Zeetijdingen. A dvertentiën Mij volbragt ilit gelukkig cn kwam omstreeks ten 8uur naliij Woudrichem, in de provincie Noord-Braband op een land, genaamd de Windas, nederwaarvan hem door den lieer burgemeester van Woudricliem een certificaat is behandigd. De afstand binnen 5 kwartier afgelegd, is, op de kaart, 7 uren hemelsbreedte. Heden voormiddag keerde de luchtreiziger met den ballon en in goeden Welstand in deze stad terug waar bij met vele blijken van alge- meene belangstelling ontvangen werd. TI it Woudricliem meldt men van den 27 omtrent bovengemelde luchtreis bet volgende Gisteren avond omstreeks kwartier over 8 tire daalde op een afstand dezer gemeente van een kwart uur in een korenveld een luchtbol neder in welken zich een persoon be vond de zich nog in het veld bevindende landlieden door deze voor hen nimmer geziene zeldzame vertooning eenigzins onthutst waren aanvankelijk schroomvallig die te naderen vooral toen zij ontwaarden dat eene mensrhelijke gedaante uit dezelve stapte. Op verzoek echter van dezen luchtreiziger hebben zij voornoemden lucht bol met diens toehehooren behouden alhier hinnengehragt. Genoemde stoute luchtreiziger verklaarde nistoen te zijn Kirsch, opgestegen te Rotterdam huilen de Delftsche poort één uur vóór deszelfs nederdaling 'hebbende alzoo oenen afstand van 9 uren gaans in 1 uur afgelegd. Heden morgen is hij per stoomboot iiaar Rot terdam geretourneerd. De Bredasche Courant berigtdat de kamer van koophandel en fahrijken te Breda zich sedert hare oprigting in April laatstleden met onderscheiden ontwerpen heeft bezig gehouden die zoowel voor die stad én omstreken als voor den handel van Holland en Zeeland op Relgie en in het algemeen voor liet geheele rijk hoogst be langrijk zijn. Daaronder hékleeden de dnarstelling van een groot kanaal uit de haven van Breda naar die van den Moerdijk zoo voor de stoom- als andere scheepvaart geschikt als aan de zoo noo- diee uitwatering dienstbaar gemaakten de verlenging van den straat- of keiweg van Breda op Turnhout de voornaamste plaatsen. Men meldt uit Darmstad van den 20 dezer: Gisteren zijn wij getuigen geweest van eene uitwerking des bliksems die misschien de zonderlingste is waarvan men ooit gehoon) heeft. Tegen 5 ure dos namiddags rees, na eene geweldige electrieke uitbarsting, die van eenen lang voortdurenden ratelenden donderslag vergezeld ging uit het midden van den grooten vijver, de Wöghdam gelieeten nabij deze hoofdstad een met riet bedekt en in gedaante naar eene vijf— stralige ster gelijkend eilandje opwaarts. Volgens later gedaan onder zoek zit dit eiland dat in deszelfs grootste doorsnede 22 schreden lang is, vast aan den bodem van het ir.eer gehecht. Van eenige aardbeving heeft men niet de geringste zweem bespeurd. Zou het ook eene werking hebben kunnen zijn van eene ontlading der elec- tricileit uit de aarde naar de wolken? Onlangs zijn in Berlijn 500 zijdewevers uit de dienst ontslagen geworden en dit ten gevolge van het nieuwe russische hevel naar hetwelk de Joden in Rusland en Polen hunne oorspronkelijke klee- derdragt slechts dan mogen behoudenwanneer zij zich aan eene aanzienlijke belasting onderwerpen. Verscheidene van de voorname zijde-fahrijken welke aan Israëlieten toehehooren en een' beduiden den afzet naar Rusland en Polen hebben zien zich door dien maat regel gevoelig getroffen. Hij die weethoe de Joden in die landen met zekere godsdienstige vereering aan buune kleederdragt en opschik gehecht zijn en liever een' vinger verloren dan hunne haarlokken of zijden mutsen en mantelszal gemakkelijk gelooven dat zij alles aanwenden om de belasting bijéén te brengenmaar zeer velen zal dit onmogelijk zijnzij zullen zich in den mantel en den pels der Russen steken moeten, om niet naar Siberie te