ZIERIRZEESCÏIE COURANT, N.o 49. /I VRIJDAG A.° 1845. 20 JUNIJ. Besturen en Administration. Nie u wstij d in gen. Het AFDEEL1NGS-BESTUUR van de MAATSCHAPPIJ ter be vordering van den LANDBOUW en de VEETEELT in de sectiën Schouwen en Duivelandvoornemens zijnde, om op een daarvoor, door een der Leden afgestaan terrein in de Gemeente Noordgouwe gelegen aan de Kloosterweggelegenheid te verschaffen lot hel ploegen om de premie noodigt door deze diegenen welke genegen mogten zijn daarin mede té dingen uit zich hinnen achl dagen en ■wel voor den 26 Junij aanslaandeaan te melden of bij een der Leden van voornoemd Bestuur of hij de daarvoor benoemde Com missie znmengeslètd uit de Heeren N. van den Bout C. Hocke Hoogenboom en J. de Vlieger zullende den dag en hel uur wan neer deze mededinging zal plaats hebben, bij eene nadere advertentie worden kenbaar gemaakt. Zierikzee den 19 Junij 1845. Met Afdeelings-Besluur voornoemd C. van de STOLPE M/,. Voorzitter. M. W. de JONGE Secretaris. N R It Efi LA (I DE N. ZIERIKZEE den 20 Junij. Bij Zijner Majesteits besluit van den 17 dezer is benoemd tol plaatsvervangend Kantonregter te Brou wershaven de heer J. lloogenboom Bz.lid van den raad der gemeente Renesse. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSE!!E BERIGTEN. Het onweder van-11. vrijdag en zatur lag heeft op verscheiden plaatsen •in Belgie verwoestingen aangerigt. Bij Luik zijn hoornen verbrijzeld en ontworteld. Te Millernorte is een landman die in een kapelletje ge- vlugt was. door den bliksem gedood. Te Vlisseghem in Vlaanderen is de kerk en te Antwerpen de lieve-vrouwentoren getroffen. Men spreekt veel van eene nieuwe hoogst belangrijke uitvinding van den heer Daguerre, te Parijs. Hij moet namelijk een middel hebben uitgevonden, waardoor hij in 3 maanden tijds aan eenen jongen hoorn dezelfde ont wikkeling kan geven, waartoe anders 3 of 4 jaren worden vereischt. Hij heeft reeds verscheiden proeven genomen, die volmaakt zijn gelukt. Deze uitvinding bestaat in eene soort van enting aan den wortel des hoorns. Eene voor de belgische zeemngt hoogslvereerende daadzaak is in de Stille Zuid-Zee voor eenigen tijd volbrngt. De kapitein d'llondt, voerende het belgische schip l' Industrielheeft de ontdekking gedaan van drie tot dusverre onbekende bewoonde eilanden in den Poiynrsischen Archipel, aan welke'hij rcspectivelijk de namen van Leopold I, de ko ningin Louise en I'Industrie! heeft gegeven. Uit Helvoet is gezeild Z.r M.* schoener Addernaar de haringvisscherij en uit Texel 'L' M schoener Banka naar Batavia. Dit jaar zijn 127 schepen ter haring visscherij uilg'erigt, te weten van Vlaardingen 78 Delfshaven 2 Zwar- tewaal 6Middelbarnis d Dordrecht I, Maassluis 14 Enkhuizcn7, de Rijp 7 en Amsterdam 7. Te Rotterdam zal op den 25 dezer in het openbaar' verkocht worden het barkschip Elizabeth en Johanna in 1843 te Zierikzee te water gelaten. Verscheidene ooslenrijksche ge- heeshëeren hebben bij hunne regering aanzoek gedaan en daartoe toe stemming gekregen om in holiaiidscb-koloniale dienst te treden. Een gelijk verzoek van eenige officieren der ooslenrijksche armee is daaren tegen van de hand gewezen. Er heerscht tegenwoordig in Opper- Silezie eene duurte, die bij de armere klasse volslagen bongersnond teweeg brengt. Alle herigten nopens het te veld staand gewas en de granen luiden zeer gunstig. De nieuwe komeet die sedert weinige dagen wordt waargenomen is de 5dswelke dit jaar is verschenen. Om 