ZÏERIRZEESCHE COURANT, N.o 27. VRIJDAG A.o 1845. 4 APRIL. Besturen en A dministratiën. Nieuwslij ding en PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat het kohier van het Patentregt over hel dienstjaar 184'*/s derde kwartaal van deze Stad op den 20 Maart jï. door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede ten fine van invorderingen worden de daarop voorkomende belastingschuldigen mitsdien aangezocht om hunne aanslagen getrouwelijk, ingevolge de wet, te voldoen. Zierikzeeden 1 April 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. P U B L I C A TIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den 9 dezer maand, des middags, ten Ruadhuize over te gaan tot de openbare aanbesteding aan den minst- eischende van de noodige herstellingen en vernieuwingen van STADS STRATEN en bestrate WEGEN, benevens het onderhouden van dezelve gedurende een tijdvak van zeven achtereenvolgende jaren, overeenkomstig het bestek en de voorwaarden tot die besteding gearresteerd door den Raad dezer Stad hetwelk van heden af ter inzage van de ge- gadingden voorlegt ter Stedelijke Secretarieterwijl nadere aanwijzing en inlichtingen kunnen verkregen worden bij den Architect dezer Stad. Zierikzeeden 2 April 1845 Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE verwittigen bij deze alle belanghebbenden dat van heden af aan dagelijks in den voormiddag ten kantore van den Stedelijken Ont vanger zal worden gevaceerd tot de uitbetaling der interessen op de Obligatiën van dezer Stads gevestigde Schulden over 1844 en vroeger, kunnende de respective Obligatie-Houders zich ten kantore voornoemd daartoe aanmelden. Zierikzee, den 4 April 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGEden 1 April. Z. M. de koning is gisteren naar Tilburg vertrokken. Z. M. wordt vrijdag terugverwacht. Zoo men verneemt zal het bezoek waarmede Hunne Ma- jesteiton gewoon zijn de hoofdstad Amsterdam kort na het Paaschfeest te vereeren ditmaal eerst tegen het einde der maand April plaats hebben. Bij besluit van den 18 Maart jl. beeft Zijne Majesteit goed gekeurd de statuten tot oprigting eener maatschappij onder den naam van Nederlandsche Maatschappij van Algemeens Renteverzekering onder directie van de heeren G. Meijnts en E. H. van der Meulen te Amsterdam. De onderstaande schepen worden in dienst gesteld als met 1 April de schooner de Wespmet 3 stukken en 36 koppen thans te Hcllevoetsluisbestemd naar West-lndiemet 1 Mei de brik Meermin, mot 18 stukken en 100 koppen, thans te Nieuwediep bestemd naar West-Indie; met 1 Mei de brik Courier, met 18 stuk ken en 100 koppen thans te Hcllevoetsluis bestemd naar Oost-Indie met 1 Mei de schooner Banlcamet 5 stukken en 45 koppen thans te Nieuwediep bestemd naar Oost-lndie met 1 Mei de schooner de Vos, met 3 stukken en 36 koppen, thans te Hellevoetsluisbestemd naar West-lndie; met 1 Junij de corvet Ajaxmet 28 stukken en 176 koppen thans te Vlissingen bestemd naar West-lndie. Zijnde laatstgemeld corvet bestemd ter aflossing van Z.r M.' corvet Juno welke bodem or.middelijk na aankomst der Ajax naar het vaderland vertrekken zal. Uit Zwolle meldt men van den 31 MaartWij zijn van goe derhand onderrigl dat hel Z. M. den koning behaagd heeft aan de heeren G. en II. Salomonson en L. R. Bischoffsheimconsessie te doen verleenen tot het daarstellcn en exploiteren van de ontworpene spoorwegen ter verbinding van Nederland met Noord- en West- Duitschland. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. In het jaar 1844 zijn over den Rijn-spoorweg vervoerd 294,727 reizi gers (behalve 2210 militairen), en is de opbrengst geweest f 299.386,95'/2 waarvan f 270,496,80 van reizigers en militairen en f 28,890,15'/, van goederen. Uit Afrika verneemt men, dat Abd-el-Kader aanstalten maakt, om vijandig legen den keizer van Marocco te handelen. Dezoon van dezen laalsfen rukte met een aanzienlijk korps troepen op den emir aan maar men dachtdatzoo het tot slaan kwam, een groot gedeelte van de bevolking des rijks de zijde van Abd-el-Kader zou kiezen. Ter gelegenheid van den Witten Donderdag, hebben de keizer en de keizerin van Oostenrijk de jaarlijksche plegtigheid der voetwassching aan 12 arme mannen en 12 arme vrouwen weder in persoon verrigt. De oudste der hiertoe uitgekozene mannen telde 111 de jongste 84 jaren de oudste der vrouwen lelde 94, de jongste 85 jaren. Van de Lemmer wordt gemeld dat daar, op I'aasch-dingsdagden 25 Maart, nog eene hard draverij met paard en slede op de Zuider-Zee heeft plaats gehad. Door de Nederlar.dsche Handel-Maatschappij zijn voor deze maand 22 schepen naar de Oost-Indien bevrachtalsvoor Amsterdam 11 Rot terdam 8, Dordrecht 2 en Middelburg 1 (zijnde het schip hel Zeepaard, kapt. J. GilljesLz. Naauwelijks