ZÏËRIKZEESCHE COURANT. N.° 29. VRIJDAG A.° 1845. 11 APRIL. Besturen en Administration. Nieuwstijdingen. AANBESTEDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den 23 dezer maand, des middags, ten Raadhuize in bet openbaar aan den minsteiscbenden aan te be steden de volgende Stedelijke werken te weten 1." Hei schoonmaken en opwegen van al de KAAIMUREN. 2.° De herstellingen en nsrnjeuwingen aaa. dó EESGE'JEIJINGëN j PAAL- en RUSBESLAG-WERKEN en 3." De gewone herstellingswerken aan het DIGTSTE SAS benevens het eenjarig onderhoud van al die Werkenacbtervolgens de be stekken en voorwaarden tot deze bestedingon gearresteerd door den Raad dezer Stad waarvan inzage kan verkregen worden ter Stedelijke Secretarie zullende de Stads Architect de noodige aanwijzingen doen. Zierikzee, den 9 April 1845 Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 6 April. Bij koninklijk besluit van den 22 Maart laatstleden is aan den gepensioneerden 2a" luitenant der oost-indiscbe kavalerie C. A. J. de Cybotirgwonende teVillars, in Zwitserland toegestaan geworden het dragen der activiteils-uniform van zijn vroeger wapen. Tevens wordt op 's konings bevel eervolle melding gemaakt van den vrijwilljgen afstand door dien officier van het hem toegelegde pensioen, ten behoeve van 's rijks schatkist; zijnde die afstand vol gens zijne verklaring daarop gegrond dat hij zich tevreden houdt met de eer van Nederland gedurende 12 jaren te hebben gediend en met de hem gegeven vergunning om de medaille van den java- schen oorlog en de activiteits-uniform van zijn voormalig wapen te Blijven dragen. 1 ft Bij besluit van den 12 Februarijheeft Z. M. hoogstdeszelfs be williging verleend tot de oprigting eener naamlooze vennootschap te Amsterdam, onder den titel van: Diamantslijperij. Den 9. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van gisteren zijn onder anderen wederom ingekomen de navolgende verzoekschriften betrekkelijk het voorstel tot herziening van de grond wet als van - II. Wiegmans en 2 andere ingezetenen van Amsterdam van P. Timman en 13 andere ingezetenen derzelfde stad van W. van Velden en 12 andere ingezetenen van Alkmaar; van F. H. Krelage en 13 ingezetenen der stad Haarlem van .4. Langereis en 11 inge zetenen der stad Medemblik van A. F. Sifflé en 44 ingezetenen van Middelburg van A. L. van Muijen en 22 ingezetenen van diezelfde stad en van de gemeente Koudekerke van J. Lanser en 18 ingeze tenen der stad Sluis van A. W. Walijen tot Birakker en 30 anderen uit de gemeente Warnsvelde en Steenderen van J. Dingemanse P. Meijers en C. Meijeringezetenen van Walcheren van Huise en 45 andere ingezetenen der gemeente Koudekerke (Zeeland)van L. G. Kolfer en 32 ingezetenen der gemeente Domburgvan J. W. van Peyma en 62 ingezetenen van de grietenij Oostdongeradeel van S. D. Feenstra en 42 ingezetenen van de grietenij Dantumadeel van A. Kornegoor en 10 andere ingezetenen der gemeenten Gorssel en Almen van J. den Ilartog en 10 ingezetenen der gemeente Hazerswoudevan jonkh.r m.r C. van Foreest lid van den raad der stad Alkmaar; van m.1 A. J. C, Maas Geesteranus van Zuidschar- wouderegter in de arrondissements regtbank te Alkmaarvan G. de Lange en 3 andere ingezetenen der stad Rotterdam van II. Mulder en 49 ingezetenen der stad Zierikzeevan H. Jde Carpentier en 7 ingezetenen der gemeente Koudum van F. V. O. Knij/f en 6 in gezetenen van Benihuijzen en Hoogeveen van J. L. Kabboord en 31 ingezetenen der gemeenten Schoondijke en Groedevan C. A. van Goethem en 31 ingezetenen van bet kanton Axelen van K. Vis ser, Lz. en 19 inwoners van de gemeente Sliedrecht. