geest tan den heer J. de Grooff, schecpsreeder en president van de kamer van koophandel alhier cene vereeniging uit inwoners dezer stad is zamengesteld tot oprigting eener zee-visscherij van deze haven en daartoe reeds een vaartuig geheel uitgerust zich thans ter zoute- visehvangst in zee bevindt en eerstdaags alhier zal aankomen. Wij hopen in het algemeen belang onzer mede-ingezetenen dat deze onderneming en belangrijk punt van handel zal mogen gelukken daar zulks mede voordeelige vooruitzigten voor de behoeftige inwoners dezer stad oplevert. Met niet minder genoegen zagen wij in een' korten lijd en met den meeslen ijver door genoemden reeder een vaartuig in gereedheid ge- bragl hetwelk de haven reeds heeft verlaten, tot overbrenging van schapen naar Frankrijk waardoor alzoo een communicatie-punt voor den veehandel met dat rijk wordt aangekweekt, hetwelk mede voor de inwoners dezer stad gunstige resultaten zal opleveren. Ook herdenken wij nog aan de genotene voordeden aan de voor zijn ed. rekening bewerkstelligde herstellingen, geheele loetuiging uitrusting bevrachting en bemanning van hel nederlandsch brikschip de Onderneming(thans gevoerd wordende door onzen naburigen stad genoot kapitein IF. Loeff.) Dank zij den heer de Grooff, welke geene pogingen onbeproefd laat oir. de belangen dezer stad en die harer ingezetenen te bevorderen. ZIER1KZEEden 24 Junij. Eergisteren avond, omstreeks half acht ure, viel hel 7jarig zoontje van Simon Simonse, grutter alhier, aan de Nieuwe Haven in het water zonder door iemand aldaar bemerkt te worden dan alleen door eenige aan de overzijde aan den dijk spelende jongens, op welker geroep Hubrechl de Vos. va rensgezel, op de kaai naar den waterkant spoedde, en, niet zoodra het spartelen gewaar wordende zonder dralen gekleed in het water sprong, het geluk hebbende den drenkeling te grijpen en nog behouden aan zijne ouders weder Ie geven. Öp den 12 Julij aanstaande zal aan hel lokaal der centrale directie van Schouwen Burgh en Weslland alhier worden aanbesteed Hel leggen van .1 rondeover de lengte dalende rijshoofden op het strand vóór den Zoeten- en Zoutenbaard aan de noordzijde van liet eiland Schouwen ter plaatse van den aldaar te bouwen lichtopsland met inbegrip van alle vereisebte materialen. Bi) gelegenheid \»n tentoonstelling te Goes op woensdag den 11 dexer werden van wege de Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland toegewezen de volgende prijzen ofpremiën als aan Ken 2jarigcn vos-blessen hengst van den beer Dominicuste Yer- séke de 1,l> prijs >an 40. Kene 3jarige bruine merrie van den landman L. A. Rijk, le'sHee- lënhoek mede de 1*te prijs van f 40. Kene 2jariae zweet-vos merrie van den landman L. Rottier le Bors- sele f de 19,e prijs van f 30. Kene 2jarige bruine merrie met kol van den landman Joh. Zandeete Goes de premie van f 5. Eene 1 jarige vos-hlesse merrie van den heer I. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp, de 1*le prijs van f 20. Kene 1 jarige bruine blesse merrie van den landman P. Verschragete Kwadendamme de 2de prijs van f 10. Ken 2jarigen zwarl-bonten stier van den heer C. C. van den Bosch, te Goes de 15l° prijs van f 30. Ken halfjarïgen bruin-bonten stier van den heer G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp, de 1ste prijs van 20. Kene koe, zwarte witrug (van 4 kalvers) van den landman J. Duine te Kapotte, de l,,e prijs van f 25; en Kene koe rood (van 3 kalvers) van denzelfden landman de premie van f 15. Kene 2jarige vaal-bonte vaars van den landman P. Verschragete lloedekenskerkede 18,e prijs van f 20. Kene 2jarige vale vaars van den heer Q. C. P. Kakeheeket« 's Heer- Ahtskerke de premie van ƒ12. Kene Ijarige witte vaars van den heer I. G. J. van den Bosch, te AVilheiminadorp de 1*,c prijs van ƒ10. Kene Ijarige rood-honte vaars van den landman E. Westveer, te 's Hecr-Arendskerke de premie van ƒ5. Een Ijarigen ram van den heer J. W. Vader, te Cortgenede 2de premie van ƒ12. Ken 2jarigen ram van den heer J. C. Kakeheeke, le Goesde 18te prijs van 15 en Ken 3jarigen ram van laafstgemeld^n heer, de premie van ƒ10. Drie stuks Ijarige hamels van den heer I. G. J. van den Bosch, te "VVilhelminadorp de 1ste prijs van ƒ20; en Drie dito van gemelden heer, de premie van ƒ10. Vijf stuks Ijarige ooijeo van den heer J. Smits, te Bruinissede premie van 10. 