ui dvert entten. r»ïpt zeer groot ■was)deels om op de omliggende landen voor eenige stuivers eene goede plaats te bekomen (en welk getal ten nadeele der ondernemers, al zeer groot was) Ijverig was men bezig met al de preparativon en aanstalten. De vlammen, uit den aangebragten spiritus slaande, golfden in den bal lon, welke, van digt bij beschouwd, naar eene doorschijnende ijzer smelterij geleek. Van lieverlede zag men dan ook den ballon zich uitzettentot dat hij eindelijk strak geworden in zijnen geheelen omvang eene oppervlakte van 1700 vierkante ellen besloeg Toen alles gereed scheen, werd hat teeken tot loslaten gegeven; doch, wanneer van eene kompagnie soldaten niet allen in dezelfde maat loopen dan ontstaat'er verwarring. Zoo ook hier; inden haast had men vergeten zeker touw los te snijden en van daar dat de lucht bol met den heer Kirsch er onder op weinige voeten afstands van den grond tegen eene paal stoottewaardoor het voor hem onmo gelijk werd, verder de lucht in te komen. Doch, het moet erkend worden, dat men na dit voorval geene moeite onaangewend liet, om alles wederom te herstellen. In een oogopslag was hel gevaarte ■weer met pennen in den grond, de oven gestookt, het vuur aan het blaken en in een klein kwartier was de hol wederom bijgevuld en in gereedheid. De heeren Kirsch en Lehmann waren overal persoon lijk in de weer en men hoorde den eersten dikwijls herhalen: er moge mu gebeuren wat er wil, ik zal opstijgen! Inderdaad, het weder was weinig geschikthet waaide nu en dan hevig; eene aanhoudende, doordringende regen doorweekte het linnen desniettemin bleef men Irouw doorwerken en wilde bet plan niet opgeven. Het tweede signaal wérd gegeven, hel schuitje mét den heer Kirsch er in onder den bol aangebragt; en nu sloeg onder aanhe/Iing van het volkslied en het hoerah der menigte, de luchtreiziger statig op, en zou waar schijnlijk binnen weinige minuten de hoogte bereikt hebben, ware «r niet een tweede ongeval gebeurd dat de heer Kirsch wet moest doorworstelen maar niet had kunnen voorkomen. Even van den grond zijnde, dreef de wind den bol tegen de hoornen. De beer Kirsch voer er moedig door heen zijn schuitje slingerde geweldig met zijne handen kampte hij tegen hel loof en de takken der hoornen lot dat eindelijk alle inspanning niels meer baten kon doordien de touwen, waarmede het schuitje bevestigd was, in een knoestige uitwas van een anderen boom verward geraakten. Tegelijk kwam er, door eene scheur, buitenlucht in den bol, waardoor deze nederviel en de heer Kirsch in zrjn vaartuigje aan den top des booms bleef bangenhalf verward in de touwenhalf voorover ge trokken door de zwaarte van den neergevallen bol. Na manmoedige inspanning gelukte het den beer Kirschde schuit los te maken en zelf naar beneden Ie komenwaar hij van de talrijk aangegroeide menigte de vleijcndsle betuigingen erlangde en trien bel ten volle er kende dat deze onvoorziene omstandigheid geheel buiten zijne setruld was. Zoo eindigde deze reis, en het laat zich wel aanzien, dat de heer Kirsch bij gunstiger weder zijne reis zal hervatten, bij moet daar «ene soort van eer in stellen." Een oosten ijksch landbouwkundige, de heer Gicrslerheeft een middel uitgevonden om het melken der koeijen gemakkelijk te maken door dit middel vervallen de onderscheidene meeningen tot dusverre gekoesterd omtrent de rol welke de nijers in sommige opzigten spelen en wegens den invloed, dien de afzuiging uitoefent lot ver krijging der melk. Dit zijn kleine hennen of ivoren buizen van omstreeks 2'/s »ed. strepen diameter op de drie vijfde gedeelten van «lerzelver lengte en 4 strepen op de twee andere vijlden. Men legt jn de speen der koe het eene uiteinde der huis, dat eenigzins dik afloopt en rondom met eenige galon doorboord is, terwijl de beide raiteinden gescheiden zijn door middel van een plaatje in de rondte der huis, om te beletten, dat de huis te ver in de speen geraakt. Naauwetijks is de