ZÏERIKZEESCHE COURANT. M W.o 31. VRIJDAG A.0 1845. 18 APRIL. Besturen en Administratiën. Nieuwstijdingen. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND. In aanmerking nemêtldedat aehterVolgéns de wet van 8 No vember 1815 Staatsblad h.° 51), de rekeningen, mcmoricn of de- elaratiën van allo sóhuldiiordermgen ten laste Van het Rijk over den jare 1844 vóór of op dén laat sten Junij aanstaands bij zoodanige administratiëneollegiën autoriteiten of ambtenaren, als welké de orders tot het doen Van leveranciën of anderzins gegéven hebben behoorén te zijn ingediend op p'cene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Herinnert bij d'ezé alle belanghebbende administratiën en particu lieren in deze Provincieaan dö bepalingen der zoo even aangehaalde wet, onder uitnoodiging tevens het aangegeven tijdstip van 30 Junij 1845 voor de indiening hunner pret'êntiën niet af te wachten maar dezelve daar en waar het behoort ten spoedigste in té zenden. Middelburg, den 14 April 1845. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAft VREDENBURCH. AANBESTEDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZTËRlKZEÈ zijn voornemens op Woensdag den 23 dezer maanddes middags ten Raadhuize in het Openbaar aan den minsteischènden aan te be steden de volgende Stedelijke werken te weten 1Het schoonmaken en opwegen van al de KAAIMUREN. 2.° De herstellingen en vernieuwingen aan de beschöku1ngen paal- en r1jsbeslag-werken en 3." De gewone herstellingswerken aan het DtGTSTE SAS benevens het eenjarig onderhoud van al die Werkenachtervolgens de be- stekkeh en voorwaarden tot deze bestedingen gearresteerd door den Raad dézer Stad waarvan inzage kan verkregen worden ter Stedelijke Secretarie zullende de Stads Architect de noodige aanwijzingen doeb. Zierikzeeden 9 April 1845 Burgemeester en Wethouders Voornoemd De crane vt., Ter ordonnantie, De Stads Secretaris, w. j. i'. kroef, SEllÈRLAftDEÜ. 's GRAVENHAGE deh 16 April. Trt dé zitting van de tweede kamer der staten-geileraal van dëh 12 April zijn ingekomen de navolgende Verzoekschriften betrekkelijk het voorstel tot herziening der grondwet als Van G. t. van Mens en 83 andere Ingezetenen der stad Rreda van L. van Dijk en 40 andere inwoners der stad Bergen-op-Zoom van A. van den Abeelé en 16 ingezetenen der stad Middelburg van A. van den Abéetè en 7 ingezetenen van dezelfde Stad van H. Kluijteriburg en 29 anderen meest ingezetenen der Stad Ylissingen van C. L. Domburg ett 83 ingezetenen derzelfde Stad, en van j. 'dé Poorten, M. Öldbnhof en Cuijpérste Ginnekert. Aan dé munt te Utrecht iijn sedert de uitvaardiging der wet Van den 22 Maart 1839, tot óp ditoogenblik vervaardigd: aan 2'/a guldenstukken f 5,278,555 enkele guldens 4,533.698 f 9,812,253 Men moet zich echtet niet voorstellen dat al die speciën in ons jand aanwezig zijn, daar 6 millioen daarvan vervaardigd zijn voor <jè Nederlandsche Handei-Maaischappij ert dUs iiaar Java zijn vervoerd. Bovendien is in ditzelfde tijdvak ook nog gemunt, Op den munt voet bij de wet fan den 22 Maart 1839 vastgesteld, doch mei den Stempel vaU NederlaUdsch Indie éene hóeveelheid vèn f 4,198,507. De hoeveelheid nieuw gemunt zilver, weike niet voor de Neder landsche Handèl-Madtschappij gemunt is, sedert de wet van 1839, bedraagt derhalve f 3,812,253. Dezelve werd gedeeltelijk Voor de nederlandsche bank, gedeeltelijk