Zeetijdingen* Adrertentieiii aldaar do lava opknopende hebben eindelijk den kegel derwijze op gehoogd dat er weldra niets meer van de oude ledige ruimte dezer wijdo kom zal overblijven. Indien deze kegel voortgaal met dus aan le groeijeu en zich le verhoogen zou het ligt mogelijk zijn vroeger of later eenmaal den Vesuvins wederom zich te zien dekken met dien hoed die in de laatslvorige eeuwtot grooten schrik onzer vaderen in de lucht sprong. In de Javasvhe Courttnt van don 8 Februarij jl. leest men het vol gende berigt «In de maand Januarij jl. hebben zich langs de kusten der resi dentie Cheribon Benige zeeroovérs-vaartuigen vertoond, welke, onder anderen op de hoogte van Lossarie eene inlandsche handelspraauw overvallen en uitgeplunderd hebben. Aangezien de in de Wateren dier residentie gestationeerde gouvernements-kruishooten n.°s 4 en 37 toen juist in reparatie lagen, zijn door den resident van Cheribon 2 slerko- praauwen-maijang tegen hen uitgerust, en in dezelve overgehragt het ligt geschut, de wapenen en ammunitie van gemelde kruishouten. Deze praauwen bemand met de opvarenden der kruisboolen zijn op den 12 Januarij zeewaarts gegaan en hebben op den 15 daaraan volgende een der zeeroovers-vaartuigen ontmoet en hetzelve ha een scherp gevecht vermeeslerd 5 zeerooVers hebben daarbij het leven verloren terwijl van onze zijde 3 inlandsche matrozen ligt zijn ge wond geworden. Kort daarna heeft nabij de Boompjes-Eilanden eene tweede ontmoeting met 2 zeeroovers-vaartuigen plaats gehad Welke zich echter door de vlogt hebben Weten le redden 6 kleine praau wen die kort te voren door hen in de nabijheid van Indramaijoö waren geroofd geworden en 2 door hen opgeligte inboorlingen van Cheribon zijn hun bij die gelegenheid weder ontweldigd." MIDDELBURG den 6 Junij. Tot leden der provinciale staten van Zeeland, zijn den 2 dezer, door do verschillende standen, her kozen Door de ridderschap: jonkheeren B. de Jonge en IF. R. Boddaertj Door de stad Middelburg: jonkh.' m.r M. C. Paspoort van Grijps- kerke, de heeren m.' A. M. Becius en m.' M. P. M. van Visvliet; door de stad Goes: de heer m.' F. N. van der Bilt; door de stad Vere de heer IF. M. Snijder, en door de stad Hulst: de heer IF. Seydlilz. Door den landelijken stand: in het district Middelburg: de heeren J. J. Sjirenger en in.' II. du Buisson Becius; iu het district Goes de heer m.' J. C. van der Meer Mohren in het district Hulst: de heer P. IF. Sleenkamp. GOES, den 0 Junij. Met zorg en ijver Worden alhier toebereid selen gemaakt, voor de op 11 Junij en volgende dagen le houden tentoonstelling van de Maatschappij tot bevordering van den Land bouw en Veeteelt. De ligging onzer plaats en de geschikte löcali- teilen voor een en ander hierop betrekkelijkzullen veel kunnen bij dragen, om deze tentoonstelling bevorderlijk te doen zijn aan een der hoogste belangen van ons gewest. Dezelve kan een waar en heilzaam volksfeest zijn indien de hoofdzaak door alle belanghebbenden met die belangstelling behartigd wordt, welke zij verdient. Moge deze ten toonstelling voor vreemden en landgenooten eene vernieuwde proeve zijn dat men in Zeeland ware vooruitgang op de beste wijze zoekt. Behalve dit algemeene. belangheefl onze stad hierbij nog een b'ij- zontler. Reeds gevo.elt en ondervindt zulks de handwefks- en am bachtsman. Daarom za! regering en burgerij, dit, vooral in dezen tijd, op prijs schattende, wel zamenwerken tot dal alleswat lef Opluistering van die dagen op eene gepaste Wijze strekken kan en zoo zullen de vreemdelingen, die de gastvrijheid uitnoodigde, eene aangename herinnering medenemen van de wijzewaarop men in Goes het goede voorstaat. ZIERIKZEE den 10 Junij. Jl. vrijdag namiddag is alhiervan de stads Werf, met het beste