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Rij Elseneur is de Sond den 28 Maart plotseling open geworden en waren aldaar 2 schepen gearriveerd nadat 10 minuten vroeger nog 2 personen uit Zweden over het ijs gekomen waren. Den 2 dezer is in Texel binnengebragteen door het volk verlaten in zee gevonden en- gelsche brik genaamd Sea Flowerbeladen met steenkolen waarschijn lijk laatst gevoerd geweest door kapitein P. Berry en bestemd van Sunderland naar Amsterdam. In eene kolenmijn te Westmoor, bij Newcastle heeft eene ontzettende ramp plaats gehad. Eene uitbarsting van bydrogeen-gas heeft aan een groot aantal slagtoffers bet leven ge kost. Men zegt dal meer dan 40 hunner bij die gelegenheid zijn omgekomen maar men beeft noggeene naauwkeurige bijzonderheden. Men verneemt van den Beneden-Rijn dato 2 April «Gisteren is van Berlijn alhier de tijding aangekomen dat door Zijne Majesteit den koning de concessie is verleend tot het aanleggen van eenen spoorweg tusschen Arnbem en Wesel; men verwacht spoedig de opening eener geldleening van circa 2'/a millioen thaler, welke daarvoor benoodigd zullen zijn.)' Te Murcia, in Spanje, is den 26 Maart debuskruid-fabrijk gesprongen. Men zegt dat er meer dan 30 zoo dooden als gekwetsten zijn. Geheel het gebouw is vernield geworden. Er zijn berigten van Suez tot den 18 Maart, ontvangen. De levendigheid dier stad en het belang rijke der handelszaken welke daar gedreven worden, nam als met den dag toe. Mehemed-Ali heeft zijn nieuw wetboek het licht doen zien; ook is voor de eerstemaal een nieuwspapier in Egypte verschenen. Den 1 dezer is een detachementsterk 25 manschappen te water van, "rrderwijk naar Hellevoetsluis vertrokken om aan boord van Z.r M.' ïrjnsporlschip Merwéde over to gaan V< naar 'Aesl-Indic overgevoerd tv worden. Nog zullen dezer dagen 200 onder-officieren en manschappen" mede van Harderwijk naar het Nieuwediep en verder naar Java v.er- trekken. In Zwitserland is de burger-oorlogter zake van de gods dienst en wel van het beroepen der Jesuiten naar Lucern en daarmede in verband staande aangelegenheden, werkelijk uitgebroken. Eene ge wapende togt tegen Lucern is geheel misinkt. De vrijkorpsen hebben eene geduchte nederlaag geleden. Zij zijn van alle zijddn op de vlugt gejaagd, met achterlating van vele dooden. Aan bet Nieuwediep is den 8 dezer van 's rijks werf te water geloopenZ.r M.' schoonerbrik Banka; zijnde het eerste zeeschip, dat aldaar is aangebouwd. Den 1 dezer zijn van Duinkerken 52 schepen ter vischvangst naar IJsland ver trokken. De rivierberigten blijven gunstig, daar het water steeds vallende is. Bij vonnis van de arrondissements regtbank te Arnhem van den 5 dezeris zekere W. Willemseals zich bezig gehouden hebbende met het verkoopen en verspreiden van eenen Ie Antwerpen vervaar digden nadruk van het Nederlandsch letterkundig woordenboek en van het Kunstwoordenboek van P. Weilandbij verstek veroordeeld tot eene boete van 100 ten behoeve van de armen van des beklaagden woonplaats voorts tot eene betaling van de waarde van 2000 exem plaren van den echten druk, off 16,000, aan de firma Blussë en van Braamte Dordrechtals eigenaars van het kopij-regt dezer beide werken en eindelijk ten behoeve van diezelfde firma de twee meergenoemde in beslag genomen boekdeelen verbeurd verklaard met ontzegging aan de beleedigde