ZIE RIEZEESGHE i\.o 47. Besturen en Administration. Nieuivstij d inyen. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE gelet op 'sKonings besluit van den 1 Augustus 1831 n.° 72, houdende bepaling dat de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning bij Waterloo op den derden Zondag der maand Junij van ieder jaar zal plaats hebben. Herinneren bij deze de Ingezetenen aan de pleglige viering van gémelden dag op Zondag den 15 dezer maand, met uitnoodiging om denzelven in eerbiedige stilte door te brongen; zullende bij die gele genheid alle herbergen en koffijhuizen moeten gesloten blijven en geene openbare vermakelijkheden mogen plaats hebben ten einde dezen dag in betamelijke afzondering aan godsdienstige overdenkingen en dankbare herinneringen toe te wijden. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze worden afgekon digd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuizc der Stad Zierikzee den 11 Junij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vl., Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dat op aanzoek van de hier gevestigde Districts-Commissie van beheer over het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in Neder land op Maandag den 1G dezer maand, des middags, van wege de Regering de gewone jaarlijksche Collecte aan de huizen der Ingeze tenen zal worden gedaan ten behoeve van hetzelve fonds, uit krachte van het Koninklijk besluit van den 9 November 1815 daargesteld. En worden mitsdien alle In- en Opgezetenen aangezocht en drin gend opgewekt om door milde en ruime bijdragen naar vermogen dat fonds te helpen stijven waarvan de weldadige' strekking is om de verminkte en -gekwetste heldhaftige verdedigers van den vaderland- schen grond zoowel- ais de nagelatenc betrekkingen van gesneuvelden in den slag bij Waterloo of in den jongsten strijd tegen oproer en geweld zoo ver de middelen zulks gedoogen te verzorgen en in derzelvcr behoeften te voorzien. Het bestuur van den vaderlandslievenden zin der Ingezetenen ten volle overtuigd doet alzoo met vertrouwen hel tegenwoordig beroep op de bekende milddadigheid van deszelfs Sladgenooten en acht het overbodig de aangekondigde Collecte meerdere aanbeveling bij te zet ten dan alleen de vermelding dat uit gedacht fonds, door do Districts- Commissie alhier over bet jaar 1844 gratificatiën zijn verstrekt aan de navolgende gekwetsten en verminkten of derzelver nagelatene be trekkingen te weten Aan de Wed. F. Schropp 43,30 IE. C. Felle- 33,30 van Zandijk- 33,30 M. Telle- 30,30 A. Hogerheide- 30,30 J. A. Voshol- 30,30 Zamen f 200,80 boven en behalve de toelagen aan de zoodanigen uit den slag bij Waterloo, in wier ongelukkig lot, zooveel mogelijk, uit dit fonds wordt te gemoel gekomen. En opdat een ieder hiervan kennis drage zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize van de Stad Zierikzee, den 11 Junij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. KCIIOUWING OP DE WEGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE verwittigen de. daarbij belanghebbenden dat de gewone jaarlijkscbe omrid door bet Poortambacht is bepaald op Woensdag den 18 dezer maand, ten einde men zich overluige dat al de Wegen behoorlijk gemaakt en geëffend de Slooten uitgedolven en de suatie-middelen zich in goeden staat van onderhoud bevinden wordende de gelanden mitsdien aangemaand om de gebreken welke in dezen bestaan vóór dien tijd naar behooren te herstellen en in voldoende orde te bren gen tot voorkoming van vervolging waaraan zich de nalatigen zou den blootstellen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 11 Junij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 11 Junij.. Bij besluit van den 7 dezer, .beeft Zijne Majesteit goedgevonden J. Schrier te ontslaan uit zijne betrekking van secretaris der gemeente Kats. De Staats-Courant bevat een koninklijk besluit van den 9 dezer, op nieuw aflosbaar stellende een kapitaal van vijf miilioen gulden aan 4*/2 pc.' schuldbekentenissen van bet voormalig amortisatie syndicaat. