ZIE RÏKZ EE SCI IE COURANT. DINGSDAG A.° 1845. 13 MEI. Besturen en A dmin is traliën Nie u ics t ij dinyen. N.o 38. 0, BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's besluit van den 6 Januarij 1831 n.° 68 Staatsblad, n.° 2 beeft Zijne Excellentie de heer Minister van Financiën bij resolutie van den 8 dezer tnaand bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurssplitters en debitanlen der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 195''° Loterij, zullen mogen uitgeven te weten: Bij verkoop Geheele loten f 80,00 Halve - 40,00 Vijfde - 16,00 Tiende - 8,00 Twintigste - 4,00 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dal bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat do collecteurssplitters en debitanlen gehouden zijn otn zich naar die prijsbepaling Ie regelen en dezelve gedurig ter inzage voor bet publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 10 Mei '18-15. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, He Burgemeester der Stad Zierikzee, DE CRANË. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien het besluit van 11. E. G. A. de hoeren Gedeputeerde Staten der Provincie van den 25 April jl. n.' 5 Provinciaalblad n.° 55,) tot mededeeling van de opgave der goedgekeurde Springstieren in deze Provincie. Brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbende Veehouders Dat voor deze Stad en het Poortambaeht zijn gekeurd de drie-en- een-hal[jarige vaalbonte en de twee-en-een-halfjarige zwartbonte Spring stierenbeide van Willem van Westen do eerste zeer goed en de laatste goed bevonden. Wordende de Veehouders bij vernieuwing opgewekt om tot bet doen bespringen hunner Koeijen bij voorkeur gebruik te maken van die Stieren welke bij de keuring bevonden zijn boven anderen uit te munten als middel om het runderras steeds te verbeteren. Zierikzee, den 10 Mei 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, et., Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KRO EE. VERGADERING van h~ër A F DE ELI N G S-B ESTU ülTTléf MAAT SCHAPPIJ ter bevordering vaN den LANDBOUW Rn de VEE TEELT in de Sectiën Schouwen en Duivelandop Dingsdag dan 20 Mei aanstaande, des morgens ten 11 ure,- in de Herberg de Maagd van Mechélen; wordende de Ileeren deelnemers uilgéiioodigd om dezelve alsdan met hunne tegenwoordigheid te véreeren. De COMMISSIE voor de Onderlinge Waarborg-Vêreeriigihg van Arbeiders en Werklieden, te Zierikzee, brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden dat bij deze Waarborg-Vereeniging van heden af is opgerigt eone Spaarkas, ten dienste van zoodanige tot de arbeidende klasse beboerende personen welke aan het vroeger door de Commissie opgerigle Lijfrente- en Weduwen-Fonds niet kunnen of niet verlangen deel te nemen. Deze Spaarkas, waarvan het reglement door heeren Burgemeester en Wethouders dezer stad is goedgekeurd beeft ten doel om aan do daarin deelnemende personen hun leven lang gedurende eene jaar- lijksche lijfrente te verzekeren a. Zoodra zij den ouderdom van 60 jaren zullen bereikt hebben. b. Aan hunne weduwen indien zij vóór dien leeftijd mogten sterven en c. Zoodra hun eenig ongeluk of ligchaamsgebrek mogt overkomen dat ben hulpbehoevend maakt. In deze Spaarkas kan worden deelgenomen 1." Door de betaling eener jaarlijksche bijdrage, naar verkiezing te bepalen doch minder dan de voor het Lijfrente- en Weduwen- Fonds bepaalde som bedragende. 2.° Door bijdragen op onbepaalde tijden in te brengen. 3.° Door middel van inhoudingen op verdiensten en uitdeelingen van alterlei aard die men daarvoor wil bestemmen. Geene bijdragen worden aangenomen, dan van personen, die bij do' eerste inleg bun 50°!e jaar nog niet bereikt hebben. Van alle betalingenuil de kas der Onderlinge Waarborg-Vereeni ging te doen aan personen bij de oprigting dezer Spaarkas bun 50"° jaar nog niet bereikt hebbende zal daarvoor 5"/j, ingehouden en ten bunnen name geboekt worden. De bijdragen en inhoudingen zullen dadelijk worden aangeteckend op naam van den persoon door of voor wien dezelve worden ver strekt èn des verkiezende, daarvoor een aanteekeningsboekje worden afgegeven. De lijfrente is voorloopig bepaald op lo°/0 van bet door ieder ingebragtevermeerderd met de daarop vervallen renten, en zal, naar gelang van den voorspoed van bet fonds, verhoogd worden. Sommen, minder dan f 10 bedragende, worden in derzei ver geheel teruggegeven. De Commissie op deze weinig bezwarende wijze in de ongele genheden wenschende te voorzien die het meest drukkend zijn voor de minvermogende standen en daardoor bare taak willende vervol gen om zooveel in baar is tot vermindering der armoede mede te werken wil dan ook allen die arbeiders daglooners en dienst boden in bunnen dienst hebben, of met zoodanige personen in eenige aanraking zijn hebben opgewekt haar de behulpzame band te bie den otn de deelneming in deze Spaarkas te bevorderen; en maant, in hun eigen welbegrepen belang, alle zoodanige personen, voor welke deze zaak nuttig zijn kan ten ernstigste» aan om aan deze Spaarkas deel te nemen en zich alzoo voor den dag des kwaads eene tegemoetkoming te verzekeren. Zierikzee, den 30 April 1845. De Commissie voornoemd A. MOENS van BLOOIS Ter ordonnantie van dezelve B. C. CAU. NED ER LANDEN. 