voor rekening vaó het rijk gemunt. In 1842 is vernietigd eene hoeveelheid oude dubbeltjes, ten bedrage van f 159,983,40 welke eene waarde hobben opgeleverd van f 100,243,17 gevende derhalve' oen verlies van f 59,750,24of ruim 37 per cent. In den jare 1843 heeft meil vernieligd de Volgende speciën oude dubbeltjes f 1,145,000; zilveren rijders en dukatons f 563,850; rijksdaalders en zilveren dukatons f 365,000 halve rijksdaalders f 27,500, en kwart rijksdaalders f 128,050, te Zanten f 2,229,400. Deze speciën hebben uitgeleverd eene waarde van f 1,711,514,361/j. Dus verlies op ,de nominale waarde f 517,885,63'/(. Het stoomtuig ter zake der droogmaking van het Haarlemmer-Meer, te Spaarndam opgerigttot ontlasting van Rijnlands te verkleinen boezem had reeds eenige keeren voldoende gewerkt in bijzijn van sommige leden der commissie voor de gezegde droogmaking. Den 14 dezer is daarmede gedurende een geruimen tijd eene nadere proef- maling geschied in tegenwoordigheid en ter beoordeeling van de gebeele commissie die daarom hare gewone maandelijksche vergade ring to Spaarndam hield. De tien schepraderen ter gezamenlijke breedte van 22 nederlandsche ellen docb welke naar welgevallen twee aan twee kunnen worden buiten Werking gelaten wérden met gemak alleh te gelijk in beweging gebragt en deden acht omwentelingen iri. de minUul terwijl het water ongeveer 30 nederlandsche duimen werd opgevoerd. Wanneer men bedenkt, dat de'schoepen der schepraderen Vaó knappe watermolens doorgaans niet breeder zijn dan 6 neder landsche palmen dah zal men zich een denkbeeld kunnen maken vait de groote hoeveelheid watér welke door dit stoomtuig kah wordeii Uitgeslagen. Door 37 kloeke schepradmolens zou in dehzelfden tijd geen meer water kunnen Weggeschaft worden dan door dit enkeló stoomtuig hetwelk daarenboven Oog onafgebroken nacht eh dag kan doorwerken terwijl de molens wegens té weinig of te veel wind zeldzaam een elmaal achtereen geregeld aan den gang kunnen blijven. Het wfilgelükken van dit zware werktuig geleverd door de heerett fahrijkanten Dixon én Camp. t'e Amsterdam is dus voor ltijnland hij d'e aanziehlijke Verbetering der katwijksche uitwatering onlangs mede ter zake der droogmaking van het Meer geschied éen nieuwe groote waarborg legen de Uadöelen Welke het altijd uit die droog making gevreesd heeft. Uit Botterdam meldt men van den 13 dezer: Sedert eenigen tijd vermenigvuldigen zich de diefstallen bij nacht door middel van valscÜe sleutels en binhenbraakop eene schrikbarende wijze binnen deze stad en hoofdzakelijk schijnen de dieven zich te bepalen lot pakhui zen en kantoren welke onbewoond zijnop deze praktijken heeft men zoo dikwerf de goede burgers attent gemaakt en in weêrwil daarvan gaat men voortom niet altijd de noodige Voórzorgende maatregelen te nemen. Zoó is onlangsonder anderen op het kantoor van den heer A. Eliermanin de Wijnstraat op eene gelijke wijze een kapitale diefstal gepleegd alwaar men onverminderd eenige kontanten voor eenige duizende guldens aan wisselbrieven gestolen heeft zijnde dezelve wisselbrieven evenwel aangezien do dieven aan dezelven niets hadden daar zij vermoedelijk vermeend hebben dat het bankpapier was op eene zonderlinge wijze teregt- gekomen hebbende zij meergemelde wisselbrieven onder de deur Van den eigenaar derzëlve gestoken. Uit Utrecht meldt mén Van