Zeetijdingen A. dvertentiën. gelegen lijn, Te Leiden Leeft eene verkooping van schilderijen en beeldhouwwerk van wijlen den heer M. van Koort plaats gehadwaar omtrent gemeld wordtdat de uit ivoor gesneden werkjes van Francis van Eossuit duur zijn verkocht namelijk de graflegging van den Zalig maker voor f 582 de wegzending van llagar voor 116 enz. In eene kolenmijn omstreeks Mons is II. maandag weder een dier ongelukken gebeurd welkn het ontbranden van gas nog steeds maar al te dikwijls veroorzaakt. Yolgens de courant dier stad moeten er niet minder dan 40 dooilen en 23 gekwetsten zijn. Naar men thans met zekerheid verneemt, bedraagt hel getal der omgekomenen bij het instorten der brug te Yarmouth 113. Uit Petersburg schrijft men dd. 26 April dat op dien dag aldaar de Newa wel nog vast lag maar toch wegens het te zeer gevaarlijke, de overtogt over het ijs verboden was. Den 3 dezer hebben er vele arrestatiën in Parijs plaats gehad. Niet minder dan 400 diefstallen in eenen nacht gepleegd hebben de aandacht der policie gaande gemaakt en eene menigte kwaaddoeners in hechtenis, doen nemen. Volgens de Gazette Municipale, bestaan er op dit oogen- blik Ie Parijs 32 vrouwekloosters welke 2830 nonnen bevatten. De berigten uit Algerie worden van eenen ernstigen aard; er is reeds op onderscheiden punten gevochten. Men meldt uit Brussel het volgende Door het hof van cassatie is, in een geding, hetwelk reeds 30 jaren telt, een arrest geslagen, hetwelk ons belgisch gouvernement vrij duur te staan kan komen. Zie hier in het kort de zaak In den loop van de maand Mei 1815 deed een der hoofd-officieren van bet engelsche leger, mot toestemming van den koning der Ne derlanden eene groote uitbreiding aan de onder-waterzettingen rond om Ostende geven de wateren overstroomden de gemeenten van Sjteene Zandvoorde Mariekerke en Breedene. De vijand bevond zich toen wel niet in de nabijheid van Ostende maar de maatregel had ten doel het bevorderen van de verdediging der stad in het moge lijke geval dat de Fransehen waarvan men eenen aanval ten gevolge van den terugkeer van ISapoleon van uit het eiland 'Elba wachtende was, hunne magt op dat punt zouden mogen doen aan rukken. Die onder-waterzettingen bragten groote schade toe aan de eigen dommen, die er door getroffen werden; de eigenaren beweerden, dat het toenmalig nederlandsch gouvernement verpligt was ^chavergoeding daarvoor te geven. De zaak werd zoo lang gerekt, dat eindelijk de belgische omwen teling van 1830 tussehen beide kwam. In, 1842 begreep zekere van (ten Zanden, een der slagloffers van genoemde onder-walerzetlingen dat bij de schavergoeding van het belgisch gouvernement vermogt te vorderen; hij grondde zijne actie hierop, dat provinciën, die zich van eenen staat afscheuren om zich onafhankelijk te verklaren gehouden zijn de voor de scheiding aangegane en op het zich afscheu rend grondgebied drukkende schulden te betalen. De regthank van eersten aanleg te Brussel voof welke de zaak gebragt werd, sloeg den 12 Mei '1842 een vonnis, ten voordeele van liet belgisch gouvernement. Hiervan werd in beroep gekomen en bij arrest van den 1 Mei 1844, verbeterde bet bof bet aangetaste vonnis, en verklaarde den ersoh ontvankelijk en den eigenaar bevoegd om eene bepaalde som te eischen met, verdere verzending der zaak naar de reglbank van Mechelen. Het gouvernement is van dit arrest in cassatie gekomen, maar dit beroep is nu vrijdag den 2 dezer Ver worpen geworden. Het hof van cassatie heeft alzoo het beginsel dat de schavergoedingen verschuldigd zijn bekrachtigd. Ten gevolge van dit arrest hebben nu reeds 89 landeigenaren inde bovengenoemde gemeentenieder afzonderlijk eene actre tegen den bolgiscben staal ingesteld. De sommen die zij vorderen beloopen omstreeks de 200,000 franken de 89 zaken zullen eerstdaags voor de reglbank van eersten aanleg te Brussel dienen. Men meldt uit Antwerpen van den 5 dezer In den nacht tusschenr zondag en maandag laatstleden is er eene verschrikkelijke misdaad op weinigen afstand van S.'