gevolg te water gelaten, het nieuw gebouwd en gekoperd barkschip Willem de Ctercqgroot 40Java- iasten gebouwd door Hen scheepsbouwmeester: C. Mak, voor rekening van de heeren Boissevain Sc Comp. te Amsterdam bestemd voor de vaart op Oost-lndieen zullende gevoerd Worden door kapitein J. C. Boek terwijl naar men verneemt weldra Weder de kiel gelegd zal worden voor een schip van gelijke grootte. Ook is onlangs alhier op de wet! de Goede Intentie, toebehoo- rende aan den beer Sirickaertde kiel gelegd van een kofschip genaamd Marinas Gertrudezijnde beslemd voor de vaart van deze Stad. Dezer dagen heeft een veehandelaar uit Botterdam hier in het eiland aangekocht twee ossen,, als een van den heer J. de KaterJz. alhier Voor f 320en een van den heer J. Hoogenboom te Noortl- wellevoor f 400. Dezelve zijn verder döor dien veehandelaar ver kocht aan den heer C. M. Horning, rrr.' vleeschhouwer bij Rotter dam om voor zichzelven daar te slagten op de groote waag van Rotterdam hebben deze beesten 1986 nederlandscbo. ponden gewogen. Uit 's llage schrijft men:- «Met genoegen verneemt men,, dat onzen stadgenoot den boekhandelaar J. van der VlietCz. namens Z. M. den keizer van Rusland één fraaije ring, in diamanten, ver eerd is, voor een hoogstdenzelven bij Z.' M.' bezoek hier te lande, aangeboden prachl-exempiaar van het werk van den weieerw. zeergel. heer van der hingen, predikant aan de Paart, aan de Raap-de- Goede-Hoop Over de Noordsche Volken enz. BROUWERSHAVEN, den 8 Junij. Binnengekomen: Maasstroom, kapt. J. H. Schutten Mosambique. kapt. T. J. J. Ifoumanvan Batavia naar Rotterdam en Furst Mcnschilwff, kapt. J. E. Lalin Vap Messina naar Dordrecht. VERANDERINGEN EN BIJVOEGSELEN IN BE GRONDWET. De instelling van de stalen van de regeringen is niet in onze tijden eerst tot stand gekomen is niet ons werk daarover hebben wij niet iet eerst gedachtintegendeel hebben wij dezelve va» onze voor ouders oulvangen die ook derzelver ontstaan niet konden aanwijzen en alzoo verliest dezelve zich in den nacht der tijden. Wat otik van het vormen der burgermaatschappijen moge wezen, zoo veel is zeker dat nog ieder hekend volk zich een soort van bestuur heeft gegeven en er alleen naar mate der zeden en gewoonten verschil van regering bestaat. Hieruit vloeit voort, dat bet verdragwaardoor het volk aan elkander vétbotliien wordt, .geen gewoon verdrag isdat op dezelfde Wijze als eert ander aangegaan is hetwelk men naar goed vinden Weder kan ontbinden of wijzigen indien de meerderheid van degenen die geacht worden liet te hebben aangegaan dit verlangt. Men kan de regten die men heeft weggegeven niet meer terug nemen men kan op die Schenking niet terugkomen tenzij er onver vreemdbare regten mogten weggegeven zijn. Evenwel kan het in het belang Van den staalof van het grootste deel dergenen die den staat uitmaken Wezen dat er in het staatsverdrag eenige verandering wordt gebragtwelke de loop der jaren daarin noodzakelijk dringend noodzakelijk beeft gemaakt het is dus wijs dat de opstellers! ëener grondwet, dit gevai voorziende, daaromtrent eenige voorziening daarslellen dat zij die veranJerihg niet gelijkstellen met eene gewone Wet die door eene andere wet vervangen wordt maar bijzondere vormen eene bijzondere wijze van toestemming van allen vorderen, en dan is het te verwachten dat allen die belang bij het bestaan en den voorspoed van den staat hebben zullen medewerken om die Verahderingeti daar te stellen al mogten zij daardoor ook regten of voordeden verliezen. Deze vüfniBn moeien ttiijnens inziens, moeijelijkheden in den weg stellen aan de beminnaars van nieuwigheden om op die wijze hot liglzinnig veranderen zoo vee! mogelijk tegen te gaan.. Veranderingen kunnen doelmatig zijn maar zij moeten