ZIEKIRZEËSCHE COURANT, 22 APRIL. J*.o 32, DINGSDAG A.° 1845. Besturen en Jl dministratiën. De DIRECTIE der BURGER-BEWAARSCHOOL binnen deze Stad maakt langs dezen -weg bekend dat zij voornemens is aan staanden Vrijdag den 25 dezer, des namiddags ten. 4, ure, Reltening en Verantwoording te doen vari haar over hét afgeloopen jaar ge houden financieel beheer en noodigt tevens degenen die baar door hu nno Inschrijvingen tegen mogelijk tekort hebben gelieven te ver zekeren uit om daarbij Wel in een dor zalen van het Raadhuis dezer Stad te willen adsistcren. Zierilczeeden 21 April 1845. Namens de Directie voornoemd P. J. ANDREdE Secretaris', Het BESTUUR van het BEGRAFENIS-FONDSTOT NVT VAN 'TALGEMEEN te Z1EHIKZEÈ brengt bij deze ter kennis van de Leden, dat, ten gevolge van den gunsligen staat van het zelve Fonds, de betaling der wekelijksche Contributie, welke van af 18 November jl. was geschorst, eerst met 2 Junij aanstaande weder een aanvang nemen zal alsmede dat de. inkomstgelden bij art, 22 van het Reglement vastgesteld zijn verminderd en gebragt als volgt van 15 tot 30 jaren gratis 30 35 2,0Q 35 40 - 4,00. Nieuwstijdi ntjen NEDERLANDEN. 's GRAVENH AGE den 19 April., Rij Z.r M.' besluit van don 11 dezer, is de minister van slaat J. J. Rpehussen eervol terugge roepen uit zijne betrekking van buitengewoon gezant en gevólmagtigd minister bij bet hof van België onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige dieiisleh in die betrekking bewezen. Bij Z.r M besluit van denzelfdeii dag, is de baron A. A, Benlinck, lot hiertoe, minister-resident bij de. htiveti van Baden Beijeren eu Wurtémlterg als zoodanig eervol teruggeroepen en be noemd tot buitengewoon gezant en gevólmagtigd minister bij bet hof van Belgie. In de zitting Vart dé tweede kamer der slaten-generaal van don 17 dezer, zijn ingekomen de volgende verzoekschriften oihtrent bet voorste] tot herziening der grondwet als van I'icper en 24 ingezetetien van de gemeente Waarde, oh van C. Viergever, en 20 ingezetenen van de gemeente Duivendijke beidé iri de provincie Zeeland. De heer C. Weeiiiaelsvoormalig ontvanger der accijnseri 1ll° klasse te Brussel en gewezen directeurder maatschajfpij van dp normale lettergieterij en drukkerij beeft, zich thans tol de tweede kamér ge wend tot kennisgeving dat hij ëeii middel bezitom de longziekte ónder bot vee tegen te gaan. Hij wil dat middel tégen f 150,000 bij goeden uitslag; aafi dé nederlandsche regering bpehbareri. Hij gewaagt Van proeven in hél geheim'géd.iirendë velé jarëri genomen welko het bewijs heb'beri opgeleverd dat bet hem töëbèhoorehdè middel voldoende is, zelfs zoo;.dal een stal; gezuiverd zijnde, gcone nieuwe ziektegevallen beeft opgeleverd. Overtuigd iah dë deugdzaam heid zijner middelen biedt hij aan, ó'iri ten'. o ri b e pa aid getal stuks runderen dnrt'r dé ziekte aangetastië belinh'dëjën itf ëeii hem daar toe aan te wijzen stal. „Hij hoopt tip' bun ëtj; mög, tüsscherikomst bij de regering, uit hoofde van li et gëwigtig'e flëf zpR; Men verneemt niet gëntiëgeri da't ér doel treffende' maatregelen van wege bet gouvernement zullen wtird.eri gé'fitimëri örii de oost- indische brieven welke na poSitijd te .Helvoet (finhenkornién dadelijk verder te doen bevorderen zöódat dë vertraging, dezer Correspon dentie welke vroeger, plaats had hierdoor zal ophouden. Het op dezelfde wijs verzenden der brieven van Brouwershaven maakt nog eeri punt van onderzoek bij dë regering uit én vvel iir boeverre daaromtrent de beste voorziening zal kunnen worden gemaakt. