Zeetijdingen. A dvertentiën. op de fraudateurs in en deden aldra eenige in het gras hijten. Van der Brughdoor vijf personen aangevallen en op den grond geworpen, liep groot gevaar onder hunne handen om Ie komen dan de koene beradene en bedrevene Vellman snelde met uitgetrokken zijdgeweer te zijner hulp sloeg de sluikers uiteen en ontzette zijnen ambtgenoot. Ongeveer twee uren moet men aldus handgemeen zijn geweest. Zeven or acht der smokkelaars zijn zwaar gewond en na veel bloed verlies geleden te hebben per as naar Holwienla en Appingedam vervoerd, waaronder, volgens gerucht, meer dan één die zijne heide ooren beeft verloren. De toestand van Smith en den voerman Hollema moet alsnog zeer bedenkelijk zijn. Algemeen bewondert men de manmoedigheid der ambtenaren die triomfantelijk en zonder wonden uit het gevecht zijn teruggekeerd. Na het einde van de worsteling na de sluikers verdreven en na zich geheel van do goederen meester gemaakt te hebben werden de ambtenaren allengs versterkt door de op het schieten (want behalve het schot van Smith moeten door de ambtenaren eveneens eenige losse schoten ih de lucht zijn gedaan gchomene commiesen Meijer, IJpeijGeerlsema TiedenksSlael van Holstein en den hoofd-cornmies Hos, door wier bijstand men dan ook geslaagd is al de aangehaalde voorwerpen naar het rijks kantoor te Holwierda over te brengen. Jammer is hetdat de wakkere commies Oosterling ter zake eener lijdelijke afwezigheid verhinderd is geworden de bewuste inbeslag neming Ie hebben kunnen mede doen. Voorzeker zal het gouvernement niet in gebreke blijven waren dienstijver en beloonden heldenmoed in zijne dienaars mildelijk te heloonen waartoe ook de bekende regtschapenheid des heeren direc teurs ons genoegzame zekerheid geeft. De directeur van policie Bunker te Berlijn is onlangs door het policie-besluur van Amsterdam dringend aangezocht geworden zich wel te willen bevlijtigen om mede te werken tot de ontdekking van den misdadiger, die eenen credielbrief der zee^andeling aldaar, van f ,40.000 nederl. had nagemaakt en te Amsterdam in gereed geld had weten om te zeilen. De beer Ounker vleit zich den dader reeds op hel spoor te zijn, en houdt eenen wegens vervalsching van vele pkpieren reeds meermalen gesiraften schrijver met vrij veel zekerheid voor den bedrieger dien men naspoort. Ondertussclien za! zijne tegenwoordige verblijfplaats waarschijnlijk niet ligt Ie ontdekken zijn daar deze zeer listige bedrieger zich waarschijnlijk op dit oogenblik jeeds niet meer in Europa bevinden zal. Wen meldt uit Hamburg van den 8 dezer: De doorgang van de ïur.gfernstieg naar de Königstrasse is prachtig gebouwd. Noch in Parijsnoch in Londen is iels schooner van dien aaril te zien. Die gehouwen kosten meer dan 800,000 in. banco. De bazar van den heer W. Sillem op de plaats alwaar het logement de Oude Stad Londen gestaan heeft, is zeer uitmuntend. De stad wordt veel fraaijer dan voor den brand herbouwd hetgeen te voorzien was. De beroemde Alexander von Humboldt heeft te Frankfort het eerste deel van zijnen kosmos, of ontwerp van eene natuurkundige Wereld beschrijving uitgegeven en daarmede aan het beschaafde publiek van alle landen een onschatbaar geschenk gedaan. Aan den avond van zijn rijk leven deelt bij aan de wetenschap bet resultaat van zijne onderzoekingen gedurende eene halve eeuw medemaar op eene wijze, dat ieder het hoek zoo begnerig leestalsof hel tot de fraaije letteren behoorde. «Geen volk der aarde" word! gemeld - kal) een werk aanwijzen, hetwelk den kosmos overtreft." De hertog ran Nassau heeft onlangs een maatregel genomen om de dronkenschap die in zijne staten gelijk bijna overal toeneemt te doen ophouden. Hij heeft bij straffe van 130 fr. boete aan iederen kroeghouder doen" verbieden om op denzelfden morgen aan den zelfden persoon op de plaats zelve te gebruiken meer dan twee glaasjes brandewijn Ie verkoopen. Al wie men in dronkenschap aantreft zat of de boete moeten be talen of in de gevangenis gezet worden en bovendien zullen hunne ramen onder trompetgeschal hekend gemaakt worden. Ook is het in de toekomst verboden geestrijke dranken te verkoopen. Dit hevel veroorzaakt veel beweging. Men leest in het tijdschrift de Vriend van den Landman, 1845, n.' 4, bladz. 