Ni e u wst ij dingen. A dvertentiën. Spaarkas deel te nemen en zicli alzoo voor den dag des kwaads eene tegemoetkoming te verzekeren. Zierikzee, den 30 April 1845. De Commissie voornoemd A. A10ENS van BLOOIS Ter. ordonnantie van dezelve B. C. CAU. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 28 April. In de zitting van de tweede kamer der slaten-generaal van heden is de wet, betrekkelijk het munt wezen. met -30 tegen 18 stemmen aangenomen. Eene ongesteldheid van II. M. de koningin is oorzaak dat in bel tegen heden vastgesteld reisplan der vorstelijke familie naar Am sterdam eene belangrijke verandering heeft plaats gegrepen, naardien 7,. M. de koning alleen vergezeld van 'L. K. H. den erfgrootherlog t"in Saksen-Weimar-Eisenachtegen 3 ure derwaarts vertrokken, aldaar omstreeks half vijf ure aan bel paleis afgestapt, en door de zaamgevloeide volksmenigte met herhaald gejuch ontvangen is. Het verblijf van Z. M. aldaar zal slechts zeer kort zijn. maar de audiëntie echter morgen voortgang hebben. Niemand der overige leden van het koninklijk gezin heeft hoogstdenzclve heden naar de hoofdstad vergezeld. Men wil dat hel bezoekhetwelk thansom bovenvermelde redengeen plaats heeftlot een nader te bepalen dag in de volgende maand is uitgesteld. Den 30. Z. M. de koning, vergezeld van Z. K. H. de erf grootherlog tvm Saksen- fVeimar-Eisenach is heden morgen van hoogsl- deszelfs uitstap naar Amsterdam in deze residentie teruggekeerd. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. In den nacht tnsschen vrijdag en zaturdag laatstleden heeft er eene geweldige inbraak plaats gehad in het pakhuis of kantoor van den lieer run der Vuil:, aan den Bóeren-Steiger te Rotterdam. Tusschen de poiieie en de dieven moet een hevig gevecht zijn voorgevallen waarbij een der laatslen gegrepen is. Er is niets van belang vermist. Vol gens eene aan bet engeische parlement gedane opgave heeft het bekende aantal Negerslaven dat van 1815 lot 1843 in de WeSt-indiën en Znid- Amerika is ingevoerd 639,145 bedragen. Het getal der onder weg gestorven of als slagtnflers van den onmensche.lijken handel oin het leven gekomen moet veel greater geweest zijn. Met betrekking tol het op den spoorweg hij Manchester gebeurde ongeluk heeft men heriglén loopende tot maandag II. Men rekent dat 18 ii 20 menschen bij het zelve hunnen dood gevonden hebben 3 waren er levend van tusschen het puin gered. In den avond van den 25 April is het huis van de wed A ran Son, Ie Schijndij (Noord-Brahand), geheel in de nsch gelegd naauwelijks één jaar geleden verbrandde van genoemde weduwe al bare have en goed en werd zij toen geholpen om de schade te herstellen. Men wil ticze branden aan kwaadwilligheid of afgunst toeschrijven niets was voor brandschade verzekerd. Bij den. heer J. F. Schrijver, te Botterdam, zijn te liezigtigen drie zware vetto ossen, wegende circa drie duizend en negen honderd nederlamlsche ponden en zijn des verkie zende uit de ham! te koop. Van Koningsbergen wordt geschreven dat het ijs op het Uaff, tien 21 April nog eene mijl ver onbeweeglijk vast lag. Te Koblenz had dezer dagen een merkwaardig incident plaats hij ile behandeling eener zaak voor het hof van assises. Zekere knaap had aan eenen slager 12 schapen verkocht; een grondbezitter ontdekte kort daarna dat hem 12 schapen waren ontroofd, en vond dezelve nog in leven hij den vleeschhouwerde zaak werd aangebragt; de verdachte in slaat van beschuldiging gesteld de schapen als stukken van overtuiging gesekweslreerd. Op de openbare teregtzitting ont kende de beschuldigde dat de schapen in kwestie den grondbezitter toebehoorden; en de identiteit scheen moeijelijk voldingend te bewij zen toen de grondbezitter aanbood een aantal