zijn er eenige jaren verloopendat de indigo-cultuur in de nederlandsche volkplantingen ingevoerd is, of zij is reeds van groot gewigt geworden. In deze maand zal de Neder landsche Handel-Maatschappij 787 heele kisten en 8875 halve en kwart kisten Java-indigo te koop aanbieden. De koning der Belgen heeft 6000 uit zijne cassette gegeven ter herstelling van de Protestantsche kerken in Belgie. De fransche minister van oorlog heeft een crediet van zeventien en een half millioen aangevraagd voor de wapening der pnrijsche vestingwerken. Spanje schijnt met nieuwe onlusten en wel van den kant der Carlisten bedreigd te worden. Kapitein S. Lovellvan Boston te Antwerpen aangekomen heeft aldaar aangebragt 2 man en 3 jongens van de fransche vischsloep Ie Subtile, door zijne brik tussohen Grevelingen en Duinkerken overzeild. Vier menschen hebben hierbij het leven verloren. Laatstleden zondag heeft te Londen de hoogst zeldzame plegtigheid plaatsgehad van het doopen van 4 kinderen, die 2 maanden geleden weinige minuten na elkander ter wereld waren gekomen. De kinderen genieten de beste gezondheid. Te Kaatsheu vel (Noord-Brabarul) is de echtgenoot van J. van Woensel van 3 kin deren bevallen waaronder 2 zonen die den H. Doop hebben ontvangen. Moeder en telgèn bevinden zich allen in goeden toestand. Het hof van cassatie te Brussel zal eerlang uitspraak doen in de zaak van een per soon, welke is verwezen tot de straf van tentoonstelling, brandmerk en dwang-arbeiden die beweert, dat hij ter dood had behooren te zijn veroordeeld. Voor een der kantongeregten van het arrondissement Amsterdam stond eenigen tijd geleden een molenaar teregt wegens eene door hem gepleegde policie-overtredingdoor het zitten op zijne kar. Terwijl de beklaagde het feit erkende, verklaarde een opgeroepen getuige onder eede dat de beklaagde stellig niet op de kar gezeten had: die getuige trachtte alzoo klaarblijkelijk door zijne vaIsche ver klaring den beklaagde eene geringe policie-strafeene luttele geld boete te doen ontgaan. Te dier zake vervolgd werd gezegde getuige onlangs door het provinciaal goreglsbof wegens meineed tot een Sjarig confinement en uur lepronkstelling veroordeeld. Uiterst treurig is het voorwaar te achten dat noch de heiligheid van djn eed noch de strenge hoewel allezins billijke slraf op den meineed bedreigd zoo dikwijls menigeen niet terughouden eene onwaarachtige verklaring af te leggen. Wenschelijk voorwaar dat dit voorbeeld menigeen zoo wel tot leering als afschrik strekken moge. Uit 's Hertogenhosch meldt men, dat bij de kamer van koophandel aldaar ter overweging aanhangig is een ontwerp tot eenen spoorweg van Arnhem over Nijmegen en 's Hertogenbosch naar Turnhout en Antwerpen met eenen zijtak van Gorinchem over Heusden mede naar 's Hertogenhosch. Dit plan moet uit Amsterdam zijnen oor sprong hebben en de onderneming van eene particuliere maat schappij wezen. Een der belgische dagbladen spreekt als met zekerheid van da voorgenomen vorming eener maatschappij die zich met de daarstel- ling van een' ijzeren spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam over Breda, belasten zou. Het voegt er hij, dat de ontwerpers zich bereids voor tussohen 13 en 14 millioen franks aan inschrijvingen in Nederland hebben verzekerd en dat zij thans met de nederland sche en belgische regeringen onderhandelen om de goedkeuring van hun plan te verwerven. Het hof van assises te Namen heeft den 17jarigen Dorvillcrsals vadermoorder, tot de doodstraf verwezen. Hij zal op het marktplein te Namen zijne straf ondergaan alwaar hij lot op het hemd ont kleed barrevoets, en het hoofd met een zwart floers overdekt, zal gebragt worden; voor zijne ter dood brenging, zal hem de regter- hand worden afgehouwen na den inhoud der sententie te hebben aangehoord die door een deurwaarder aan het vergaderde volk van op het schavot zal worden afgelezen. De lieden, die de regterlijke debatten in deze zaak hebben bijge woond zijn over de ongevoeligheid van den beschuldigde getroffen geweest. Niets heeft hein geroerd, noch gedurende de instructie, noch bij de pleidooijennoch hij het annhooren van het over hem gevelde vonnis geen traan geen enkel gebaar van berouw niet de minsto bezorgdheid wegens zijn lot. Na het voorlezen van het verdict van den jurij die hem schuldig verklaarde, even als na het voorlezen van het doodvonnis bleef hij in ceno volstrekte gevoelloos heid. Gedurende de beraadslagingen van liet hof, zeide hem een advocaatdat de regthank hem zou ter dood veroordeelen AVelaan hernam hij laat zij het doen Zie hier, overigens, in welke bewoordingen deze onverlaat zijne gruweldaad bekend beeft Na in den morgen yan den 1 Januarij niets gedaan te hebben

Zierikzeesche Courant | 1845 | | pagina 1