Wé ZIERIKZEESCHE COURANT. 28. 8 APRIL. Besturen en Administratiën. b. Dat hunne kinderen bij voorkeur op de Stads Armschool zullen worden geplaatst. Nieu wstij ding e n DING5DAG A.o 1845. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den 9 dezer maand, des middags, ten liaadhuize over te gaan tot de openbare aanbesteding aan den minst- eischende van de noodige herstellingen en vernieuwingen ran STADS STRATEN en bestrate WEGEN, benevens het onderhouden van dezelve gedurende een tijdvak Dan zeven achtereenvolgende jaren, overeenkomstig het bestek en de voorwaarden tot die besteding gearresteerd door den Raad dezer Stad hetwelk van heden af ter inzage van de ge- gadingden voorlegt ter Stedelijke Secretarie, terwijl nadere aanwijzing en inlichtingen kunnen verkregen worden bij den Architect dezer Stad. Zierikzeeden 2 April 1845 Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KRQEF. B E KE ND MN KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE verwittigen bij deze alle belanghebbenden dat van heden af aan dagelijks in den voormiddag ten kantore van den Stedelijken Ont vanger zal worden gevaceerdtot de uitbetaling der interessen op de Obligatiën van dezer Stads gevestigde Schulden over 1844 en vroeger, kunnende de respective Obligatie-Houders zich ten kantore voornoemd daartoe aanmelden. Zierikzee, den 4 April 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. De COMMISSIE voor de Onderlinge Waarborg-Vereeniging van Arbeiders en Werkliedente Zierikzee. Overwegende dat de afgeloopen langdurige winter meer dan vroe ger heeft doen zien, hoeveel de arbeiders, die aan deze nuttige inrigting hebben deelgenomen boven anderen hebben vooruit gehad daar zij gedurende de meest drukkende weken bij stilstand der meeste werkzaamheden, meerdere of mindere uitdeelingen uit dit fonds genoten hebben en dat alzoo tot verzachting der armoede en vermindering van den nood der arbeidende klasse in den winter de deelneming aan deze inrigting niet genoeg kan worden aanbevolen. Heeft het op nieuw van haren pligt geacht, alle arbeiders, werk lieden en daglooners binnen deze stad en het poortambacht aan te manen om in het aanslaande zomersaizoen gedurende die weken waarin zij eenige verdiensten zullen hebben ieder naar vermogen eenigen inbreng in dit fonds te doen tot zoodanig bedrag, als ieder mogt verlangen, mits niet beneden de 15 cents 'sweeks, hetzij dat deze gelden des zaturdags avonds bij den heer Nauta van der Grijp, worden bezorgd hetzij dat zij de bazen waar zij in het werk zijn mogten verzoeken zulks van hunne dagloonen in te houden. Herinnert wijders de belanghebbende dat de ingebragte gelden Vermeerderd met 15 °/o en eene premie (indien boven de f 5 is ingebragt en geene vroegere afgifte van een gedeelte van den inleg is gevraagd) - gedurende acht weken, tusschen den 15 Januarij en den 15 Maartbij wekelijksche uitdeelingen zullen worden terugge geven en dat bovendien aan de deelnemers in deze Waarborg-Ver eeniging de navolgende voordeelen worden toegezegd a. Dat zij boven andere behoeftigen die weigeren aan deze Waar borg-Vereeniging deel te nemen aanspraak hebben om bij nood en behoefte uit armen- of weldadige fondsen te worden geholpen. c. Dat hunne kinderen bij voorkeur op de Katoen-Weverij zullen worden geplaatst. d. Dat de deelnemers daartoe de vereischte geschiktheid hebbende bij voorkeur aan de Stedelijke en bij de Fabrikage uitgevoerd wor dende Werken zullen gebruikt worden en tenzelfden einde aan de aannemers van openbare werken zullen worden aanbevolen. e. Dat de huisgezinnen der deelnemers door de commissie aan het gezelschap Dorcas ter bekoming van kleedingstukken en aan de Vrouwen-Vereeniging tot verzorging van behoeftige kraamvrouwen zullen worden aanbevolen. f. Dat voor zooveel het fonds zulks mogt toelaten de kleine kinderen der deelnemers voor rekening van het fonds dezer Waar borg-Vereeniging in de Bewaarschool voor de behoeftige kinderen zullen kunnen worden geplaatst. g. Dat wanneer aan de commissie eenige giften zullen worden verstrektmet het bepaalde doel om die door eenigen arbeid te doen verdienen de deelnemers dezer Waarborg-Vereeniging daar mede hij voorkeur zullen worden begunstigd. h. Dat wanneer een hoofd des huisgezins gedurende vijf jaren telkens boven de f 5 heeft ingebragt, hij ingeval van ziekte, aan spraak krijgt, om uit het fonds eene wekelijksche ondorsteuning te ontvangen. Wordende ten slotte nog ter kennisse der belanghebbenden gebragt dat voor die deelnemers die thans hun 50"" jaar nog niet bereikt hebben voortaan telkens 5 ten honderd van ieder aandeel in eene bij de commissie opgerigte spaarkas zullen worden geplaatstom te. strekken zooals nader zal worden bekend gemaakt. Zierikzee, den 31 Maart 1845. De Commissie voornoemd, A. MOENS van BI.OOIS Ter ordonnantie van dezelve B. C. CAU. T NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 