ZIERIRZEESCHE COURANT, $.0 45. VRIJDAG A.° 1845. 6 JUNIJ. Besturen en Administration. Nieuwstijdingen PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIÈRÏKZEE brengen bij deze ter kennis van LandbouwersGrondeigenaars en Pachters Van Landen dat even als in vorige jaren thans weder aan ieder hunner een biljet zal worden bezorgd Waarop dezelve gelieven in to vullen de bundertallen met onderscheidene veldge wassen en voortbrengselen bezaaid voor zooveel ieders eigendom of pacht-bezit binnen deze Stad en het Poortambacht betreft met vriendelijk verzoek deze biljetten met de vereischte naauwkeurigheid ingevuld en onderleekend in den loop der maand Junij aanslaande ter Stedelijke Secretarie te willen terugbezorgen ten einde het Bestuur in staat te stellen aan de opgavewelke daarvan bij de Hooge Begering jaarlijks wordt verlangd te kunnen voldoen rekenende men hierbij op dezelfde bereidwilligheid waarmede, ten voorleden jare gelijke opvrage door een ieder is beantwoord geworden. Zierikzeeden 28 Mei 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie De Stads Secretaris t W. .1. P- KROEF, aanbesteding. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den .11 3 wij. aanslaandedes middags, ten Raadhuize in liet openbaar aan den minsteischende aan te besteden 1." Hel uitkappen en met 'eene nieuwe bekleeding voorzien van den BORSTWËRINGS-MUUR leidende naar het Bolwerken hel opmegen ihan ccnige gedeelten metselwerk aldaar, op aanwijzing met liet onderhoud' löl den 1 Mei 1846. 2.° Hel onderhouden van al Stads ARM EN-HUISJES lot op hetzelfde tijdstip. Overeenkomstig' het bestek en de Voorwaarden lot die besteding. Waarvan ter Stedelijke Secretarie inzage en bij den Stads Architect inlichtingen kunnen verkregen worden, door wien daags vóór de be steding des voormiddags 10 ure, te beginnen aan bet Bolwerk, locale aanwijzing geschieden zal. Zierikzee, den 28 Mei 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. rit -n t - - - - - - - -- -• -fr.. G tV O T-B RITTANNlËN. LONDEN, den 31 Mei. De Standard deelt heden den tekst van het nieuwe, lusschen Frankrijk en Engeland gesloten traktaat tot afschaffing van deh slavenhandel mede. Dit traktaat bestaat uit 10 artikelen. De voorhaamste bepalingen zijn reeds hekend door de uittreksels Welke Onderscheidene dagbladen daarvan hebben geleverd, Er zal een engelsch en fransch smaldeel Worden daargesleld bestaande uit 26 zeil- en stoomschepen van elke der beide natiën. Door bei den zal toezigt worden gehouden op de westkust van Afrika, van de Groene Kaap tot l6b 30' z. b. De kooplieden der beide fransche en engelsche stations zullen geraadpleegd worden Wegens de beste middelen tot uitoefening van dit loezigl. Met de vorsten en opper hoofden der kust van Afrika zal worden gehandeld om tot de af schaffing van den slavenhandel te geraken. De geschenken en uit gaven benoodigd om lot. bet sluiten van overeenkomsten met de wilde vorsten en opperhoofden te komen zullen gezamentlijk door de beide mogendheden worden bekostigd. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGË den 3 Junij, HH. KK. HH. prins eh prinses Erederik der Nederlanden, benevens hoogstderzelver vorstelijke telgen en gevolg hebben heden deze residentie veriaten zich naar Berlijn begevende. Na aldaar eeltige dagen vertoefd te hebben zullen zij over Stettin naar Swinemunde reizen Waar ecne russische oorlogs stoomboot door den keizer van Rusland daartoe etipresselijk afge zonden do vorstelijke personen zal afwachten om ben naar S.'