N.° 37. ZIERIKZEESGHE /"7 VRIJDAG J A.° 1845. COURANT. 9 HEL Besturen en Administration. Nieuwslij d ing en INSCHRIJVING voor be SCHUTTERIJ. P B L I C A TIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, gezien de wet op de Schutterijen van den 11 April 1827, en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzclve wetdie in betrekking slaan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bereids daargestelde regis ters van vroegere jaren als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden: Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij van de gebo renen in de jaren 1820 tot 1811 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het eerstgemelde jaar behoorenalsmede van hen welke, in de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatstvorige inschrijving zich alhier met er woon hebben nedergezetwaaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd zijn gepasporteerd en de vreemdelingen welke sedert dezen tijd van buiten het rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigd, voor zooverre deze laatsten hun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten hebben aan don dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij donr de werkelijke over brenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden in geschreven in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uit gezonderd, maar dat allen, zonder onderscheid, daarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen volgens de wet tot do vrijgestelden of uitgestotenen te belmoren en dieii ten gevolge ook zij niet, die hun ontslag uit de schutterlijke dienst reeds hebben hekomenzullende derhalve alle de bovengemeldenals daartoe bij deze wordende opgeroepen moeten verschijnen ten Raadhuize dezer Gemeeente, op den 15 dezer maand en volgende dagen, ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den eersten Junij 1845 finaal worden gesloten. Dat de studenten, geëmploijeerden in huizen van negotie, klerken van notarissen, advokaten enz., bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de Gemeente alwaar zij hunne studiën houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en ge- emploijeerdcn aan het Provinciaal Gouvernement en alle anderen al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen; die huiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de Gemeenten hunner vorige woonplaats; de huilenlnndsche zeeva renden in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de Gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn hij hunne in schrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen, van de plaats en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats, met aanduiding var. wijk en nommer, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuw'd ongehuwd of weduwenaars van het getal hunner kinderen van heider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs, afge geven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand,) sedert wanneer zij ingezetenen der Gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenendat hen van de schutterlijke dienst zouden vrijstellen, of daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding van art. 3 en 4 der wetmet opgave van het art. en bet onderdeel van het zelve waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, builen deze Gemeente geborenaange maand, om zich tijdig van eene geboorte-akte te voorzien, en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden, en om voor te komen, dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van deszelfs ver- pligting in deze te kwijten; vermits uit krachle van art. 9 der wet en art. 6 van Z.' M." besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der registers op den eersten Juni'j eerstkomende niet hebben laten inschrijven alsnog ambtshalve zullen worden inge schreven en dat dezelvendien ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven zonder loting hij de Schutterij ingelijfd indien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uilsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voor wenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt daar waar zulks le doen gebruikelijk is. Zierikzee, den 2 Mei 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CBANEvt., Ter ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den 14 dezer maand, des middags, ten raadhuize in het openhaar aan den minsteischendo aan te besteden Hel doen van eenige geringe herstellingen en vernieuwingenbenevens het eenjarig onderhoud van de werken aan het WEST-HAVENHOOFD dezer Stad, lot ultimo April 1846, overeenkomstig het bestek en de voorwaarden tot deze bestedingvastgesteld waarvan door de gega- dingden ter Stedelijke Secretarie, van heden af, inzage kan genomen en verder alle noodige inlichtingen bij den Stads Architect kunnen verkregen worden, door wien op Zaturdag den 10 dezer maand-, des voormiddags ten 11 ure, aanwijzing op de plaats zal worden gedaan. Zierikzee, den 3 Mei 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. NATIONALE MILITIE. OPROEPING van VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE ontvangen hebbende eene circulaire aanschrijving van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 2 dezer maand Provinciaalblad n." 57.) Brengen door deze ter kennis van de Miliciens Verlofgangers dezer Stad uit de ligting van 1844 dat zij op den 15 dezer maand hij hun korps tegenwoordig moeten zijn om tot den 15 Augustus dezes jaars in werkelijke dienst to blijven en dat zij tot het hekomen van nadere inlichtingen omtrent den dag en het uur van vertrek voor zien van het attest HH. voor de .gedeponeerde Verlofpassen zich ten spoedigsten ter Secretarie -dezer Stad behooren aan le melden. Zierikzee, den 5 Mei 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 7 Mei. In de zitting ran de tweede kamer der slaten-genoraal van beden is de wet wegens de uit oefening der lakken van geneeskunst met 44 tegen 6 stemmen ver worpen. Men verneemt dat de verzoeken om gratie ingediend door S. van Praag, J. C. Citroen, -IJ. Sluizer PezaroW. IJpen~ burg en J. M. Leippertalle veroordeeld tot geescling met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt tot het brandmerk en tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 15 jaren ter zake van het snoeijen en van misdadige deelneming aan het in omloop brengen van gesnoeide muntspeciën tot welke straffen de opgemeldo personen door het provinciaal hof van Noord-Holland zijn veroordeeld zijn gewezen van de hand zijnde het 13jarig dochtertje van Pezaro in vrijheid gesteld. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANUSCHE BERIGTEN. Te Rotterdam is aangekomen den vermaarden luchtreiziger C. Kirsch, welke voornemens is aldaar verscheiden malen met zijne ballon op te stijgen. Zijne dochter oen kind van 9 jaren zal eveneens met een kleineren ballon eenige togten doen. Uit Duilschland duurt het ver huizen haar Amerika onafgebroken voort. De aartsbisschop van Parijs heeft bevolen dat er jaarlijks in 12 kerken missen zullen gelezen worden op den 5 Meiden verjaardag van Napoleon s dood. Op den 16 dezer zal de spoorweg van Utrechtop Arnhem voor het publiek geopend worden. Uit Amsterdam meldt men van den 6 dezer In den afgeloopen nachtomstreeks 1 ure is er brand ontstaan in de kelder van het huis n.° 17, in de Foeliestraat, waarbij de bewoonster Trijntje Overman, weduwe van Machiel Swijze, oud 75 jaren, is verbrand; deze vrouw had de eigenzinnigheid om in plaats van op haar bed in het achterste gedeelte der woning voor in den kelder op stoelen te slapen en alsdan vuur in een test bij zich te nemen hierdoor is naar waarschijnlijkheid de brand ontstaan die meer menschenlevens had kunnen kosten dewijl de bij haar inwonende kleindochter en een kind,'niet dan mot moeite en nagenoeg naakt gered zijn geworden, door zekere J. W. Kops, die mede in den kelder woonde en den brand nog tijdig genoeg ontdekte om hen aan een anders gewissen dood te ontrukken; de oude vrouw was reeds een lijk, toen het eenigen particulieren gelukte don brand te blusschen. Men meldt uit Amerongen van den 3 dezer Heden begaven zich per spoortrein, van Yeenondaal en elders, naar Amsterdam, 29 huisgezinnen, bestaande uit 164 personen, benevens 20 jongelingen en 20 jonge dochters om onder het opzigt van d." Copijn en den voor de kolonisatie bestemden onderwijzer van llateren met de sche pen Susanna Maria en Noord-Holland naar Suriname te stevenen en zich le vestigen op den post Groningen en Voorzorg aan de

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1