ZIERIKZEESCHE COURANT, -m/ 24 JUNIJ. Nieuwstijdingen N.o 50. DINGSDAG A.o 1845a NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 21 Junij. De tweede kamer der slaten- generaal beeft sedert maandag II. verschillende zittingen gehouden over de ontwerpen der staats-begrooting voor 1846-1847. Men verneemt, dat door de Amsterdamsche Spoorweg-Maat schappij in verhand lot de exploitatie van dien weg en de corres pondentie lusschen Engeland en Nederlandvooral hij ijsgangbij t. M. aanzoek is gedaan tot het daarSlellen van eene haven te Sche- Veningen geschikt voor zee-sloomboolen. Tot geheele intrekking van dé nog in omloop zijnde oude dub beltjes zijn door z.eScc. den minister van linanciëh hij resolutie van den 16 dezer de volgende maatregelen genomen De nederlandsche bank zal eene som van driemaal honderd duizend guldens uit den bij haar aanwezigen voorraad 10-centsslukken naar de wet van 1816 geslagen, aan alle verdere agenten van 's rijks schatkist doen toekomen. De agenten zullen die 10-cCnlsslukken bezigen bij teruggaven en betalingen verder om dezelve ook bij ver wisseling voornamelijk tegen oude stukken van 2 stuivers of zooge naamde dubbeltjes in omloop te brengen voorts om aan al de rijks ontvangers eh directeuren van de postkantoren eene zekere hoeveel heid daarvan uit te reiken tegen andere speciën of Wel tegen een on t vang- hew ijs om als waarde in kas te blijven, en zulks ten einde deze 10-cenlsstukken door de ontvangers en directeuren insgelijks in omloop worden gebragt. De voorschreven agenten ontvangers en directeuren zullen gedurende de vier laatste dagen van de maahd Julij te hunnen kantore gelegenheid geven lot inwisseling van oude dubbeltjes, hetzij tegen nieuwe stukken van 10 eenten ,t hetzij tegen ahdere speciën. De hiervoor gemelde comtabelen mogen met aanvang van deh 1 Augustus aanslaande, geenb andere stukken van 2 stuivers of zoogenaamde oudé dubbeltjes in ontvangst aannemen dan wanneer dezelve zijn gehéel en al onvelminkt en nog hel kenmerk dragen van als provihciale of generaliteils-münl te zijn vervaardigd zullende die oude onverminkte dubbeltjes mede biet meer uitgegeven maar in stortingen moeten begrepen Worden. Alle dubbelfjeS waaraan hel bedoelde kenmerk ontbreekt, zullen wordeh afgewezeh. De ingezetenen zblleh dUS Wel doen met gebruik te maken van de gelegehbeid welke huh volgens bovenStaahde bepalingen Zal worden gegeven om de oude dubbeltjes op de kantoren van de agenten van 'srijks kassier, 's rijks ontvangers en directeuren der postkantoren, op den 28, 29, 30 en '31 Julij aanstaande te verwisselen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Volgehs ioopehde geruchten schijnt eeh plan in Werking te zijn, om daar de Verzandingeh het binnenloopen van groote schepen te Botterdam bejellen den Helder met Rotterdam door eenen spoorweg te verbin den. Te Rotterdam is deh 19 dezer van 's rijks werf te water gelaten M.' korvelschip Van oorlog Paltas, van 20 stukken. Te Reek, nabij Grave is eeh meisje plotseling dood gebleven j z.i| had zeer warm zijnde, overdadig gedronken. De gezamentlijke bclgische ministers hébben liull ontslag ingediend en is Zulks door den koning aangenomen. Uit Rotterdam meldt men vali deh 20 Junij Het aangekondigd voornemen van den heer C Kirsch, om gisteren alhier, op de plaats de Adelaar, bij de heer C. Lehmannzijne 75,lt luchtreis te onderne men had zoo om het zeldzame als belangwekkende van zoodanig schouwspel gisteren tegen den avond eene zeer groote menigte meri- schcn in de omstreken dier plaats, op de been gebragt. De vulling ving teh 3 ure aan. Volgens de gedahe aankondigingen had de opstijging