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Zaturdag avond is te Antwerpen in de suikerraffinaderij van de beer P. J. Gevers een hevige brand uitgebarsten, welke men eerst ten 10 ure volkomen meesier werd do veroorzaakte schade is aanmerkelijk ook eenige omliggende huizen hebben veel geleden. Maandag avond is het prachtig en aanzienlijk liötel en buitengoed genaamd Bqschlust alleraangenaamst gelegen aan het Beznidenhoulin de nabijheid van 's Hage toebehoord hebbende aan wijlen den graaf van den Bosch, ver kocht geworden voor eenen prijs van ƒ80,000. De heer Moulon heeft den koop gesloten voor Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden. Den 8 dezer begaven zich 5 personen zijnde 2 vrouwen en 3 mannen met eene roeibootwaarop een zeil was aangebragtvan Poorlugal naar Brielle. Yan daar terugkomende werd de boot niet verre van den Her teldoor een rukwind omgeslagen. Yier der zich daarin bevindendo personen verdronken terwijl het slechts aan een der mannen is gelukt op de omgeslagen boot zich aan land te redden. Te Biervliet zal voor dit jaar geene kermis gehouden worden, welke anders op den 2G Junij zoude invallen. Uit Amsterdam meldt men van den 9 dezerGisteren heeft in de nabijheid dezer stad het volgende ongeluk plaats gehad. Eene vrouwMaria van der Waldop bet Iïoedenmakerspad wonende, verneemt, terwijl zij in haar huis gezeten is, dat een kind in het langs dat pad loopende water is gevallen. Zij vliegt naar buiten en ziet werkelijk eenen 12- a 14jnrigen knaap in het water liggen. Met inspanning haalt zij hem er uit, voegt hem nog de woorden toe: «.longen gij zoudt door uwe onvoorzigtighcid u zeiven een ongeluk bezorgen en mij door den schrik en valt inderdaad oogenblikkelijk neder. Men heft haar opgeneeskundige hulp wordt ingeroepen maar alles vruchteloos; zij was dood. Eene zenuw-beroerte, het Uitwerksel van schrik en overspanning harer krachtenschijnt haar getroffen te hebben. Uit 'g Hage meldt men: Men heeft, eenigen tijd geleden, in dezo residentie de proef genomen eener geheel nieuwe uitvinding, die uit haren aard, in een land als het onze, als van veel belang kan be schouwd worden: het droogmaken namelijk van muren, kelders enz. De heer Boulogne Clair uitvinder en bezitter van een brevet dien aangaande hem door liet gouvernement verleend heeft alhier 2 ka mers in het gebouw, bestemd voor het gymnasium, die door voch tigheid der muren schier onbruikbaar waren op last van het stedelijk bestuur, volgens zijne methode die onder anderen in het aanbrengen eener ventilatie bestaat, behandeld, met dit gevolg, dat de muren thans reeds als geheel droog kunnen beschouwd worden. Het werk, door deskundigen onderzocht, heeft dan ook hunne volkomen goed keuring verworven. Wij vernemen dat de heer Boulogne Clair, dia zich thans lijdelijk te Rotterdam bevindt, voornemens is zich in dia stad te vestigen. Te Hillegersberg, hij Botterdam, moeten, insge lijks met even gunstig gevolg dezer dagen proeven dienaangaande genomen zijn. Uit Nijmegen meldt men van den G dezer het volgende: Uit offi ciële beriglen verneemt men dat het hosch onder Rozendaal de Imbosch genaamd en 450 bunders groot, zoodanig door de den-rups is aangetast, dat, wanneer do eijeren van den vlinder door gunstig weder worden uitgebroeid hetzelve in dit jaar geheel zal worden verwoest. In den Plagdel een hosch van 76 bunders en ruim 59 roeden, onder dezelfde gemeente gelegen, en in 1844 reeds voor hot grootste gedeelte verwoest, vertoont zich de rups ook weder aan eenige boomen. In de hosschen onder Ede wordt de den-rups allerwegedoch in gering getal, waargenomen. Elders treft men dezelve nog schaars aan. Men vreest dit daaraan te moeten toeschrij ven dat de eijeren ten gevolge van het gure weder nog niet zijn uitgekomen, en dat, hij gunstig weder, eene menigte rupsen zich op nieuw zullen vertoonen. Gaven wij in het laatst van November van het vorig jaar een ver slag van de noodlottige gebeurtenis en do onmenschelijkheid van 3 hoosdoeners, ten huize van den tolgaarder Terguinaan den straatweg tusschen Leeuwarden en Hartingenthans kunnen wij mededeelen dat die onverlaten met nog een vierde persoon, den 7 dezer, door het provinciaal geregtshof van Vriesland zijn Ier dood verwezen niet alleen voor de toen medegedeelde "verschrikkelijke misdaad maar nog daarenboven voor eene soortgelijke misdaad onder nog meer verzwa rende omstandigheden met hun vieren, onder Hemelumhij 2 oude lieden eenige dagen vroeger gepleegd. Men schrijft uit 's Hertogenboscli van den 7 dezer: Opmerkelijk is lot niet geringe schade van den landman in deze omstreken do verbazende goedkoopheid der varkens die zelfs niet zijn af te zetten. De biggen van 5 a G weken heeft men sints eenen geruimen tijd verkocht tegen 25 cents liet stuk; een varkenstouwer kocht er 8, voor evenveel borrels en mogt op den koop toe mededrinken thans reeds zijn er hoeren die dezelve oin niet wegschenken; en daar zulks twijfelachtig koude voorkomen kan men aanvoeren dat schrijver dezes een man kentdie dezer dagen 4 biggen van 5 wekenorn

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1