trekken. Het dagblad van Zurich meldt, dat d.' Steiger (ter zake van de ïaalslo bewegingen in Zwitserland ter dood veroordeelduit zijne gevangenis te Lueern ontsnapt, en inden ochtend van den 20 Junij, onder het gejuich der volksmenigte, in eerstgenoemde stad aangeko men isvergezeld van 3 Luccrner militairen en eenige vrienden die hem hij zijne ontvlugting behulpzaam waren geweest. Omtrent de wijswaarop dc gevangenedie in een ongemeen sterken kerker geplaatst was en streng bewaakt werd, ontsnapt is, verneemt men, dat hij in den nacht van den 19, als soldaat vermomd, hij gelegen heid dat de militaire wacht werd afgelost, zijne gevangenis verlaten heeft nadat eenige zijner rrioniltn)door omkooping van den cipier en van de wachtdaartoe de middelen hadden voorbereid. Hij is vervolgens in een daartoe mede in gereedheid gehouden rijtuig in allerijl builen de grenzen des kantons vervoerd. Het volgende is een berigt uit Koppenhagen (Denemarken) van den 14 Junij De heer Werkenbjerk, ingenieur hij de koninklijke zweedsche marine, en, zoo als men weet, de uitvinder der duiker klok door welke men zeer lang zelfs gedurende eenige dagen op den bodem der zee kan verblijven, houdt zich, ingevolge eene mag- tiging van het deensch gouvernement, bezig, om de overblijfsels van het engelsch fregat Fireworks, hetwelk in de maand September van liet jaar 1703, tegen de klippen van bet eiland van Anhoft in fiet Kat tegat, gestrand en verbrijzeld is, op te zoeken; deze onderneming gelukt hij uitstek reeds zijne menigvuldige overblijfsels van ilit schip ontdekt en opgeviseht onder anderen 26 stukken geschut van 12 tot 18 pond, allen geteekend met F., de eerste letter van den naam van het fregat. Zij waren allen geladen en hebben door de werking der zee veel geleden de ladingen waren nog in goeden staat behalve cenigen waarvan het kruid meer of minder in eene vaste en kle verige stof veranderd washel werk van de prop was nog in dien staat of dezelve er zeer onlangs was ingebragt men heeft van het kruid aangestoken dit brandt met eene roode vlam en sprong als Voetzoekers. De heer Werkenbjerk is, volgens de deenscbe wetten, geregtigd tot zeven-twaalfde gedeelte van alles wat gevonden wordt. Al de timmermansknechts in Parijs hebben sedert eenige dagen den arbeid verlaten, verlangende van de ondernemers, dat hun daggeld van 4 op 5 fr. worde gebragt. Het getal dier lieden beloopt 4- a 5000. Zoo zij in hunne weigering nog eenige dagen volharden, is men niet zonder vrees voor de gevolgen aangezien ook de onderne mers niet gezind schijnen om toe te geven cn zoo de timmerlieden met den arbeid niet voortgaan ook de andere ambachtslieden zoo als: metselaars, verwersslolemakers kahinetwerkersloodgieters enz. niet kunnen werken aan de menigte in aanbouw zijnde gestichten en huizen. In de laatste dagen begint die weigering om te werken een meer ernstig aanzien te krijgen. In eenige werkplaatsen zijn de arbeids lieden door militairen vervangen. Onder de opstokers van den tegen stand zijn eenige arrestatien geschied. Uit Syrië wordt, onder dagteekening van den 3 Junij, geschreven, dat de jongste uitkomsten van den burger-oorlog hoogst noodlottig voor de Maroniten zijn geweest; aanvankelijk verwinnaars hebben zij ovenwei ten slotte voor de heler bestierde aanvallen hunner vijanden moeten onderdoen en zijn zij op do gewelddadigste wijze verdreven geworden uit de drie gemengde districten van Sciof, Giurd en Garb. De-hand zou terugbeven hij het ter neder willen stollen der gruwe len die daarbij hebben plaats gehad. Door de opperhoofden der Druzen onder beloften van verzoening uitgelokt om naar hunnent terug te keeren hebben de Christenen van Gesin zich onverhoeds zien aanvallen door hunne tegenpartij aan welker slagen het hun onmogelijk