4 April. Hederi morgen is Z. M. de ko ning, van Tilburg, in deze residentie teruggekeerd. De minister van financiën in ervaring gekomen zijnde dat de omloop van vreemde koperen munten in dit rijk ongeacht do meer malen daartegen gerigte waarschuwingen steeds blijft aanhouden heeft nogmaals ter algemeene kennis gebragt dat die munten op nederlandsch grondgebied geen wettigen koers hebben of gangbaar zijn dat zij in alle publieke kassen worden uitgeschoten en afgewe zen en niemaud alzoo verpligt is die in betaling aan te nemen mitsgaders dat, tot voorziening in de behoefte, welke hier of daar aan koperen munt mogt bestaan de noodige schikkingen zijn gemaakt, om bij de agentschappen van 's rijks schatkist, aan welke inen zich tot dat einde zal aanmelden legen betaling in gouden of zilveren specie te doen afgeven nederlandsche koperen muntmits de aan vraag geschiede voor niet minder dan 10 gulden te gelijk. Den 6. H. K. H. mevrouw de erfgrootbertogin van Saksen- Weimar-Eisenach is heden middag omstreeks half één urein deze residentie aangekomen. Bij vonnis van de arrondiSsements reglbank te 's Gravenhage van den 27 Maart 11. is J. K. oud 65 jaren behanger te dier stede Wegens diefstal van rijtuigkussens veroordeeld tot een jaar gevangenis en in de kosten. Deze zaak heeft weder een treilend voorbeeld ge leverd waartoe misbruik van sterken drank kan voeren, De veroor deelde toch heeft daardoor zijne zaken verwaarloosd is in armoede geraakt en is eindelijk een dief geworden alleen om zich jenever te verschaffen. De Tielsche Nieuwsbode behelst het volgehdet «Wij zijn door eenige voorname ingezetenen van Lienden en Ingen verzochtom voorloopig met allen lof melding te maken van zekere Emrtje Wm den Berg huisvrouw van J. Spies aldaar dewijl deze hij de hevige overstrooming van het water over den Ingenschen dijk met de groot ste kloekmoedigheid alles in hel wérk stelde, om het overstroomendo water op genoemden dijk te keeren. Zij had zich in mans-klcederen gestoken, en ieder, die den gewaanden mag zag, moest zijn kloek en stoutmoedig gedrag bewonderen en vooral stond men verbaasd toen het nader bleek, dat deze persoon eene vrouw was, welke, gedurende eenige uren een geheel vak dijk voor overstrooming be hoedde. Toen zij bemerkte, dat hare pogingen evenwel vruchteloos waren heeft zjj de hulp van anderen ingeroepen waarop dan ook een 50tal personen is toegesneld. Wij vertrouwen dat deze daad niet alleen met eene medaille zal bekroond worden maar dat baar tevens eene geldelijke belooning zal worden uitgereikt." In den morgen van dingsdag den 1 dezer had er hij Muntendam (Groningen) een ongeval plaats, hoogstwaarschijnlijk door onvoorzig- tigheid veroorzaaktdat treurige gevolgen heeft gehad. De zooge noemde Engelmans-klapbrug was een eind wegs opgetrokken om eenige praauwen en de trekschuit door te laten. Eenige menschen die naar het schijnt niet konden wachten tot dat de klap weder nedefgelaten was, drongen ongeduldig tegen dezelve op, zoodat de mannen, die haaf opgetrokken hadden, haar niet meer konden hou den en haar dus loslieten. Door den geweldigen slag, waarmede de klap haar beneden kwam sprong zij weder een eind opbierdoor raakten de kettingen uit de haken van de wip, en de zware einden van deze, door de klap niet meer tegengehouden, zonken met eene geweldige vaart naar beneden. De zich op de brug bevindende per sonen konden niet Schielijk genoeg vlugten. Naar men zegt, werden er wel 20 menschen door het zware hout meer of min gewond. Mogt toch hij zulke zaken meerdere voorzlgtigheid in acht genomen worden Uit Groningen meldt men van den 3 dezer: LI. maandag morgen, ten 8 ure, zeilde het oesterschip van schipper Gerrit Gerrits Smit, van de Zoutkamp naar het eiland Schiermonnikoog. In hetzelve be vonden zich 6 personen. 'I oen het schip onder Brakzand gekomen was, stootte het door den harden wind op eene plaat, sloeg om en zonk, met het ongelukkig gevolg, dat 4 van de 6 aan boord zijnde personen verongelukt zijn, namelijk de schipper, oud 39 jaren, dien men dood in zijn schip vond en die eene vrouw met 3 kinderen nalaat; Simon van Dessen, oud 41 jaren koopman in manufacturen, wonende te Ezinge; hij werd levenloos aanland gebragt en is woens dag middag te Groningen begraven deze laat eene echtgenoot en 6 nog jeugdige kinderen na stond bekend als een braaf echtgenoot en vader en was algemeen bemind orn zijn gezellig verkeer en goed karakter; Jan Gerrits Smit, ond 43 jaren, weduwenaar met 2 kin deren en eindelijk de zoon van den schipperoud 15 jaren. De lijken van deze heide laatslen zijn nog niet gevonden. De 2 door schipper J. T. DouwesVan Ezumazijluit dreigend gevaar geredde passagiers op het verongelukte schip zijn Tamme Hinzenga, vleesch- houweren Fokke Gerrits Matroos, schippersknecht, beide van de

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1