- Petershurg over te brengen. De afwezigheid van HH. KK. HH. zat nietzoo als door sommige dagbladen ten onregle vermeld is een jaar, maar slechts 3 maanden duren; wordende de prins en prinses reeds in September aanstaande terug verwacht. Den 4. De koning is gisteren morgen van hoogsldeszclfs reis naar Vlissingen waarheen Z. M. zich begeven had om hij het ver trek van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlandenen van Z. cxc, den gouverneur-generaal van Nederlands-lndie den heer Rochussen tegenwoordig te zijn in deze residentie teruggekeerd. De prins zal aan boord van het fregat de Rijn eene reis döon naar bet Noorden. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Den 28 Mei is van Harderwijk naar Helvcrelsluis vertrokken een deta chement sterk 140 onderofficieren en manschappen om aldaar te worden ingescheept en naar Java te worden overgevoerd. LI. don derdag en vrijdag zijn er langs de'n spoorweg omstreeks de 700 landver huizers te Antwerpen aangekomeu. Er worden schepen tot bunne dp- namc gereed gemaakthunne bestemming is New-York. Sedert geruimen tijd wareh aah het postkantoor Ie Brussel aanziehlijke sommen gelds ontvreemd Welke gezamentlijk verscheiden honderd duizenden franks zouden beloopen. Een der geëmptoijeerden wordt thans van deze misdaad verdacht en is dien ten gevolge in hechtenis genomen men hoeft meer dan 5000 franks in zijn bezit gevonden en bij een eerste onderzoek is gebleken dat hij in eene maand meer dan 80,000 franks beeft ver teerd. Door dé Nederlandscbe Hnndel-Maalschappij zijn bevracht geworden 27 schepen, als: voor Amsterdam 13, Rotterdam 12, Dordrecht 1 en Middelburg 1 (zijnde de Phóenixkapt. P. J. Kasse). In den vroegen morgen van den 30 Mei zijn te Amsterdam in de War moesstraathet bierbuis de Bijenkorf en de kastenmakerij van dén heor S. Worst in de ascb gelegd. Men verneemt, dat er van Amsterdam wordt aangedrongen op een nieuw reglement ter keuring van de mee krap, welke keuring onlangs geheel is afgeschaft. D. Carlos heeft besloten om afstand te doen van zijn regt op de kroon van Spanje. Dia Vorst beeft dit regt overgedragen op zijnen oudsten zoon t). Carlos Etiis tot dusverre den titel voerende van prins van AslUriè. Men verneemt dat binnen weinige dagen een begin zal gemaakt worden met bet afba kenen van den spoorweg tot Rotterdam. Do amputatie, ook aan beide handen, van den ohgelukkigen Rinlje de Wildete (Uirlingen beeft plaats gehad. Beklagenswaardiger voorwerp dan deze man thans van beide zijne banden en voeten beroofd zal men zich bezwaarlijk kunnen voorstellen. (Gelijk bekend is, is Bintje de Wilde in Maart jl. tijdens de strenge vorstmet eene boot door het ijs zeewaarts gedreven doch gelukkig na 36 uren gezworven te hebben gered.) Woensdag laatstleden is op het gouvernements-hötel té Maastricht aanbesteed het makelt van dat gedeelte des grooten Wegs van die stad naar Nijmegen hetwelk van Venlo lot aan de geblerscbe grenzen nabij Mook loopt ter lengte van 51,730 el en aangenomen is door deb beer Chainaye van Maastricht, voor de som van f 515,000. In den vroegen morgen van don 1 dezer is te Londen weder een lievige brand uitgebarsten en. wel bij de hoedenfabrijkanten Robertson en Satcheïlin Fencburchstreet. De huisvrouw en het kind van laatstgenoemden heer worden vermist eh zijh denkelijk in de vlammen omgekomen. De nieuwe dijk bij Lillo is den 1 dezer, tijdens het hooge