ZIERIKZEESCHE COURANT, IV." 42. DINGSDAG A.° 1845. 27 MEI. Besturen en Administration. Nieuivstij dingen. ^'VCT BRANDSCHOUWING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE verwittigen de Ingezetenen dat er op Maandag den 2 Jnnij aan slaande eene algemeene Inspectie op de BrandbluSchmiddelen te dezer Slede zal gehouden worden en herinneren mitsdien aan de bepalingen van de art. 44 45 en 46 van het Brand-Reglement voor deze Stad opdat alles in goeden brnikbaren Staat worde tentoongesteld en niemand alzoo door onwetendheid vervalle in de boetentegen de nalatigen verordend. Zierikzeeden 26 Mei 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. 3. P. KROEF. NEDERLANDEN. 'sGRAVENlAGE den 23 Mei. De eerste kamer der stalen-ge- neraal heeft zich in hare vergadering van heden vereenigd met de vier hbar laatstelijk door de tweede kamer toegezonden wetsontwerpen namelijk dat betrekkelijk wettelijke verordeningen over Limburg, dat tol wijziging der begrooling voor de nationale schuld over 1844, dat betreffende de invordering der directe belastingen en dat betrekkelijk het muntwezen. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen eene nota van wijzigingen in het ontwerp van wet, nopens het tarief op den in-, uit- en doorvoer. Uit die nota blijkt dat de verschillende artikelen nopens de granen uit het ontwerp zijn geligt, en dat alzoo de wet van 1835 in volle kracht blijft. Daarna is met eene meerderheid van 39 tegen 16 stemmen beslo ten de beraadslagingen over het tarief voorloopig uit te stellen en de voorgestelde wijzigingen op nieuw tot een onderwerp van over wegingen in de afdeelingen te doen uitmaken. De kamer zal nu aanstaanden maandag beraadslagen over de ontwerpen tot herziening der grondwet. Zoo men verneemt heeft het Z. M. den koning behaagd aan het gezelschap der franscho tooneelisten alsmede aan het duitsche opera-gezelschap die heide tijdens Zijner Majesteits verblijf te Amsterdam, de eer gehad hebben, voorstellingen voor het hof te geven ieder een geschenk van f 500 te doen geworden en heeft het aan II. M. de koningin behaagd, aan het bestuur der maatschappij, Caeciüa eene som van f 100, ten behoeve van het fonds der maat schappij, te doen uitreiken. Do Staats-Couranl bevat een koninklijk besluit van don 22 dezer, op nieuw aflosbaar stellende een kapitaal van 6 millioen gulden aan 41/, pc.ts schuldbekentenissen van het amortisatie-syndicaat. Van wege den minister van financiën is bekend gemaakt dat de middelprijzen der inlandsche granen voor bet geheele rijk over het tijdvak van den 20 April 1845 tot en met den 19 dezer per mud zijn geweest als volgttarwo f 6,61 rogge f 5,68 boekweit f 6,05, gerst f 4,27, haver f 2,73 en ongepelde spelt f 2,28, en dat de reglen op den in- en uitvoer voor de maand Junij eerst komende zijn gesteld per mud als volgt tarwe en gepelde spelt ƒ1,50 en vrij rogge 30 c. en vrij boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 50 c. en vrij haver 75 c. en vrij en ongepelde spelt f 1 en vrij. Het Weekblad van het Regl berigtdat de hooge raad, hij ar rest van 20 dezer, verworpen heeft het beroep in cassatie, ingesteld door K. Winkels, die bij arrest van het provinciaal hof van Zuid- Holland van 22 Februarij jl.ter zake van het verminken of uiter lijk schenden van zilveren nationale muntspeciën en zulks na reeds bevorens ter zake van misdaad te zijn veroordeeld geweesttot de straffe des doods verWezeri is. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De 330,451 balen Java koffij in de laatste na- en voorjaarsveilingen der Nederiandsche Handel-Maatschappij te Rotterdam opgehouden zijn uit de hand verkocht tot cent boven de opgehouden prijzen. Men begint zich in Belgie hoogelijk te beklagen over den toestand der nog overgeblevene kolonisten in Guatemala. Volgens een der dagbladen van Brugge, waren, van de 900 personen derwaarts gezonden laat stelijk nog 300 in leven. Te Regensburg is eenige dagen geleden eene daad van verregaande barbaarschbeid bedreven. Eer/ hoop dieven en ander slecht volk heeft, namelijk de begraafplaats der Israëliten geplun derd en verwoest. In het afgeloopen jaar is in de Onderlinge Brand waarborg-Maatschappij onder directie van de heeren de Jong Comp. te Amsterdanavoor twaalf en een half millioen verzekering aange geven. In Polen heginneni thans de gevolgen van den schralen oogst var. het vorig jaar en der jongste overstroomingen zich op eene schrik wekkende wijs té openbaren alle granen stijgen in prijs en hebben reeds eene voor dit land overmatige' hoogte bereikt welke het onderhoud der onbemiddelde volksklasse gevaar doet loopen. Men verneemt, dat op den 20 dezer te Overveen door deskundigen eene plaatselijke opneming is gedaan omtrent de waterleiding uit de duinen boven Haarlem naar de hoofdstad en dat zoowel de hoedanigheid als de hoeveelheid van het water meer dan voldoende is bevonden. Volgens de berigten van het nederlandsch consulaat le Havanna, heeft de orkaan van den 4 en 5 October II. aldaar zoo veel schade loegebragtvooral aan de suikerfa brieken, dat daardoor eene vermindering van 500,000 kisten suiker op den oogst van 