is geweest wederstand te bie den een aantal hunner is wreedaardig omgebragt. De Maroniten van Harbeja en van Raceja in hel Over-Lihanonsche hebben bijna hetzelfde lot ondervonden na een hardnekkig gevecht hebben zij de vlugt genomen, deels naar Damascus, deels naar Zahlé. Ten laatste toch is er een einde aan al die gruwelen gejiomen. Op aandrang van de consuls der groole mogendheden cn op last van il'ejz-pncha zijn de Christenen en Druzen opperhoofden tot eene ïamenkomsl opgeroepen en is er tusschen hen een wapenstilstand ge troffen, in afwachting dat er grondslagen tot eenen duurzamen vrede uit Konstantinopel zullen worden overgezonden. Meer dan 70 of 80 dorpen zijn in dezen nieuwen burgerkrijg al daar verwoesten meer dan 10,000 inenschen zijn daardoor van huisvesting beroofd. De uit Amerika ontvangen brieven en dagbladen zijn met de be- rigten omtrent een geweldigen brand wulke te Quebec heeft gewoed opgevuld. Den 28 Mei, des morgens ten 11 ure, barstte de brand los, welke lot middernacht voortwoedde omstreeks 1500 huizen in de asch legde en 12,000 menscheu een derde van de gansche be volking der stad van huisdak beroofde. Men wist nog niet hoe vele inenschen hij deze ramp het leven hadden verloren men had nog sleehls 12 lijken gevonden. De schade werd duor sommigen op een half rnillioen ponden sterling door anderen op wei 759,000 ponden geschat. Ook te New-York zijn bijna honderd huizen in het armoedigste gedeelte der stad eene prooi der vlammen geworden. Men wilde dat dit onheil aan moedwillige brandstichting te wijten was. ZIERIKZEE, den 1 Julij. Mol genoegen verneemt men dat door de heeren MC. de Crane Zoon. alhier, is aangekocht het bark schip Elizabeth en Johanna (den 25 der vorige maand te Rotterdam geveild,) en wel voor eene som von f 81,200, om voortaan voor rekening dier heerenonder gezag van kapitein H. B. de Boer, te blijven varen. Gisteren avond is onder Haamstede op de hofstede Luchlenburg van den heer J. Kostensebrand ontstaan in de schuur met <iat gevolg dat dezelve is in de asch gelegd doch de nevenstaande ge houwen zrjn gespaard gebleven. Omtrent de oorzaak heeft men niets vernomen. ZIERfKZEE, den 29 Junij. Heden is aïhier binnengekomen: het engelsche schoonerschip Improvement, kapt. C. VVordvan Sunder land met steenkolen en slijpsteenen voor deze stad. BROUWERSHAVEN, den 30 Junij. Binnengekomen: Onderne ming, kapt. W. Loeff, van Brazilië naar Rotterdam; en uitgezeild: Nova Zemblakapt. L. Heijkoop en Luckkapt. J. van der Schaft, beide naar Rotterdamlaatst van Batavia. 196"" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Eerste Klasse. 74' Lijst, n.° 943 een prijs van f 2500; n." 6200 eene premie van f 1000 INTEREST-BETALING van alle verschenen Binnen- en Buitenlandsche COUPONS hij de Makelaars van deb STARP BERG wordende tevens ieder die hij dezelven in de 3 pC." Geldieening hebben ingeteekend hij deze verzocht hun four- nissement voor den 6a"* termijn, vóór of op den 15 Julij 1845, te komen voldoen. RENTE-BETALING van alle verschenen COUPONS van Buiten!, en Binnenl. F.ffecten hij den Makelaar C. BAL. RENTE-BETALING op alle COUPONS, verschenen en betaalbaar gesteld op 1.' Julij 1845, ten Kantore van Zierikzee1 Julij 1845. C. M. ie SAGE ten BROEK. De Notaris M.' J. J. ERMER1NS zal, ten verzoeke zijner principalen, op Vrijdag den 4 Julij 1845, 'snamiddags ten 2 ure, ten Huize van D. Borkendamme te Brouwershaven, pre senteren te verkoopen Een OESTER- en WATERPUT, met OESTERHUIS en Gevoltien mitsgaders een Steenen PAKHUIS en ERVEwijk A n.° 57 alles slaande en gelegen op en aan de Haven binnen Brouwershaven. Nadere information te hekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. te zierikzee, bij de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2