buis aangebragt, of de melk bomt er als door eene kraan doorloopen. De keizerlijke maatschappijen van landbouw en veeartsenijkunde in Weenen hebben met deze buizen onderscheidene proefnemingen doen bewerkstelligenwaarvan de slotsom wasdat tie melking aldus in even veel tijdeven goed en met veel minder moeite geschiedt dan op de gewone wijze. Bij eene proefneming, die dezer dagen in Parijs plaats had, hij ecnen veefokker aldaar, werden de huizen zeer gemakkelijk en zonder eenige tegenwerking der koegen aangewend. De melk liep onmid- delijk uit vier zoodanige buizen gaven gezamenlijk iets minder dan een liter in de minuut. Maar telken keer bleef er in den uijcr bijna een vierde gedeelte van de hoeveelheid melk van het dier overdat men naderhand door bet gewone middel verkreeg. Bij andere proef nemingen door de parijsche Sociétê royale et centrale d'agricullure bewerkstelligd erlangde men integendeel de ganscbe hoeveelheid melk. Daaromtrent bestaat derhalve thans nog onzekerheid. Men schrijft uit Koningsbergen Bij den noodloltïgen overtogt van het groote leger van Napoleon over de Beresina den 26 en 27 November 1812, vonden, behalve vele duizende mensehen, ook een onnoemelijk aantal kogels hommen en granaten hunnen ondergang in den vloed. Eerst dezer dagen heeft men er aan gedacht dien rijken buit uit de rivier op te visschen en 3 scheepsladingen daarvan zijn naar Dantzig vervoerd waarvan een groot gedeelte ook als oud ijzer door de ijzergieterij hier ter stede is aangekocht. Bij het om smelten dezer munitie sprong een nog gevulde granaat uiteen. Do ontploffing was echter van weinig beteekenis en rigtte geene schade aan. De granaat was, huiten de lading, nog met eikelvormige kogeltjes gevuld. De twee engclsche schepen Er elms en Terror, die sedert eenigen lijd uitgerust werden, om nogmaals eene proeve tot ontdekkingen in de Noordpoolzeeên te doen, zijn den 19 dezer van Greenhitte naar derzelyer hestemming vertrokken. Elk schip heeftonder andere 200 blikken bussen aan boordbestemd om daarin opgaven in zes verschillende talen gesteld te besluiten en in zee te werpen be trekkelijk lengte en breedte graden of ook andere bijzonderheden welke men wenscht ter algemeene kennis te brengen. In de Ie Berlijn uitkomende Vossische Courant las men dezer dagen Sedert dat de duïtsche landverhuizers dé Vereenigde Noord-Amcri- kaansche Staten tot een nieuw vaderland verkozen hebben, heeft Amerika bijna geene duilscbe fabrijkaten meer noodig want dank zij onze landgenoolen zoo worden die fabrijkaten tegenwoordig in Amerika nog beter gemaakt dan bij ons heigeen ook geen wonder is, want de duitsche landverhuizers zijn meerendeels zeer bekwame en zeer vlijtige werklieden. De uitvoer uit üuitschland naar Amerika is dan ook sedert het tot stand gekomen zijn van hel tolverbond voor niet minder dan 40 milliocn daalders afgenomenen Noord- Amerika telt reeds over de 4 millioen zich aldaar gevestigd hebbende Duitschers. Den 17 dezer heeft het engelsch genootschap tot afschaffing der slavernijhare zesde jaarlijksche vergadering gehouden. Volgens het door den secretaris voorgedragen rapportworden er nog jaarlijks van de afrikaanscbe kusten 400,000 slaven uitgevoerd voor de sla venmarkten van de spaansche koloniën van Braziliëvan Turkije van Egypte van Perzievan Arabie en van Indie. Dit zelfde rap port begroot het aantal slaven, hetwelk zich nog over de verschillende punten der wereld verspreid bevindt, op 6,830,000 koppen verdeeld als volgtin de Vereenigde Staten 2,750,000in Brazilië 2,500,000 in do spaansche koloniën 800,000in de republieken van Zuid- Amerika 400,000in de turksche koloniën 250,000 en in de hol- landsche deensche en zweedsche koloniën 100,000. MIDDELBURG den 28 Mei. Zijne exc. de gouverneur-generaal van Nederlands-lndie Rochussenis heden morgenmet het ko ninklijk stoomjagt de Leeuw, te Vlissingen gearriveerd om zich aldaar in Ie schepen aan boord van Z.' M.' fregat