den 15 dezer: Eergisteren avond, Omstreeks 10 ure, had alhier in de Gorlsteeg bij den tapper van Eijkhet Volgende ongeval plaats: Zekere van der Sluis, schoen maker bevond zich aldaar om van der Voren af te wachten met wien hij eenige weken vroeger twist had gehad. IK. van de Graaf smidsknecht, komt dien avond bij van Eijk, zijn bloedverwant, om hem met den doöp van zijn kind geluk te Wenschen. Aldaar zijnde brengt gehoemde van der Sluis hem in de onderbuik, linkerzijde, een messteek tóe bij vergissing hem voor van der Voren aanziende. Do gewonde is naar bot ziekenhuis gevoerd en de dader voort- viugtende. Dé vlinders der dennenrupsen welke den vorigen zomer té Zeist aanzienlijke schade in de dennenbosscben veroorzaakt hebben be ginnen zich dés avonds in menigte in de aangestoken bosschen te vertOonen en haar getal groeit iiog dagelijks aan. De hoop dat de poppen dezen W'inler door de langdurige en strenge koude zoudeii omgekomen zijn is thans geheel vervlogen en men is niet zonder reden beducht, dat de ramp zich dit jaar niet alleen zal herhalen, maar 2elfs verdër door de gebeele provincie verspreiden. Het insekt heeft zich op eene Schier ongeloofelijke wijze in de aangetaste bos schen vermenigvuldigd zóodat de pöppen hij duizenden in het mos gevonden werden en nü groötendeels reeds uitgekomen zijn. Men schrijft uit Zwolle, van den 12 dezorHeden morgeó zeét vroegtijdig hebben de edel achtbare heeren regler-commissariS, sub- stituul-ollicier en de substiluut-grifïier, van de arrondissements regt- bank alhier, vergezeld van een' geneeskundigezich op reis begeven naar S.teenwijk alwaar in den afgeloopen nacht de heer controleur der rijks belastingen Uijterdijk, op; het oogenblik dat hij ierhand dio hem bezocht had, ter deur uitgeleidde, door een onbekend persoon, met Cen mes, zoodanig was verwond geworden, dat hij kort daarop is overleden. Het schijnt dat de oorzaak van dezen moord gezocht moet worden in wrok en wraakzucht van een' subalternen ambtenaar den volgenden dag (12) immers heeft de heer Herman Rietberg, rijks ambtenaar bij de belasting op den turf, zich te Hasselt, door middel van een pistoolschot, op zijne kamerde hersens verbrijzeld. Hoogst waarschijnlijk was deze de moordenaar van den controleur, en heeft hij door zelfmoord zich aan de verdiende straf, welke zijne misdaad wachtte, onttrokken." Uit Zevenbergen meldt men van dén 11 dezer In den morgen van den 28 Maart jl. is in het zoogenaamde Zevenbergsche Land alhier eene schuur mét eene menigte zich daarin bevindende land bouwgereedschappen belioorende tot de landhoeve in huur hij Machiel van Dongenwaarva'n eigenaar is de heer Dorenboom te Raamsdonk eene prooi der vlammen geworden. Dé al of niet ge gronde vermoedens van kwaadwilligheid van dit ongeval hebben aan leiding gegeven dat genoemde van Dongen alle nachten 2 of 3 man heeft doen wacht houden in weêrwil daarvan werd er in den nacht van heden op een oogenblik dat de wachtdoende manschappen zich slechts eenige minuten hij het vuur in de keuken ter warming hadden nedergezet wederom brand ontdekt welke zoo hevig woedde dat in weinigen lijd de geheele huizinge op de zolders van welke een groote voorraad graan voorhanden was, benevens de schuur, waarin zich 33 runderen en paarden bevonden geheel door do vlammen zijn

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1