'Ken nley-cultivator (schofïelploeg met 7 scharen) toebehoorende aan de.n heer 1. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp een prijs van f 40. Een werktuig om boonen erwten en haver te breken toebehoorende aan den heer A. Kakeheeke, te Krabbendijke eene premie van ƒ15; en Een ondergronds-ploeg, ingerigt naar bet model van den.zeeuwschen ploegvoor twee paarden mede toebehoorende aan gemelden heer A. Kakeheeke een prijs van ƒ30. Eene boterkaarn uit zichzelve gaande door zwaartekracht toebe hoorende aan en vervaardigd door den timmerman Jacob van Boven te Krabbendijke, eene premie van ƒ25. ,Een model-werktuig tot bet. raspen van aardappelen graanmolen boterkaamen enz te drijven met één of twee paarden behoorende aan fcn' uilgevonden door den heer J. F. Carpreau, te IJzendijkede zilveren medaille en-een prijs van 20. Een nieuw model voor het stampwerk eener meestoof, vervaardigd door en toebehoorende aan C. Nieuwenhuyzente Tholen eene premie van 25. Zeetij din gen. ZIERIKZEE den 23 Junij. Binnengekomen Het Barkschip Paulina, kapt. B. J. Post, voor wijlen J. J. Brouwer, van Iialavia naar Middelburg. Bovengenoemde kapitein heeft gepraaid t den 10 Mei II. op 0° 27' b. 1). en 19" 19' w. I., het hamburger fregatschip Malvinavari Mamburg naar Batavia hebbende n.° 50 in zijn voormarszeil en ge zien -. den 9 Junij, op 45° 4' n. b. en 24° 24' w. I. een ham burger bark, n>et een witte nommervlagzijnde n." 338 den 17 Junij, op 49° 25' n. 1>. en 5° 38' w. I.een hollandsch fregatschip, met de rotterdamsche nummervlag zijnde n.° 132, en op denzelfden dag nog het hollandsch fregatschip de Goede Verwachtingtoonende de amsterdamsche nummervlag, zijnde n 22; den 18 Junij, bij Poorlland een kofschip welke de amsterdamsche nummervlag toonde met n.° 346; den 20 Junij, hij Holkstoneeen hollandsch bark schip mede de amsterdamsche nummervlag toonende zijnde n.° 409 en den 21 Junij bij Zuid-Voorland een hollandsch barkschip met de amsterdamsche nummervlag, zijnde n.° 631. BROUWERSHAVEN den 23 Junij. Binnengekomen Twee Anthonif skapt. A. Plug, Nederwaardkapt. M. D. Meijer, en Nova Zembla kapt. L. Heijkoop allo van Batavia naar Rotterdam. DE VRIJHEID her DRUKPERS. Art. 22Ö der Grondwet: Net is aan elk geoorloofd om zijne gedachten en gevoelens door de drukpers als een doelmatig middel tót uitbreiding van kennis en voortgang van verlichting te openbaren zonder eenig voorafgaand verlof daartoe nood'g te hebben blij- vende noglans elk voor hetgeen hij schrijft, drukt uitgeeft of vet spreidt verantwoordelijk aait de maatschappij of bijzondere personenvoor zoo verre deze regten moglen zijn beléedigd. Onder de regten de Nederlanders hij de grondwet gewaarborgd bekleedt de vrijheid van te mogen schrijven wal ieder goedvindt eene eerste plaats. Deze vrijheid bestaat hij ons in zoo ruime mate als slechts mogelijk is als zij hij eenig volk bestaat want men moet zich niet verheelden Hat hij de volken die vrij boeten daarom het regt lieerschl te schrijven wat ieder goed dunkt dit zoude geenc vrijheid maar ongebondenheid zijn. Ieder regt moet in den staat van wellen vergezeld zijn, die het misbruik van hetzelve tegengaan zoo ook de drukpersvrijheid welke hij het misbruik dat daarvan inqgt gemaakt worden eene gevoegelijke bestraffing moet onderworpen zijn. De doelmatigheid van beperkende bepalingen zooals de eerste die in de