-Nicolaas, op het grondgebied der gemeente Temsche gepleegd de bosschen aan de heikapel zijn het tooneel des gruwefs geweest. Ziet hier wat wij daaromtrent vernomen hebben In den namiddag van maandag 28 Aprilkwam Frans de Paradé dienstbode van Karei Lodewyle Heindricx, te l'emsche bij den heer policie-commissaris van S.'-Nicolaas aangeven dat hij in den verleden nacht in gezegde bosschen met zijne beminde Angelica van de Velde, dienstmeisje hij voornoemden Heindricx, door vier personen, twee manskerels en twee vrouwen was aangerand dat de kwaaddoeners zijne minnares hadden vermoord en dat zij hem geblinddoekt naar de omstreken van Hufst hadden overgebragt. Hij verzocht den heer commissaris hem te willen vergezellen om het lijk op te sporen en akte zijner verklaring op te maken. De policie hegaf zich met den aanklager naar de plaats der wan daad r men vondt er het lijk der ongelukkige ijsselijk verminkt de kleederen waren haar van het lijf gescheurd en lagen in ffarden rond haar. Uit de wonden die zij ontvangen had bleek liet, dat zij hevig legen de booswichten moest geworsteld hehben. De verlegene houding geheimnisvolfe verklaringen van Frans de Paradé, alsmede de ligte schrabben die hij op de huid had deden ïiet vermoeden opvatten dat hij wel de dader van het gruwelstuk kon wezen. Men heeft hem dan ook onmvddelijk in hechtenis ge houden hij heeft een geregtelijk onderzoek doorgestaan en woensdag des namiddags is de vermoedelijke booswicht naar hel arresthuis van Dendermonde overgevoerd. Het slagtoffer was naauwelijk 19 jaren: oudde aangehoudene volgens deszeffs verklaring lelt er 30. Het schijnt dat de minnermijd indien de betichte de dader is de voornaamste drijfveer der misdaad zoude geweest zijn. De toekomst zal' alles aan den dag brengen. Een diefstal is te Parijs hij den heer Richer juwelier en geldwis selaar gepleegd. Deze diefstal zon ongeloofclijk voorkomen ware zij niet bevestigd. De dieven hebben een onderaardschen gang ge graven van uit eene riool,, tot onder de vloer van den winkel. Langs een gal in den vloer zijn zij binnengekomen en hebben voor meer dan 80,000 fr. waarde medegenomen. De groote stukken en zilveren voorwerpen hebben zij onaangeraakt gelalen om dat die le moeijelijk waren om mede te dragen, en hebben slechts de bank- 'Strieven juweelen diamanten en gouden horlogiën medegenomen. De- onderaardsche gegraven gang beeft eene lengte van 6 metersen •Ie dieven hadden zoowel hunne voorzorgen genomen, dat deepening hng» welke zij in huis gedrongen zijn 7 juist in bet midden van den winkel gemaakt iswaar niet een meubel kast of ander voorwerp hun kon hinderen. Den 5 dozer is op het S.'-Denis-plein te Parijs aan eene der diligences van Lachte en Caillardeen vreesselijk ongeluk gebeurd de conducteur eener diligence der koninklijke messageries gezegde dili gence willende voorbij rijden zette zijne paarden in vollen galop en reed haar zoo geweldig aan dat zij omstortte. De paarden en de wagen zijn over het ligehaam van den postiljon gereden die oogenblikkelijk op de plaats is gedood. Vijf of zes reizigers zijn meer of minder zwaar gekwetst. De conducteur der koninklijke messageries is door den stoot van zijnen bok afgeworpen en insgelijks oogenblik kelijk gedood. Binnen kort zal te Parijs uitgegeven worden, een dag^ila'donder den titel van la Semninehetzelve zal eens in de week verschijnen en alles overtreffen wal in Frankrijk Engeland en Amerika groots in dat soort bekend is; de prijs daarvan zal 18 franks per jaar zijn; elke week zal het 32 folio bladzijden bevatten en een geheele jaar gang zal gelijk slaan met 104 boekdeelen ieder afzonderlijk nummer zal slechts 35 centimes kosten (ruim 16 centen). De zwaabsche industrie brengt thans een nieuw artikel in den handel dat uit hoofde van zijne originaliteit opzien veroorzaakt namelijk meubelen van glas. De glaswerker Simon in het indus triële stadje Göppingen die zich reeds lang met dit voorstel