's GRAVENHAGEN den 8 Mei. Bij besluit dd. 4 October 1844 is tot den adelstand verheven, met het prmdicaat van jonkheer, de beer Cornell's Anthony Relhaan Macarêwethouder der stad Mid delburg en lid der provinciale staten van Zeeland. Bij Zijner Majesteit besluit van den 2 dezer is de heer J. H. Turingte Rotterdam, erkend als britscb consul voor de provinciën Zuid-Holland en Zeeland. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaal van heden is bet ontwerp van wel tot verlenging der belasting ten be hoeve van het fonds voor den landbouw, gedurende de jaren 1845 en 1846 met 28 legen 24 stemmen verworpen. Door den koning beslist geworden zijnde dat in Suriname eene proeve vim kolonisatie zou worden ondernomen op de wijze als in ons nummer 25 van het jaar 1843, door de insertie van bet daartoe betrekkelijke besluit, vermeld geworden is, hebben de daarop gevolgde onderzoekingen den oever der rivier Saromacca aangewezen als bet meest geschikte oord om de kolonisten te vestigen. Aldaar is tot dat einde eene voldoende uitgestrektheid grondsbehoorende lot de vruchtbaarste der kolonie, ontgonnen en in bebouwbaren staat gebragt en zijn er woningen opgerigt geworden voor 50 huisgezinnen. De ontvangst van het berigtdat deze voorbereidende werkzaamheden waren afgeloopen en dal de eerste kolonisten in dit voorjaar zouden kunnen worden uitgezonden, beeft geleid, in de eerste plaats lot het vaststellen van een reglement van orde en bestuur voor de bedoelde inrigiing van kolonisatie, en voorts tol bel bepaaldelijk aannemen van 50 huisgezinnen landbouwers van beroepuit de plattelands gemeenten alhier, met toevoeging van eenen genees-, heel- en ver loskundige, van eenen onderwijzer, en van 40 ongehuwde jongens en meisjes ter verrigting van buisselijke dienstentot verligling der gezinnen in de eerste tijden hunner aankomst. Een getal van 150 personen is dien ten gevolge eergisteren te Amsterdam aan boord der schepen Susanna Maria en Noord-Holland ingescheept om met den eersten góeden wind regtstreeks naar het oord der bestemming te vertrekken zijnde Zijner Majesteits stoomschip Curagao bestemd om de schepen do rivier Saramacca op te slepen of de passagiers ever te nemen en ter bestemder plaatse te brengen zbódat' vermeden zal worden om Paramaribo aan te dóen. Deze eerste uitzending die onder de leiding staat van den predikant D. Copijn zal' dezer dagen worden gevolgd door de overige huisge zinnen ond'er de leiding van den predikant A. van den Brandhoff. Deze beide predikanten zullen bepaaldelijk mét bet bestuur der onder neming zijn belast; 'wordende de héér J. II. Relling eerstdaags in bet vaderland terug verwacht. Be beer m.r R. W. A. E. baron Sloet tot Otdhuispresident van de arrondissement regtbank te Zwolle, heeft, op 's konings verlangen, welwillend en belangeloos op zich genomen om bet departement van koloniën behulpzaam te zijn in bet aanwijzen en uitrusten van de kolonisten die later ver trokken zullen wanneer iot bet uitbreiden van de onderneming besloten wórdt. Staats Courant.) Den 10. Aanstaande dingsdag vertrekt bet koninklijk gezin naar Amsterdam. Z. M. beeft verklaard de plegligo inwijding van den Rijn-spoorweg tol en met Arnhem, op aanstaanden woensdag, met hoogsldeszelfs tegenwoordigheid te willen vereeren. Bij Z.' M.' besluit van den 7 dezer is benoemd tot commissaris van policie te Vlissingen Balthazar Vermeijthans 1"° luitenant bij de dienstdoende scLulierij te Schiedam. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANÜSCHE BER1GTEN. Men verneemt dat bel epizoötisch mondzeer, van welks ontstaan bij de runderen en varkens van den landbouwer F. L. Steenbergente Ker- Kenbósch gemeente Zuidwolde provincie Drenthe vroeger gewaagd werd zich niet verder verspreid beeft, éii de daardoor aangetaste dieren geheel hersteld zijn. Den 4 dezer zijii op den spoorweg van Parijs naar Rouaan proeven genomen met de elect'rische telegraaf, welke vol komen aan de verwachting hebben beantwoord. Dé gemeenschap was- zoo snelals of de toestellen in twee aan elkander grenzende vertrekken Waren geplaatstterwijl deze beide Steden 169 kilometers Un elkandef

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1