misbruiken ;i dal wij dit doen op ee.ne gepaste,- gematigde wijze, met- den eerbied^ die, aan de «gering verschuldigd is, dat wij geene dingen. wi|len veranderen die onveranderlijk zijn, dat wij van de rede_, die goddelijke gave, gebruik maken om op te bouwen niet om af te breken, óm nuttig te zijn, niet om onheil te berokkenen. De vrijheid der drukpers men ziet het door de plaatsing van deze bepaling in de grondwet, is een staalkundig regt, er moet dus ook alleen een staatkundig gebruik van gemaakt worden zij mag derhal- ven niet dienen om te heleedigen honen of lasterenindien zij een en wensch van het volk; te -kennen geeft, moet dit wezenlijk de wfens'cli vaii het volk zijnhij alle mógelijke vrijheid van schrijven beslaat nimmer liet regt om de zedelijkheid te schenden, om on-t godsdienstigheid te -bevorderen. Hare ware werking moet- wezen de grenzen der wetenschap uit te breiden-, belangrijke voorvallen algemeen bekend te maken, zijn gevoelen onbelemmerd te uiten, en daarin niet tegengehouden la kun nen' worden door de vrees dat dit de regering zal afkeuren en zal tegengaan. Voldoet nu de vrijheid der drukpers aan de hooge verwachtingen die men van haar zoude opvatten indien men haar slechts in bespie geling maar niet in de uitoefening van nabij kende kan tnen zeggen dat dn d,age.lijks. uitkomende tijdschriften het gevoel van liet volk uitdrukken? worden er geene schriften verspreid waarin lei-ringen voorkomen, welke do grondstellingen- der goede orde ondermijnen, de liefdé en bet vertrouwen der onderdanen voor hunne vorsten schokken? tot verachting van alle wettigheid uitdagen en daardoor zaden uitstrooijen die tót omwentelingsgezinde neigingen aanleiding rzbude,n kunnen geven? berispt men niet dikwijls den privaatpersoon, waar het alleen den openharen menscb moest gelden? worden de schrijvers niet groolendeels door harlslogten gedreven? zijn het niet dikwijls menschen die hierdoor hunne gevoelens, opgevat door teleur stelling in te hoog gedrevene verwachtingen, lucht geven? leerton daartoe de dagelijks uitkomende nieuwsbladen waarin men naamloos alles kan schrijven, geene te gemakkelijke, gelegenheid? IngezondenP. V. A. Heden beviel van een' welgeschapen Zoon P. van her MAAS geliefde Echtgenoot van GoUweveku onder Nieumrkerk den 5 Julij 1845. C. van den BOUT, Cz. De ondergeteekende neemt de vrijheid door deze aan zijne geëerde Stad- en Landgenooten bekend te maken dal hij zijne KUIPERIJ heeft verplaatst uit het Lange- naar hel Korte Groenendal, in het huis, vroeger bewoond door dén M.' Kuiper A. Ka'Se; zich verder aanbevelende tot het vervaardigen van alle soorten van Vaatwerk, dienstig voor Meekrap, Melkerij enz., als mede voor alle Scheeps- en Hnisselijk gebruik. Daar hij van zijne jeugil af aan in dit zijn vak beeft werkzaam geweest, zoo stolt hem zulks in staat, alle aanvragen van dien aard naar behooren te ver vullen terwijl hij door billijke prijzen en eene allezins heuscbe be handeling zal trachten zich bet vertrouwen zijnor begunstigers waar dig te maken. Zierikzeeden 8 Julij 1845. W. P. RENSEN. Heden rn doorgaans te bekomen bij J. P. KEMPEN te Brouwershaven noordzijde der Haven Oiiions tvHV, Gherkens fOiSO a ƒ:1,15, Bloemkool 1,10, Kroo- tjes ƒ0,80, Olijven 1,00 Cliarlotls ƒ1,10, Mik de Pickles 1,25 Piccalillie f 0,80. Kappers ƒ0.90, in groote flessehen zeer net in het zuur ingelegd, RIn-ine Claudes 1,40, Mirabelles f 1,40, Chinoises 1,40, Pérhes f 1,25, op gewone lange flessehen, inge maakt met echte Franscbe Brandewijn, Chincsche Gember f 1,00 per pond, Japan Soija 1,20 per halve flescb Trnffels 3,50 per halve flesch Mortelles wachtende. Enchovis Sauce ƒ1,10 per flesch Enchovi3 1,50 per flesch, 50 a CO stuks, Engelsche en Fransche Mostaard Waskaarsen f 0,80 a 0,90, Choco-laad ƒ0,50 h ƒ0,70, Saucis de Boulogne 0,80 per pond, Sago Floris 0,35 a 0,40 per pak, Aardappelmeel f0,12'/2 per pak, Pat. Stijfsel f0,30 per pond Eau de Cologne extra 0,35 a 0,40 Eau d'Embré ƒ0,20 a ƒ0,40, Minerale Wateren, Manilla Sigaren 3 en 4» 0,45 a ƒ0,65 per pakje enz. enz. Bovengenoemde geeft de verzekering alles le zullen aanwenden de commissiën zoo civiel en accuraat doenlijk af te zenden met de be loften terug le nemen wat onmiddelijk niet mogt voldoen. Brouwershaven, den 8 Julij 1845. TE ZIERIKZEE BW.DE WEB. A. DE VOS SN ZOON STADS DRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2