«cbillende zaaiwerktuigen waaronder bijzonder uitmuntte een met 2 gcgotenen ijzeren rolblokjes om de bedden cenigzins te effenen met 2 zaaibnkken en een ijzeren rolblok over 2 bedden te gelijk lonpende enden bezaaiden grond vastdrukkende; cultivators of wiedeploegen om het onkruid in de veuren weg te nemen en uen grond los te maken ploegen niet 1 paard getrokken om aardappelen aan te aarden een dito om graan te bewerken en een handploegje om wegen te effenen. Deze 3 voorwerpen welke door eenvoudigheid en doelmatigheid zich aanbevelen, waren aangevoerd door den heer van Braüel, die zelf, gelijk ook de hh. lYin den Bosch en A. Kakebeehebij de proefnemingen tegenwoordig wa ren om inlichtingen te geven. Eindelijk zag men hel verdunnen van de gezaaide en goed opgekomen turnips. »Met groote belangstelling werd een en ander, vooral door de land bouwers, gadegeslagen en men mag zich vleijen dat het hiermede be oogde en op zulk eene uitmuntende wijze ten toon gespreide doel zal worden bereiktdal men hel goede nieuwe zal overnemen en naar be hoeften en omstandigheden loepassen. «Belangwekkend was alzoo het schouwspel dezer proefnemingen, hetwelk door eene menigte menschen van allerlei stand en jaren werd aangestaard zonder dal zulks de minste belemmering gaf. Na den afloop dezer werkzaamheden verzamelden zich de leden in gezelschap van eene aanzienlijke vrouwenschaar, welke door hare tegenwoordigheid dit landelijk feest sierde, andermaal op de genoemde weide, alwaar in eene ruime tent ververschingen verkrijgbaar Waren gesteld. Bij het vallen van den beerlijken avond keerden allen stadwaarts terug, met zich ne mende de aangename herinnering van eene in de geschiedenis van don zeeuwschen landbouw merkwaardige gebeurtenis. «Den volgenden morgen waarop de stad bij vernieuwing een feestelijk aanzien had werden reeds vroegtijdig de voor de tentoonstelling aange- gevene werktuigen, zaden en vee, uit Zuid-Beveland wel het meest maar ook uit andere districten van Zeeland zelfs uil andere provinciën aangevoerd naar de daartoe bestemde en uitnemend geschikte plaats gebragt. De zoogenaamde stoofweideeven buiten de havenpoorteen vlak terrein van 144 ellen lengte en 38 ellen breedte, van drie zijden omgeven met opgaande olmen hoornen en aan hel eind opgesloten door dè meesloof de Zou was aan de beide open kanton met planken omheind geworden. Tegen de ineestoof was eene tent gespannen van 23 ellen diepte. In het midden van hel terrein was een pad gehouden van 8 ellen breedte, en aan Weerszijde in 2 ruimten lusschen welke van ieder weder een pad van 3 ellen was vrijgelaten het vee zoowel ter tentoon stelling als ter mededinging geplaatst. «Er waren aangebragt 72 paarden 80 stuks rundvee, ongeveer 100 schapen in 22 bokken verdeeld, 3 engelsche boeren en 10 biggen van engelsch ras in Zeeland gewonnen. Voorts werden 38 werktuigen van nieuwe vinding of verbeterd maaksel, 21 soorten van zaden ingezonden ffnor den heer Gibbste Londen en 2 verschillende monsters mest in do eerste en tweede ruimte bij de tent tentoongesteld. Vóór de opening der tentoonstelling voor de ledim-:(len 11 ure) hadden keurmeesters hunne taak verrigt en ouder dfe herigtiging werden de bekroonde voor werpen aangeduid door de opsiering mol een oranjelintecu breed voor den prijs en een smal voor de premie. Later werden aan de leden de namen der eigenaars met die der bekroonde voorwerpen bekend gemaakt. «Met niet minder belangstelling', als de vermelde proeven op den vorigen dag, werd deze tentoonstelling gadegeslagen vooral door be langhebbenden en kenners. De meeste voorwerpen waren allezins eene naatiwkeurign beschouwing waardig. In de werktuigen vond men het bewijs, dat men in Zeeland op verbetering is bedacht en vernuftig is in bet vereenvoudigen de meeste waren van dien aard dat onze in hun vak kundige dorpssmeden dezelve kunnen maken. De ijzeren drinkbak voor vee door den smid van Wolpbaartsdijk vervaardigd en waarvan de prijs zeer matig was strekke hiervan ter proeve. Van het vee trokken benevens de groolsche engelsche kortgehoornde volbloedstieren en