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Verscheidene fransche nonnen zijn den 6 dezer van Antwerpen naar de Vereenigde-Slalen vertrokken met een groot aantal duitsché emigran ten dié de nog onbevolkte plaatsen van dit gedeelte van Amerika gaan bewonen. Er zijn tegenwoordig niet minder dan twintig ontwerpen van spoorwegen op het tapijt welke men in Belgie bij concessie wil on dernemen. -De russiscbe regering is voornemens de knoet straf, die vreesselijke straf, die bij zware misdaden de doodstraf vervangt, eu een overblijfsel van de barbaarschheid van vroegere eeuwen isaf te schaffen en dezelve door de tuchtiging met de roedó te vervangen. In den laatsten tijd Rebben geene nieuwe gevallen van veepest zich meer in Bo- bemen voorgedaan zoodat men' thans' met grond mag hopen dat deze landplaag geweken zal zijn. Men verneemt uit Assen dat bot cpi- zoötisch mondzeer hetwelk voor omstreeks 2 jaren zoozeer in de pro vincie Drenthe heeft geheerschl, thans op nieuw zich geopenbaard heeft bij de rundpren en varkens van' den landbouwer J. L. Steenbergento Schottcrshnizen gemeente Zuidwojdé, en dal reeds 9 jonge varkens aan die ziekte zijn gestorven. De keizer van Oostenrijk heeft bij eigen handig schrijven verboden dat door in zijne rijken uitkomende dagbla den of andere geschriften aan de zich in Duitschland. gevormd hebbende vereenigingen van separatisten de naam van Duitsch-ICatholijke kerk' worde gegeven. Dertig officieren der parijsche nationale garde, die petitiën geteekend hadden tegen bet ontwerp van wel betrekkelijk de wapening der vestingwerken van Parijs zijn door den raad der prefectuur voor twee maanden in hunne diénst geschorst. Daar reeds 204 officieren der gelijke petitien onderteekend hebben zal genoemde raad genoodzaakt zijn die allen voor zich te doen verschijnen. Er wordt thans eeno opgave gedaan van het getal gevangenen dooden enz.gedurende da jongste gebeurtenissen in Zwitserland. In bet gehoel zijn in de stad Lucern 1G02 en op bet land omstreeks 300 man govangen gomaakt. Het aantal gewonden beloopt ongeveer 150, dat der doodon 49, doch er moeten veel meer verdronken zijn. Op den ijzeren spoorweg van Londen naar Liverpool zal voortaan een sneltrein ([ast—running train) ingerigt worden, diezoo weinig mogelijk zal ophouden. Men zal daarmede den afstand tusschen de twee steden, van 200 engelsche mijlen in 6uren afleggen. De keizer van Oostenrijk heeftbij een besluit, de straf van lepronk'stelling voor alle soorten van misdaden geheel afgeschaft. Als eeno navolgenswaardige bijzonderheid dient te worden vermeld dat du stoomboot tusschen Zwolle en Amsterdam varende, steeds postduiven aan boord heeftwelke te Zwolle of te Amsterdam aan de kantoren der maatschappij op het hok gewend zijn ten einde aldus bij voorkomends omstandigheden terstond en op eene spoedige wijze beriglen naar een dezer beide steden te kunnen zenden. Door de stedelijke regering te 's Hage is besloten tot bet aanleggen van eene groote baan voor wedren nen, tusschen .het badhuis en Scheveningen. Die baan zou 1700 ellen lang en 300 ellen breed zijn. Den 13.dezer zijn meer dan 200 huwe lijken te Parijs gesloten geworden. In den aanvang dezer maand heerschle te S.'-Petersburg op nieuw vrij felle koude zoodat de ther mometer van Reaumur somtijds tot 10 gr. teekende. Sedert den 1 dozer had men te Rome eene warmte van 16-18 gr. R.en stond alles in vollen lentebloei. Te Nobressari (Luxemburg) hebben eenige moed willige menschen een 8jarig kind met geweld genever in de keel gegoten. Het ongelukkig kind is kort daarna door ijsselijke stuipen bevangen en beeft na eenige uren lijdens den geest gegeven. In Spanje wordt het stadje Graus, dat in Arragon ligt, door een gelijk lol bedreigd als bet dorp Felsberg in Graauwbunderland. Boven hetzelve rijst een gewel dige rots op die dé gedaante van een' omgekeerden kegel beeft. Ten gevolge