grondwet zelve gevonden wordt valt niet te betwijfelen. Er beslaat geene vrijheid opdat aan iedereen geoorloofd zoude zijn be- leedigingen tegen diegenen welke hij haat toedraagt uit te brengen opdat er menschen zouden zijn die zich er een bestaan van zouden maken door de gelegenheid aan anderen te geven cirri alles wat zij goedvinden nil hunnen duisteren schuilhoek te kunnen werpen op wien zij maar willen en dit te meer naar male degenen die zij aan randen hooger geplaatst zijn Dit is niets dan misbruik schandelijk misbruik van de vrijheid der drukpers. Dit is ten allen tijde en overal hoogelijk afgekeurd. Wat is dan vrijheid der drukpers? het is dat vermogen dat regt om zonder voorafgaande bijzondere goed keuring te laten drukken wat men wil. Verder moet ieder aan sprakelijk blijven voor heigeen wat hij schrijft drukt of uilgeeft om dc ontwikkeling van den incnschelijken geest eene noodige ruimte latende te voorkomen dat de zeden geschonden dat de regten van den staat en den burger beleedigd worden, leder is met het regt geboren om te denken om die gedachten uit le drukken maar wanneer hij kwaad van eenen ander gaat denken en dan die gedachten uitdrukt benadeelt bij dezen en schendt alzoo den eersten regel dat men niet mag doen aan een ander wat men niet wil dat ons-zelven geschiedt. De vrijheid der drukpers slaat in verhand met de ontwikkeling van den geest met du beschaving der menschen met de aankweeking en verspreiding der wetenschappen. Hij die in het gebied der wetenschappen wil onderzoeken moet niet helemmord kunnen worden door zijne gedachten te zien afkeuren verbieden eer dat zij nog het licht zagenhij moet vrij zijne gedachten kunnen uiten over de wijsbegeerte de staalkundige wetenschappen en de instellingen van den staat anders blijven de edelste de heilzaamste waarheden onderdrukt. Om alle wetenschappen onbelemmerd te kunnen behandelen en verkeerde denkbeelden, die omtrent sommige vakken mogten bestaan te doen verdwijnen voor hetere is niets zoo zeer geschikt dan de vrijheid der drukpers. De vrijheid der drukpers beschermt op de krachtigste wijze tegen willekeur der beambten, tegen misbruik van ambtsmagt van alle staatsdienaren. De vrees voor dezelve verhoedt eene menigte onbe hoorlijkheden van degenen die in bedieningen gesteld zijn de vrije pers brengt iedere verkeerdheid tot algemeene kennis tot kennis van de regenten en verligt deze daardoor hunne bestraffing zooals de wering van diergelijke in de toekomst. P. V. A. (Ingezojiden.) [Wordt vervolgd.) A. dverten tië n Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapene Dochter D. BEVELANDER geliefde Echtgenoot van zlkrikzbb den 23 Junij 1845. D. van her MAAS, Jz. De ondergeteekende MAGNETISEUR te 's 'lage, berigt hij deze, dal hij na belangrijke genezingen, gedurende de Win termaanden in de Willemstad te hebben gedaan in de Gemeente Bruinisse geroepen is, ter behandeling van twee belangrijke Patiën ten. Hij is aldaar gelogeerd en te spreken hij S. Voorbeijtel S'. P. W. F. A. WORCH. MODES. De ondergeteekende heeft de eer de Dames dezer Stad te verwitti gen dat zij alhier is gearriveerd met een Schoon Assortiment van HOEDEN, Mutsen, Bloemen, Linten en alles wat verder tot het Modevak behoort; is uitgepakt hij den Heer J. Swarts, van den 23 lot den 30 dezer. C. STRACKE. De Notaris M.' J. J. ERMER1NS zal, ten verzoeke zijner principalen op Vrijdag den 4 Julij 1845, 's namiddags ten 2 ure, ten Huize van D. Borrendamme le Brouwershavenpre senteren te verknopen Een OESTER- en WATERPUT met OESTERHUIS en Gevolgen mitsgaders een Steenen PAKHUIS en ERVE, wijk A, n.° 57, alles staande en gelegen op en aan de Haven binnen Brouwershaven. Nadere informatiën te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. TB ZIBR1K.ZEE, BH DB WED. A. UE VOS EN ZOON STADS DRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2