water, voor de derde maal door gebroken. Den 2 dezer zijn te Amsterdam van Rotterdam aange komen 154 landverhuizers en aan boord gegaan van het schip Amerika, bestemd naar Noord-Amerika. Men meldt uit Haarlem van den 4 dezer: Gisteren namiddag heeft zekere Joseph Reilman welke hier het beroep van tandmeester en barbier uitoefende op den édel achtb. heer jonkh.' van Tets van Goudnaanpresident der arrondissements-regthank te dezer stede, op de openbare straat geheel onverwachts van achteren een dubbel pistool afgeschoten, en terstond doarnamet een derde schot, zicb- ïelven van hel leven beroofd. De heer urm Tets is oogenbükkelijk neérgestort maar heelt, met behulp van eênige personen, die dade lijk toesnelden., zijne nabijgelegcne woning bereikt, alwaar, bij bet toebrengen der genees- en heelkundige hulp, is gebleken, dat hij in den rug door erin kogel 'gewond was en aan een dér schouders eene minder belangrijke kwetsuur van tien schampschot had bekomen. De booswicht, welke deze gruweldaad heeTt gepleegd was in April 1843, hij vonnis van voornoemde regtbahkin hóoger beroep bevestigd dool' bet provinciaal geregtshof, tot eene gevangenisstraf van erhe maand veroordeeld gewordenIer zake vah moedwillige verwonding. Uit Yenlo wordt gemeld van den 30 MeiEergisteren namiddag is boven deze stad en in de rigting van Maastricht een schrikkelijk onweder losgebarsten. De bliksem beeft hier geene schade gedaan; maar zoo veel te meer een vreesseiijke hagelslag Vele glasruiten zijn ingeslagen en zulke zwarg en harde sleenen vielen neder dal zelfs dakpannen gebroken zijn. In vele tuinen in en buiten de stad was de grond met afgeslagen bloemen en bladeren bedekt. Aardappelen hoonen erwten alles werd uit den grond geslagen en weggerukt. Het koren op bet veld werd als lot baksel fijn gekapt. De hagcl- steenen lagen eene halve band boog. Ook onder Tengelen Blerick Baarloo en Keisel is de schade ontzettend. Vroeger op dien dag woedde het onweder meer naar beneden. In slroomcn viel de regen, neder, van eenige bagelsleenen vergezeld., welke echter geene schade veroorzaakten. Onder Wei sloeg de bliksem een zwaren eikenboom 8an splinters. Een andere, straal sloeg in een buisje, in hetwelk eene vrouw zat, welker klompen, nan bare voeten werden stuk ge slagen, zonder 'dat zij zelve eeriig letsel bad of andere schade werd aangerigtmaar te Wette, niet verre van Gelder, trof de bliksem drie mannen op het veldéén van welke gedooden de beide an dere gekwetst werden. De persoon, die te Maastricht in hechtenis genonien en verdacht Was, èeti der daders te zijn vart den nfio'órd en den diefstal, bij het station van T.enven gepleegd, is losgelaten, daar bet gelukkigerwijs gebleken is; dat de tegen hein hésta'amle Vermoedens ongegrond wa ren, Het is namelijk bewezen, dat hij zich in den nacht., toen de misdaad gepleegd werd in bet hospitaal te Mecb'elen bevond alwaar hij adergelaten is, alvorens hij naar bier Vertrok; hieruit wordt mi ook de tegenwoordigheid van bloedvlekken.op zijne kleederen Verklaard. In de mijnen van Montaigut, fransch departement van Puy-de- Döme werden den 7 Mei 8 werklieden door eene uitgestrekte aard storting bedolven 3 redden zich 5 bleven begraven. Men gaat terstond aan het werk om ben op te graven werkt 4 dagen lang en vindt hen niet nog geeft men de hoop niet op, maar geheel do belolking arbeidt onder bestaar van deskundigen voort. Eindelijk

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1