1844 zal ontstaan. Men rekende meerdere jaren noodig te' hebben om zich van de geleden schade te herstellen en de productie tot het gewone cijfer terug te brengen. Te Redmoorsenop het eiland Ely zijn dezer dogen twee honderdjarige echlgenooten de man was 107 en de vrouw 105 jaren oud bijna gelijktijdig na een kort ziek bed overleden zij laten een weesje na van 84 jaren. In het district Bromberg, in Posen hebben in April 40 malen branden plaats gehad waardoor 3 molens en 131 gebouwen zijn in de asch gelegd. In het stadje Budzin zijn nlleen 22 huizen23 stallen en 6 schuren een roof der vlammen geworden. Eenige personen zijn gearresteerd als brand ta hebben veroorzaakt. Na een- en andermaal door het ongunstig weder te zijn uitgesteld,' heeft de luchtreiziger Kirsch donderdag avond bij 's Hage eene op stijging beproefd die echter onder anderen doordien het schuitje in een boorti verward raakte, bij den aanvang heeft moeten gestaakt worden. Eenige oogenblikken voor die opstijging trof een der helpers bij het vullen een droevig ongeluk zijne kleederen namelijk waar over spiritus gestort wasgeraakten in brand met dit ongelukkig gevolg dat de man in een deerniswaardigen toestand naar het gast huis heeft moeten vervoerd worden zoodat men voor zijn leven vreest. Ter gelegenheid dat de koloniën van Algerie thans zoo bitter door de sprinkhanen geteisterd wordengeeft de Courier de la Gironde de volgende bijzonderheden omtrent deze plaag De ontzettende zwermen sprinkhanen (locusten)die op het grond gebied van Algerie en op sommige eilanden van den griekschen Archi pel nedervalien zijn volgens het meest aangenomen gevoelen uit Arabie en Midden-Afrika herkomstig. Het eindeloos aantal van dio verslindende insecten, aan welker verwoesting Syrië, Egypte, Afrika en geheel Midden-Azie zich blootgesteld zien, is ongeloofelijk voor ieder, die niet in het geval geweest is, het zonderlinge verschijnsel te zien. Hunne tallooze zwermen zijn gelijk aan zich opvolgende wolken hebben meestal eene lengte van een paar duizend ellen op de breedte van ongeveer 500, verduisteren den geziglseinder en onderscheppen het licht der zon. Als het slechts eenigzins sterk waait gonzen de zwermen met heftigheid volgens de rigling van den wind en schijnen zij i)ikke krijgsdrommen in gedrongen kolonnen voorlrukkende. Overal waar zij nedervalien is de grond er op eene uitgestrektheid van tien duizenden van ellen en ter dikte van 15 tot 20 duimen mede overdekt. Het geruischhetwelk zij maken bij het afknabbelen van de bladen der hoornen en van het gras, wordt tot op eenen grooten afstand gehoord en heeft veel overeenkomst met het geruisclt van een leger, hetwelk heimelijk fourageert, of met het ruischen van den hagel; en men heeft opgemerkt, dat zij, terwijl zij de voort brengselen der aarde verslindensteeds eene zelfde rigling blijven houden met al die orde in welke het best geoefend leger zulks op zijnen togt zou kunnen doen. De Tartaren, welker aard genoegzaam bekend is, zijn niet half zoo verwoestend als deze kleine diertjes: waar zij over heen zijn gegaan zou men zeggen dat alles door het vuur verbrand was en zelfs is het vuur nog winder snel vernielend. Overal waar da duizend en duizendtallen van die insecten zich verspreiden, verdwijnt alle groen van de aarde, als of dezelve omgewoeld ware geworden hoornen planten van bladeren en schil beroofd leveren in een oogwenk het aanzien van eenen harren winterdie eensklaps het meestbelovend voorjaar heeft vervangen. Even als de bijen, hebben ook zij hunne regering, en als' hun koning of het hoofd van eenen zwerm de vlugt aanneemt, volgen al de anderen in massa, zonder eenen enkelen achter le laten om het tafereel der door hpn aangerigte verwoesting te beschouwen. VV anneur die wolken van locusten zich in de lucht verheffen, om over iets heen of eene dorre woeste streek door te vliegen zoo kan men in de volle kracht van het woord zeggen dat de zon er voor dat oogenhlik door bedekt is. Zoodra zij aan den kant van Pcrzie verschijnen jagen de tuiniers en landlieden hen met hel meest mogelijke gedruisch na om hen Ta verschrikken en le beletten over hunne velden neder te vallen. Op sommige plaatsen graaft men putten en slooten die men vol water laat loopen en steekt men vuren aan om hen te verdelgen maar dan dringen zij in digte hoopen bijeen en dempen de opgravingen en blusschcn de vuren met hunne ligchamen. Daar, waar hunne zwermen zeer talrijk zijn, gaan zij over alles heen, wat zij op hunnen togt ontmoeten, dringen zij door tot in de binnenste schuilhoeken der huizen hechten zij zich aan de klee deren der bewoners en drijven zij het zoo ver, van aan deze hun voedsel te betwisten. Bij hel verlaten van eene landstreek Jatcn zij hunne stinkende uit werpselen na die de lucht weldra verpesten en ook eijeren hij dui zenden waaruit veeltijds een volgend jaar nieuwe en nog talrijker zwermen ontstaan. Niets is in staat een land van deze plaag te ver lossen dan de wind die hen naar zee drijft waarin zij weldra omkomen maar nu jaagt de golfslag hunne lijken op het strand

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1