niet dagelijks geopperd wor den omdat er voorai eerbied voor de grondwet van den staat moet aanwezig zijn er zijn pUntetldie men niet dan hoog9t zeldzaam in beraadslaging moet brengenniet alleeil omdat het houden dier beraadslagingen tijd wegneemt maar oök ómdat het verschil van denkbeelden indien het de dierbaarste belangen betreft een wrok bij de Wedefzijdsche partijen openbaart die nadeelig is in het go- zamenlijk streven naar het doel der hoogste Volmaaktheid in wetge ving ten opzigte vah de volksbelahgen. PerSöneri die Veranderingen hegeeren zullen rr altijd weïen er zijn overal tevredenen én on- v.ergenocgden er zijn overal menschen die tiaar de gutist van het volk dingen en die op elke wijze zoeken te Verkrijgen voornamelijk door het doen van voorstellen in democralischen geest. Deze zucht tol veranderen heeft, zoo als de geschiedenis ons leeft, te Athene geheersebt en dien slaat ten gronde gebragt j verslapping van do instellingen door Lydufgus iiigeVoeid veroorzaakte den ondergang van Sparta en wat heeft zelfs Rome kunnen redden van het verderf, ten gevolge Van democratische beginselen dart het despotismus vau éénen. Gedurige "verandering van staatsinstellingen hebben Spanje van al harén luister beroofd ziet op Portugal en wat liet daar uit werkt eli slaat de Staten van Zuid-Amerika gade en zegt mij of Veranderingen altijd verbeteringen zijn. Er moet derhalve tegen deZe woelzieke üienSchert déze -nietiwig,- beid-zoekers die hunne zucht daarnaar niet knntien overwinnen, een dam gesteld worden om hunne pogingen Van den beginne af legért te gaan om le voorkomen dat zij le ligtzinnig veranderingen voor stellen heeft de grondwet daartoe de geschiktste middelen gekozen f T-, i». V: A. [ingezonden.) [Wordt vervolgd.) Hedeh overleed na eefte kortstondige- ziekte mijne geliefde EchtgenootPKTRONELLA KAPTEIJN in den ouderdom van fuhn 65 jaren. ZlERKfZEÉ., C. van deü WË1JDE€z. den 5 Janij 1845. Diegenen, Welke Vefmeenen regt (e hebben' op de Nalateri- sehap van Wijlen den Heer BAREND HOCKE in levört Burgemeester van en gewoond hebbende Ie BrJuu'èrshtvenen aldaar overleden omstreeks de« ja ret 1790, worden verzocht zich te ver voegen ten flantore van den Notaris M.' C. t.AN deb LEK BB CLÈRCQ, le Zierikzèèvoor één Julij aanstaande, ten einde mede- deeling te erlangen van hetgeen alsnog onverdeeld van gezegde Na latenschap bestaat. Öe oridergefpekende berigt hierdoor ,- dat hij op Woensdag aanstaande' zijne Affaire in KRUIDENIERSWAREN, TA BAK SNUIF en SIGAREN zal openen. Önder belofte cener accurate en civile bediening beveelt hij zich ten vriendelijkste in de welwil lendheid en gunst zijner geëerde Stad- en Landgenooten. J.* OCHFMaN J.'-z." Öostzijde van den Dam, B, 89. OPROEPWG VAN SCHÜLDEÏSCËERS De échuldeischers in den Boedel van' JOHANNES' DIJKEMA, Particulier, vroeger Commissionairwonende te Zierihzee(impelran! van boedel-afstand bij vonnis der Arfofldissemenls-Regtbank te Zierikzeein - dato twee en twintig October 1800 vier en veertig, geregisteerd op de expeditie, bij welk vonnis tevens de ondergetee- kende is benoemd lot Curator,) zoo bekende als1 onbekende, de bevoorregte en de Pand- of Hypotheek-hebbende daaronder begrepen, worden bij deze andermaal opgeroepenomin persoon of bij van behoorlijke procuration voorziene, g.emagligdenop Zaiurdag den .acht en twinligslen Junij 1800 vijf en veertig, des Voormiddags ten 'half twaalf ure, te verschijnen in bet gewone locaal der Arrondisse- 'ment's Regtbankop liet Raadhuis to Zierikzeeten einde tot de verificatie hunner schuldvorderingen op gemeldeu boedel te zien over gaan. De Curator M.' B. C CAU. IE ZIERSKZEE BH BE WEB. A, BE VOS EN ZOON STABS DRUKKERS,

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2