ZÏERIRZEESCHE ,4k Hesturen en Administration Nieu ws lij dingen* Nederlanden. N.° 54» ><7 v DINGSDAQ Hel COLLEGIE van CURATOREN der LATIJNSCHE SCHOLEN dezer Stad maakt hiermede bekend dal de jaariijksche PROMOTIE én PRIJSU1TDEEL1NG aan de Leerlingen dier Scholen eerstkomenden AVoensdag den 9 dezer, voormiddags ten 11 ure, in de Lutliersche Kerk alhier zal plaats hehtien hij welke gelegenheid doof vier Jon gelingen die de Scholen verlaten Latijnsche Qraliëh zullen geboudeh worden. Zij noodigt hiermede tevens allen die in wetenschap en taalkunde helang stellen uit om genoemde plegtigheid we! met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. Zierikzee den 5 Julij 1845. Hel Collegie van Curatoren voornoemd P. J. ANDREAS Secretaris. 'sGRAVENHAGE den 5 Julij. H. M. de koningin is heden Uit deze residentie naar Soesldijk vertrokken. Het herigl-door sommige dagbladen medegedeeld, dat Z. Mi zich naar Londen zoude begeven schijnt zich niet te bevestigen. Men verneemt, dat doorliet departement van oorlog in overleg met dat van hinnenlandsche zaken, bepaald is: 1. Dat verlofgangers, die zich aan insubordinatie, onbetamelijke gedragingen of verwaarloozing van hunne uitrusting (ofschoon met hen afgerekend iridgt zijn) hebben schuldig gemaaktdadelijk voor zekeren tijd onder de wapenen zullen Worden geroepen. 2. Dat zij de inspectiën ook die wellui wordt gehouden in het jaar voorafgaande aan dat Waarin hun diensttijd eindigt moeten bijwonen 0/n hun paspoort te kunnen bekomen. Voorts verneemt men, dat, eVen als in 1844, ook dit jaar weder slechts eenc inspectie over de verlofgangers in October zal worden gehouden. Gedeputeerde slaton van Zuid-Holland hebben burgemeesters en wethouders of assessoren uitgonoodigd om voor het vervolg als ver vallen te beschouwen alle bepalingen in plaatselijke belasting- of policie-regleinenlen aangetroffen Wordende volgens welke ouders voor hunne kindefs of meesters voor hunne bedienden verantwoordelijk zijn voor de voldoening der boeten en kosten aan de kinderen of bedienden opgelegd. Wegens overtredingen door kinderen leer lingen of bedienden begaan wordt niet tegen derzelver ouders of meesters geverbaliseerd. GEMENGDE BINNEN- EN BÜITËNLANDSCHE BKRIGTEN. Door den overiladigen toevoer van bcigïsche centen zijn (e 's ffertogeh- liosch kooplieden, die dezelven bij duizenden van tijd tot tijd ontvangen hebben en er niet dan tnet groot verlies van af ktiilni'n komen. Dien ten gevolge zijn eenige kooplieden en Winkeliers dier stad Overeengeko men dezelve niet meer in ontvangst te nemen dan in den kleinhandel, II stüks voor de waarde van 1(1 nederlandsche eenten. Den 3 dezer is de eerste haringjager te Vlaardingen binnengekomen met ö£f'/« tonnen nieuwen haring. Naar men verneemt, waren do leekenen voor de vangst gunstig. Den 5 istlen tweeden hollandschert jager niet circa 110 tonnen te Maassluis aangekomen mede gunstige herigten van ile vloot medebrengende. In Frankrijk wii men eene belasting op de honden leggen deze belasting zou in het geheel 8,500.000 franken opbrengen terwijl het getal honden in Frankrijk op 4,375,000 wordt gerekend. JDe duilsche honds-vergadering heeft eenden 19 Junij genomen besluit doen afkondigen, waarin verklaard wordtdat al de duitscbe regeringen met eikander overeengekomen zijn om, gelijk de hoven van Gfoot- Brittannien Oostenrijk Pruissen en Rusland zicli bij traktaat van den 20 December 1841 verbonden hebben om den slavenhandel tegen te gaan dien handel te verbieden en als zeerooverij ie straffen. Den 15 Sep tember zal te Antwerpen liet beruchte stoomschip British Queen op nieuw in openbare veiling worden gebragt. In den morgen van den 2 dezer