255, het volgende herigtovergenomen uit le Jardin el la Fermep. 104 - De vrienden van den landbouw zien met genoegen dat de verwach tingen welke men koesterde aangaande de landbouwkundige koloniën, beginnen verwezenlijkt te worden, waarvan men voor het vervolg belangrijke uitkomsten mag verwachten. De pogingen welke thans gedaan wordenen reeds hij den aanvang schijnen te gelukken geschieden met den kinderlijken leeftijd en de jeugd. Drie soorten van kinderenwaarover door hunnen toestand meer kan beschikt worden, hetzij door de overheid hetzij door menschenvrienden welke de eervolle taak opnemen om daarvan nuttige en werkzame menschen te maken worden tot landbouwers opgevoed in daartoe gemaakte inriglingen. liet zijn de jeugdige gevangenen de vondelingen en de kinderen van behoeftige ouders van het departement van de Seine. Voor de eersten bestaat, behalve de kolonie van Mettray welke zeer goed gaat onder bet bestuur der hh. de Melz en de Bulignieneseene land bouwkundige kolonie in Dordogne voor jonge Protestantsche gevangenen en 2 hofsteden lot hetzelfde doel zijn toegevoegd aan de gevangenhuizen te Fontevrault en te Clarrvaux. De landbouwkundige kolonie te Ménil-S.' Firmin (Somme) en die, welke de abt Charques in Camanque (Bouche du lihóne) bestiert zijn beslemd voor vondelingen. De koloniën van Petit-Bourg en van Vaujours(Seine) zijn bestemd voor de arme kinderen van de hoofd stad. De pas ingcrigte kolonie te Vaujours telt reeds bij de 300 •kinderen. Dil zij», zoo wij nipt in onze wenschen bedrogen worden, de beginselen tol ile uitvoering van een stelsel hetwelk de meeste uit breiding verdient omdat hét lot groot voordeel der maatschappij in het algemeen strekken zal. Het Journal des Dcbats behelst het volgende Brieven welke wij uit Macao ontvangen deelen ons eene lijding mede welke in Europa in sterke mate de aandacht tot zich zal trekken zoo zij be vestigd wordt, cn de fransche zending in China groote eer zou aan doen. Er zou van niets minder kwestie zijn dan van het afschaffen der strenge edicten welke aan de Chinezen verbieden het Christendom to omhelzen. Men weet dat deze edicten na onder de regering van den keizer I(an~IIi herroepen te zijn weder meer dan eene eeuw geleden van kracht zijn geworden, op aanraden van het bestuur der eeredienst en dat de ohinesche overheden die lot op dezen tijd toe met eene zeer groote gestrengheid ton uitvoer hebben doen brengen. Dus vindt het Christendom een dubbelden hinderpaal tegen zijne in voering in het keizerrijk; van den eenen kant belemmeren de wetten, welke den vreemdelingen verbieden in het binnenland des rijks door le dringende vorderingen der europesche zendelingen van den anderen kant worden de Chinezen die aan zichzelven overgelaten naar men zegt neiging zouden hebben tot bet omhelzen der Chris telijke godsdienst door de straffen wederhouden waarmede de edicten hen bedreigen. Deze edicten nu zouden vernietigd worden. Den 7 dezer was te Parijs een jong meisje bezig met wasschen en viel in het kanaal S.'