10 ure des avonds is zij in de rigling van het noord-noord-oosten zigtbaar op een 20tal graden van den gezigteinderMen meldt, dat bet landbuis- houdkundig instituut van den heer Enklaar, met November aanstaande van Zalk naar Zeyst verplaatst zal worden waardoor hel eene veel betere inrigting verkrijgen en meer geschikt worden zal om naar eisch aan zijne bestemming te kunnen beantwoorden. Naar men verneemt zal ook weder dit jaar een gedeelte der groote defensie-linie tusschen de Grebbe en de Zuider-Zee voltooid worden. Te Carantan bij Cher- burg beeft den 10 dezer een zware brand gewoed waardoor omtrent 50 buizen in de ascb zijn gelegd. Uit Assendelft meldt men van den 16 dezer: Gisteren morgen had hier een ongeluk plaats, hetwelk- een menschenleven in gevaar stelde. Zekere landbouwer in deze gemeente, wilde zijne kat, die hem veel schade aan zijne kaas veroorzaakte, doodschieten, en ging met een pistool met hagel geladen, naar de plaats, waar die kat zich op het erf bevond en daar stil zat. De landman legde het pistool op het dier aan en trok af in deuzelfden oogenhlik dal zijn knecht den boek van bet buis omkwam waardoor deze bet schot in den onderbuik kreeg. Waarschijnlijk zijn er geene edele deelen boleedigd daar de gewonde zich heden redelijk wel bevond en men heeft dus hoop. dat bij hel leven zal behouden. Maar dit voorbeeld levert alweder een nieuw bewijs op, hoe voorzigtig men met vuurwapenen meet omgaan. ZONDERLINGE OPLIGTING, ONDER VOORWENDSEL VAN ONTEIGENING TEN ALGEMEENE NUTTE. Tn Frankrijk, niet verre van Toulouse, ligt de gemeente van Ver- feil. Wangunstige beweren dat het slechts een dorpje is, maar de ingezetenen verzeilen zich heftig tegen deze vernedering en de mijlpaal geeft met groote letters te kennen dat men de stad Verfeil nadert. Deze stad nu is onlangs door het volgende voorval geheel in rep en roer gebragt. Aan het logement de Gouden Leeuw stapt een jong mcnsch af, wel gekleed rap met de tong en niet weinig ophef makend van het doel van zijne komst. Hij is een beambte van de administratie der bruggen en wegen door dezelve belast met het aanleggen van be langrijke werken op onderscheiden wegen. Hij komt eene blijdo boodschap in Verfeil brengenwant hij komt bet daarstellen van eenen giooten weg, naar-welken men jaren lang gewenscht heeft, tot slatnl brengen. Ook zal de prefect van het departement van do Opper-Garonne hem eerstdaags volgen om in persoon door zijne tegenwoordigheidluister aan bel openen der onderneming bij to zeilen. De gelukkige lijding vliegt van mond tot mond. Verfeil is in volle vreugde, een ieder beijvert zich om het zeerst, van alles ten beste te hebben voor den ingenieur, die het hoofdkwartier zijner operatiën achtervolgend in den Gouden Leeuw en in het Witte Kruis vestigt. Mij beveelt, gebiedt en heerscht naar welgevallen, een ieder ge hoorzaamt hem als om strijd op zijnen last gaat de een arbeiders werven, de ander levert gereedschap en kruiwagens, zoo veel hij sleehls begeert. Drie dagen long werken do arbeiders volijverig aan het hakken, graven en slechten van gronden. «Ijverig mijne vrien den," roept onze onbekende X.want zoo zullen wij hem kortheids halve noemen ijverig mijne vrienden de prefect zal u ruim heloonen." Deze belofte verdubbelt den ijver der arbeiders, zij hak ken, houwen, slechten, doen al wat X. hun beveelt en bij bet uur groeijen zij in getal. De eigenaren van ervenvan buisjes van lOüjarigo eiken slaan er bij en