run deren van verschillenden leeftijd eenige inlandsche tnelkkoeijen en jong vee, vooral dot uit engelsch ras gelrokken wasde aandachtzoo als mede het geval was ten opzigte der gekruiste schapen w ier veredeling bij vernieuwing en toeneming bleek gelukkig te slagen. Ook waren er in hunne soort enkele goede inlandsche akkerpaarden. Aan de verbete ring der paarden schijnt men lot nog toe hier weinig te doen hoezeer toch bij het behoud van het eigendommelijke in het voor ons akkerwerk geschikte ras veredeling zeer wenschelijk zou zijn vooral ten aanzien van spierkracht. «De tentoonstelling voor het publiek van ten één ure af geopend zijnde werd door zeer velen bezocht. De tentoonstelling zelve leverde wel het bewijs óp dat men hier het goede wildat er een geest van vooruitgang is, welke meer algemeen begint te werken en zeker goede vruchten kweeken zal. «Ten 3 ure vereenigden zich 240 leden der maatschappij aan eenen triendschappelijken disch. Dezelve was aaugerigt in de kolfbaan en socicteitskamerwelke een geheel vormen, hetwelk op eene hoogst smaakvolle wijze was versierd. In bet midden der zaal hing eene trofée Waarin sommige harrdwerktuigen des landbouws en veldgewassen door een geslingerd prijkten. Bovendien was de zaal allerdoelmatigst inge- rigt en bood voile ruimte aan. Onder muzijk hetwelk zich van achter eene met bloemen gelooide verhevenheid van liet einde der zaal hooren deed traden de leden binnen. Uit alle standen der maatschappij, door hetzelfde doel vereenigd kozen zij zich naar welgevallen eene plaats en allen gevoelden zich op hunne plaats. De zorg voor de goede orde was aan 2 hoofil-commissarissen en 10 anderen opgedragen. «De toasten door den geachlen voorzitter ingesteld en toegebragt aan Z. M. onzen beminden koning, beschermheer der maatschappij; aan den heer staatsraad gouverneur van dit gewest aan wiens belangstelling in den zeeuwschen landbouw 2e maatschappij zoo veel te danken heeft aan gedeputeerde staten, den heer districts-commissarisden burge meester en de regering van Goes; op landbouw en veeteeltop handel en nijverheid op Zeelands welvaart in verband met Zeelands landbouw werden met geestdrift toegejuicht en beantwoord door bet achtbaar lid der gedeputeerde staten, die het hoofd der provincie vertegenwoordigde door den heer districts-commissaris, dooi den burgemeester van Goes en de presidenten der 3 afdeelingen van het district Zuid- en Noord-Beve land. Hierop werden door den secretaris de uitspraken der commissie» (welke voor de keuring van bet vee en de beoordeeling der werktuigen benoemd waren en de voorwerpen waaraan prijzen en premiën waren toegekend benevens de namen van derzelver eigenaren bekend gemaakt welke wij in ons volgend n.° zullen opgeven. »De voorzitter wenschte hierop de eigenaren der bekroonde voorwer pen geluk, en uitte zijn verlangen dat hierdoor een edele naijver mogt worden opgewekt, welke altijd voordeelen geeft. «Voorts werden er nog door verschillende leden toasten ingesteld allen betrekking hebbende op de goéde zaak die aan alien dierbaar was. Daarvan getuigde ook de toast welke werd toegebragt aan de landbou wers P. J. Ver schragete Hoedckenskerke en A. Smallégangete Wolpbaartsdijk beide leden der maatschappij en op bet feestmaal tegenwoordig die beiden in hunne afdeeling zeer belangrijke denkbeelden ontwikkeld hadden welke reeds in druk verschenen en den leden waren bekend gemaakt. Dat van den eerstgenoemd™ had betrekking op de vlasbereiding dat des laatstgenoemden op de klaverzaadwinning heide met een vroeger reeds verwezenlijkt plan om door middel van spitten de arbeidende klasse in den winter werk te bezorgen een geheel uitma kende. Met den wensch dat deze nuttige pogingen door armbesturen door de leden der maatschappij en anderen ondersteund mogen worden en gunstig slagen zullen werd aan hen de dank der maatschappij toe gebragt, hetwelk door den laatstgenoemden op eene regl eigenaardige wijze werd beantwoord. Door muzijk werden al deze toasten telkens aangekondigd en opgevolgd al hetwelk veel heeft bijgedragen om den goeden zin die allen