bezig heeft gehouden, heeft eindelijk eenige kleine proeven te Stuttgard ten toongesteld. De fraaiheid en duurzaamheid der anders-zoo breekbare waar is waarlijk verrassend en de prijs minder dan van gewone meubelen uit hout. Alle kleuren van het natuurlijke hout zijn mis leidend nagemaakt bijzonder gelukt de nabootsing der verschillends marmersoorten. Men leest in de Allgemeine Zeituvg .irt een Schrijven van den Rijn: «Wij, d ie de huiveringwekkende gevolged van het spel zoo dikwerf van nabij te aanschouwen hebben, biddende Allgemeine Zeitung hare krachtige stem te verheffen haar' grooten invloed aan te wenden tegen het voortzetten van dat schandelijk bedrijf. Wat moet er een maal van zulk een' stand van zaken worden? Dagelijks, ieder uur, slepen de schandelijke speelspelonken die door de regeringen van ons Midden-Duitschland gepriviligeérd worden nieuwe onheilen na zich, vooral het speelhol te Homborg, waar van den 1 Januarij tot den 31 December, dag en nacht aan drie speeltafels geofferd wordt. Daarbij komt de gemakkelijkheid der communicatie, de spoorwegen, sloombootende fijne speculatie der heeren Rhine, die alleen tussehen Frankfort aan den Main en Homburg dagelijks 20 maal been en terug voor weinige kreuzers postwagens laten rijden waarvoor zij een zeker regt aan de post-direclie betalen. Van Mainz naar Frank fort stoomt de spoorwagen en zoo ijlt en rent de geheele omtrek naar het Sodom der heeren Blanc, en honderden duizenden storten zich- zelven en hunne familiën in het verderf! De heer Blanc was wijs genoeg het gebeurde met den ongelukkigen baron IE. en zijne vrouw Ie ontkennen. Bedriegelijk genoeg merkt bij op, dat niet één spe ler meer dan f 2090 op eenmaal verlóren beeft maar baron IK. verloor ook zijn vermogen niet op éénen dag maar kwam 10- of 12-maal naar Homburg, en het is waar en blijft waar, dat hij zijn al, zrjn hebben en houden verspeeld heeft, dat zrjne vrouw krank zinnig is geworden en hij-zelf zich van bet leven heefd beroofd ter wijl zijne kinderen thans dnopen bedelen." VLISS1NGENden 30 Mei. Gisteren werden op 's rijks werf al- bier de brik de Sperwer en de schoener de Adder, met het beste ge volg, le water gelaten. ZIERIKZEE den 13 Mei. Zijne Majesteit heeft, tengevolge van het daartoe gedane verzoek een eervol ontslag verleend aan den beer m.' B. C. Cauals plaatsvervanger van den kantonregter alhier. BROUWERSHAVENden 12 Mei. Binnengekomen Mirtha, kapt. R. T. Nalball van Liverpool naar Dordrecht. 195'" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. 21"" Lijst, Geene. 22"'* n.° 17997 eene premie van f 1250. De ondergefeekende beeft de eer hierbij te kennen te geven dat hij zich met der woon heeft gevestigd te Zie- rikzeeop de Oude Haven,' over de Kraan, tot het koopen en verkoopen van alle soorten van GOUD- en ZILVERWERKEN "Paarïen en Juweetem Bloedkoralen en Greuaten belovende eene prompte en civile bediening. B. J. FRANK. Verzoekt ieders gunst en recommandatie. Voor een civile prijs te Koop, 4 voer WEI-HOOI, gelegen onder Kerkmrvele bevragen bij de Uitgevers dezes. De Notaris .VI.' J3. ERMERINS zal, op Vrijdag den 16 Mei 1845, 's middags ten 12 ure, voor het geboujv pr'esen- Seren te verkoopen Een WOONHUIS en ERVE staande ett gelegen aan de noordzijde va» de Oude Haven binnen de Stad Zierikzeewijk A, n.° 328, laatst bewoond door wijlen den Heer van Son. Nadere informatie» te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. De Erfgenamen van wijlen HERMANUS van ben HAM zijn voornemens, op Dingsdag den 20 Mei 1845 des morgens ten 9 ure, binnen Brouwershaven, ten overslaan van den Grillier Van WAGE, publiek te verkoopen: Een aanzienlijke partij goed onderhouden HUISRAAD bestaande in Ledekantbeste Bedden en toebehoore»Kabinet Cilinder- BureauTafels, Stoelen, Kasklok Barometer, Koper-, Ijzer- Tin- en Aardewerk, en hetgeen verder zal worden geveild. te ziebtkzbe bjj de we». a, dl vos en zoon stads dkukkeks.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2