reeds ten 6 ure moeten plaats hebben en dit ware ook gewis geschied bijaldien het verschil in de temperatuur met andere plaatsen den beer Kirsch niet tot eehe misrekening geleid had die hij voorzeker bij volgende gelegenheden hier te lande door het vroeger aanvangen def vulling zal vermijden. Het lang gerekt verlangen Werd echter niet te leür gesteld, maar de teekenen van ongeduld die men hier en daar reeds bespeurd had werden door een luid gejuich vervangen, toen, even Voor 9 ure, de ballon, langzaam en statig, lot liet grootste genoegen der aan- scbouwersopsteeg, en de heer Kirsch, met een nederlandsche vlag in de band, hen groette en eenige biljetten uitstrooide. Nog zeer lang bleef de ballon, die zuid-westwaarts opdreef, in bet gezigt tot men haar eindelijk uit het oog verloor, algemeen begeerig naar lijding omtrent bet verder lot van den moedigen luchtreiziger. Hieromtrent nu kan men de meest gunstige berigten mededeelen. Boven den molen aan de Schie gekomen liet de heer Kirsch het anker vallen om nog zoo lang mogelijk in het gezigt der stad te kunnen blijven drijven. Hij zette daafop zijnen togt voort, en' be reikte, omstreeks middernacht, het dorp Klaasw'aal bij de Buiten- sluis. Na bijna 3 uren lang bovén die plaats gezweefd le hebben, liet hij zich heden morgen ten 3 ure neder en ondervond de berroo- digde assistentie. De beer Kirsch is heden mbrgenin volmaakten welstandhier teruggekeerd. Hij heeft zeer veel koude in het booger luchtgewest doorgestaan en bij het nederkómen was het valscherm zoo doornat als ware het uit hel water gelogen; maar hel is, even als de ballon, volkomen gaaf gebleven. Onder de aangename opmerkingen, welke hum den togt verkort hebben behoort de duidelijke waarneming der nieuwe komeetvan welke reeds in dit en andere dagbladen melding is gemaakt. .11. donderdag middag waren zeven scheveningsche jongetjes in zeo gaan baden en hadden zich over de diepte op eene der banken begeven. Op dezelve een poos doorgebragl hebbende, was het water in dien lusschentijd zoodanig gewassen dat zij het strand niet meer konden bereiken terwijl op de bank zelve het waler ook reeds zoo hoog gekomen was dal zij zonder hulp voorzeker zouden verdronken zijn. Gelukkig dal de visscher Gijsberl Bal, die des zomers bij da badkoetsen van den heer Maas als waker geplaatst ishet gevaar waarin de kinderen verkeerden, nog tijdig ontdekte, om ze alle zeven, met veel moeite en inspanning, en bijgestaan door den heer W. Bulzen, van een gewissen dood te kunnen redden. Uil 's Hcrlogenhosch meldt men van den 19 dezer het volgender De zangeres-zanger, zekere Leon Kwaarvan vroeger melding is gemaakt, welke in vrouwen kleeding gehuld de kofïijhuizen zoo vermomd met zang- en guitaarmuzijk bezocht doch door de waakzaamheid der policie alhier destijds is gearresteerd geworden, werd heden voor de arrondissemcnts-reglbank alhier teregtgesteld en door dat collcgieop grond, dat hij reeds 2 maal terzelfder zako Was gevonnist) veroordeeld wegens landlooperij (vagabondage) tot 5 jaren gevangenisstraf, alsmede om na den afloop daarvan onder het toczigl der hooge policie te worden gesteld en in de kosten. Deze zaak heeft groolen toeloop veroorzaaktom dat hij in vrouwen klee ding Voor de regthank moest verschijnen hetwelk dan ook is geschied; hij zag er overigens in die kleeding goed uit alles was net en zuiver terwijl bij eveneens a la Dame zorgvuldig was gekapt en levens van. zijne guilafe voorzien. In de vorige week heeft op onderscheidene plaatsen in ons vader land een zwaar onweder gewoed waardoor verscheiden ongelukken hebben plaats gehad. Te Hoogeveen zijn twee vrouwen die