Jason. ZIERIKZEE, den 30 Mei. Op den 24Junij aanstaande zal, van wege het departement van marine te 's Gravenhage worden aanbe steed eerstensde bouw aan de noordzijde van het eiland Schouwen van eenen gemetselden lichtopstand met ijzeren zijschermen op het duin in de nabijheid van den Zouten en Zoeten Haard, ingerigt tot het daarop stellen van een catadioptriek lichtten tweede bet (laar- stellen van eenen bouten lichtopstand met bouten zijschermen op een der duinen in de nabijheid van Renesseingerigt lot bet daarop plaatsen van een soortgelijk lichtten derde van den bouw van twee lichtwachters-woningen ten vierdevan het aanleggen der noodige werken zoo tot effening als beveiliging van bet terrein en tot het daarstellen eener gereede gemeenschap tusschcr. den gemetselden licht opstand en de daartoe behoorende wachterswoningen ten vijfde het vierjarig onderhoud van een en ander. Van het bestek kan onder anderen inzage genomen worden bij bet gemeente-bestuur te R enesse. Ook zal ten zelfden dage te's Ilage worden aanbesteed Het zesjarig onderhoud aanvang nemende na de goedkeuring dezer aanbesteding van den kapitalen kustlichttoren de magazijnen woongebouwen en verder aanhooren op het westeinde van het eiland Schouwen met de leverantie van al de daartoe benoodigde materialentransporten en arhcidsloonen. Eergisteren morgen heeft over het eiland Duivelandvoorna melijk de gemeente Oosterland een verschrikkelijk onweder gewoed vergezeld gaande van een zwaren hagelslag, waardoor bet water als bij stroomen langs den weg liep. Het te veld staande vlas, de jonge meede en meer andere gewassen hebben zeer veel geleden en geven een treurig vooruilzigt voor den landman. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM. Woensdag den 28 Mei 1845. Nederlander 2*/2 pC. Werk. Schuld 4 Amort. Syndikaat 4'/s pC- Nieuwe 3 pC." Leening Hand'el-Maatschappij 4'/: gebleven. Rusland Spanje Oostenrijk Portugal Oost-Indien 4 Rijn-Spoorweg4 Hol). IJzer. Spoorw-M. Hope em Cornp. Negot. 1834 hij Ardoin Bij Goll. en Comp. Negot. Mctaliek 64'/„ 100'/,, 100 78'/» 1547e pC. 108'/» 267(e 1117» 677» MIDDEN PRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 29 Mei 1845. De Ned. Mudde. GraauweErwten f 0,00a 0,00 De Ned. Mudde. O. Tarwe 1843 f 8,00 a 9,50 N. dito 1844 6,50 a 7,50 Zomer-dito - 0,00 a 0,00 Ordinaire dito - 5,60 a 6,00 Rogge 1844 - 6,50 a 6,75 N. VVinter-Gerst - 4,50 a 4,70 Zomer-dito - 4,00 a 4,10 Haver - 2,50 a 2,60 Paardeboonen - 5,00 a 5,20 Witte dito - 0,00 a 0,00 Bruine dito - 0,00 a 0,00 Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 6,00 a 0,00 a 0,00 a 0,00 a 3,00 a 7,00 0,00 0,00 0,00 7,00 Raap-Olie te Zierikzee, f 43,00 p. v Patent-Olie - 46,00 Lijn-Olie - 00,00 Raapkoeken /"00.00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Buiten de mogelijkheid zijndeom persoonlijk alle de be- wijzen van belangstelling en hartelijke vriendschap lo beant woorden welke van zoo vele achtenswaardige Familiën en Vrienden aan den dag zijn gelegd in de ziekte en bij het overlijden van onzen hartelijk beminden Broeder en aanbehuwd Broeder den Heer P. N. A. van SONook in het bijzonder aan deszelfs nagelaten® Kinderen betoond zoo gevoelen wij ons gedrongen om langs dezen weg onze innigste dankbaarheid daarvoor bij deze te betuigen met de verzekering dat wij altijd den hoogslen prijs hierop zullen stellen. Zierikzee Uit aller naam den 28 Mei 1845. N. A. van SON. C. van ALPHÉN. Diegenen welke iets te vorderen hebben van of verschul- digd zijn aan den Boedel van wijlen den Heer P. N. A. van SON, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten Kantore van den Notaris M.' J. J. EBMERINSvóór den 15 Junij aanstaande. Ter overneming, voor inkoopsprijs, a contant, worden aan- geboden, drie nieuwe marmeren SCHOORSTEEN-MANTELS, van verschillende kleuren met witte consoles te bevragen hij de Uitgevers dezes. te zierskzee bij de we». a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2