der zware regens van dezen winter, is er in die rots een wijde spleet ontstaan én een aanmerkelijk deel van bel gevaarte schijnt de stad te zuilen overstelpen. De inwoners van hot fraaiste deel derzelve hebben in allerijl hunne woningen verlaten en zijn naar het land gevlugt. Met betrekking tot den moord aan den controleur Oilterdijk ge pleegd [zie ons vorig nummer,) behelst de Rotterdamsche Courant de volgende nadere bijzonderheden Reeds hebben verscheiden dagbladen meer of minder uitvoerig écho vreesselijke gebeurtenis vermeld die dezer dagen in Overijssel is voorgevallen. Wij deelen dienaangaande het volgende mede, voor komende iri ecrien brief uit Hasselt, 13 dezer; «Gisteren lieeft hier een allerdroevigste gebeurtenis plaats gehad. Zekere heer R, heeft zlclizelven op eene vreesselijke wijze van het leven beroofd na alvorens den controleur der veenderijen van Over ijssel en Gelderland den beer J. [Uiterdijk, te Sleenwijk woonachtig, te hebben omgebragt. Genoemde controleur schijnt klagten tegen hein ingedictid en hem in dë uitoefening zijher betrekking geschorst ie hebben. Met den wrok deswege iri bet hart wilde bij diiigsdag naar Steenwijk gaan doch kon toen geeri rijtuig bekomen. Hij ging derhalve vrijdagna zich vooraf van een mes en eene pistool to hebben voorzien. Te Sleenwijk gekomen gaf hij den voerman last niet uit te spannen vermits hij dadelijk terug zou komen. R. ging vervolgens voort. Juist kwarn de controleur uil de sociëteiten to zamèn gingen zij naar zijn buis toen anti do deur gekomen R. bet mes voor deri dag baalde en bet den beer Uilter dijn onverhoeds in het hart stiet zoodat deze dood op de plaats tiederzonk. dR. verwijderde zich in allerijl. Bij zijn rijtuig teruggekomen bevond hij dat de voerman zijne bevelen niet gevolgd maar uitge spannen bad. Hierover zeer verstoord, dreef hij den knecht aan om in allerijl weder in té spannen en herwaarts terug te jagen bet- welk geschiedde. Op zijne kamers bij den beer Rrunner terugge komen ontdekte genoemde beer wel dat bij zeer gejaagd scheen maar kon geenszins vermoeden in hém eeri' moordenaar te aanschouwen. Des nachts schijnt hij niet naar bed gegaan te zijn maar zich tegen allen overval te hebben willen wapenen. Des morgens kwam er bevel hem té arresteren doch daar de burgemeester afwezig was moést diens' terugkomst afgewacht worden. Intussehën nam men maatregelen om te zorgen dat R. niet onlvlugtte. Na korten lijd kwam de heer burgemeester vergezeld van den commissaris van policio uit Zwolle gevolgd door de rioodige assistentie en door eene voor deze stad aanzienlijke menigte volks. R. schijnt dit alles uit zijne vensters gezien te hebben bij sloot dë deur zijner kamer eu een oogenblik daarna hoorde men den knal van een pistoolschot. Rrunner en diens familie snelde naar boven doch daar zij de deur gesloten vonden keerden zij terug en ontmoetten op den trap den burgemeester en den commissaris van policie. Nadat de deur met behulp van ecu' smid geopend wasvond men den ongelukkige levenloos op den grond uitgestrekt. Hij had zich op eene vreesselijke wijze de hersenen verbrijzeld, liet ongelukkige eerste slagtoffer dezer jeugdige wraak zucht en dolzinnigheid was een man van ruim 64 jaren die eeno weduwe en oen' zoon achterlaat. Men kent de pogingen die verschillende eerbiedwaardige belgische senatoren verlichte verdedigers van de belangen dos landbouws, in bet werk hebben gestold om maatregelen te nemen die den land bouwers zouden veroorloven zout in het veevoeder te bezigen. Deze pogingen zijn mot een gunstig gevolg bekroond en een besluit van den 12 Februarij 11. beeft het door veefokkers te bezigen zout van

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1