met eene derde aan eehe lijn een schuit trokken doodelijk door den bliksem getroffen deze vrouwen liepen onmiildelijk achter elkander en opmerkelijk is het dat de voorste en achterste zijn gedood ter wijl de middelste wel is Ier neder geslagen, zonder evehivel letsel te bekomen. Bij liet onderzoek der lijken kon men aan het eene geene uiterlijke teekeneo van beschadiging ontdekken terwijl aan het andere eenige kwetsuren onder de kleederen zigtbaar waren zijnde ook het oorijzer hij dit laatste stuk geslagen. Te Smilde is de bliksem in een ItuiS geslagen en heeft door een Vertrek waar zich eene vrouw en twee kinderen bevonden zijnen weg genomen zonder hen le deren. Te Vecnhuizeft is een jongen op het veld door den bliksem gedood en le Zuidwolde een boerenhuis in brand gestoken eit in de asch gelegd. Van de 80,000 franken waarvan wij dezer dagen gewaagden als le Parijs door zekeren kantoorbediende G. aan den heer X. ontvreemd zijn er 78,000 Weder le regt, G. of Gardeurwant zoo is zijn haarn en zijne bijzit Josephine, watrn heide afzonderlijk huilen acces gevangeh gezet. Hij nog altijd in zijne vrouwenkleedinghetgene hein bij zijne kleine gestaltemaar sterke gezetheid het aanzien gaf van eene stoere boerenmeid. Bij Josephine had men als waker een zeer sluwe agent van policie geplaatst, om baar zoo mogelijk -uit te liooren. Deze merkte op, dat een houten snuifdoosje waarvan zij zich bediende zoo van buiten als van binnen eehige grof, maar verseh met een mes of met een speld daarin gesneden of gekrabde teekenen droeg. Ofschoon hij om trent de beleekenis hiervan geene opheldering vafl haar vermogt te bekomen, zag hij evenWel niet ohduidelijkdat zijne ondervragingen haar bijsier kwelden. Rapport biervan gedaan hebbende werd Jo sephine voor den regter gebragt en door deze ten scherpste ondervraagd na vee| weifelens Verklaarde zij alles le willen bekennen. Eerst op dingsdag had Gardeur haar den zaturdag te voren door hem geploegden diefstal beleden alstoen zou zij hem hebben aange maand het-geld aan zijnen meester tei'ug le brengen en zijne vergif fenis af te smeeken maar Gardeur had naar dezen goeden raad niet willen luisteren. Alstoen waren zij te zamen io liet bosch Vati Vin- cennes gaan wandelendaar had Gardeur de bankjesWaarvan hij 2 rolletjes had gemaakt, een van 38,000 fr. voor Josephine en hare moeder en een van 40,000 fr. voor hem-zelven in 2 glazen, onder aan den voet van eenen boom begraven. De boom waaronder zijn schat verborgen lag, had hij rrlcl onderscheiden leekens gemerkt, en voorts, daar hij noch papier, noch potlood bij zich had, den weg, dien zij' gevolgd hadden zoo goed mogelijk op den dekspl van de be wuste snuifdoos gekrabt, en van binnen de in den boom gesneden merken, onder anderen een IE, herhaald. Josephine bood aan de bergplaats aan te wijzen, maar het Was "middernacht men moest alzoo lot den volgenden morgen wachten. Den volgenden morgen begon men met Gardeur en Josephine tegen elkander over le stellen; Gardeur begon met alles le blijven ontken nen en zijn fabeltje, vaii zelf bestolen le zijn geweest, van nieuw af aan te herhalen; maar Josephine in zijne tegenwoordigheid hare volledige bekentenis herhaald hebbende Volgde Ook hij haar voorbeeld. Beide'werden 'in liet 'bosch van Vlnc'enneS gebragt, daar wezen zij den boom aan waaronder de schat begraven lag en men vond er werkelijk de beide glaasjeshet eene met de biljetten van 38,000 bet andere met die van 40,000 fr, VUlSSINGEN, den 21 Junij. Wij verheugen ons met zekerheid le kunnen melden dat door den ijverlgen en onvermoeid werkzamen

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1