Vond de hulsvrouw van L. H.metselaar aan de stadswerf(e 's Hagö haar zuigeling vafi eenige Weken oud dood in lied liggen zonder dat zij te voren eenige ongesteldheid aan hel kind had waargenomen. Hel Schijnt dat haar zusje van 2 jaren oud zich öp liet wicht heelt neder'ger •legd en hetzelve zoo versmoord isalthans bij de gereglelijkc schouw moet gebleken zijn dat de dood door verstikking is veroorzaakt. Nadat het eiland Ichiboe zoo goed als geheet van guano uitgeput gewor den is, haalt men thans dezo meststof zeer ijverig uit de tot de engelscho kolonie aan de Kaap-de-Goede-Hoop böhoorende Saldaiiha-baai. De daar Vallende guano Wordt voor bijzonder goed gehouden en als bewijs daar van voert men aan dat liet op de daarmede gcladene Schepen van stonk niet uit te houden is. Den 30 Junij is te Parijs, in den ouderdom van III jaren overleden de echtgenoot van den beroemden de Morttgalper den uitvinder der luchtballons. Den 4 dezer heeft tfi Rotterdam de openbare aanbesteding, bij inschrijving en opbod van den opbouw dér nieuwe Zuiderkerk op de daartoe bereids gelegde fondamenten plaats gehad, en is dit werk, voor de som van 262,000, aangenomen door den heer van Cimburgh, woonachtig ahiaaf. Dc Allinitce des Arts geeft eene prijs-eourant Ier taxatie van de beste der laatstelijk le Parijs ten looft gestelde schilderijen. Men vindt daaronder 2 stukken van oit- zen in zijn vak mét zoo Veel roem hekouden nan Schendel, geschat té ZSr- nien op 6500 francs [een binnenhuis en een stads slraatgezigt bij nacht). Dc ainerikaanschc hark Ten Brothers, kapitein Crawford, van Galveston met katoen naar Antwerpen, is den 27 Junij 11. in volle zee eene prooi der vlammen geworden doch het volk den 1 dezer te Havre aange- hragt. Te Londen is een nieuw middel uitgevonden otn brand te blusschen. Men schiet dien namelijk uitdoor een zeker gas ontslaande uiteen mengsel van koleiiSalpeter en gips, hetwelk door eene slang, even als het water naar dc brandende plaats geleid wordt en de vlam men in een' rook omhult, welke haar verstikt. Den 4 dezer is er in dé gemeente Leende (Noord-Braband) brand ontstaan verwekt door het öhwederwaarbij twee kapitale woningen eene prooi der vlammen zijn geworden. Met het hermunten der geldspeciën gaat liet schaamteloos Snoeijén der oude munten gepaard daar velen zich schijnen lo beijveren om van het laatst der gelegenheid ruimschoots partij te trekken. Ver scheidene geldstukken zijn kennelijk in de laatste dagen afgeranden lot weinig meer dan derzelver halve Oorspronkelijke waarde gereduceerd Znodat hel verlies voor 's rijks schatkist dagelijks toeneemt. - Volgens de waarnemingen der slerrekundigen moet er sedert cenigen tijd eens aanmerkelijke verplaatsing in den Melkweg opgemerkt zijn. Men meldt uit Amsterdam vaii den 4 dezer De voorgenomen luchtreis van den heer Kirsch heeft gisteren alhieronder begun stiging van hel heerlijkste weder, voortgang gehad. Naauwelijks was de daartoe aangekoniiigden tijd, van 7 ure 's avonds, daar, of het losmaken vah den ballon nam een aanvang, en woldrag steeg het luchtgevaarte met den heer Kirsch in hel daaronder hangend schuitje, statig opwaarts; een ocigeiililik dreigde liet in het geboomte van het park verward te zullen gerakenmaar met de grootste vaardigheid wist de heer Kirsch deze belemmering te Overwinnen en de ontzet tend zaamgevlooide menigte begroetende en door derzelver gejuich begroet, zette hij zijne luchtvaart in het ruime zwerk Voort, sierlijke kleine programma's met eenige dichtregelen en linten onder do menigte üitstrooijende. Dc rigting'over het IJ nemende heeft de lieer Kirsch zich na 9 of 10 minuien achter het Bröeker-Méer weder Hedergelalen