getuigenissen voor zijn beweren te leveren. Het bof vergunde bel. Hierop verklaarde de bestolene, dat hij zijnen schaapherder had merlegebragtdat deze niet alleen alle schapen kende, maar dat ook alle schapen hem ken den; inzonderheid de belhamel, welke door den border zelven was opgevoed. Alz.oo verzocht hij dal het hof zich naar het voorplein van het paleis van justitie mogt begeven, waar de 13 getuigen tegen woordig waren. Hierop werd mede toestemmend besloten en alzoo trokken president en regters en gezworenen griflier en procureur des konings en verdediger getuigen, beschuldigde, boden en geregls- dienaren naar het voorplein. Nu werden onderscheidene personen gelast beurtelings om de schapen te roepen en te lokken maar geen der woldragende getuigen gaf gehoor, tot dat eindelijk ook de herder des grondbezitters tot gelijke proef uilgenoodigd werd. Naauwelijks had deze met eene zoete stem geroepen: «Klaasje kom dan. Klaasje kent ge mij niet meerf' of de belhamel sprong schielijk op, hup pelde naar den herder en zette hem de voorpooten op de knie ge volgd door de geheele blatende kudde. Het was een aandoenlijk schouwspel. Het hof ging weder naar binnen de debatten werden gesloten verklaard en de jury sprak over den beschuldigde het schul dig uit, waarop hij tot 5 jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld. De 14 getuigen, grondbezitter, herder, belhamel en 11 sehapen trokken ïn dulci jubile en gelukkig elkander weder te bezitten, naar buis. Een advocaat te Weenen een nee plus ultra van sluwheid en lijn vernuft, maakte ijverig zijn hof aan zekere jonge dame, en was voornemens haar te huwen toen een officier optrad en zich tot zijn' medeminnaar verklaarde. Deze meende den advocaat af te schrikken, en zeidc hem aandat hij met hem vechten of van de dame afzien •noest. Maar de advocaat nam de uitdaging aan en beloofde ter be stemder tijd en phials zich Ie laten vinden. Hij hield woord betuigde echter zijnen wederpartijder, dat hij in de schermkunst volstrekt onervaren was en daarom een paar goed geladen pistolen had medge- bragt, van welke hij er zich een kon uitkiezen, en daar de jurist de grootmoedige wilde spelen sloeg hij zijne tegenpartij voorhet eerste schot te doen; de officier nam het aanbod aan, brandde los, en zijn gehaalte medeminnaar stortte ontzield voor zijne voelen neêr. Nu vreesde hij de geregletijke vervolging nam postpaarden en vlood in allerijl naar eene afgelegene provincie, om zich daar schuil te honden. Na eenigon tijd sprak hij iemand, "die kort geleden uit Wcenc» «as gekomen, die de jonge dame zeer goed kende en dik wijls met haar in gezelschap kwamdeze vraagde hem waarom hij zoo hals over kop zich verwijderd had. Hoe riep de officierlicht gij dan niet van mijne affaire gehoord Ik ben het die der, advo caat doodgeschoten heli- wat zegt gijdie leeft als een visch in het water en heeft nu onlangs uwe voormalige geliefde ge huwd. O, dan zijt gij het zeker, wien hij dien koddigen trek ge speeld heeft, zich dood lo houden, om zich van een zoo gevaarlijken mededinger te ontslaan." De officier wilde in het eerst woedend wordenzich aldus Ie hebben laten vergaauwen doch ten laatslen moest hij zelf oin de looze streek lagchen. De advocaat had do pistolen slechts mol los kruid geladen. Ga nu maar met advocaten duëlleeren. 195"* KONINKLIJKE NKDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. 9"* Lijst, n.° 15755 een prijs van f 100,000; n.° 9635 een prijs van f 1000. 10d" Geene. Ude n.° 12339 een prijs van ƒ50,000; n.°' 16653 en 17313 ieder een prijs van f 1000. 12d' n.° 15545 een prijs van f 1000. 13d* n.° 20891 en 17873 ieder een prijs van f 1000. 14d* n.° 1759 een prijs van f 1000; n.