bezielde gaande le houden en op te wekken, en levens eene aangename afwisseling schonk. Ware vrolijkheid heèrschte algemeen gelijk dit bij zulk eene broederlijke verecniging van dat belang regt past. De partij werd door den voorzitter gesloten met een toast waarin welverdiende hulde werd toegebragt aan de beidp hoofd-com missarissen aan wier zorg en smaak men zooveel opluistering van den dag te danken had, en levens aan de goessche burgerij welke de on- dubhelzinnigsle blijken gegeven had van bare belangstelling in het feest en daarin zoo ordelijk had gedeeld. «Lang zullen die beide (lagen hij de burgerij, bij de leden der maat schappij bij onze landlieden die de kroon van hel feest waren en bij de vreemdelingen die tegenwoordig waren in heugelijk aandenken blijven vooral ook dewijl <Jeze zamerikomst en tentoonstelling bewijs en hoop gaven dal het doel hetwelk de nog jeugdige maatschappij zich hij hare oprigling volgens hel eerste hoofddeel van hare statuten voorstelde, aan vankelijk bereikt wordt en verder zal bereikt worden namelijk toene mende verbroederinggemeenschappelijk streven naar hetzelfde belang rijke wit verbetering van landelijke welvaartbevordering der zedelijke verpligtingen en van de stoffelijke belangen der arbeidende en dienstbare bevolking. «Op donderdag morgen werd de verkooping van eenige aangebragte voorwerpen gehouden welke echter niet algemeen schijnt bekend gc- wepst te zijn zoodat daarbij niet veel is omgegaan doch daar de zaak bijval vindt zal dezelve in het vervolg wei meerdere aandacht, trekken en alzoo de gelegenheid geven lot eenen voor velen zeer nuttigen handei waardoor mede het doel der maatschappij bevorderd wordt. «Moge men ieder jaar vooruitgang zien Moge de zegen des Hemels de heilzame en ijverige pogingen der maatschappij bekroonen en ieder in zijnen kring medewerken tot bevordering van bet goede dat zij be oogt. Wanneer de algemeene vergadering na verloop van weinige jaren wederom binnen Goes gehouden wordt moge men zulks dan dankbaar erkennen en do goessche burgerij zal zeker niet in gebreke blijven om te herhalen wat zij thans deed ter opluistering eener zaak welke in aard en strekkrng zoo zeer hare belangstelling waardig, en waaraan hare welvaart innig verbonden is. «Donderdag avond is het feest van den landbouw in de socielcils-zaal met een hal besloten." 25 eetij din gen BROUWERSHAVEN, den 19 Junij. Binnengekomen: Rotterdam' kapt. P. Vis, en Admiraal Zoutman, kapt. H. G. Henrichsheide van Batavia naar Rotterdam, en uitgezeild: Mosambique, kapt. T. J. J. Bouman, naar Rotterdam, laatst van Batavia. PRIJZEN dek EFFECTEN te AMSTERDAM. Woensdag den 18 Junij 1845. Nederlanden RuslaNd Spanje Oostenrijk Portugal 2'/, pC. VVerk. Schuld 4 Amort. Syndikaat Nieuwe 3 pC.' Lccning Handel-Maatschappij Oostrlndiën Rijn-Spoorweg Holl IJzer. Spoorw-M. Hope en Comp. Negot. 1834 bij Ardoin Bij Goll. en Comp Negot. M.etaïiek gebleven. 4PC 4'/, 4 4 64j 100' '8 7„ 1543/S 25'/, PC. M1DDENPRIJZEN van de volgen van den 19 De Ned. Miidde. O. Tarwe 1843 N. dito 1844 Zoiner-dilo Ordinaire dito Rogge 1844 N. Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito f 8,50 - 6.00 - 0,00 - 5,00 - 6,00 - 4,50 4,00 - 2,40 - 5,20 - 0,00 - 20,00 8,75 7,00 0.00 5,20 6.25 4,70 4,10 2,60 5,50 0,00 a 25,00 de ARTIKELEN te ZIERIKZEE, Junij 1845, De Ned. Mudae. Graauwc Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad f 0,00 a 6,50 a 0,00 a 0,00 a 0,00 a 0,00 a 0.00 7,50 0,00 0,00 0,00 0,00 Raap-Ölie teZierihzee.f 43,00p. v. Patent-Olie - 46,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken f00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Advertentiën Diegenen welke iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen LEÜNDERT van der SLUIJS, in leven Koopman en Aannemer van Publieke Werken, gewoond hebbende en onlangs overleden le Brouwershaven, worden verzocht daarvan opgave te doen ten Kantore van den Notaris G. J. van dek Halen, aldaar, vóór den 1 Julij aanstaande. te zier1kzeb bij de wed. A. de vos en zoon stads deckkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2