protesleeren uit al hun magl legen deze onverwachte verwoesting. X. roept er tegen in Er moet niets worden ontzien de adminislratio zal iedere opoffering ten al- gemeene nutte ruimschoots met goud betalen." Men was op bet punt een beerlijken wijngaard waarvan de eigenaar zijnen eigendom wan hopig verdedigde, onder den voe.t te halen. Juist op dit oogenhlik en te midden .van de algemeene drift, wordt door een der aanwezigen de nadering, op den thans bestaanden groo- ten weg, opgemerkt van het rijtuig van den procureur-generaal bij bet koninklijk hof van het departement. Naauwelijks is deze opmerking gemaaktof onze X. verlaat zijn op/.igl over de werken en loopt in overijling naar zijn logement. Daar geeft hij voor. spoedig cenig geld te moeten hebben, en do kastelein acht zich bijzonder verheugd zijne beurs ter beschikking van mijnheer X. tn kunnen stellen; die beurs bevatte omstreeks do 40 franken. X. talmt niet om die in zijnen zak te steken en is weldra verre van de stad Verfeil. Hij had al dien tijd goed gegastreerd en nog 40 franken op den koop toe; maar uit Verfeil is de vreugde verdwenen. X. is bij do administratie der bruggen en wegen volkomen onbekend de werk lieden hebben geen loon, de eigenaren, wier eigendommen verwoest zijn, geene sehavergoeding de herbergiersbij welke bij gelogeerd beeft, ook zelfs bij, wiens beurs hij heeft medegenomen, geene betaling of vergoeding te wachten en de nieuwe weg zal nimmer worden daargesleld. Vervolg en slot van het verslag van de tweede algemeene vergadering en tentoonstelling van de Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland gehouden binnen Goes en in den omtrek, op den 10 en 11 Junij jl. Onder begunstiging van bet fraaiste weder verzamelden zich de leden dingsdag namiddag ten 4 ure op eene met olmen hoornen beplantte weide bij hetmede in feestelijken dosch gelooide Wilhelminadorp uur van hier gelegen. Op hel aan deze weide palende sluk bouwland werden on derscheidene werktuigen beproefd, terwijl op de hofstede Goenje nog eenige andere tentoongesteld en in werking gebragt werden. Hieronder trok ken vooral de aandacht Een engelscbe hahdkarn die bij de eenvoudig heid' der zamenstelling zeer doelmatig scheen een snijmolen voor wor telgewassen en een handwerktuig ter breking van bonnen erwten haver enz. waarmede in één uur door één man 5 mudden haver ge broken worden en waardoor alzoo bet voeder in mindere boeveelheid ten meesten nutte wordt aangewend. pNaasl deze hoeve op den genoemden akker die lot de onderscheidens proefondernemingon vooraf in den doelmatigslen toestand was gebragt, zag men allereerst in werking een. ondergronds ploeg door 6 paarden getrokken waardoor de ondergrond 18 duimen diep wordt omgewoeld zonder boven geworpen te worden, voorafgegaan van eene gewone zwaro driepaards-ploeg vervolgens een ondergronds ploeg naar bet zeeuwsch model bewerktvoor 2 of 3 paarden een diepgang hebbende van lO'/i duim voorafgegaan door een ploeg als voren een uleycullivalor of scliofiolploeg met 7 scharen dio mede algemeen voldeed een ijzeren kluitenbreker, een waleploeg en een beste zeeuwsche driepaards-ploeg ter onderlinge vergelijking een ploeg met 2 scharen voor 2 paarden om eene dubbele veur te maken ter vervanging van liet gewone twee- veuren met dubbel gespan een engelscbe ijzeren plopg ter bewerking van bol land in bet bijzonder voor de bedden ter tuiiiips-cultuuf j >er-

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1