° 14925 eene premie van f 1000. De prijs van f 100,000 is gevallen in de collecte van de wed. Mynssen en Zoon, G. J. A. Mynssen, te Amsterdam. PRIJZEN der EFFECTEN tb AMSTERDAM, Woensdag den 30 April 1845. gebleven. Nederi.anden 2'/, pC. Werk. Schuld C43/i« iC. 4 1007a Amorf. Syndikaat 4'/> Pc. 99'718 Nieuwe 3 pC.' Leening 787, 1527. n Handel-Maatschapprj 4'/, Oost-Indiën 4 997a Rijn-Spoorweg4 1143/. Holl. IJzer. Spoorw-AI. 1297, Rusland, Hope en Comp. 5 J083/. Spanje Negot. 1834 hij Ardoin 5 24"/,, Oostenrijk Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 Portugal 2' 075/a De ondergeleekende hare SM1DS-AFFAIRE met 1.° Mei aan J. van SPLUNDER overgedaan hebbende bedankt hare Stad- en Landgenooten voor de gunst en het vertrouwen aan haar en haren overleden Man gedurende eene reeks van jaren geschonken. Zierikzee, den 1 Mei 1845. J. A. STRU1JK Wed. W. Paarling. De ondergeleekende herigt door deze dat hijdoor publieke aankoop eigenaar geworden is van de in bovenstaande advertentie vermelde IIUiSSMEDERIJ en dat alle de vroeger plaats gehad hebbende werkzaamheden daarin bij voortduring zullen uitge oefend worden door en onder directie van den Meesterknecht Jan ZeildeR die nu reeds meer dan 25 jaren op die plaats en in die betrekking is werkzaam .geweest. Het Geel-Metaal- en IJzer- Gielen zal daarin worden voortgezet; alsmede het repareren en ver nieuwen van Brandspuiten zullende des noods daar nieuwe Brand spuiten te bekomen zijn zoo ook gegoten Metalen Potten voor Meesloven Molens en Sluizen als ook gegoten IJzeren Messen voor Stampers en IJzeren Platen in de Blokken der Meestoven. De ondergeleekende neemt ook bestellingen aan voor IJzeren Molen assen en dito Ramen voor Kerken tot andere groole Gebouwen en zal zelfs ook dergelijke Ramen doen vervaardigen van getrokken Taai ijzer; terwijl eindelijk nog hij hem voor zeer matig dagloon te bekomen is do Wel- en Grondboor. De ondergeleekende verzoekt nederig de gunst en aanbeveling zijnor Stad- en Landgenooten en geeft bij deze de stellige verzekering dat hij immer zal streven om door stiptheid soliditeit en matig heid van Drijs zich deze gunst en dal vertrouwen allezins waardig te maken. J. van SPLUNDER. De Notaris M.' C. van de» LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke van zijnen principaal op Maandag den 5 Mei 1845 des middags ten een ure ten Huize van den Heer A. R. de Looze, te Zierikzee, publiek presenteren te verkoopen Een WOONHUIS en ERE staande en gelegen op de Oude Haven te Zierikzee wijk 1) n.° 490. Een PAKHUIS en ERF staande en gelegen aldaar wijk D, n." 492. Deze perceelen zullen eerst afzonderlijk cn daarna gecombineerd worden geveild. Voorts een HUIS, SCHUUR en ERF, aan de Hooge Molenstraat, aldaar, wijk A n." 185, 186 en 187 en Eene SCHUUR en ERF, aan S.'-Joostmeed aldaar, wijk A, n.° 272. Dit perceel zal ook voor afbraak worden gepresenteerd. De Notaris M.' C. van oer LEK ne CLERCQ zal, ten verzoeke van zijnen principaal, op Dingsdag den 13 Alei 1815, des morgens ten 9 ure, op eene Stulp, van wijlen Cornelis Janse Berrevoets, onder Kerkwervepubliek veilen en verkoopen Twee haatgevende MELKKOE1JEN twee Vaarzen een DR1E- LING-WAGEN, een Perwetkar, cenige MELKGEREEDSCHAPPEN en HUtSMEURELEN en eindelijk twee MESTPUTTEN. Na bekomen Regterlijke magtigingzullen de Voogden over de Kinderen van wijlen PI ETER van G1LST op Woens dag den 14 Alei 1845 (in plaats van den 7 Mei), des namiddags j .ten 3 ure, in bel Dorpshuis Ie Bruinisseten overstaan van een Notaris publiek presenteren te verkoopen Een WOONHUIS en ERF staande en gelegen aan den Achler-i weg, te Bruinisse, kadaster sectie G, n.° 102. te zierikzee bij de wed. a. de vos ek zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 2