-Martin in het water. Niemand durfde op haar hulpgeroep zich te wagen toen eene zeer nel gekleede damede oorzaak van den oploop vernemende zich van hoed en doek ontdeed in het water sprong, en, na herbaalde malen geduikeld te hebben het geluk had het meisje le redden. Algemeen werd haar moed be wonderd en door de omstanders toegejuicht. Die moedige redster is mejufvrouw Adele Chevalier, eene dramatische artiste. De delettanti van Halifax in het graafschap York zijn door eenen troep reizende zangers en zangeressen op eene onbeschaamdemaar tevens kluchtige wijze opgeligt geworden. Deze troep had een groot concert aangekondigd het programma vermeldde onder meerdere uil. te voeren stukken voornamelijk een drietal getiteld 7,ij zijn verdivenen men bedriegt ze, en algemecne fuge (vlugl). Het oogenblik nu gekomen zijnde, was er een talrijk publiek bijeen; inaar boe lang men ook mogt wachten het tooneel-scherm ging niet op. Eindelijk sprongen eenige ongeduldigen over bet orchest hetwelk mede onbezet bleef op het tooneelen vond inen hij onderzoek dat -de directeur met zijn geheelen troep en wat erger was met de kas gevlugt en reeds lang per spoortrein voort was. Nu eerst begreep inen leregt de aankondiging: Zij zijn verdwenen; men bedriegt ze; algemeene fuge. Men leest in den Courier du Ilaut-Rhin Een jongeling genaamd August Sutter, was 15 jaren geleden, leerling in het huis Thur- neisen te Bazel. Hij huwde vervolgens en vestigde zich te Burgdorf als lakenkooper. Vervolgd ter zake van frauduleus bankroet, vlugtte hij met vrouw en kinderen naar Noord-Amcrika werd burger van Louisiana deed verscheiden reizen naar Mexico en Texas en stelde zich later aan het hoofd eener bende stoutmoedige gelukzoekers. Als zoodanig deed bij verscheiden welgeslaagde ondernemingen en thans heeft men vernomen dal hij tot president van Californie is gekozen. De jongste brieven uit de Vereenigde Staten behelzen het treurig nieuws, dat een groot gedeelte der stad Pittsburg in Pennsylvanie den 10 der vorige maand door brand vernield is. Het getal der afgebrande huizen en pakhuizen werd op tusschen 1000 en 1200 de schade op ongeveer 10 millioen dollars geschat. Sommigen der verwoeste pakhuizen bevaltenden allerlei goederen tot een aanzienlijk bedrag van waarde. Verscheidene jaren zouden vereischt worden voor dat de stad zicli aan de gevolgen dezer geduchte rainp zou hebben ontworsteld. Eenige menschen hadden in de verwarring het leven verloren. BROUWERSHAVEN den 19 Mei. Binnengekomen de Vrouw Margarethakapt. H. Breekwoldt van Skjeldskor naar Antwerpen, en Elizabeth, kapt. T. Holmes, van Liverpool naar Dordrecht. 27"" '28'" 29'" 30'" 31s" Lijst 195s" KONINKLIJKE NEDERLANDSCUË LOTERIJ. Vijfde Klasse. n.° 4740 een prijs van f 1250. n.° 4150 een prijs van f 12,500. n.° 8418 een prijs van f 1009. n.°' 14533, 3256 en 6158 ieder een prijs van /"1000. n.° 15845 een prijs van f 1000 en eene premie van f 40,000 n." 5037 eene premie van f 5000. Ondertrouwd s CoRTGENE den 19 Mei 1845. Eenige en algemeene kennisgeving. J.» OCHTMAN Jouz. en A. DE VOS. Met ondersteuning van don Algoeden werd mijne hoogge tij achte Vrouw dezen morgen ten half negen ure verlost van het derde Huwelijkspand zijnde eenen Zoon. ZoNNEMAIRE den 18 Mei 1845. J. C. M. VERTON. Eenige kennisgeving. Diegenen welke iets ie vorderen hebben vanof verschul- digd zijn aan den Boedel van wijlen WOUTER 9AAR- LINGworden verzocht daarvan opgave of betaling le doen aan A. Hoogstuaate voor 1.° Julij 1845. Eene MEID henoodigd te bevragen bij de Uitgevers dezes. De ondergeteekende is van den 19 tot den 23 Mei te spreken of te ontbieden bij den Heer J. Swarts in het Nieuwe Logement van Zeeland. H. HESS Gezigtkundige. VEREOOI'ING ten overstaan van den Notaris M.' J. J. ERMER1NS, op Dingsdag den 27 Mei 1845, 's morgens ten 10 ure, aan de noordzijde van de Oude Haven, te Zieriltzee voor het Huis wijk A, n.° 328, van een partij MEUBILAIRE GOEDEREN, bestaande in Tafels, Stoelen, Bedden, Koper, Tin, Glas- en Aardewerk en hetgeen verder zal worden geveild. TE ZtEHIKZEE, BIJ DE WED. A. DE VOS EN ZOON, STADS DRUKKERS. 11 °a M W vc w de 01 1H B de Ji 01 di M kc dt L A (b M di vf di 1

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2