partij van hare schadevergoeding ais van geene geledene schade hebbende doen blijken. De werkzaamheden tot indijking van den Anna-Polowna-polder, in Noord-Holland hebben met den laatsten Maart jl. een aanvang ge nomen en schijnen met kracht te zulleu worden voortgezet. Houderda arbeiders zijn reeds in het werk gesteld terwijl een nog grooter aantal eerstdaags zal worden geplaatst. Het voorbeeld van Waard en Groetwaarvan de dijkwerken in het vorige jaar gelegd ge durende den afgeloopen winter uitmuntend hebben stand gehouden en de gronden de beste uitzigten voor de cultuur openen doet ook van deze nieuwe en zoo veel grootere onderneming de beste vruchten zoo voor de belanghebbenden als voor het vaderland verwachten. Men zal zich herinneren dat de negotialie lot het bijeenbrengen der eerste f 500,000 reeds in December van bet vorige jaar voltee- kend was. Wij vernemen nu, dal de maatschappij tot indijking, tot het vinden der verdere kosten op den 14 April aanstaande ten kantore van de heeren Kerkhoven en Comp. eene negotiatie zal open stellen van f 1,200,000, tegen eene rente van 5 percent en onder hypotbecair verband van de in te dijken en onverkochte gronden. Wij ontvingen dezer dagen nadere berigten omtrent de toestand van den ongelukkigen lijder Bintje de Wilde, wiens ijsselijk weder varen op de Zuider-Zee van 16 tot 19 Maart wij in ons blad uit voerig mededeelden (zie Zierikzeesche Courant van den 1 dezer). Deze berigten zijn aIlezins bedroevend aanhoudende koortsen met geweldige pijnen in ledematen en keel ondermijnen zijn gestel zoodat er bijna een wonder zou moeten gebeuren om hem in het leven te behouden. Daarenboven gaan de handen en voeten die werkelijk geheel bevroren zijn reeds tot eenen staat van versterving over die de amputatie derzelve hoogst waarschijnlijk ja bijna stellig nood zakelijk maken. Bijna geene rivier in Duitscbland is er die niet buiten haar bed getreden is, en in de lagere streken zijn zware dijkbreuken gevallen. Allertreurigste tijdingen van dien aard ontvangt men uit BremeD. Den 31 Maart des morgens is de linker Wezerdijk op 2 plaatsen be zweken en daardoor de voorstad Runtenlhorsteinwegdie door onge veer 2000 menscben meestal tot de armere klassen behoorendebe woond werd overstroomd. Het binnenstormende water rukte boomen en huizen onder den voet; bet gelai dezer laatsten werd dien dag reeds op 33 begroot. Waarschijnlijk zijn daarbij vele menschon om bet leven gekomen en de overigen smachten op vlieringen en daken naar voedsel en redding, die moeijelijk toe te brengen is, omdat de vaartuigen wegens den pijlsnellen stroom, de buizen bijna niet kun nen naderen. Ook hooger op aan de Wezer zijn verscheiden dijk breuken gevallen. Een andere hoofdstroom van bet noordelijke Duitscb land de Elbe, beeft almede geene geringe vernielingen aangerigt. Te Dresden had zij den 30 de hoogte van 1784 bereikt; kort daarna was ook de gedenktafel van 1655 overstroomd; de stad stond gedeel telijk en l'irna geheel onder water. Uit Bohemen waar ook Praag voor een gedeelte overstroomd is, voert de rivier timmerhout, huis raad ja geheele huizen afwaarts die zich met donderend geweld te gen de brug te Dresden verbrijzelen. Den 31 ontving de midden pijler derzelve zulk een' stootdat een deel daarvan benevens het op de brug staande crucifix in de rivier storteden. Te Meissen is de brug weggeslagen. Rij Riesa is een dijk gebroken. Bij Hamburg

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1