en met de Monnikendammer veerschuit tot Buiksloot en vervolgens met de raderboot teruggekeerd was li ij omstreeks 10 ure reeds op het punt Van zijn vertrek terug, waar zijne verschijning onder de aldaar nog altijd verccnigde menigte een hernieuwd en daverend ge juich deed opgaan. Door deze voor hem zoo streelcnde ontvangst aangemoedigd heeft ile heer Kirsch alreeds bel voornemen doen blijken om binnen kort alhier eene tweede luchtvaart te doen. Ondanks liet ontzettend ge drang zoo aan den Buitenkant als op verschillende andere punten hebbcii wij Van geene ongelukken gehoord hetzij aan den Buiten kant hetzij van de in het ij liggende schuiten is we! hier en daar een énkel meiisoh in hut water geraaktmaar ook onmiddélijk er weder uil gered geworden. Men schrijft uit Harderwijk van den '28 Junij Biet genoegen kunnen wij medelieden dat er ook in deze stad zich eene maat schappij vaii de heeren de dieesler Vitringa en airderen gevormd heeft om eene oppervlakte van den bodem der Zuider-Zce gelegen tusscben Doornspijk, bij Klburg, en het grondgebied van Nijkerk ter grootte van 7000 bunders in le dijken. Hiertoe zou een maat schappelijk kapitaal van een millioen henóodigd zijn. Bereids is de concessie bij het gouvernement aangevraagd en men streelt zich mot de hoop dat hetzelve al het nut van dergelijke ondernemingen in den tegenwoordigen tijd begrijpen zal. Onder «ie vele voordeden dio wij ons hier vaii deze inpoldering beloven behoort bet vooruit- zigl van eene goede haven te zullen verkrijgen wat op den bloei van een groot gedeelte der VclUwe en do cultuur van onze omstreken Oen goeden invloed hebben kan. Den 17 Maart jl. werd de landbouwer Kreuleit wonende op het westeind to Dwingelo verwittigd, dat zijn hond vermoed werd dol te zijn, en, met schietgeweer vervolgd wordende in hot var kenshok iiij zijne woning gevlugt washij verklaarde dat vermoeden geheel ongegrond wilde niet gedongen dat de hond werd afgemaakt, én Om te bewijzen dat de bond niet do'l Was liad bij de roeke loosheid van hij dezen in het hok te gaan doch do hond viel hem dadelijk aan en brogt hem «enige wouden ine zuod.it de omstanders den hond op staaiidc'h Voet moesten doodschieten. Den 25 Junij openbaarden zich Dij Krenten de hondsdolheid en de daarmede ge paard gaande aanvallen Van razernij terstond is door de zorg van het gemeente-bestuur en van den heer mod. doctor J. lleppener eeno Wacht hij het bed des lijders geplaatst, met lust onn de deuren der bedstede le sluiten en gestoten te houdenwanneer hij weer aan vallen kreeg, ten einde (e verhinderen dat hij andere nienschen ver wondde. Later is het noodzakelijk géworden hem op bet bed ta ketenen. Ondanks de pogingen van den geneeskundige is de onge lukkige reeds in den nacht Van den 26 op den 27 Junij onder hevig lijden bezweken. Men leest in de Sloomposl: Sedert dc uitvinding van het kompas en den octant heeft er we! geene plaats gehad zoo belangrijk voor dii zeevaart als de nu onlangs door den heer d.r Ejpenbech uitgedachte zeehodoineter of zeewegmeter. Het is namelijk den lieer d.r Kfpenhech gelukt een' toestel te ver vaardigen, bestaande uil een eigenaardig uurwerkhetwelk, achter op hel schip aangebragt gedurende' eene geheele reis in bestendige werking blijft en niet alléén op het cijferblad de in korlèren of hingeren lijd doorgeloopene ruimte of distantie maar ook de momen tane snelheid van het schip door klokslag tiaauwkeurig aanduidt cii bovendien daarbij ook dient om de afdrift of iijweg van het schip nu op eene' gemakkelijke manier te dneft kennen. Terwijl nu teder zeeman uit eigen ondervinding wee!dat ecn'ff

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1